Val Gardena we włoskich Dolomitach – pięknie położona, otoczona potężnymi skalnymi masywami ze ścianami wyrastającymi na wysokość ponad 3 tysięcy metrów n.p.m dolina dobrze jest znana miłośnikom białego szaleństwa. Legendarna trasa Saslong, na której odbywają się zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim przyciąga bardzo doświadczonych narciarzy, ale znajdziemy tu również wiele tras dla początkujących i dla rodzin z dziećmi. Jednak to co szczególnie wyróżnia Val Gardenę to możliwość odbywania narciarskich wycieczek – podróżowania przez kolejne doliny i stoki bez odpinania nart. Korzystając ze słynnej karuzeli narciarskiej „Sellarondy” możemy zaplanować całodzienne wyprawy do sąsiednich regionów, takich jak Val di Fassa, Arabba, Alta Badia, a nawet na “królową Dolomitów” – Marmoladę. Wszystko w zasięgu nart.
Zobacz dodatkowe informacje:

DOJAZD      SŁOWNIK       POGODA

UBEZPIECZENIA online

NOCLEGI online


Więcej informacji praktycznych w panelu bocznym (PC) lub na końcu artykułu (mobilne).

Stoki narciarskie Val Gardena

Stoki narciarskie Val Gardena

Val Gardena widok z Ciampinoi w kierunku Passo di Sella

Val Gardena widok z Ciampinoi w kierunku Passo di Sella

Sassolungo (3181 m)

Sassolungo (3181 m)

W dolinie znajdują się trzy miejscowości:

Selva Val Gardenaośrodek położony na wys. 1563 m u stóp masywu Sella. Ma bogatą bazę noclegową oraz ofertę rozrywek apres-ski. Przez Selvę przebiega trasa słynnej karuzeli narciarskiej „Sellaronda”.

Selva Val Gardena

Selva Val Gardena

S. Cristina – znajduje się na wys. 1428 m u stóp szczytu Sassolungo (wł.), po ladyńsku „Saslong”. Na trasie „Saslong” odbywają się legendarne zawody w Pucharze Świata w narciarstwie alpejskim.

S. Cristina Valgardena

S. Cristina Valgardena

Ortisei – znajduje się na wys. 1236 m. Jest kulturalnym ośrodkiem doliny.

Ortisei

Ortisei

      

Wokół tych miejscowości przygotowane jest 175 km tras narciarskich i snowboardowych połączonych z kompleksem tras wokół masywu Selli, czyli tzw. Sellarondą co daje w sumie 500 km, a całość dostępnych w systemie Dolomiti Superski to aż 1 220 km tras.

Val Gardena i Sellaronda

Val Gardena i Sellaronda

Sellaronda to kompleks tras narciarskich umożliwiający okrążenie na nartach całego masywu górskiego Sella. Trasę można przebyć w dwóch kierunkach:

  • zgodnie z ruchem wskazówek zegara – trasa pomarańczowa
  • przeciwnie do ruchu wskazówek zegara – trasa zielona

Dokładny opis kompleksu – SELLARONDA – NARCIARSKI RAJ W DOLOMITACH

Val Gardena i Sellaronda

Val Gardena widziana z Pizz Sella

Val Gardena widziana z Pizz Sella

Panorama Val Gardeny - na wprost masyw Selli, po prawej Sassolungo

Panorama Val Gardeny – na wprost masyw Selli, po prawej Sassolungo

Jeżeli spojrzymy na mapę regionu, zobaczymy, że nazwy występują aż w 3 językach. Musimy wiedzieć, że rdzennymi mieszkańcami Dolomitów są Ladynowie, stanowiący obecnie nieliczną grupę, około 30 000 osób. Posługują się językiem ladyńskim, który jest ich językiem narodowym, oficjalnie uznanym przez władze i nauczanym w szkole. Dlatego na tablicach informacyjnych i drogowskazach znajdują się nazwy w 3 językach: włoskim, niemieckim i ladyńskim, często bardzo różniących się od siebie. Przykładem może być nazwa przełęczy między miasteczkami Selva w Dolinie Gardena, a Colfosco: Passo Gardena (wł.), Grödnerjoch (niem.) i Ju de Frara (ladyński). W rejonie Vel Gardena większość mieszkańców to Ladynowie.

