Propozycja zimowej wycieczki na szczyt Ďurková (1750 m) leżący w głównej grani Niżnych Tatr. Przy dobrej pogodzie zobaczymy imponujące panoramy Niżnych Tatr, Małej i Wielkiej Fatry a nawet Tatr.
Niżne Tatry to wspaniały kierunek dla turystów szukających miejsc widokowych, niezatłoczonych i jednocześnie bez większych trudności terenowych. Liczne szlaki turystyczne pozwalają na różne kombinacje trasy w zależności od warunków pogodowych i naszych możliwości kondycyjnych. Jest to też doskonały rejon dla narciarzy skiturowych.

Punktem wyjścia i jednocześnie bazą noclegową jest Chata Magurka – schronisko turystyczne, znajdujące się w osadzie Magurka – najwyżej położonej w Słowacji stale zamieszkałej wsi. Dodatkową atrakcją wędrówki będzie odpoczynek w maleńkim schronisku – Útulňa pod Chabencom (Ďurková).

Kraj: SłowacjaNiżne Tatry są wspaniałym terenem dla skiturowców
Rejon: Niżne Tatry
Punkt wyjścia (powrotu): Magurka
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności, zimą zależnie od warunków śniegowych, może wystąpić oblodzenie
Suma wzniesień: ok. 850 m
Długość trasy: ok. 11 km
Czas wyprawy (sam przemarsz) : ok. 5:10 h (zimą, w zależności od warunków śniegowych czas przejścia może być znacznie dłuższy)
Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (stopień zagrożenia lawinowego, rodzaj i grubość pokrywy śnieżnej, oblodzenie, itd.)
Uwaga! W warunkach zimowych niektóre miejsca mogą być oblodzone, dlatego warto mieć ze sobą raczki (nakładki antypoślizgowe na buty).
Mapa online:  Tatry Niżne

Zobacz dodatkowe informacje:

DOJAZD       EKWIPUNEK       POGODA       UBEZPIECZENIA


Więcej informacji praktycznych w panelu bocznym (PC) lub na końcu artykułu (mobilne).

Poniżej fragment mapy turystycznej Tatr Niżnych Wydawnictwa Compass – z zaznaczoną trasą na Ďurkovą

Durkova, Tatry Niżne - mapa trasy  

Szczyt Ďurkova (1749 m) leży w głównej grani Ďumbierskich Tatr, czyli zachodniej części Niżnych Tatr. Nasza zimowa propozycja to wejście żółtym i zejście zielonym szlakiem, dzięki temu zamykajamy trasę w pętlę. Bazą wypadową i noclegową jest schronisko turystyczne Chata Magurka, które znajduje się we wsi Magurka – najwyżej położonej – stale zamieszkałej osadzie w Słowacji. Administracyjnie należy ona do miejscowości Partizánska Ľupča, została założona w średniowieczu jako osada górnicza, okolice te były bowiem jeszcze do początku XX w. miejscem wydobywania złota, srebra i antymonu. Magurka jest doskonałym punktem startu m.in. na Latiborską halę (1648 m), Ďurkovą (1749 m) i Chabenec (1955 m).
Wejście na szlak znajduje się przy drodze kilkadziesiąt metrów poniżej Chaty Magurka.

Skrzyżowanie szlaków w Magurce
Ruszamy stromo w górę żółtym szlakiem w kierunku sedla Zámostskej hole. Przez ok. kwadrans do rozwidlenia Basovna (1108 m) towarzyszą nam niebieskie znaki. Ścieżka nadal stromo wspina się przez las, pokonujemy dwa długie zakosy i po ok. 1- godzinie od Magurki wychodzimy na polankę.

Podejście stromą, leśną ścieżka (żółty szlak) na grańSzlak przebiega stromo wznoszącą się ścieżką przez las

Dalsza droga prowadzi grzbietem bocznej grani głównego pasma Ďumbierskich Tatr (latem szlak biegnie między kosówkami). W miarę pokonywania wysokości odkrywają się przed nami coraz rozleglejsze panoramy, za nami rozciąga się wspaniały widok m.in. na charakterystyczny szczyt Salatina (1630 m), a przed nami – po prawej i lewej stronie wyłania się grań Niżnych Tatr. Zimowa trasa żółtego szlaku wychodzi prosto na wzniesienie nad przełęczą, szlak letni w górnym odcinku biegnie bardziej prawą stroną i wyprowadza na sedlo Zámostskej hole.

