Sellaronda to kompleks tras narciarskich umożliwiający okrążenie na nartach całego masywu górskiego Sella – w sumie jest to odległość prawie 40 km. Znajduje się w Dolomitach (Włochy), w rejonie czterech miejscowości: Arabba, Canazei, Selva di Val Gardena i Corvara położonych ok. 40 km na wschód od Bolzano.

Zobacz dodatkowe informacje:

DOJAZD      SŁOWNIK       POGODA      

UBEZPIECZENIA online

NOCLEGI online


Więcej informacji praktycznych w panelu bocznym (PC) lub na końcu artykułu (mobilne).

Więcej propozycji tras w tym rejonie: Narty w Dolomitach Val Gardena

Sellaronda, Val Gardena

Połączone Sellarondą regiony dają możliwość jazdy na prawie 400 km tras zjazdowych, z czego ponad połowa połączona jest ze sobą bezpośrednio oferując jazdę „bez odpinania nart”.

Cztery główne miejscowości położone na trasie Sellarondy to: Arabba, Corvara in Badia, Selva i Canazei, a pomiędzy nimi przełęcze: Passo Campolongo, Passo Gardena, passo Sella i Passo Pordoi.

Trasę można przebyć w dwóch kierunkach:

  • zgodnie z ruchem wskazówek zegara – trasa pomarańczowa
  • przeciwnie do ruchu wskazówek zegara – trasa zielona

     

    MAPA SELLARONDA

Sellaronda, mapa

Sellaronda – widok na Sassolungo, w dole Canazei

Sellaronda – widok na Sassolungo, w dole Canazei

 

Pomimo, że przejeżdżamy przez te same rejony to odbywAlta Badia, Pralongia – lot turystyczny nad Marmoladęa się to innymi trasami zjazdowymi.

Na Sellarondę musimy wyruszyć odpowiednio wcześnie – jest to konieczne, aby spokojnie przejechać całą pętlę i zdążyć przed zamknięciem wyciągów. Pozostanie w innej dolinie wiąże się z koniecznością szukania transportu powrotnego: skibusa lub taksówki.

Sellaronda w całości znajduje się w obszarze połączonych regionów narciarskich Dolomiti Superski

pogoda i warunki śniegowe w rejonach Dolomiti Superski

Trasa Sellarondy przebiega przez cztery regiony (doliny) narciarskie:

Alta Badia   (miejscowość Corvara in Badia) 130 km tras zjazdowych,
54 kolejki i wyciągi

Arabba / Marmolada  (miejscowość Arabba) 60 km tras zjazdowych,
26 kolejek i wyciągów

Val di Fassa –  Carezza  (miejscowość Canazei) 110 km tras zjazdowych,
54 kolejki i wyciągi

Val Gardena – Seiser Alm (miejscowość Selva)  181 km tras zjazdowych,
26 kolejek i wyciągów

Żeby móc bez ograniczeń korzystać z kolejek we wszystkich regionach należy wykupić skipas Dolomiti Superski, który jest nieco droższy od karnetu wyłącznie na jeden kompleks.
Sellaronda – Sas de PordoiSKIPASY w DOLOMITACH

Komplet informacji dotyczących narciarstwa w Dolomitach znajdziemy na stronie:
Dolomiti Superski

Oprócz samej Sellarondy warto zaplanować jazdę w jednym z wymienionych powyżej regionów. Na szczególną uwagę zasługuje wyprawa na Marmoladę i spróbowanie swoich sił na lodowcu.

Grande GuerraMożna też wybrać się na kolejną pętlę narciarsko-turystyczną: Grande Guerra (pol. Wielka Wojna), która przebiega szlakiem walk, jakie były toczone w Dolomitach w czasie I Wojny Światowej  [więcej w Ciekawostkach]. Niestety, nie da się jej przejechać wyłącznie na nartach. Trzeba skorzystać ze specjalnie przygotowanych busów i zaprzęgów konnych. Zdecydowaną zaletą tej trasy jest możliwość podziwiania widoków znanych szczytów, takich jak: Civetta, Monte Pelmo, Tofana, Lagazuoi, Conturines, Settsass, Sassongher, Sella i Marmolada. Podobnie jak Sellarondą, możemy się tu poruszać:

  • Zgodnie z ruchem wskazówek zegara – trasa fioletowa
  • Przeciwnie do ruchu wskazówek zegara – trasa czerwona

Grande Guerra – mapa

Alta Badia – Pralongia

Ubezpieczenie na narty

Przed wyjazdem koniecznie musimy wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Pomimo, że we Włoszech obowiązują nasze karty EKUZ, które gwarantują nam zwrot z NFZ pewnych kosztów opieki zdrowotnej, musimy zadbać o pełne bezpieczeństwo.
Przypominamy, że we Włoszech (i innych krajach alpejskich) wszystkie akcje ratownicze i poszukiwawcze są płatne. Dodatkowo nie wszystkie usługi medyczne są refundowane. Bardzo ważnym elementem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna (OC), czyli kwestia poniesienia kosztów związanych za spowodowanie (nawet nieumyślne) szkód na mieniu lub zdrowiu innych osób, np. spowodowanie kolizji narciarskiej. Dodatkowo możemy zadbać o ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego, itp.

 
Na stronie UBEZPIECZENIA oferujemy możliwość wyboru i zakupu online najlepszych polis turystycznych uwzględniających sporty zimowe.

Sellaronda – widok z Ciampinoi

Uwaga:
Na drogowskazach i opisach prawie wszędzie umieszczane są nazwy w 3 językach, w kolejności: włoska, niemiecka, ladyńska. Podobnie jest na mapach, z tym że kolejność może być inna (zależy od wydawcy). Nazwy często znacznie się różnią, co może powodować pewne zamieszanie. Dla przykładu przełęcz między Selva w Dolinie Gardena, a Colfosco:

włoski:         Passo Gardena
niemiecki:     Grödnerjoch
ladyński:      Ju de Frara

 

Sellaronda - Torri del Sella