Trasa narciarstwa biegowego wokół Mogielicy staje się bardzo atrakcyjna dla rowerzystów zaraz po stopnieniu śniegu. Wycieczkę można rozpocząć z dowolnego parkingu przygotowanego przez organizatora tras. Jeśli nie masz własnego sprzętu, istnieje możliwość wypożyczenia roweru w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy LKS „Zalesianka” i ruszyć z Zalesia. Wypożyczalnia jest darmowa.

Proponujemy wyjazd ze Słopnic, ponieważ to jest wariant pozwalający na przejechanie pętli bez konieczności zsiadania z roweru.
Autorami wyprawy są Agnieszka i Marek – Przyjaciele portalu „Góry Dla Ciebie”.

Wycieczka, ze względu na malowniczą trasę i urozmaicenie terenu, może być atrakcyjna dla wszystkich miłośników kolarstwa górskiego. Trudności techniczne są znikome, a więc można przyjechać tu z dziećmi i poświęcić na nią cały dzień, odpoczywając często po drodze.
Nasza grupa składała się z uczestników o różnych możliwościach kondycyjnych, dlatego niektórzy rozpoczęli wycieczkę spod wypożyczalni w Zalesiu, unikając w ten sposób ponad sześciokilometrowego podjazdu asfaltem pod Przełęcz Słopnicką.

Mapa tras rowerowych wokół Mogielicy

Mapa trasy wokół Mogielicy ze Słopnic

Wokół Mogielicy ze SłopnicMy zaparkowaliśmy samochód pod sklepem Top Market w Słopnicach.

Ruszamy główną drogą w kierunku Zalesia. Na początku podjazd jest łagodny, a więc stanowi doskonałą rozgrzewkę. Ostatnie dwa kilometry przed Przełęczą Słopnicką są większym wyzwaniem. Drogowcy podają Podjazd na Przełęcz Słopnickąprzewyższenie 17%, ale wydaje się, że jest to informacja nieco przesadzona. Jeśli nawet takie nachylenie występuje, to na bardzo krótkim odcinku.

Podjazd na Przełęcz Słopnicką

 

 

 

 

 

 

Po 6,5 km, dojeżdżamy na Przełęcz Słopnicką, gdzie skręcamy w prawo (pkt 1 na mapie).

Wąskim asfaltem dojeżdżamy do parkingu „Wyrębiska” (pkt 2 na mapie). Po drodze, po lewej stronie można podziwiać piękne widoki na Gorce i Beskid Sądecki, a przy dobrej widoczności, nawet Tatry.

Tutaj wjeżdżamy na trasę narciarstwa biegowego, która jest równocześnie oznaczona niebieskim szlakiem rowerowym. Proponujemy jednak nie sugerować się znakami rowerowymi, lecz trzymać się trasy narciarskiej, która jest lepiej oznakowana. Mimo, że wielokrotnie przejechaliśmy tę trasę, nie udało się nam rozszyfrować skąd dokąd prowadzą szlaki rowerowe.

Widok z Wyrębisk na Modyń i Beskid Sądecki

Po lewej stronie mijamy leśniczówkę, przejeżdżamy za szlaban, i po kilkuset metrach dojeżdżamy do skrzyżowania, gdzie znajduje się krzyż. Tutaj pieszy szlak zielony skręca w prawo, a my podążamy zgodnie ze znakami narciarskimi, w lewo.

Teraz czeka nas kilometrowy zjazd.

Na dole, na skrzyżowaniu, należy skręcić w prawo. W lewo droga prowadzi do Szczawy (pkt 3 na mapie).

Teraz stokówką podjeżdżamy do najwyżej położonego punktu trasy, gdzie znajduje się stolik i ławeczki (pkt 4 na mapie). Podjazd ma około 3,5 km. Stąd można (opcjonalnie) wyjechać lub wyprowadzić rower na Polanę Stumorgową pod szczytem Mogielicy (szlak jest bardzo stromy), a następnie na szczyt Mogielicy, gdzie znajduje się wieża widokowa.

