Łopień (961 m n.p.m.) – krótkie, zaledwie godzinne podejście z Przełęczy Rydza Śmigłego, może stanowić zarówno fajną „rozgrzewkę” przed nowym sezonem turystycznym, jak i ciekawy dłuższy jesienny spacer. Trasa nie jest trudna, można ją polecić na rodzinną wycieczkę nawet z kilkuletnimi dziećmi. Z polany podszczytowej Widny Zrąbek rozciąga się piękna panorama na dolinę górnej Łososiny, szczyty Beskidu Wyspowego – przede wszystkim Ćwilin i Śnieżnicę oraz na Gorce i Tatry. Dodatkową atrakcją jest przejście ze szczytu Łopienia na Łopień Środkowy wzdłuż malowniczych polan, pod chatkę Koła Łowieckiego i z powrotem przez Bagna Łopieńskie koło Zbójeckiej Jaskini.

Kraj: PolskaKapliczka przed chatą Koła Łowieckiego „Hubertus” z Tymbarku
Rejon: Beskid Wyspowy
Punkt wyjścia
(powrotu): Przełęcz Rydza–Śmigłego (Chyszówki)
Czas: 1/2 dnia

Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych

Suma wzniesień: ok. 330 m

Długość trasy: ok. 8 km
Czas wyprawywejście na Łopień z Przełęczy Rydza-Śmigłego 1 h (↓ 0:45 h), cała trasa ok 3 h (sam przemarsz) (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Mapa Beskidu Wyspowego online: Beskid Wyspowy

Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia).

Komplet szczegółowych informacji o wyprawie: dojazd na Przełęcz Rydza–Śmigłego, opis trasy, ekwipunek i bezpieczeństwo w Beskidach oraz ciekawostki związane z Łopieniem dostępne są w panelu bocznym (po prawej stronie).

Poniżej mapa turystyczna Beskidu Wyspowego Wydawnictwa Compass rejon Łopienia.

Łopień - mapa

Wycieczkę rozpoczynamy z parkingu na Przełęczy Rydza Śmigłego, gdzie znajduje się pamiątkowy krzyż i obelisk Rydza-Śmigłego, a także kamienny Pomnik “Spotkania Pokoleń” z 1938 r. [więcej w Ciekawostkach].

Przełęcz Rydza-Śmigłego jest dobrym punktem widokowym. Można stąd zobaczyć m.in.: Gorce, Babią Górę, Ćwilin i Śnieżnicę.

Na przełęczy znajdują się kamienny obelisk z 1938 r. i krzyż, które zostały postawione na pamiątkę walk Legionów Polskich (1914 r.) dowodzonych przez Edwarda Rydza-Śmigłego.

Przełęcz Rydza Śmigłego

Nazwa przełęczy i znajdujące się tu kamienny obelisk oraz krzyż Przełęcz Rydza Śmigłegoodnoszą się do spektakularnego zwycięstwa Legionów Polskich nad Rosjanami. W listopadzie 1914 r. żołnierze polscy pod wodzą Rydza-Śmigłego wzięli do niewoli oddział kawalerii rosyjskiej, który stacjonował na Chyszówkach. Zastosowali bardzo nietypową taktykę. Polscy żołnierze, ochotnicy z Kongresówki świetnie mówiący po rosyjsku podeszli w nocy pod chałupę, w której kwaterowali Rosjanie. Kłócąc się między sobą po rosyjsku zaskoczyli strażnika, który wziął ich za swoich i nie podniósł alarmu – Rosjanie poddali się prawie bez walki. Zwycięstwo na przełęczy w Chyszówkach było pierwszym od dłuższego czasu sukcesem wojsk austriackich na froncie rosyjskim. 2 grudnia rozpoczęła się bitwa pod Limanową, w której Austro-Węgry odniosły strategiczne zwycięstwo nad Rosją. Oprócz pomnika, świadkami tych działań są cmentarze, największy z nich znajduje się na Jabłońcu k. Limanowej.

