Łomnica to drugi co do wysokości szczyt w Tatrach. Znajduje się na nim platforma widokowa, z której podziwiać można imponującą tatrzańską panoramę. Przejazd kolejką jest kilkuetapowy, na górze możemy przebywać 50 minut. Szukający niebanalnych (oraz nietanich) doznań mogą pokusić się o spędzenie tutaj nocy. Uwaga! Wyjazd na Łomnicę cieszy się dużym powodzeniem, aby móc zakupić bilet na interesujący nas dzień oraz godzinę warto, a nawet trzeba zrobić to wcześniej. Jeżeli nie uda nam się zdobyć biletów na wyjazd na Łomnicę, warto wyjechać chociaż nad Łomnicki Staw (słow. Skalnaté pleso) znajdujący się na wysokości 1751 m i na Przełęcz Łomnicką 2189 m. Wycieczkę polecamy szczególnie dla rodzin z dziećmi.

Kraj: SłowacjaKlejka wisząca ze Skalnatego plesa na szczyt Łomnicy
Rejon: Tatry Wysokie
Punkt wyjścia (powrotu): Tatrzańska Łomnica
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień
Trudności: brak trudności – poruszamy się głównie kolejkami
Czas wyprawy:  Ze względu liczne atrakcje musimy zarezerwować sobie ok. 6 h na całość wycieczki.

Ważne: konieczne ubezpieczenie w Tatry Słowackie

Zobacz dodatkowe informacje:

Mapa online: Tatry Polskie i Słowackie

DOJAZD     EKWIPUNEK     POGODA

UBEZPIECZENIA online

NOCLEGI online


Poniżej fragment mapy turystycznej Tatr Wydawnictwa Compass – rejon Łomnicy

Łomnica mapa

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Tatrzańskiej Łomnicy, do której najłatwiej dojechać jest samochodem lub autobusem z Zakopanego (DOJAZD). Auto możemy zostawić na parkingu (płatny) znajdującym się bezpośrednio przed stacją kolejki na Łomnicę (cennik parkingu). Jeżeli korzystamy ze środków komunikacji to z centrum Tatrzańskiej Łomnicy czeka nas krótki spacer wyraźnie oznakowanymi uliczkami.
Jeżeli nie zarezerwowaliśmy wcześniej biletów, to nawet poza sezonem przy dobrej pogodzie mamy niewielkie szanse na wjazd na szczyt Łomnicy (o rozsądnej godzinie). Możemy wtedy wybrać się do Skalnatego Plesa i dalej na Przełęcz Łomnicką lub iść pieszo na Hrebienok (opisy poniżej).
Pierwszą część jedziemy 4-osobowymi gondolkami do pośredniej stacji „Start”, gdzie przesiadamy się na nowoczesne wieloosobowe gondole, którymi szybko wjeżdżamy do stacji „Skalnate Pleso”. Zimą jest to centralny punkt tras narciarskich, a latem popularne miejsce rekreacji i turystyki.
Komplet informacji o kolejkach znajduje się na stronie: https://www.vt.sk/pl/.

Możemy stąd wjechać wyciągiem krzesełkowym na Łomnicką Przełęcz (opis w wyprawie Przez Szeroką Przełęcz, Zielony Staw i Rakuską Czubę na Łomnicką Przełęcz) lub kolejką linową wprost na szczyt Łomnicy. Uwaga! Wyjazd na Łomnicę cieszy się dużym powodzeniem, aby móc zakupić bilet na interesujący nas dzień oraz godzinę warto mieć rezerwację.

Kasa biletowa w Tatrzańskiej ŁomnicyKasa biletowa w Tatrzańskiej Łomnicy

Przejazd do Skalnatego Plesa

Skalnate Pleso (Łomnicki Staw) często jest celem samym w sobie. Okolice Łomnickiego Stawu są bardzo zagospodarowane, znajduje się tutaj restauracja Panorama Restaurant Skalnaté pleso z widokowym tarasem i miejscami do opalania. Dla dzieci przygotowano plac zabaw – Kraina świstaków. W pobliżu Łomnickiego Stawu, na wys. 1786 m, znajduje się Obserwatorium Astronomiczne i Meteorologiczne, które zostało założone w 1943 r. Trochę poniżej jest Schronisko Łomnickie (słow. Skalnatá Chata).

