Wycieczka, a właściwie spacer, na wyjątkowo widokową grań Tabor i Polanę Cisówkę, gdzie z Niedzicy dojdziemy w niecałą godzinę. Z kolejnych punktów widokowych zobaczymy panoramę całych Gorców, Pienin, Pasma Radziejowej, a na południu Tatr Bielskich i Wysokich. W dole niebieskie wody jeziora i Zamek w Czorsztynie. Trasa jest świetnym uzupełnieniem atrakcji Niedzicy, bardzo łatwa i można się na nią wybrać z dziećmi lub osobami bez doświadczenia turystycznego.
Kraj: Polska i Słowacja
Rejon: Pieniny
Punkt wyjścia: Niedzica
Koniec trasy: Niedzica
Czas: 1/2 dnia
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak
Suma wzniesień: ok. 150 m
Długość trasy: ok. 5,2 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 1:40 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Zobacz dodatkowe informacje:
Mapa online: Pieniny
Poniżej fragment mapy turystycznej Pienin – Wydawnictwa Compass
Z Niedzicy na polanę Cisówka
Sprzed wejścia do Zamku Niedzica kierujemy się czerwonym szlakiem ulicą Zamkową w kierunku przystani statków spacerowych (kierunek Nowy Targ). Po przejściu 100 m skręcamy w lewo w ulicę Profesorską, którą lekko w górę pochodzimy do ośrodka domków letniskowych. Mijamy małą zatoczkę parkingową i skręcamy w prawo drogą z płyt betonowych. Wyżej asfaltowa droga prowadzi nas przez polanę do widocznej wieży teletechnicznej. Po drodze otwierają się coraz szersze widoki.
Po niespełna półgodzinnym spacerze stajemy w punkcie widokowym. Znajduje się tutaj wiata turystyczna, skąd możemy podziwiać piękne panoramy Gorców z wyraźnie widocznym szczytem
Lubania (wieża widokowa), leżącym w dole jeziorem i zamkiem w Czorsztynie, Pienin i Tatr Wysokich.
Ruszamy dalej w górę szutrową drogą, którą razem z czerwonym szlakiem biegnie trasa rowerowa Pętli Spiskiej. Droga prowadzi granią o nazwie Tabor przez łąki, potem pomiędzy sosnami i docieramy na skraj Polany Cisówka. Jest to duża polana na grzbiecie Tabor (Pieniny Spiskie). Przez polanę poprowadzony jest szlak turystyki pieszej, rowerowej i konnej.
Tablica Nadleśnictwa Krościenko przypomina nam o zasadach udostępniania lasów. Przed nami otwarta połać łąki, której środkiem w górę biegnie nasz szlak.
U góry polany pod lasem stoi mały drewniany domek letniskowy. Jest to wyśmienity punkt widokowy, szczególnie w kierunku wschodnim na Pieniny z widocznym szczytem Trzech Koron, Wysokiej i słowackich Haligowskich Skał. Na horyzoncie, przy dobrej widoczności zobaczymy Pasmo Przehyby i Radziejowej w Beskidzie Sądeckim, a w dole fragment Jeziora Sromowieckiego (poniżej zapory w Niedzicy). Patrząc dalej na południe zobaczyć można Magurę Spiską, Tatry Bielskie i Tatry Wysokie.
Idąc dalej skrajem modrzewiowego lasu wyjdziemy na najwyższy fragment polany, skąd tym razem zobaczymy panoramę całych Gorców od Turbacza po Lubań. Dojście w to miejsce zajmie nam ok. 1 godziny (2,6 km), licząc od Zamku w Niedzicy.
Jeżeli lubimy leśne spacery to możemy się wybrać nieco dalej. Idąc nadal czerwonym szlakiem dotrzemy w pół godziny (1,6 km) do przełęczy pomiędzy Cisówką (777 m), a Barwinkową Górą (725
m). Dalej szlak prowadzi przez górę Żar (882) do Dursztyna.
Do Niedzicy wracamy tą samą drogą jeszcze raz podziwiając wspaniałe panoramy.