Sellaronda to kompleks tras narciarskich umożliwiający okrążenie na nartach całego masywu górskiego Sella – w sumie jest to odległość prawie 40 km. Znajduje się w Dolomitach (Włochy), w rejonie czterech miejscowości: Arabba, Canazei, Selva di Val Gardena i Corvara położonych ok. 40 km na wschód od Bolzano.

Zobacz dodatkowe informacje:

DOJAZD      SŁOWNIK       POGODA       UBEZPIECZENIA


Więcej informacji praktycznych w panelu bocznym (PC) lub na końcu artykułu (mobilne).

Więcej propozycji tras w tym rejonie: Narty w Dolomitach Val Gardena

Sellaronda, mapaMapa tras SellarondySellaronda, Val Gardena

Połączone Sellarondą regiony dają możliwość jazdy na prawie 400 km tras zjazdowych, z czego ponad połowa połączona jest ze sobą bezpośrednio oferując jazdę „bez odpinania nart”.

Cztery główne miejscowości położone na trasie Sellarondy to: Arabba, Corvara in Badia, Selva i Canazei, a pomiędzy nimi przełęcze: Passo Campolongo, Passo Gardena, passo Sella i Passo Pordoi.

Trasę można przebyć w dwóch kierunkach:

  • zgodnie z ruchem wskazówek zegara – trasa pomarańczowa
  • przeciwnie do ruchu wskazówek zegara – trasa zielona

MAPA SELLARONDY  

Sellaronda – widok na Sassolungo, w dole Canazei

Pomimo, że przejeżdżamy przez te same rejony to odbywAlta Badia, Pralongia – lot turystyczny nad Marmoladęa się to innymi trasami zjazdowymi.

Na Sellarondę musimy wyruszyć odpowiednio wcześnie, zapoznać się z warunkami na trasie oraz prognozą pogody. Jest to konieczne, aby spokojnie przejechać całą pętlę i zdążyć przed zamknięciem wyciągów. Pozostanie w innej dolinie wiąże się z koniecznością szukania transportu powrotnego: skibusa lub taksówki.

Sellaronda – warunki

Trasa Sellarondy przebiega przez cztery różne regiony (doliny) narciarskie:

Alta Badia   (miejscowość Corvara in Badia) Alta Badia

Piz da Lech i czarna trasa VallonAlta Badia – widok na grupę SellaTrasy narciarskie Alta Badia

Arabba Marmolada (miejscowość Arabba)  Arabba Marmolada

Sellaronda – Dolina ArabbySellaronda pod Passo PordoiTrasy narciarskie Arabba Marmolada

Val di Fassa – Carezza (miejscowość Canazei)  Carezza

Sellaronda – zjazd do CanazeiSellaronda – widok na Sassolungo, w dole CanazeiTrasy narciarskie Canazei - Val di Fassa

Val Gardena – Alpe di Siusi (miejscowość Selva)  Val Gardena

Sellaronda – Sasso Levante i Cinque DitaSellaronda – kolejka z Selvy na CiampinoiTrasy narciarskie Val Gardena Gröden - Wolkenstein

Żeby móc bez ograniczeń korzystać z kolejek we wszystkich regionach należy wykupić skipas Dolomiti Superski, który jest nieco droższy od karnetu wyłącznie na jeden kompleks.
Sellaronda – Sas de PordoiSKIPASY w DOLOMITACH

Komplet informacji dotyczących narciarstwa w Dolomitach znajdziemy na stronie:
Dolomiti Superski

Warto jest zainstalować świetnie przygotowana mapę 3D, za pomocą której możemy idealnie zaplanować nasz pobyt w Dolomitach.
Dolomity Mapa 3D

Możemy również pobrać odpowiednie aplikacje do obsługi wersji mobilnej
Aplikacje mobilne

Oprócz samej Sellarondy warto zaplanować jazdę w jednym z wymienionych powyżej regionów. Na szczególną uwagę zasługuje wyprawa na Marmoladę i spróbowanie swoich sił na lodowcu.

Grande GuerraMożna też wybrać się na kolejną pętlę narciarsko-turystyczną: Grande Guerra (pol. Wielka Wojna), która przebiega szlakiem walk, jakie były toczone w Dolomitach w czasie I Wojny Światowej  [więcej w Ciekawostkach]. Niestety, nie da się jej przejechać wyłącznie na nartach. Trzeba skorzystać ze specjalnie przygotowanych busów i zaprzęgów konnych. Zdecydowaną zaletą tej trasy jest możliwość podziwiania widoków znanych szczytów, takich jak: Civetta, Monte Pelmo, Tofana, Lagazuoi, Conturines, Settsass, Sassongher, Sella i Marmolada. Podobnie jak Sellarondą, możemy się tu poruszać:

  • Zgodnie z ruchem wskazówek zegara – trasa fioletowa
  • Przeciwnie do ruchu wskazówek zegara – trasa czerwona

Grande Guerra – mapa

Grande Guerra – warunki

Alta Badia – Pralongia

Uwaga:
Na drogowskazach i opisach prawie wszędzie umieszczane są nazwy w 3 językach, w kolejności: włoska, niemiecka, ladyńska. Podobnie jest na mapach, z tym że kolejność może być inna (zależy od wydawcy). Nazwy często znacznie się różnią, co może powodować pewne zamieszanie. Dla przykładu przełęcz między Selva w Dolinie Gardena, a Colfosco:

włoski:         Passo Gardena
niemiecki:     Grödnerjoch
ladyński:      Ju de Frara

Sellaronda – widok z Ciampinoi

Oczywiście należy pamiętać o dodatkowym ubezpieczeniu uwzględniającym rodzaj uprawianego sportu [czytaj więcej w Ubezpieczenia].

Sellaronda - Torri del Sella