Serre Chevalier – jest głównie ośrodkiem narciarskim położonym we Francji , w departamencie Alpy Wysokie przy granicy z Włochami. Obejmuje 16 wiosek w rejonie doliny rzeki Guisane. Leży na wysokości od 1200 m do 2760 m.

Narciarze mają do dyspozycji 61 wyciągów, 100 tras zjazdowych o łącznej długości 250 km.

Od lat 90-ych, kiedy odbywały się tutaj zawody Puhttp://www.serre-chevalier.com/ete/charu Świata w narciarstwie alpejskim, ośrodek dysponuje bardzo dobrą infrastrukturą turystyczną w szerokim zakresie.

Również latem Serre Chevalier oferuje turystom bardzo wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu. Są to głównie propozycje turystyki pieszej i rowerowej w różnych odmianach.

Pełną informację o ośrodku znajdziemy na stronie:

http://www.serre-chevalier.com/ete/

Szlaki rowerowe są oznaczone w terenie według schematu uwzględniającego rodzaj kolarstwa górskiego:

X-Country jazda w urozmaiconym terenie, takim jak: lasy, polne drogi, góry, kamieniste i szutrowe podłoża, również na szosie.

Enduro jazda w warunkach głównie górskich i urozmaiconym, trudnym terenie.

Szczegółową ofertę dla rowerzystów zawierającą mapy, opis tras, wypożyczalnie sprzętu itp. znajdziemy na stronach:

http://www.bikepark-serrechevalier.com/

Col du Granon (2413 m) to jedna z najbardziej znanych przeWidok spod przełęczy Col du Granon na dolinę Serre Chevalier, Briançon i szczyty Barre des Ecrins (4102m), la Meije (3983m) i Mont Pelvoux (3946m)łęczy w okolicy. Swoją sławę zawdzięczają one najsłynniejszemu wyścigowi kolarskiemu – Tour de France, którego trasa wielokrotnie przebiegała w tym rejonie. Finał 17. Etapu Tour de France w 1986 r. rozegrał się właśnie na tej przełęczy.

Inne przełęcze warte zdobycia, to Col du Galibier (2 645 m) Col d’Izoard (2 361 m). Lokalne władze zadbały o to, by rowerzyści mogli bezpiecznie korzystać z uroków malowniczych alpejskich dróg i w miesiącach wakacyjnych niektóre z przełęczy zamknięte są w godzinach rannych dla ruchu samochodowego. Informacje na ten temat dostępne są na stronie www.velo05.fr.

 Alpy Wysokie [Hautes Alpes]

Departament Hautes Alpes położony jest tuż przy granicy włoskiej. Najważniejsze miasta, to Gap, stolica departamentu i Briançon, gdzie mieści się podprefektura. Region posiada bardzo dobrze przygotowaną infrastrukturę turystyczno wypoczynkową umożliwiającą aktywny wypoczynek praktycznie o każdej porze roku.

Briançon

Będąc w okolicy, warto zajrzeć do Briançon. Jest to miasto położone w odległości 15 km od granicy włoskiej, na wysokości 1300 m. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się już w starożytności. W historycznym centrum jest wiele malowniczych, wąskich uliczek, a wokół rozciągają się piękne widoki na otaczające szczyty Alp. W 2008 r. fortyfikacje Vauban, częściowo udostępnione turystom, zostały wpisane na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Z Briançon rusza również kolejka gondolowa, którą można wyjechać do stacji narciarskiej.