Skalnate PlesoWidok na Łomnicę ze Skalnatego Plesa. Na szczyt Łomnicy wyjeżdża kolej linowa, która na trasie Łomnicki Staw – Łomnica pokonuje długość 1867 m, 855 m różnicy wysokości, a jazda trwa 8,8 minuty. Poniżej plac zabaw – Kraina świstaków.

 
Jeżeli mamy bilety na wjazd na szczyt Łomnicy to przesiadamy się do małej, 14 osobowej kabiny kolejki wiszącej, która zabierze nas w podniebną wycieczkę. Na trasie pokonujemy 855 m przewyższenia, a lina nośna podparta jest jedynie na jednym słupie, tuż przy górnej stacji. Po ok. 10 minutach jazdy stajemy na szczycie Łomnicy (2634 m). Znajduje się tutaj kawiarnia “Dedo”, czyli po słowacku “Dziadek”, obserwatorium astronomiczne i teletechniczna stacja przekaźnikowa. Na pobyt w górnej stacji mamy tylko 50 minut (limity czasowe), więc nie ma co zwlekać, tylko przejść się specjalnie wybudowanymi galeryjkami, z których roztaczają się wspaniałe widoki na całe Tatry. Dla odważnych jest specjalnie skonstruowany pomost zawieszony nad przepaścią (wszystko zabezpieczone balustradami). Jest też oferta specjalna, na szczycie Łomnicy można też (za niemałe pieniądze) spędzić noc w najwyższym w Europie Środkowej apartamencie.

Kolejka na Łomnicę

Galeria widokowa na szczycie Łomnicy (2 634 m)

Galeria widokowa na szczycie Łomnicy (2 634 m)

Szczyt Łomnicy (2 634 m) widziany z Kieżmarskiego Szczytu (2556 m)Łomnica widziana z Kieżmarskiego Szczytu

Na szczyt Łomnicy nie prowadzi żaden szlak turystyczny, ale dla osób obeznanych ze wspinaczką jest możliwość wejścia bardzo eksponowaną trasą od strony Łomnickiej Przełęczy (wyłącznie z przewodnikiem) .

Wspinaczka na szczyt Łomnicy trasą dostępną wyłącznie z przewodnikiem

 

Jeżeli nie wyjechaliśmy na Łomnicę, lub po powrocie ze szczytu mamy jeszcze czas, to mamy kilka możliwości:

Z grani prowadzącej na Wielką Łomnicką Basztę zobaczymy panoramę Skalnatego plesa, ściany Łomnicy i w kierunku zachodnim otoczenia Doliny Pięciu Stawów Spiskich ze Schroniskiem Tery’ego pośrodku.

  • Krótki spacer do Schroniska Łomnickiego
    Początek szlaku zaczyna się na końcu kamiennego tarasu widokowego prawie pod linami kolejki, którą tutaj wjechaliśmy. Po paru minutach stajemy przed niepozornym budynkiem Schroniska Łomnickiego (słow. Skalnatá Chata). Schronisko znajduje się na wysokości 1751 m, jest malutkie, posiada tylko 4 miejsca noclegowe.
    Ciekawostka: chatarem był Laco Kulanga – nosicz, który przeniósł ładunek o rekordowej masie 207 kg (do Schroniska Zamkowskiego). Laco Kulanga zmarł we wrześniu 2020 r.

Ze Skalnatego Plesa idziemy Tatrzańską Magistralą (czerwone znaki)Zejście ze Skalnatego Plesa Magistralą Tatrzańską w kierunku Schroniska Łomnickiego (słow. Skalnatá Chata)Schronisko Łomnickie (Skalnatá chata, 1751 m), funkcjonuje całorocznie, dla turystów są tylko 4 miejsca noclegoweSchronisko Łomnickie (słow. Skalnatá Chata)

  • Wycieczka Magistralą Tatrzańską do Wodospadów Zimnej Wody i Hrebienok
    Jeżeli starczy nam sił i ochoty, możemy wybrać się na dłuższą pieszą wycieczkę, ale wtedy nie będziemy zjeżdżać kolejką do Tatrzańskiej Łomnicy (bilety do Skalnatego plesa, trzeba wykupić tylko “w górę”). Dokładny opis wycieczki znajduje się : Spod Łomnicy na Hrebienok

Tatrzańska Magistrala, odcinek od Schroniska Zamkowskiego do Wodospadów Zimnej Wody