Wąwóz Homole, będący jedną z większych pienińskich atrakcji, jest świetną propozycją na zimowy spacer. Trasa przebiega dnem głębokiego kanionu wzdłuż potoku Kamionka, nad którym przerzucone są liczne kładki i stalowe schody. Warto zatrzymać się dłużej na Dubantowskiej Polance, gdzie znajdują się „Kamienne księgi” – oryginalne skały, z którymi związana jest ciekawa legenda.
Trasa ma wiele wariantów dalszej drogi i powrotu.
W miesiącach wakacyjnych panuje tu spory ruch, więc jeżeli to możliwe polecamy odwiedzenie tych miejsc poza najwyższym sezonem.
Kraj: Polska
Rejon: Pieniny
Punkt wyjścia (powrotu): Jaworki
Czas: 1/2 dnia
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: przy dobrych warunkach pogodowych brak trudności technicznych, (zimą często występuje oblodzenie)
Suma wzniesień: ok. 150 m
Długość trasy: ok. 2,5 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 1:20 h (zimą, czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia).
Uwaga! Trasa nie jest trudna, ale w warunkach zimowych niektóre miejsca mogą być oblodzone, dlatego planując wycieczkę warto mieć ze sobą raczki (nakładki antypoślizgowe na buty).
Zobacz dodatkowe informacje:
Mapa online: Pieniny
Więcej praktycznych informacji – w panelu bocznym (PC) lub na dole strony (mobile).
Poniżej fragment mapy turystycznej Pienin Wydawnictwa Compass – rejon Wąwozu Homole i Wysokiej
Wąwóz Homole w całości objęty jest ochroną rezerwatu przyrody, przed wejściem znajduje się wiata i tablice informacyjne (dawniej kasa – obecnie wstęp jest bezpłatny).
Wejście do wąwozu znajduje się ok. 250 m od parkingu (DOJAZD). Wąwóz Homole ma 800 m długości, większość trasy przebiega wzdłuż potoku Kamionka. Wąwóz w warunkach zimowych tworzy wręcz bajkowy klimat – na zamarzniętym potoku możemy oglądać małe lodospady, urokliwe zatoczki, w niektórych miejscach, pod cieńszą warstwą lodu widać przepływający ostry nurt wody. Urozmaiceniem trasy są przerzucone nad potokiem mostki.
Potok Kamionka przekraczamy licznymi mostkami
Po obu stronach wąwozu wznoszą się wysokie wapienne ściany. Zimą, nawet w słoneczne dni słońce dociera tutaj tylko na kilka godzin.
W górnej części wąwozu trasa poprowadzona jest stalowymi schodami, którymi bezpiecznie docieramy na piękną polankę w Dubantowskiej Dolinie położonej nad Wąwozem Homole. Oprócz skał otaczających to miejsce jej główną atrakcją są znajdujące się po prawej stronie Kamienne Księgi – płaskie skały naturalnie ułożone w formie otwartej książki. Związana jest z nimi ciekawa legenda, wg której w skalnych księgach zapisane są losy wszystkich ludzi na świecie. Zaszyfrowane pismo odczytał jedynie stary pop z Wielkiego Lipnika, ale Pan Bóg odebrał mu mowę, żeby ludzie nie mogli poznać swoich losów.
“Kamienne Księgi”, wg legendy zapisane są w nich losy wszystkich ludzi na świecie
Dubantowska Dolinka
W Dubantowskiej Dolinie znajduje się kilka stołów i ław, latem jest to popularne miejsce odpoczynku (w pełni sezonu turystycznego trudno tu o miejsce siedzące).
Ścieżką podchodzimy w górę do końca polany i przez las docieramy do skrzyżowania dróg przy Jameriskowej Skale.
Możemy tu wybrać jedną z kilku propozycji dalszej wędrówki:
Niezależnie od wybranego wariantu dalszej wędrówki proponujemy podejście pod Jemeriskową Skałkę. Jest to wyniosła wapienna skała, o wysokości ok. 10 m. Wiosną i latem jest to dobre miejsce do odpoczynku.
Ponieważ opisywana przez nas trasa jest typowo spacerowa, proponujemy krótszą trasę i przejście na wprost koło Jemeriskowej Skałki, lub drogą do szałasu Bukowinki – ten wariant w warunkach zimowych jest optymalny spacerowo. Przy dobrej pogodzie warto wejść na taras widokowy – znajdujący się bezpośrednio nad górna stacją wyciągu (wejście stalowymi schodami). Z góry rozciąga się piękna panorama – zobaczymy Trzy Korony (Pieniny Właściwe), Lubań w Gorcach i całe pasmo Przehyby i Radziejowej Beskidu Sądeckiego.
Taras widokowy nad nad górną stacją wyciągu narciarskiego w Jaworkach Panorama z tarasu widokowego nad górną stacją wyciągu narciarskiego w Jaworkach
Aby dojść do Jaworek, spod górnej stacji wyciągu narciarskiego kierujemy się w stronę szałasu Bukowinki, z jego lewej strony biegnie droga do Jaworek.
Zimowe szaleństwo – stacja narciarska JaworkiDroga do szałasu Bukowinki
Szlak przechodzi najpierw przez ośnieżone pola, potem wąską ścieżką przez las i po ok. 15 min. doprowadza nas do centrum Jaworek.
Zejście do Jaworek
Jaworki – centrum