My jednak kierujemy się w stronę Półrzeczek. Teraz czeka nas dość stromy i kamienisty zjazd. Mniej sprawni rowerzyści muszą sprowadzić rower. Po około 200 m znajdujemy się na polanie.

 

Z polany zjeżdżamy na Przełęcz Przysłopek między Jasieniem a Mogielicą (pkt 5 na mapie). Charakterystycznym punktem jest wiata ze stolikiem i ławeczkami. Uwaga, tutaj należy skręcić w prawo. W lewo droga prowadzi do Szczawy.

Następnie jedziemy paręset metrów lekko pod górę, a potem czeka nas kilometrowy zjazd aż do dużego placu, gdzie nasza trasa krzyżuje się z drogą prowadzącą w dół do Półrzeczek. My skręcamy w prawo, pod górę i przez niemal kilometr będziemy zdobywać wysokość.

Później czeka nas ponad kilometrowy zjazd. Droga jest szeroka i wygodna. Zjazdy i podjazdy są krótsze i łagodniejsze. Po drodze mijamy odbicie na Półrzeczki (pkt 6 na mapie).

Później nasza trasa przecina niebieski szlak turystyczny z Jurkowa na Mogielicę (pkt 7 na mapie). Przy drodze ustawiono kolejne ławy i stół.

Po drodze mijamy nieliczne na trasie punkty widokowe. Najpierw podziwiamy panoramę Gorców, a później widok na Śnieżnicę i Ćwilin.

Mijamy kolejne skrzyżowania, najpierw z trasą rowerowo – narciarską na Chyszówki (pkt 8 na mapie). Tu też znajduje się kolejny stół i ławy.

Potem przecinamy zielony szlak z Przełęczy Rydza – Śmigłego na Mogielicę i trochę dalej żółty szlak ze Słopnic (pkt 9 na mapie).

Dojeżdżamy do miejsca, skąd możemy podziwiać panoramę w kierunku Słopnic, Pasma Łopusza i Kobyły oraz Pasma Łososińskiego (pkt 10 na mapie).

Widok z trasy w kierunku Słopnic - Pasmo Łopusza i Kobyły oraz Pasmo Łososińskie

Po 25 kilometrach mamy już tylko zjazd. Jedyną trudność dla niewprawnych rowerzystów mogą stanowić drewniane przepusty przebiegające w poprzek drogi. Trzeba na nie uważać. Zjazd jest szybki, uważajmy zatem, żeby nie wypaść z drogi!

Na dwudziestym ósmym kilometrze, przy ostrym zakręcie w lewo, mijamy kolejny stół i ławeczki (pkt 11 na mapie). Zaraz potem w prawo odchodzi droga do parkingu „Wyrębiska”, którą można wrócić do wypożyczalni w Zalesiu. Jest to fragment trudny, nie obejdzie się bez prowadzenia roweru ostro pod górę.

 

My nadal zjeżdżamy drogą w dół. Po lewej stronie mijamy gospodarstwo. Mijamy parking „Podmogielica” (pkt 12 na mapie) i wjeżdżamy na asfalt, który doprowadzi nas pod Jarek rozpoczyna podróż dookoła świata.sklep, pod którym zostawiliśmy samochód.

Prezentowana wyprawa może być również świetnym miejscem treningowym dla wytrawnych rowerzystów. Jeden z uczestników naszej wycieczki, wyruszył właśnie w podróż dookoła świata na rowerze.

Dodatkową zaletą trasy jest jej położenie  w niedużej odległości od Krakowa. Dysponując jedynie sześcioma godzinami, jesteśmy w stanie dojechać tam samochodem, przez trzy godziny, pedałując, pooddychać górskim powietrzem, popatrzeć na Tatry i wrócić do domu.

Kontakt do Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy LKS „Zalesianka” http://www.trasymogielica.pl/

 

Mogielica – propozycje innych wycieczek
Mogielica z Przełęczy Rydza – Śmigłego
Mogielica na narty biegowe
Mogielica – góra na 4 pory roku
Wschód słońca na Mogielicy
Zachęcamy również do innych wycieczek w tym rejonie: 
10 najpiękniejszych tras Beskidu Wyspowego