Serre Chevalier jest stacją narciarską położoną w dolinie rzeki Guisane, w południowych Alpach, w departamencie Alpy Wysokie. Mimo, że szczyt sezonu turystycznego przypada w zimie, latem miejsce to oferuje również mnóstwo atrakcji.

Zobacz dodatkowe informacje:

DOJAZD       EKWIPUNEK       POGODA       UBEZPIECZENIA


Mapy i przewodniki – Serre Chevalier

Więcej informacji praktycznych w panelu bocznym (PC) lub na końcu artykułu (mobilne).

Komplet informacji turystycznych znajdziemy na stronie Serre Chevalier Vallée  – [szczegóły w Ciekawostkach]

Autor: Agnieszka i Marek

Wakacje, które zaplanowaliśmy w tym pięknym zakątku zamierzaliśmy spędzić na pieszych wycieczkach w góry. Plan powiódł się znakomicie, lecz z pewną zazdrością patrzyliśmy na licznych rowerzystów, których mijaliśmy na drogach.

Zdecydowaliśmy się na jednodniową wyprawę Dane techniczne wyprawyrowerową na trasie: Chantemerle – Col du Granon – Balcons de Serre Chevalier – Monêtier-les-Bains – Chantemerle

Nie mieliśmy z sobą rowerów, lecz to nie stanowiło problemu, ponieważ w każdej miejscowości w dolinie jest wypożyczalnia, gdzie za około 20-25€ można wypożyczyć dobrej klasy rower szosowy lub górski na cały dzień. W cenie wypożyczenia, oprócz roweru, otrzymujemy zestaw naprawczy składający się z dętki, łyżki do opon i podstawowych kluczy. Za kask trzeba zapłacić osobno. http://www.serre-chevalier.com/ete/activites/cyclisme-vtt/location-materiel/

My skorzystaliśmy z wypożyczalni oferującej rowery francuskiej marki Lapierre w miejscowości Chantemerle, skąd rozpoczęliśmy wyprawę www.melquiondsports.com

Z wypożyczalni jedziemy w kierunku Briançon, po 600m skręcamy w lewo na Saint-Chaffrey, a po kolejnych 500m ostro w lewo na drogę D234 w kierunku Villard Laté, gdzie już pojawia się drogowskaz na Col du Granon.

Przebieg naszej trasy można prześledzić na poglądowej mapce dostępnej na stronie http://www.bikepark-serrechevalier.com/vtt-x-country/ gdzie można pobrać ją w formacie pdf:  Mapa tras rowerowych

Tutaj zaczyna się mozolny podjazd o długości 11 km, podczas którego pokonamy przewyższenie 1000m. Jest to wprawdzie droga asfaltowa dostępna dla ruchu samochodowego, lecz dzięki wysokiej kulturze kierowców możemy się czuć bezpiecznie.

Zadbano tu o potrzeby rowerzystów umieszczając co kilometr tabliczkę, na której znajdziemy informacje: jaka odległość pozostała do szczytu, jakie jest średnie nachylenie na odcinku kolejnego kilometra trasy oraz na jakiej wysokości aktualnie się znajdujemy.

Średnie nachylenie podjazdu na Col du Granon wynosi 10%. Najtrudniejszy jest ósmy kilometr, gdzie trzeba pokonać nachylenie 11,1%, a jesteśmy już mniej więcej na wysokości Kasprowego Wierchu.

Tuż przed szczytem mijamy koszary Strzelców Alpejskich. Z przełęczy rozciąga się piękny widok między innymi na Barre des Ecrins (4102m), la Meije (3983m) i Mont Pelvoux (3946m).

Z przełęczy można zjechać na drugą stronę do doliny Névache, a potem przez Briançon wrócić do Chantemerle. Droga nie jest już dostępna dla ruchu samochodowego. Nie nadaje się też dla rowerów szosowych. My jednak zdecydowaliśmy się wrócić niebieskim szlakiem rowerowym nr 30 (Balcons de Serre Chevalier), który zaczyna się na przełęczy Granon, trawersuje masyw Grand Area (2869m) i kończy się w uzdrowisku Monêtier-les-Bains.

Powinniśmy tuż poniżej parkingu skręcić w prawo na kamienistą drogę, ale przeoczyliśmy ten skręt i zjechaliśmy asfaltową drogą ponad 2,5 km, by tam skręcić w prawo na ten sam szlak.
Oznakowanie szlaków turystycznych jest dobrze przygotowane i czytelne. Trasy rowerowe są podzielone na Enduro i X-Country [trasy rowerowe Enduro i X-Country – informacje w Ciekawostkach].

Teraz trasa nadaje się tylko dla rowerów górskich. Jest kamienista, ale nie przedstawia większych trudności technicznych.

Dojeżdżamy do Petit Col (2320 m). Na odległości 4 km pokonujemy wysokość około 250 m.
Stąd zaczyna się zjazd. Po trzech kilometrach dojeżdżamy do skrzyżowania szlaków u ujścia doliny la Moulette.

Nadal jedziemy niebieskim szlakiem nr 30, który stromą, krętą ścieżką w lesie doprowadzi nas do Monêtier-les-Bains.

Przejeżdżamy przez miasteczko, by znaleźć się po drugiej stronie głównej drogi. Tutaj małą dróżką, częściowo szutrową, wzdłuż rzeki Guisane dojeżdżamy do Villeneuve.

Ostatnie 3 km trzeba pokonać główną drogą.

Wyprawę kończymy w miejscu startu w Chantemerle.