Nazwa „Dolomity” – została nadana w XVIII w. na cześć odkrywcy składu tejże skały, francuskiego uczonego Deotana de Dolomieu. Ciekawostką jest fakt, że Dolomieu był naukowcem amatorem; podstaw geologii nauczył się w więzieniu, gdzie odbywał karę za udział w pojedynku. Podczas przeprowadzanych doświadczeń odkrył, że badana skała nie jest typowym wapieniem, lecz związkiem wapnia i magnezu. W Cortinie d’Ampezzo, turystycznej stolicy regionu, stoi pomnik Deotana de Dolomieu.
W 2009 roku Dolomity wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Najwyższy szczyt to Marmolada – wys. 3342 m n.p.m. zwany też „królową Dolomitów”. Jej grań składa się z kilku szczytów: Punta Penia (3 343 m n.p.m.), Punta Rocca (3 309 m n.p.m.), Punta Ombretta (3 230 m n.p.m.), Monte Serauta (3 069 m n.p.m.), i Pizzo Serauta (3 035 m n.p.m.). Na szczyt Punta Rocca można wyjechać kolejką linową. Nazwa masywu pochodzi z języka ladyńskiego i oznacza „błyszcząca” od znajdującego się po północnej stronie lodowca, po którym poprowadzona jest m.in. najdłuższa trasa Pista Bellunese licząca 12 km.
Ladynowie – rdzenni mieszkańcy rejonu, stanowiący nieliczną grupę, około 30 000 osób. Posługują się językiem ladyńskim, który jest ich językiem narodowym, oficjalnie uznanym przez władze i nauczanym w szkole. Dlatego na tablicach informacyjnych i drogowskazach znajdują się nazwy w 3 językach: włoskim, niemieckim i ladyńskim, często bardzo różniących się od siebie. Przykładem może być nazwa przełęczy między miasteczkami Selva w Dolinie Gardena, a Colfosco: Passo Gardena (wł.), Grödnerjoch (niem.) i Ju de Frara (ladyński). Głównym centrum ich kultury jest miasto Corvara.
Giro di Grande Guerra (wł. Wielka Wojna) pętla narciarsko-turystyczno- historyczna, o długości ok. 90 km, która przebiega szlakiem walk toczonych w Dolomitach w czasie I Wojny, a dokładnie od maja 1915 r. do listopada 1917 r.
Niestety, nie da się przejechać całej trasy wyłącznie na nartach. Trzeba skorzystać ze specjalnie przygotowanych busów i zaprzęgów konnych. Zdecydowaną zaletą tej trasy jest możliwość podziwiania widoków znanych szczytów, takich jak: Civetta, Monte Pelmo, Tofana, Lagazuoi, Conturines, Settsass, Sassongher, Sella i Marmolada. Jedną z atrakcji jest jazda w wąwozie Serrai di Sottoguda – jest to 2 km kanion urozmaicony mostkami, wnękami skalnymi, a zimą przede wszystkim niesamowitymi lodospadami.
Podobnie jak Sellarondą, możemy się tu poruszać
Ze względu na piękne widoki warto wybrać się na wycieczkę w słoneczny dzień.
Czas przejazdu – 7-8 godz. Aby przejechać trasę Giro di Grande Guerra trzeba posiadać skipass DolomitiSuperski.
Najważniejsze ośrodki sportów zimowych:
Źródło danych m.in.: Dariusz Tkaczyk „Dolomity” – tom I, II