Dla ułatwienia komunikacji zamieściliśmy skrócony słownik włosko – polski i polsko – włoski dostępny w zakładce SŁOWNIK.

Boże Narodzenie w Selva Val Gardena

Boże Narodzenie w Selva Val Gardena

Zimowe atrakcje w Val Gardena

Oferta zimowych atrakcji turystycznych, sportowych i rekreacyjnych jest bardzo szeroka. Są to nie tylko dziesiątki wyciągów i kolejek, tras narciarskich snowboardowych i snowparków, ale również trasy narciarstwa biegowego (100 km tras o zróżnicowanym stopniu trudności), cross-country i skiturowe.

Trasa zjazdowa FIS w Val Gardena

Trasa zjazdowa FIS w Val Gardena

Val Gardena - trasy narciarstwa biegowego

Val Gardena – trasy narciarstwa biegowego

Można wybrać się na wyprawę na rakietach śnieżnych, poślizgać się na łyżwach, pozjeżdżać na sankach lub wziąć udział w specjalnej nocnej eskapadzie. W dolinie dostępne są również baseny, sauny, korty tenisowe, ścianki wspinaczkowe i wiele innych atrakcji.

Wyprawa na rakietach śnieżnych w rejonie Val Gardena

Atrakcje Val Gardena dla rodzin z dziećmi

Oprócz bardzo ambitnych tras zjazdowych region ma także sporo tras łatwych, typowo rekreacyjnych, które są idealne i dla początkujących narciarzy i dla rodzin z dziećmi. Ci ostatni mają do dyspozycji przedszkola i szkółki narciarskie (także  w języku polskim) oraz animatorów zabaw dla najmłodszych. Rodzice mogą wspólnie ze swoimi pociechami poszaleć na sankach, albo odpocząć w promieniach alpejskiego słońca.

Rodzinny zjazd na sankach w Val GardenaCzas relaksu na stokach Val Gardena

Jak zorganizować samodzielnie wyjazd do Val Gardena?

Jeżeli chcemy samodzielnie zorganizować wyjazd na narty powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych zagadnień, a mianowicie:

  • warunki pogodowe i śniegowe
  • mapy tras
  • nocleg
  • skipassy
  • ubezpieczenie
  • dojazd

Dokładne omówienie poszczególnych tematów, porady i przydatne linki znajdują się poniżej w tekście.

Gdzie znaleźć informacje o Val Gardena?

Podstawowym adresem internetowym, gdzie znajdziemy wszystkie niezbędne informacje jest serwis: http://www.valgardena.it

www.valgardena.it

Val Gardena – bieżące raporty pogodowe i narciarskie

Prognoza pogody: Val Gardena – prognoza pogody

Warunki śniegowe: Val Gardena – warunki śniegowe

Czynne wyciągi i otwarte trasy zjazdowe: Val Gardena – czynne kolejki i otwarte trasy zjazdowe

Val Gardena, Ciampinoi

Val Gardena, Ciampinoi

Val Gardena - na trasie Sellarondy

Val Gardena – na trasie Sellarondy

Jeżeli chcemy naocznie sprawdzić, jak wyglądają „nasze” trasy – możemy skorzystać z wielu kamerek zainstalowanych w różnych punktach regionu  Val Gardena – mapa kamer online

Val Gardena - mapa kamer online

Val Gardena – mapa kamer online

Val Gardena – mapy

Zaletą regionu Val Gardeny i Sellarondy jest możliwość podróżowania na nartach bez ich odpinania, z wyciągu na wyciąg i to na spore odległości. Wymaga to dobrego zaplanowania dnia. Musimy uwzględnić czas, jaki będzie nam potrzebny na powrót, dopasować trasę do naszych umiejętności i kondycji oraz orientować się w sieci połączeń wyciągów i kolejek. Na stronie Val Gardena  znajdziemy linki do wielu map i schematów, które pomogą nam w lepszym poznaniu terenów narciarskich regionu. Najlepszym narzędziem jest interaktywna mapa 3D, dostępna na stronie Ski Slope map na której znajdziemy obszar Val Gardena oraz inne ośrodki Dolomitów.