Po II wojnie światowej, ze względów politycznych, zmieniono jej nazwę na przełęcz Chyszówki. Do pierwszej nazwy wrócono dopiero w 1990 r.
W 10. rocznicę walk młodzież z Dobrej postawiła na przełęczy krzyż, na którym umieszczono następujący napis:
„1918 – 1928 TU W CHYSZÓWKACH W LISTOPADZIE 1914 R. WALCZYLI LEGIONIŚCI POLSCY POD WODZĄ JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO I WZIĘLI DO NIEWOLI ODDZIAŁ KAWALERJI ROSYJSKIEJ – W 10 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI POSTAWIŁO TEN KRZYŻ STOW. MŁODZ. POLSK. Z DOBREJ II XI 1928 R. NA ZNAK HOŁDU DLA BOHATERÓW KTÓRZY ODDAJĄC KREW I ŻYCIE ZA OJCZYZNĘ UTRWALILI W NARODZIE WIARĘ W ZWYCIĘSTWO”.

Obok krzyża stoi obelisk Rydza-Śmigłego, a także kamienny Pomnik Spotkania Pokoleń z 1938 r. („NA PAMIĄTKĘ BOJÓW I BRYGADY LEGIONÓW POLSKICH 23.XI.1914 – 9.XII.1914).

Co roku, 11 listopada odbywają się tutaj uroczystości związane z tymi historycznymi wydarzeniami.

Przełęcz Rydza-Śmigłego jest dobrym punktem startu dla wychodzących na Mogielicę i Łopień.
Na Mogielicę (1170 m) – zielony szlak
suma wzniesień: ok. 480 m
długość trasy: ok. 3,5 km
czas przejścia: ok. 1.40 h
Opis trasy: Mogielica z Przełęczy Rydza – Śmigłego

Parking na Przełęczy Rydza-Śmigłego

W 2023 r. na przełęczy powstały dwa nowe parkingi – jeden prywatny (płatny – 3 zł/ godz.) w pobliżu pomnika Rydza-Śmigłego na ok. 100 samochodów, drugi, wybudowany, przez Gminę Dobra zlokalizowany jest poniżej przełęczy – jest to duża zatoka przy drodze w kierunku Słopnic na ok. 60 samochodów.
Obok prywatnego parkingu jest też bistro i kilka domków do wynajęcia.

Więcej informacji: Przełęcz Rydza-Śmigłego na Chyszówkach

Z przełęczy podchodzimy zielonym szlakiem najpierw bardzo szeroką, wygodną leśną drogą łagodnie pnącą się do góry. Droga stosunkowo szybko zmienia charakter – za ostrym zakrętem przechodzi w stromy i na krótkim odcinku wypłukany środkiem trakt.

Kilkaset metrów dalej dochodzimy do miejsca, gdzie zielony szlak skręca w lewo w górę, natomiast prosto prowadzi droga, którą też dojdziemy do szczytu Łopienia, biegnie nią żółty szlak rowerowy i trasa narciarstwa biegowego – dla nas będzie to trasa zejścia.

Trzymając się cały czas szlaku zielonego, po godzinnym marszu (licząc od przełęczy), wychodzimy na polanę Jaworze na Łopieniu. Po wyjściu z lasu na pierwszym planie widzimy małą kapliczkę, tablicę informacyjną z mapą okolicy oraz piękną wiatę turystyczną z ławkami i miejscem na ognisko. Jest to świetne miejsce do odpoczynku, w sezonie wakacyjnym spotkamy tu sporo turystów. Jest tu również tabliczka szczytowa “Łopień 951 m”, podana wysokość jest 10 m niższa niż na większości map, ale w niczym nie umniejsza to atrakcyjności tego miejsca.

Widny Zrąbek – polana z widokami

Warto podejść na bardzo ciekawą widokowo polankę Widny Zrąbek, która znajduje się na południowej stronie szczytu. Widać stąd doskonale dolinę górnej Łososiny z miejscowościami: Półrzeczki, Jurków, Gruszowiec i Dobra oraz szczyty Beskidu Wyspowego, m.in. Krzystonów, Jasień, Ćwilin, Szczebel, Śnieżnicę i Ciecień. Widoczne są też Gorce i Tatry.

