Łatwa wycieczka na bardzo widokowy szczyt Osterwy, z której roztaczają się wspaniałe panoramy na otoczenie Doliny Mięguszowieckiej i najwyższe tatrzańskie szczyty, m.in. Rysy, Wysoką i Ganek. Z podejścia doskonale widoczna jest Dolina Złomisk oraz Popradzki Staw – jedno z piękniejszych jezior po stronie słowackiej.
W drodze powrotnej odwiedzimy Tatrzański Cmentarz Symboliczny leżący tuż pod ścianami Osterwy.

Kraj: Słowacja Podejście na Przełęcz pod Osterwą
Rejon: Tatry Wysokie
Punkt wyjścia: Szczyrbskie Jezioro (słow. Štrbské Pleso)
Czas: 1 dzień
Pora roku: lato, jesień
Trudności: trasa bez większych trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 850 m
Długość trasy: ok. 15,5 km
Czas wyprawy: (sam przemarsz): ok. 5:40 h

Ważne: trasa od Poradzkiego Stawu na Osterwę jest zamykana w czasie zalegania pokrywy śnieżnej, a przejście przez Symboliczny Cmentarz jest zamknięte od 15  grudnia do 30 kwietnia.

Ważne: konieczne ubezpieczenie w Tatry Słowackie.

Zobacz dodatkowe informacje:

Mapa online: Tatry Polskie i Słowackie

DOJAZD      EKWIPUNEK      POGODA

UBEZPIECZENIA online

NOCLEGI online

Więcej praktycznych informacji – w panelu bocznym (PC) lub na dole strony (mobile).


Poniżej prezentujemy fragment mapy  Wydawnictwa Compass z zaznaczoną trasą na Przełęcz pod Osterwą i Tatrzański Cmentarz Symboliczny

Przełęcz pod Osterwą - mapa trasy

Nad Popradzki Staw (słow. Popradské pleso) możemy dotrzeć:
– ze Szczyrbskiego Jeziora – czerwonym szlakiem (fragment Magistrali Tatrzańskiej), który prowadzi kamienistym traktem, rozciąga się z niego ładna panorama na Dolinę Złomisk. Droga jest dostępna od 15.06 – 1.11, dokładny opis: Tatrzański Cmentarz Symboliczny pod Osterwą
– z Popradzkiego Jeziora – od stacji kolejki elektrycznej, tzw. elektriczki – Popradské pleso. Niebieski szlak biegnie asfaltową drogą dostępną także dla rowerzystów i wózków, polecamy ją także przy gorszych warunkach pogodowych. Trasa jest dostępna cały rok, opis: Koprowy Wierch i Hińczowe Stawy

Nad Popradzkim Stawem stoi Hotel Górski Popradzki Staw – można tu odpocząć i posilić się. Parę metrów poniżej jest Schronisko Majlátha.

Hotel Górski Popradské pleso

Podejście na Przełęcz pod Osterwą rozpoczyna się przy Schronisku Górskim Popradzki Staw. Idziemy czerwonym szlakiem głównej Magistrali Tatrzańskiej, nad brzegiem jeziora, tuż za schroniskiem przekraczamy Zmarzły Potok (Ladovy potok) wypływający z Doliny Złomisk i przy pięknej „plaży” stajemy na rozstaju – żółty szlak prowadzi w kierunku Tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego lub wokół jeziora, a my podążamy za czerwonymi znakami na Przełęcz pod Osterwą.

Wąska ścieżka prowadzi najpierw przez kosówki, a po chwili zaczyna stromymi zakosami wznosić się przez kamienne rumowiska. Bardzo szybko nabieramy wysokości, cały czas możemy podziwiać wspaniałą panoramę Popradzkiego Jeziora i Doliny Mięguszowieckiej.

Popradzki Staw i stojący nad nim Hotel Górski Popradské pleso widziane z drogi na Osterwę

Trasa na Przełęcz pod Osterwą

Popradzki Staw i stojący nad nim Hotel Górski Popradské pleso widziane z drogi na Prezłącz pod Osterwą

W miarę zbliżania się do przełęczy otwierają się coraz szersze widoki na otoczenie Doliny Mięguszowieckiej i Doliny Złomisk.

Podejście na Przełęcz pod OsterwąW trakcie podejścia widać całą Dolinę Złomisk zakończoną charakterystycznymi Żelaznymi Wrotami (2225 m i 2280 m).

Szlak na Przełęcz pod Osterwą (słow. Sedlo pod Ostrvou, 1966 m)

Po około 1:30 h (słowacki czas 1:00 h) wchodzimy na szeroką Przełęcz pod Osterwą (1996 m). Na północny wschód wznosi się grań Tępej (słow. Tupa), a po południowo-zachodniej stronie znajduje się, oddalony zaledwie o kilkadziesiąt metrów, szczyt Osterwy (słow. Ostrva, 1980 m).

Przełęcz pod Osterwą (słow. Sedlo pod Ostrvou, 1966 m), dobrze widoczny jest Osterwa (słow. Ostrva, 1980 m)
Osterwa (słow. Ostrva, 1980 m)widoczna z Przełęczy pod Osterwą

Ze szczytu możemy podziwiać wspaniałe panoramy tatrzańskie. Poczynając od zachodu widoczne są m.in.: Patria (pol. nazwa Skrajna Baszta, 2203 m), Szatan (2422 m), Hlińska Turnia (2340 m), Koprowy Wierch (2363 m), Cubryna, Mięguszowieckie Szczyty, Popradzka Kopa (    m), Rysy, Ciężki Szczyt (2500 m), Wysoka (2547 m), Ganek (2462 m), Rumanowy Szczyt (2428 m), Żłobisty Szczyt i Tępa (2285 m).

Panorama z Przełęczy pod Osterwą

Panorama z Przełęczy pod Osterwą

Panorama z Przełęczy pod OsterwąW kierunku południowo-wschodnim widać Kotlinę Popradzką, a na południe Szczyrbskie Pleso ze lśniącą taflą jeziora.

Kotlina Popradzka widoczna z Przełęczy pod Osterwą

Szczyrbskie Pleso widoczne ze szczytu OsterwySzczyrbskie Pleso widoczne ze szczytu Osterwy (1980 m)

Z Przełęczy możemy kontynuować wycieczkę czerwonym szlakiem Magistrali Tatrzańskiej do Batyżowieckiego Jeziora i dalej do Śląskiego Domu w Dolinie Wielickiej. Jeżeli chcemy wrócić do miejsca startu schodzimy tą samą drogą do Popradzkiego Stawu. Wokół jeziora biegnie szeroka ścieżka – idealne miejsce na spacer i podziwianie otoczenia stawu. Będąc tutaj warto też obejść je dookoła (piękne panoramy) lub przejść żółtym szlakiem przez Tatrzański Cmentarz Symboliczny pod Osterwą.

Popradzki Staw i stojący nad nim Hotel Górski Popradské pleso

Z cmentarza schodzimy w dół do asfaltowej drogi, którą biegnie niebieski szlak z miejscowości Popradzkie Pleso do jeziora Popradzkiego i jeżeli chcemy wrócić do Szczyrbskiego Plesa, to podchodzimy w górę do skrętu w lewo na zielony szlak – opis: Tatrzański Cmentarz Symboliczny pod Osterwą lub schodzimy asfaltową drogą do przystanku elektriczki (przystanek Popradske pleso).