Wjazd rowerem na przełęcz Col de Sommeiller w górach Piemontu to dla wielu wyprawa życia. 26,5 km podjazdu szutrowymi serpentynami o nachyleniu nawet 13%. A to wszystko na wysokości prawie 3000 m n.p.m., gdzie przy takim wysiłku zaczyna nam już brakować tlenu w powietrzu. Wyprawa jest dużym wyzwaniem sportowym, a równocześnie oferuje wspaniałe widoki, a nawet jazdę po śniegu w środku lata. Droga jest również dostępna dla zmotoryzowanych.

Autor – Agnieszka, Zosia i Marek

Kraj: WłochyRowerzyści mogą dojechać do położonego kilkadziesiąt metrów dalej jeziora Sommeiller
Rejon: Piemont
Punkt startu
: Bardonecchia, tuż przy włoskim wjeździe do tunelu Fréjus
Czas:
1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień
Trudności: w górnych partiach droga jest kamienista, nawet latem występują zaśnieżone odcinki, wymagana jest bardzo dobra kondycja

Odległość: (tam i z powrotem) 52 km
Suma podjazdów:  1711 m
Średnie nachylenie: 6,5%
Maksymalne nachylenie: 13%
Czas Wyprawy:
ok. 7 h (bardzo zróżnicowany w zależności od przygotowania kondycyjnego i warunków pogodowych)

Zobacz dodatkowe informacje:

DOJAZD       EKWIPUNEK       POGODA       UBEZPIECZENIA


Więcej informacji praktycznych w panelu bocznym (PC) lub na końcu artykułu (mobilne).

Tym razem ruszamy w dwuosobowym składzie, by zdobyć znajdującą się na wysokości 3000 m przełęcz Sommeiller. Prowadzi na nią droga dostępna dla ruchu samochodowego. Posiadacze samochodów terenowych i motocykliści tłumnie przyjeżdżają tutaj z całej Europy, by podziwiać wysokogórskie krajobrazy i zmierzyć się z jedną z najwyżej położonych, dostępnych dla nich dróg w Europie. Kultura kierowców jest tu jednak na bardzo wysokim poziomie, więc rowerzyści mogą się czuć bezpiecznie, ponadto droga jest patrolowana przez włoskich karabinierów. W szczytowych partiach kierowcy, ustępując drogi rowerzystom gaszą nawet silniki, by oszczędzić im wdychania spalin.

Na Przełęcz Sommeiller - mapa

Podjazd zaczyna się w Bardonecchii, tuż przy włoskim wjeździe do tunelu Fréjus, na wysokości 1300 m. Początkowo jedziemy ostro pod górę wąską asfaltową drogą. Po 6 km dojeżdżamy do miejscowości Rochemolles znajdującej się na wysokości 1600 m.

Miasteczko Bardonecchii, tuż przy włoskim wjeździe do tunelu Fréjus, na wysokości 1300 m

Miasteczko Bardonecchii, tuż przy włoskim wjeździe do tunelu Fréjus, na wysokości 1300 m

Tutaj asfalt się kończy.

Za Bardonecchii koczy się asfalt

Mijamy jeszcze kilka pojedynczych domów, by po kolejnych 4 km dotrzeć do położonego na wysokości 1980 m jeziora Rochemolles.

Lekkie wypłaszczenie pozwala nam złapać drugi oddech

Droga na przełęcz Sommeiller powyżej jeziora Rochemolles

Droga na przełęcz Sommeiller powyżej jeziora Rochemolles

.

4 km od jeziora znajduje się schronisko Scarfiotti, do którego można dojechać nawet samochodem osobowym. Robimy tu krótką przerwę na kawę.
Po odpoczynku wracamy na trasę. Po 2 km droga zaczyna wić się serpentynami.

Wspinamy się ostro pod górę. Na wysokości 2600 m droga zaczyna lekko opadać, więc na długości kilkuset metrów możemy trochę odpocząć. Do szczytu pozostało jeszcze 6 km, a my już czujemy skutki wysokości, która ogranicza wydolność organizmu. Na wysokości 2800 m trafiamy na pozostałości starego asfaltu. Dalej droga robi się kamienista i coraz trudniejsza.

Ostatnie 4 km, to zmaganie się z dużymi kamieniami. Warunki zmieniają się tu nieustannie, kamienie zsypują się ze zboczy. Czasami kierowcy samochodów, by móc przejechać, muszą wysiąść i usunąć większe głazy.

Niekiedy śnieg utrudnia przejazd, nawet latem.

Niekiedy śnieg utrudnia przejazd, nawet latem

Niekiedy śnieg utrudnia przejazd, nawet latem

Na przełęczy wyznaczono parking, który jednak bywa niedostępny z powodu śniegu. Panują tu bowiem warunki wysokogórskie i śnieżyce zdarzają się nawet w najcieplejszych miesiącach.

Na Przełęczy Sommeiller jest wyznaczony parking

Na Przełęczy Sommeiller jest wyznaczony parking

Tak to miejsce wyglądało tydzień wcześniej…

Na Przełęczy Sommeiller nawet latem parking może być cały pod śniegiem

Dalej samochody i motocykle nie mają już prawa wjazdu. Rowerzyści mogą dojechać do położonego kilkadziesiąt metrów dalej jeziora Sommeiller [Lac du Sommeiller].

Wracamy tą samą drogą. Na długości 4 km zjazd jest dość trudny z powodu luźnych kamieni. Później, bez większych trudności dojeżdżamy do Bardonecchii.

Zjazd z Przełęczy Sommeiller do Bardonecchii

Zjazd z Przełęczy Sommeiller do Bardonecchii