 

Panorama z Polany Widny Zrąbek - w dole Jurków, a nad nim Ćwilin i Śnieżnica

Panorama z Polany Widny Zrąbek – w dole Jurków, a nad nim Ćwilin i Śnieżnica

Polanka została poszerzona przez startujących stąd paralotniarzy. Dzięki akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” umieszczono tutaj ławki dla turystów. Stoi też metalowy krzyż poświęcony Janowi Pawłowi II, ołtarz polowy i księga pamiątkowa dla turystów [Szczegóły w Ciekawostkach].

Ze szczytu Łopienia warto wybrać się na krótką wycieczkę do kilku miejscowych atrakcji. Czarnym szlakiem, który swój początek ma na szczycie Łopienia schodzimy w kierunku północnym. Po prawej stronie zostawiamy polanę Jaworze.

Polana Jaworze na Łopieniu

Polana Jaworze na Łopieniu

Po kilkuset metrach leśnej drogi wychodzimy na polanę o nazwie Myconiówka. Rozwidlają się tu szlaki: czarny pieszy i niebieski rowerowy biegną prosto wzdłuż polany, a zielony pieszy, żółty rowerowy i narciarski skręcają w lewo, w kierunku Dobrej.

Polana, pomimo że nie ma stąd dalekich widoków, jest bardzo malownicza. Znajdują się tutaj ławostoły, gdzie można zatrzymać się na mały odpoczynek.

Polana Myconiówka

Polana Myconiówka

 

Z Myconiówki kierujemy się dalej czarnym szlakiem na wschód. Idziemy wyraźnym leśnym traktem mijając po lprawej kolejną polanę, potem cały czas lasem. Droga  wyprowadza nas na polankę pod szczytem Łopienia Środkowego (855 m), na której znajduje się chatka Koła Łowieckiego „Hubertus” z Tymbarku.

Na polance i przy domku znajduje się kilka ławek i stołów, jest to kolejne, atrakcyjne miejsce do odpoczynku.

Polana pod Łopieniem Środkowym, na której stoi chatka Koła Łowieckiego "Hubertus"

Polana pod Łopieniem Środkowym, na której stoi chatka Koła Łowieckiego “Hubertus”

Krzyżują się tutaj szlaki: rowerowy niebieski i czerwony do Tymbarku, rowerowy żółty do drogi nr 28 pomiędzy Dobrą, a Tymbarkiem oraz czarny pieszy do Tymbarku i w przeciwną stronę na szczyt Łopienia.

Wracamy tą samą drogą, czarnym szlakiem. Po drodze możemy nieznakowaną ścieżką zatoczyć łuk wokół Bagien Łopieńskich (w prawo) i wrócić z powrotem na drogę szlaku przez Myconiówką. Bagna Łopieńskie oraz znajdująca się w pobliżu Zbójecka Jaskinia tworzą tzw. “Uroczysko Łopień” [więcej w Ciekawostkach].

Z Myconiówki znaną już trasą wracamy na szczyt Łopienia. Zejście na Przełęcz Rydza-Śmigłego możliwe jest albo zielonym szlakiem, który „wyprowadził” nas na szczyt, lub żółtym szlakiem rowerowym oznaczonym również jako trasa narciarstwa biegowego.

Od tablicy informacyjnej na Łopieniu schodzimy wschodnią stroną Polany Jaworze, a poniżej leśną drogą do skrzyżowania dróg przy charakterystycznej kapliczce, gdzie skręcamy w prawo. Jest to idealny punkt orientacyjny, istotny szczególnie dla osób, które podchodzą tą drogą z dołu.

Dalej w dół idziemy szeroką, leśną drogą, której końcowy odcinek jest nam dobrze znany z podejścia.