Wiosenna wycieczka na Lubogoszcz – czarnym szlakiem z Kasinki Małej, który przebiega obok jeziorka „Żabie Oko” i basenu pływackiego wybudowanego jeszcze w okresie międzywojennym. Powyżej znajduje się Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa „Lubogoszcz” – warto to miejsce nie tylko zobaczyć, ale też poznać jego ciekawą historię.
Z Ośrodka Szkoleniowego czeka nas 2-godzinny spacerek na szczyt Lubogoszcza.
Wczesną wiosną trasa jest świetną propozycją dla “niezdecydowanych” – miłośników wiosny i jednocześnie zimy 🙂 Okolice basenu i stawu to pełnia wiosny i miejsce żabich amorów, a wyżej – w okolicach szczytu Lubogoszcza to śnieg i zima!

Żabie Oko (575 m) – niewielki osuwiskowy staw na południowo-zachodnich stokach Lubogoszczy

Staw osuwiskowy “Żabie Oko” wczesną wiosną to miejsce żabich amorów, dawno już nie widzieliśmy takich ilości żab!

Basen na LubogoszczyBasen (o wymiarach 8×25 metrów) wczesną wiosną służy żabkom.

Basen na Lubogoszczy
Basen pływacki o wymiarach 8×25 metrów wybudowała w okresie międzywojennym YMCA. Z Bazy Szkoleniowo-Wypoczynkowej dojdziemy do niego leśną ścieżką w kilka minut.
Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa „Lubogoszcz”
Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa Lubogoszcz powstała w okresie międzywojennym XX w. Wtedy to pojawiła się tutaj grupa Polaków i Amerykanów, przedstawicieli organizacji YMCA, którzy na polanie znajdującej się na zachodnim stoku Lubogoszcza, tuż koło jeziorka nazywanego przez miejscowych “Żabim Okiem”, założyli w 1924 r. stały obóz młodzieżowy. Powstały tu chatki, domek kierownika, jadalnia ze świetlicą, boisko sportowe oraz basen pływacki.

Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa „Lubogoszcz”
Z Bazy Szkoleniowej idziemy na Lubogoszcz najpierw szlakiem czarnym, a potem czerwonym.
Początkowo droga jest sucha, wiosenna, w miarę zbliżania się do szczytu pojawia się więcej śniegu.
Czarny szlak na Lubogoszcz

Na czarnym szlaku na LubogoszczNa czarnym szlaku na Lubogoszcz

Lubogoszcz

Lubogoszcz porasta ładny bukowy las

LubogoszczLubogoszcz ma długi grzbiet z trzema wierzchołkami: zachodni (Zapadliska 766 m, środkowy (Lubogoszcz Zachodni 953 m) i najwyższy – wschodni o wysokości 968 m.
Na polanie wschodniego wierzchołka stoi krzyż, tablica z mapą i drogowskazami szlaków oraz kilka drewnianych ławek. Jest też tablica poświęcona zmarłemu w 2014 r. Andrzejowi Cyrwusowi – znanemu społecznikowi z Mszany Dolnej.
Lubogoszcz - szczyt (968 m)

Widoki ze szczytu Lubogoszczy (968 m)Widok ze szczytu Lubogoszcza w kierunku Śnieżnicy.

Po odpoczynku na polanie wracamy do Bazy Szkoleniowo Wypoczynkowej tą samą drogą.