Pieniny są piękne o każdej porze roku, ale jesienią wyglądają imponująco – białe, wapienne skały tworzą z kolorowymi liśćmi niezwykłą kombinację barw. Dlatego warto się wybrać tam, gdzie ten efekt będzie najwspanialszy! Gwarantujemy też, że spacery po szeleszczących dywanach sprawią radość wszystkim, nie tylko najmłodszym!

Poniżej kilka naszych jesiennych propozycji na jesienne wycieczki w Pieninach.
Zachęcamy również do skorzystania z pełnej listy: Pieniny – 30 miejsc, które musisz zobaczyć

1. Droga Pienińska pieszo lub rowerem

Droga Pienińska – to chyba najpiękniejszy i najpopularniejszy spacerowy trakt w Pieninach, idealne miejsce na wycieczkę pieszą i rowerową. Trasa biegnie ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru wzdłuż Przełomu Dunajca, liczy 9 km, z czego większość przebiega po słowackiej stronie granicy. Jesienią, kiedy liście nie przesłaniają widoków – zobaczymy pienińskie skały i turnie, w tym m.in. imponującą Sokolicę.
I jeszcze jedna ważna sprawa – jesienią, nawet w piękny słoneczny dzień jest zdecydowanie mniej turystów niż latem, jest to szczególnie istotne, kiedy planujemy wycieczkę rowerową z dziećmi – jest przyjemniej i bezpieczniej.
Opisana wycieczka: Droga Pienińska i Czerwony Klasztor

Jesienią Droga Pienińska jest idealnym miejscem na wycieczki rowerowe

2. Widokowa wycieczka na Trzy Korony i Sokolicę

Trzy Korony to jeden z symboli regionu. Charakterystyczną skalną koronę tworzy pięć turni szczytowych, na najwyższej z nich – Okrąglicy (983 m) znajduje się platforma widokowa, z której rozciąga się wspaniała panorama. Jeżeli tylko pozwoli nam czas i kondycja warto podejść też na Sokolicę (przejście Sokolą Percią!). Niestety, słynna reliktowa sosenka – symbol Sokolicy, została uszkodzona w 2018 r. i obecnie zachował się tylko jej fragment, ale mimo to miejsce i tak jest licznie odwiedzane.
Warto, by na naszej trasie znalazł się Wąwóz Szopczański – wysokie, białe skały pięknie prezentują się w jesiennym słońcu.
Obowiązują bilety wstępu (w tym samym dniu bilet upoważnia też do wejścia na Sokolicę).
Opis trasy: Trzy Korony oraz Sokolica i Trzy Korony

Panorama ze szczytu Trzech Koron

3. Spacer przez najpiękniejszy kanion w Polsce –Wąwóz Homole

Wąwóz Homole to głęboki kanion o bardzo stromych ścianach dochodzących do 120 m wysokości, uważany jest za jeden z piękniejszych w Polsce. Ścieżka turystyczna przechodzi wzdłuż potoku Kamionka tworzącego atrakcyjne kaskady i wyprowadza nas na Dubantowską Dolinkę, gdzie znajdują się „Kamienne księgi”- płaskie skały naturalnie ułożone w formie otwartej książki, związana jest z nimi ciekawa legenda.
Wąwóz prezentuje się wyjątkowo pięknie w jesiennych barwach. W tym popularnym miejscu jest też dużo mniej turystów – dlatego zdecydowanie polecamy właśnie tą porę roku na wycieczkę!
Uwaga! Dalej możemy podejść na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką (opis trasy w linku) lub przejść na taras widokowy nad górną stacją Areny Narciarskiej Jaworki. Stąd zejdziemy do Jaworek, można też zjechać kolejką stacji narciarskiej w Jaworkach. Można też wstąpić do szałasu „Bukowinki”, który znajduje się tuż poniżej górnej stacji wyciągu.
Opisane trasy: Homole, Wysoka, Biała Woda oraz Wąwóz Homole zimą.

