Wąwóz Homole, będący jedną z większych pienińskich atrakcji, jest świetną propozycją na zimowy spacer. Trasa przebiega dnem głębokiego kanionu wzdłuż potoku Kamionka, nad którym przerzucone są liczne kładki i stalowe schody. Warto zatrzymać się dłużej na Dubantowskiej Polance, gdzie znajdują się „Kamienne księgi” – oryginalne skały, z którymi związana jest ciekawa legenda.
Trasa ma wiele wariantów dalszej drogi i powrotu.

W miesiącach wakacyjnych panuje tu spory ruch, więc jeżeli to możliwe polecamy odwiedzenie tych miejsc poza najwyższym sezonem.

Kraj: PolskaMostki na potoku Kamionka w Wąwozie Homole
Rejon: Pieniny
Punkt wyjścia (powrotu): Jaworki
Czas: 1/2 dnia
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: przy dobrych warunkach pogodowych brak trudności technicznych, (zimą często występuje oblodzenie)
Suma wzniesień: ok. 150 m
Długość trasy: ok. 2,5 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 1:20 h (zimą, czas przejścia może być znacznie dłuższy).

Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia).

Uwaga! Trasa nie jest trudna, ale w warunkach zimowych niektóre miejsca mogą być oblodzone, dlatego planując wycieczkę warto mieć ze sobą raczki (nakładki antypoślizgowe na buty).

Zobacz dodatkowe informacje:

Mapa online: Pieniny

DOJAZD   EKWIPUNEK   POGODA

NOCLEGI online

Więcej praktycznych informacji – w panelu bocznym (PC) lub na dole strony (mobile).


Polecamy inne opisane trasy w rejonie Jaworek:
Zimowe panoramy spod Wysokiej w Pieninach
Zimowy spacer przez Rezerwat Białej Wody w Pieninach
Homole, Wysoka, Biała Woda

Poniżej fragment mapy turystycznej Pienin Wydawnictwa Compassrejon Wąwozu Homole i Wysokiej

Wąwóz Homole w całości objęty jest ochroną rezerwatu przyrody, przed wejściem znajduje się wiata i tablice informacyjne (dawniej kasa – obecnie wstęp jest bezpłatny).

Wejście do wąwozu znajduje się ok. 250 m od parkingu (DOJAZD). Wąwóz Homole ma 800 m długości, większość trasy przebiega wzdłuż potoku Kamionka. Wąwóz w warunkach zimowych tworzy wręcz bajkowy klimat – na zamarzniętym potoku możemy oglądać małe lodospady, urokliwe zatoczki, w niektórych miejscach, pod cieńszą warstwą lodu widać przepływający ostry nurt wody. Urozmaiceniem trasy są przerzucone nad potokiem mostki.

Wejście do Wąwozu HomoleWejście do Wąwozu Homole

Zimowy potok Kamionka w Wąwozie Homole
Spacer Wąwozem Homole

Mostki na potoku Kamionka w Wąwozie HomolePotok Kamionka przekraczamy licznymi mostkami
Mostki na potoku Kamionka w Wąwozie Homole

Po obu stronach wąwozu wznoszą się wysokie wapienne ściany. Zimą, nawet w słoneczne dni słońce dociera tutaj tylko na kilka godzin.

Schody ułatwiające przejście przez Wąwóz Homole

W górnej części wąwozu trasa poprowadzona jest stalowymi schodami, którymi bezpiecznie docieramy na piękną polankę w Dubantowskiej Dolinie położonej nad Wąwozem Homole. Oprócz skał otaczających to miejsce jej główną atrakcją są znajdujące się po prawej stronie Kamienne Księgi – płaskie skały naturalnie ułożone w formie otwartej książki. Związana jest z nimi ciekawa legenda, wg której w skalnych księgach zapisane są losy wszystkich ludzi na świecie. Zaszyfrowane pismo odczytał jedynie stary pop z Wielkiego Lipnika, ale Pan Bóg odebrał mu mowę, żeby ludzie nie mogli poznać swoich losów.

