Wiosenna wycieczka na Lubogoszcz – czarnym szlakiem z Kasinki Małej, który przebiega obok jeziorka „Żabie Oko” i basenu pływackiego wybudowanego jeszcze w okresie międzywojennym. Powyżej znajduje się Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa „Lubogoszcz” – warto to miejsce nie tylko zobaczyć, ale też poznać jego ciekawą historię.

Z Ośrodka Szkoleniowego czeka nas 2-godzinny spacerek na szczyt Lubogoszcza.
Wczesną wiosną trasa jest świetną propozycją dla “niezdecydowanych” – miłośników wiosny i jednocześnie zimy 🙂 Okolice basenu i stawu to pełnia wiosny i miejsce żabich amorów, a wyżej – w okolicach szczytu Lubogoszcza to śnieg i zima!

Trasa: czarnym szlakiem do Bazy Szkoleniowo-Wypoczynkowej „Lubogoszcz’, dalej czarnym szlakiem na grzbiet Lubogoszcza i czerwonym szlakiem w kierunku płn.-wsch. na szczyt Lubogoszcza, powrót tą samą drogą.

Kraj: Polska
Rejon: Beskid Wyspowy
Punkt wyjścia (powrotu): Kasinka Mała (od drogi Lubień – Mszana Dolna)
Czas: 1/2 dnia
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 640 m
Długość trasy: ok. 10,6 km
Czas wyprawy (sam przemarsz) ok. 3:50 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).

Poniżej fragment mapy turystycznej Pienin Wydawnictwa Compassmasyw Lubogoszcza

Lubogoszcz z Kasinki Małej mapa

Dojazd do Bazy Szkoleniowo-Wypoczynkowej „Lubogoszcz” 

Do Bazy „Lubogoszcz” możemy dojechać i dojść z Kasinki Małej koło Mszany Dolnej. Jadąc od strony Myślenic w Lubniu skręcamy na drogę nr 968 w kierunku Mszany Dolnej. Po przejechaniu przez most na Rabie, po ok. 900 m skręcamy w lewo za tablicą informacyjną.

Wąska asfaltowa droga prowadzi w górę do ostatnich zabudowań, gdzie na prywatnej łące (parking) możemy zostawić samochód i ruszyć piechotą ok. 1 km szutrowo-kamienistą drogą, którą biegnie czarny szlak turystyczny.
Można też dojechać tu autobusem z Krakowa do Mszany Dolnej, zatrzymujemy się przy przystanku „Krupciówka” w Kasince Małej, skąd trzeba się cofnąć 350 m do bocznej drogi (czarny szlak) i dalej niecałe dwa kilometry przejść piechotą.
Odcinek prowadzący do bazy to tak naprawdę dłuższy górski spacer. Na trasie, szczególnie w weekendy, można spotkać sporo osób, które podchodzą tylko do ośrodka na Lubogoszczu.

Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa „Lubogoszcz”

Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa „Lubogoszcz”

Baza Szkoleniowo – Wypoczynkowa „Lubogoszcz” to dawne obozowisko międzynarodowej organizacji chrześcijańskiej o nazwie YMCA (Young Men’s Christian Association). W okresie międzywojennym XX w. grupa Polaków i Amerykanów – przedstawiciele organizacji YMCA szukała miejsca na stały obóz młodzieżowy. Idealna okazała się polana znajdująca się na zachodnim stoku Lubogoszcza, tuż koło jeziorka nazywanego przez miejscowych “Żabim Okiem”. Wybudowano tutaj dziesięć chatek, świetlicę, jadalnię i domek kierownika, powstało też boisko sportowe. Kiedy kilka lat później, kiedy na skutek suszy, “Żabie Oko” zniknęło wybudowano basen pływacki o wymiarach 8×25 metrów –  jeden z najwyżej położonych w Polsce!
Dzisiaj basen jest pusty i nieużywany, ale i tak warto wybrać się tutaj, chociaż na krótką wycieczkę i zobaczyć „dzieło”, powstałe prawie 100 lat temu.

Baza Szkoleniowo- Wypoczynkowa “Lubogoszcz” działa cały rok, przyjmuje grupy zorganizowane (zielone szkoły, obozy, wycieczki szkolne, itp.), ale również turystów indywidualnych. Tutaj też odbywa się wiele wydarzeń związanych z akcją “Odkryj Beskid Wyspowy”. Kierownikiem bazy jest pani Maria Grzęda.

Strona ośrodka http://www.lubogoszcz.pl/

Basen na Lubogoszczy

Basen (o wymiarach 8×25 metrów) wczesną wiosną służy żabkom.

Basen pływacki o wymiarach 8×25 metrów wybudowała w okresie międzywojennym YMCA. Z Bazy Szkoleniowo-Wypoczynkowej dojdziemy do niego leśną ścieżką w kilka minut.

Żabie Oko (575 m) – niewielki osuwiskowy staw na południowo-zachodnich stokach Lubogoszczy

Staw osuwiskowy “Żabie Oko” wczesną wiosną to miejsce żabich amorów, dawno już nie widzieliśmy takich ilości żab!

Basen na Lubogoszczy

Ścieżka prowadząca z Bazy do basenu pływackiego.

Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa „Lubogoszcz”

Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa „Lubogoszcz”

Podejście z Ośrodka szkoleniowego na szczyt Lubogoszcza.

Z Bazy idziemy na Lubogoszcz najpierw szlakiem czarnym, a potem czerwonym. Trasa jest łatwa, bez trudności terenowych, na górę wyjdziemy za 2 godziny. Wczesną wiosną dolny odcinek drogi jest jest suchy i wiosenna, w miarę zbliżania się do szczytu może pojawić się więcej śniegu.

Czarny szlak na Lubogoszcz

Na czarnym szlaku na LubogoszczNa czarnym szlaku na Lubogoszcz

Lubogoszcz

Lubogoszcz porasta ładny bukowy las

Lubogoszcz

Szczyt Lubogoszcza

Lubogoszcz ma długi grzbiet z trzema wierzchołkami: zachodni (Zapadliska 766 m, środkowy (Lubogoszcz Zachodni 953 m) i najwyższy – wschodni o wysokości 968 m.
Na polanie wschodniego wierzchołka stoi krzyż, tablica z mapą i drogowskazami szlaków oraz kilka drewnianych ławek. Jest też tablica poświęcona zmarłemu w 2014 r. Andrzejowi Cyrwusowi – znanemu społecznikowi z Mszany Dolnej.

Lubogoszcz - szczyt (968 m)

Widoki ze szczytu Lubogoszczy (968 m)Widok ze szczytu Lubogoszcza w kierunku Śnieżnicy.

Po odpoczynku na polanie wracamy do Bazy Szkoleniowo – Wypoczynkowej tą samą drogą.

Na szczyt Lubogoszcza można też wejść od strony Kasiny Wielkiej, opis trasy: Widokowy wariant wejścia na Lubogoszcz
Polecamy również krótką wycieczkę do “Morskiego Oka” – małego leśnego jeziorka na północno-wschodnim zboczu Lubogoszcza, obok Kasiny Wielkiej: Morskie Oko w Beskidzie Wyspowym
Inne ciekawe wycieczki w Beskidzie Wyspowym – 10 najpiękniejszych tras Beskidu Wyspowego