Homole jesień

4. Jesienny redyk w Szczawnicy

Jesienny redyk (a właściwie osod) – czyli uroczysty powrót owiec w doliny, ma już swoją wierną grupę sympatyków. Jest to jedno z większych pasterskich wydarzeń, towarzyszy mu wspaniała folklorystyczna oprawa – ulicami Szczawnicy przechodzi pochód tysiąca owiec, na jego czele idą ubrani w piękne, regionalne stroje pasterze. Potem jest czas na występy zespołów regionalnych i degustacje lokalnych wyrobów. Jest pięknie, kolorowo i wesoło. Absolutnie warto wybrać taki termin wizyty w Pieninach, by chociaż raz wziąć udział w tym pasterskim święcie.
Fotorelacja z redyku: Jesienny redyk w Szczawnicy

Jesienny redyk w Szczawnicy

5. Spływ Dunajcem w jesiennej scenerii

To chyba najlepsza pora na skorzystanie z tej wyjątkowej atrakcji. Podczas kilkugodzinnej wycieczki zobaczymy największe atrakcje Pienin, m.in. Trzy Korony i Sokolicę – wspaniale wyglądają białe, wapienne skały w duecie z kolorowymi liśćmi. Odsłania się też Droga Pienińska, którą turyści spacerują do Czerwonego Klasztoru. Nie bez znaczenia jest fakt, że jesienią nie ma już takich kolejek, jak w sezonie letnim.
Spływy odbywają się od 1 kwietnia do 31 października (oprócz Świąt Wielkanocnych i Bożego Ciała).
Opis wycieczki: Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem

 

6. Widokowy rejs po Jeziorze Czorsztyńskim

Jesienią, kiedy ruch turystyczny jest zdecydowanie mniejszy – warto wybrać się na rejs po Jeziorze Czorsztyńskim – można wtedy popodziwiać z zupełnie innej strony Zamek w Niedzicy i Czorsztynie, Zaporę Wodną w Niedzicy i Rezerwat Zielone Skałki. Wyjątkowo romantycznie wyglądają też żaglówki na tle pienińskich zamków oraz kolorowych lasów.
Pomiędzy zamkami Czorsztyn i Niedzica pływają statki “Dunajec” i “Halny”, rejsy widokowe oferuje statek „Harnaś”. Można też popływać gondolami – wycieczka dookoła jeziora trwa ok. 40 minut, a widoki i wrażenia są niezapomniane!
Więcej informacji o Jeziorze Czorsztyńskim: Jezioro Czorsztyńskie, Niedzica i atrakcje

Jezioro Czorsztyńskie

 

7. Z wizytą w pienińskiej warowni

Zamek w Czorsztynie to nie tylko ciekawa historia warowni znajdującej się na handlowym szlaku oraz odwiedzających go, znanych nam z historii postaci, jak np. Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski, Zawisza Czarny, Aleksander Kostka Napierski, król Jan Kazimierz. To również wspaniałe miejsce widokowe – jesienią, gdy mgły prawie zawsze otulają budowlę i Jezioro Czorsztyńskie – widoki są wręcz bajeczne! Warto pojawić się tu odpowiednio wcześnie rano, by obserwować ten wspaniały spektakl!
Zamek pozostaje pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego.
Dodatkowe informacje: Zamek w Czorsztynie – pienińska warownia

Godziny zwiedzania oraz cennik: http://www.pieninypn.pl/pl/992/0/zamek-czorsztyn.html

  8. Rowerem wokół Jeziora Czorsztyńskiego

Przepiękna sceneria i świetna forma rekreacji – przejażdżka rowerem wokół Jeziora Czorsztyńskiego trasą „Velo Czorsztyn”. Amatorzy 2 kółek nie będą zawiedzeni – miejsce jest wyjątkowo atrakcyjne właśnie jesienią, kiedy znika „ściana” liści – wtedy jezioro i jego otoczenie prezentują się naprawdę pięknie! „Velo Czorsztyn” to prawdziwy turystyczny przebój regionu, świadczą o tym spotykani na trasie rowerzyści, którzy zatrzymują się co chwilę, by zrobić zdjęcia. A jest co oglądać 🙂
Droga rowerowa Czorsztyn

Zobacz dodatkowe informacje:

Mapa online: Pieniny

POGODA

NOCLEGI online

I jeszcze kilka zdjęć z jesiennych Pienin 🙂
Redyk w Szczawnicy

Redyk w Szczawnicy

Występy zespołów folklorystycznych w Szczawnicy towarzyszące jesiennemu redykowi

Występy zespołów folklorystycznych w Szczawnicy towarzyszące jesiennemu redykowi

Zamek w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie

Jezioro Czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyńskie

Żeglowanie po Jeziorze Czorsztyńskim

Dojście do Przełęczy Szopka (Chwała Bogu)

W drodze na Trzy Korony – dojście do Przełęczy Szopka (Chwała Bogu)

Jesienny "Przełom Dunajca"

Jesienny “Przełom Dunajca”