Panorama z trasy - na wprost dobrze widoczny Salatyn (1630 m)Z podejścia na grań doskonale widać Salatin (1630 m)

Niżne Tatry są wspaniałym terenem dla skiturowcówNiżne Tatry to wspaniały rejon dla narciarzy skiturowych

 
Główną granią przebiega znakowany na czerwono szlak Cesta hrdinov SNP (Slovenské národné povstanie – pol. Szlak Bohaterów SNP – ). Jest to najdłuższy znakowany szlak turystyczny na Słowacji, przecina on cały kraj z północnego wschodu na południowy zachód i przebiega przez większość miejsc, w których toczyły się walki w latach 1944-1945. Po 2-godzinnym podejściu od schroniska możemy chwilę odpocząć i podziwiać panoramy: na zachód zobaczymy Dumbierskie Tatry w kierunku stacji narciarskiej Donovaly, Wielkią i Małą Fatrę, na północ Góry Choczańskie, na wschód Dumbierskie Tatry w kierunku Chopoka i na południe niższe pasmo Poľana.

Widok z sedla Zámostskej hole na grań i szczyty, m.in.: Ďurková (1750 m), Maly Chabenec (1840 m) i Chabenec, 1955 m)Widoki z podejścia na główną grań nad przełęczą sedlo Zámostskej hole
Widok z sedla Zámostskej holeWidok z grani nad przełęczą sedlo Zámostskej hole
Widok z sedla Zámostskej hole

Bardzo szeroką granią, po godzinie marszu w kierunku wschodnim docieramy na szczyt Ďurkovej (1749 m). Otwiera się stąd widok na boczną południową grań Skalki (1980 m) i Žiarska holi (1841 m). Szybko schodzimy na szerokie sedlo Ďurkovej (pol. Siodło Dziurkowej, 1709 m).

Widoki ze szczytu Ďurkova (1749 m)Widoki ze szczytu Ďurkova (1749 m) w kierunku zachodnim
Widoki ze szczytu Ďurkova (1749 m)Widoki ze szczytu Ďurkova (1749 m) na boczną grań – Skalki (1980 m) i Žiarska holi (1841 m)

Będąc na przełęczy warto pokusić się o odwiedzenie i odpoczynek w maleńkim schronisku Útulňa pod Chabencom (Ďurková, 1623 m), które znajduje się po południowej stronie pasma (dojście zielonym szlakiem – 10 min.). Wstępuje tu na herbatkę lub piwko wielu narciarzy skiturowych, można tu też zanocować. Latem korzystają tu głównie z noclegu turyści przemierzający Dumbierskie Tatry.
Więcej informacji:
http://www.nizketatry.sk/chaty/upchabencom/upchabencom.html

Szybkie "zejście" do Útulňy pod Chabencom (Ďurková).Szybkie “zejście” do Útulňy pod Chabencom (Ďurková)Útulňa pod Chabencom (Ďurková)

Útulňa pod Chabencom (Ďurková)Útulňa pod Chabencom (Ďurková)

Po odpoczynku w Útuliňie pod Chabencom wracamy na grań trawersując zbocze bezpośrednio w kierunku Małego Chabenca (1840 m) – latem jest to niebieski szlak. Jeżeli starczy sił i czasu można stąd kontynuować wędrówkę na bardzo widokowy Chabenec (1955 m) – potrzeba dodatkowych ok. 2 godzin, powrót tą samą drogą.
Decydujemy się na powrót do Magurki zielonym szlakiem, który zaczyna się nieco poniżej i sprowadza nas na północną boczną grań.

Widoki z razcestia nad Sedlom ĎurkovejWidoki z razcestia nad Sedlom Ďurkovej
Widoki z razcestia nad Sedlom ĎurkovejWidoki z razcestia nad Sedlom Ďurkovej

Podziwiając umiejętności narciarzy zjeżdżających w doliny przechodzimy otwartym grzbietem na niewybitny szczyt Mestská hora (1529 m).

Widok na grań, po lewej Maly Chabenec (1840 m)Widok na grań, po lewej Maly Chabenec (1840 m)Zjazdy skiturowców z graniZjazd narciarzy skiturowych

Stąd ścieżka prowadzi w dół cały czas lasem. W kilku prześwitach można zobaczyć bardzo nisko pod nami domy w Magurce. Pod koniec zejścia stromymi zakosami osiągamy dno doliny, przekraczamy potok i po kilkuset metrach wchodzimy na drogę prowadzącą między drewnianymi zabudowaniami prosto do „naszej” Chaty Magurka.

Zejście zielonym szlakiem do Magurki

Widoki z trasy zielonego szlakuWidoki z trasy zielonego szlaku

Mostek na potoku ViedenkaPrzejście przez potok Viedenka

Osada MagurkaOsada Magurka