Val Gardena – noclegi

Hotel, pensjonat czy apartament? Jeżeli nie korzystamy z usług biura podróży i samodzielnie organizujemy sobie wyjazd możemy skorzystać z Booking Com, gdzie znajdziemy dużo ofert z całego regionu Val Gardena – NOCLEGI.
Warto jednak pamiętać, że rodzaj noclegu to nie tylko cena, komfort i atrakcje dodatkowe (basen, sauna, transport na stok). Przy wyborze i rezerwacji odpowiedniego noclegu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów: czy można do niego łatwo dojechać samochodem, jak blisko do tras zjazdowych (idealnie byłoby, gdybyśmy nie musieli dojeżdżać), jak daleko znajdują się sklepy, restauracje lub interesujące nas atrakcje.

Selva Val Gardena

Selva Val Gardena

Selva Val Gardena

Val Gardena – skipassy

W rejonie Val Gardena mamy do wyboru karnety lokalne dla Val Gardena & Alpe di Siusi oraz na cały region Dolomiti Superski – komplwt informacji i cenniki na stronie Ski passes

Kolejka gondolowa z Selva Val Gardena na Ciampinoi

Kolejka gondolowa z Selva Val Gardena na Ciampinoi

Ubezpieczenie na narty

Przed wyjazdem koniecznie musimy wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Pomimo, że we Włoszech obowiązują nasze karty EKUZ, które gwarantują nam zwrot z NFZ pewnych kosztów opieki zdrowotnej, musimy zadbać o pełne bezpieczeństwo.

 
Przypominamy, że we Włoszech (i innych krajach alpejskich) wszystkie akcje ratownicze i poszukiwawcze są płatne. Dodatkowo nie wszystkie usługi medyczne są refundowane. Bardzo ważnym elementem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna (OC), czyli kwestia poniesienia kosztów związanych za spowodowanie (nawet nieumyślne) szkód na mieniu lub zdrowiu innych osób, np. spowodowanie kolizji narciarskiej. Dodatkowo możemy zadbać o ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego, itp.
Na stronie UBEZPIECZENIA NA NARTYoferujemy możliwość wyboru i zakupu online najlepszych polis turystycznych uwzględniających sporty zimowe.

Zjazd z Dantercepies (2298 m) do Selva Val Gardena

Zjazd z Dantercepies (2298 m) do Selva Val Gardena

O tym, jak dojechać z Polski samochodem w Dolomity piszemy w zakładce DOJAZD, a dodatkowe informacje o innych możliwościach dotarcia w Dolomity znajdziemy na stronie: Val Gardena – dojazd

Val Gardena widok w kierunku Passo di Sella

Ciekawostki o regionie Val Gardena

Dolomity i Val Gardena to nie tylko raj dla miłośników białego szaleństwa. Rejon jest bardzo atrakcyjny w pozostałych porach roku, znajdują się tu wspaniałe trasy trekkingowe, ale przede wszystkim jest to mekka wspinaczy. To właśnie tutaj, w Dolomitach, w czasie I wojny światowej powstały pierwsze via ferraty. Były one budowane i wykorzystywane przez żołnierzy walczących na tym terenie. Do dzisiaj można znaleźć pozostałości ich działań m.in. górskie umocnienia, sztolnie i właśnie “żelazne ścieżki”.

Brigata Tridentina – klasyk ferraty w Dolomitach

Cir V – efektowna ferrata w Dolomitach

Saslong – legendarna trasa alpejskiego Pucharu Świata. Trasa liczy ponad 3,5 km, rozpoczyna się na stokach Ciampinoi (2249 m) powyżej ośrodka Selva, a kończy w S. Cristina (1410 m). Na czym polega wyjątkowość stoku Saslong? Ma on liczne hopki, najbardziej spektakularne miejsce to “Kamelbuckel” (garby wielbłąda), które narciarze  przelatują w powietrzu (nawet 80 metrów) osiągając tam prędkość ponad 100 km na godzinę. Saslong występuje w czołówce list najbardziej znanych tras narciarskich świata.

Kuchnia w Dolomitach to mieszanka lokalnych tradycji kulinarnych i typowej kuchni włoskiej. Warto oczywiście pokosztować regionalnych specjałów czy też wspaniałych włoskich win, ale będąc na nartach w Dolomitach koniecznie trzeba spróbować przysmaku alpejskich narciarzy, czyli bombardino, najlepiej “bombardino con panna” – czyli gorącego likieru jajecznego z brandy i bitą śmietaną.

Grupa Sella - ze szczytu Cir V