Łopień (961 m n.p.m.) – krótkie, zaledwie godzinne podejście z Przełęczy Rydza Śmigłego, może stanowić zarówno fajną „rozgrzewkę” przed nowym sezonem turystycznym, jak i ciekawy dłuższy jesienny spacer. Trasa nie jest trudna, można ją polecić na rodzinną wycieczkę nawet z kilkuletnimi dziećmi. Z polany podszczytowej Widny Zrąbek rozciąga się piękna panorama na dolinę górnej Łososiny, szczyty Beskidu Wyspowego – przede wszystkim Ćwilin i Śnieżnicę oraz na Gorce i Tatry. Dodatkową atrakcją jest przejście ze szczytu Łopienia na Łopień Środkowy wzdłuż malowniczych polan, pod chatkę Koła Łowieckiego i z powrotem przez Bagna Łopieńskie koło Zbójeckiej Jaskini.
Kraj: Polska
Rejon: Beskid Wyspowy
Punkt wyjścia (powrotu): Przełęcz Rydza–Śmigłego (Chyszówki)
Czas: 1/2 dnia
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 330 m
Długość trasy: ok. 8 km
Czas wyprawy – wejście na Łopień z Przełęczy Rydza-Śmigłego 1 h (↓ 0:45 h), cała trasa ok 3 h (sam przemarsz) (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Mapa Beskidu Wyspowego online: Beskid Wyspowy
Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia).
Komplet szczegółowych informacji o wyprawie: dojazd na Przełęcz Rydza–Śmigłego, opis trasy, ekwipunek i bezpieczeństwo w Beskidach oraz ciekawostki związane z Łopieniem dostępne są w panelu bocznym (po prawej stronie).
Poniżej mapa turystyczna Beskidu Wyspowego Wydawnictwa Compass – rejon Łopienia.
Wycieczkę rozpoczynamy z parkingu na Przełęczy Rydza Śmigłego, gdzie znajduje się pamiątkowy krzyż i obelisk Rydza-Śmigłego, a także kamienny Pomnik “Spotkania Pokoleń” z 1938 r. [więcej w Ciekawostkach].
Już z parkingu otwiera się piękna panorama na Mogielicę i Ćwilin.
Podchodzimy zielonym szlakiem najpierw bardzo szeroką, wygodną leśną drogą łagodnie pnącą się do góry. Droga stosunkowo szybko zmienia charakter – za ostrym zakrętem przechodzi w stromy i na krótkim odcinku wypłukany środkiem trakt.
Kilkaset metrów dalej dochodzimy do miejsca, gdzie zielony szlak skręca w lewo w górę, natomiast prosto prowadzi droga, którą też dojdziemy do szczytu Łopienia, biegnie nią żółty szlak rowerowy i trasa narciarstwa biegowego – dla nas będzie to trasa zejścia.
Trzymając się cały czas szlaku zielonego, po godzinnym marszu (licząc od przełęczy), wychodzimy na Polanę Jaworze na Łopieniu. Po wyjściu z lasu na pierwszym planie widzimy małą kapliczkę, tablicę z mapą okolicy i ławostół. Jest to świetne miejsce do odpoczynku, w sezonie wakacyjnym najczęściej jest zajęte. Obok znajduje się też dogodne miejsce do rozpalenia ogniska, często wykorzystywane przez odwiedzające Łopień grupy szkolnych wycieczek.
Warto podejść na bardzo ciekawą widokowo polankę Widny Zrąbek, która znajduje się na południowej stronie szczytu. Widać stąd doskonale dolinę górnej Łososiny z miejscowościami: Półrzeczki, Jurków, Gruszowiec i Dobra oraz szczyty Beskidu Wyspowego, m.in. Krzystonów, Jasień, Ćwilin, Szczebel, Śnieżnicę i Ciecień. Widoczne są też Gorce i Tatry.
Polanka została poszerzona przez startujących stąd paralotniarzy. Dzięki akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” umieszczono tutaj ławki dla turystów. Stoi też metalowy krzyż poświęcony Janowi Pawłowi II, ołtarz polowy i księga pamiątkowa dla turystów [Szczegóły w Ciekawostkach].
Ze szczytu Łopienia warto wybrać się na krótką wycieczkę do kilku miejscowych atrakcji. Czarnym szlakiem schodzimy w kierunku północnym. Po prawej stronie zostawiamy polanę Jaworze.
Po kilkuset metrach leśnej drogi wychodzimy na polanę o nazwie Myconiówka. Rozwidlają się tu szlaki: czarny pieszy i niebieski rowerowy biegną prosto wzdłuż polany, a zielony pieszy, żółty rowerowy i narciarski skręcają w lewo, w kierunku Dobrej.
Polana, pomimo że nie ma stąd dalekich widoków, jest bardzo malownicza. Znajdują się tutaj ławostoły, gdzie można zatrzymać się na mały odpoczynek.
Z Myconiówki kierujemy się dalej na wschód. Możemy iść czarnym szlakiem lub nieoznakowaną drogą (na prawo od czarnego szlaku) dokładnie wzdłuż grani. Jeżeli wybierzemy ścieżkę granią to nie będziemy musieli wracać tą samą drogą. Idziemy wyraźnym leśnym traktem mijając po lewej kolejną polanę, potem cały czas lasem. Droga powoli zanika ale na drzewach namalowane są wyraźne czerwone strzałki, które wyprowadzają nas na polankę pod szczytem Łopienia Środkowego (855 m), na której znajduje się chatka Koła Łowieckiego „Hubertus” z Tymbarku.
Na polance i przy domku znajduje się kilka ławek i stołów, jest to kolejne, atrakcyjne miejsce do odpoczynku.
Krzyżują się tutaj szlaki: rowerowy niebieski i czerwony do Tymbarku, rowerowy żółty do drogi nr 28 pomiędzy Dobrą, a Tymbarkiem oraz czarny pieszy do Tymbarku i w przeciwną stronę na szczyt Łopienia – wracamy nim (razem z niebieskim rowerowym) na Myconiówkę.
Nasza droga powrotna przechodzi m.in. przez Bagna Łopieńskie oraz w pobliżu Zbójeckiej Jaskini. Tereny te tworzą “Uroczysko Łopień” [więcej w Ciekawostkach].
Z Myconiówki znaną już trasą wracamy na szczyt Łopienia. Zejście na Przełęcz Rydza-Śmigłego możliwe jest albo zielonym szlakiem, który „wyprowadził” nas na szczyt, lub żółtym szlakiem rowerowym oznaczonym również jako trasa narciarstwa biegowego.
Od tablicy informacyjnej na Łopieniu schodzimy wschodnią stroną Polany Jaworze, a poniżej leśną drogą do skrzyżowania dróg przy charakterystycznej kapliczce, gdzie skręcamy w prawo. Jest to idealny punkt orientacyjny, istotny szczególnie dla osób, które podchodzą tą drogą z dołu.
Dalej w dół idziemy szeroką, leśną drogą, której końcowy odcinek jest nam dobrze znany z podejścia.