Kamienne Księgi w Dubantowskiej Dolince“Kamienne Księgi”, wg legendy zapisane są w nich losy wszystkich ludzi na świecie
Dubantowska DolinkaDubantowska Dolinka

W Dubantowskiej Dolinie znajduje się kilka stołów i ław, latem jest to popularne miejsce odpoczynku (w pełni sezonu turystycznego trudno tu o miejsce siedzące).

Ścieżką podchodzimy w górę do końca polany i przez las docieramy do skrzyżowania dróg przy Jameriskowej Skale.

Skrzyżowanie szlaków pod Jemeriskową Skałą
Możemy tu wybrać jedną z kilku propozycji dalszej wędrówki:

  • w prawo zielonym szlakiem na Polanę pod Wysoką, skąd znów mamy kilka wariantów
  • przez Rezerwat „Wysokie Skałki” wejść na szczyt Wysoka (1050 m) – najwyższy szczyt Pienin (zejście tą samą drogą lub przez Durbaszkę)
  • za niebieskim szlakiem pójść w lewo (wschód) i przez Wierchliczkę, Przełęcz Rozdziela i Rezerwat przyrody „Biała Woda” zejść do Jaworek (bardzo atrakcyjna wycieczka, ale długa – całość trasy ok. 13 km długości, czas ok. 5 h w warunkach letnich, zimą czas przejścia jest dłuższy). Opis letniej trasy: Homole, Wysoka, Biała Woda
  • podejść niebieskim szlakiem w lewo (wschód) i odkrytą widokową granią (bez szlaku) przejść wschodnią stroną potoku Kamionka pod szczyt Pawłowska (840 m), który wznosi się w lesie tuż nad górną stacją Areny Narciarskiej Jaworki-Homole
  •  w lewo do szałasu Bukowinki i zejść do centrum JaworekSkrzyżowanie szlaków pod Jemeriskową Skałą
  •  przejść na wprost, koło Jemeriskowej skały – po 200 m wyjdziemy na wzniesienie, gdzie znajduje się taras widokowy, nad górną stacją Areny Narciarskiej Jaworki, skąd dalej zejść do Jaworek.Skrzyżowanie szlaków pod Jemeriskową Skałą
  • powrót do punktu startu przez Wąwóz Homole

Niezależnie od wybranego wariantu dalszej wędrówki proponujemy podejście pod Jemeriskową Skałkę. Jest to wyniosła wapienna skała, o wysokości ok. 10 m. Wiosną i latem jest to dobre miejsce do odpoczynku.

Ponieważ opisywana przez nas trasa jest typowo spacerowa, proponujemy krótszą trasę i przejście na wprost koło Jemeriskowej Skałki, lub drogą do szałasu Bukowinki – ten wariant w warunkach zimowych jest optymalny spacerowo. Przy dobrej pogodzie warto wejść na taras widokowy – znajdujący się bezpośrednio nad górna stacją wyciągu (wejście stalowymi schodami). Z góry rozciąga się piękna panorama – zobaczymy Trzy Korony (Pieniny Właściwe), Lubań w Gorcach i całe pasmo Przehyby i Radziejowej Beskidu Sądeckiego.

Taras widokowy nad nad górną stacją wyciągu narciarskiego w JaworkachTaras widokowy nad nad górną stacją wyciągu narciarskiego w Jaworkach Panorama z tarasu widokowego nad nad górną stacją wyciągu narciarskiego w JaworkachPanorama z tarasu widokowego nad górną stacją wyciągu narciarskiego w Jaworkach

Aby dojść do Jaworek, spod górnej stacji wyciągu narciarskiego kierujemy się w stronę szałasu Bukowinki, z jego lewej strony biegnie droga do Jaworek.

Widok z górnej stacji wyciągu narciarskiego na szałas BukowinkiZimowe szaleństwo – stacja narciarska JaworkiSzałas BukowinkaDroga do szałasu Bukowinki
Panorama widoczna po wyjściu z Wąwozu Homole i Jemeriskowej Skały, na I planie szałas Bukowinka

Szlak przechodzi najpierw przez ośnieżone pola, potem wąską ścieżką przez las i po ok. 15 min. doprowadza nas do centrum Jaworek.

Zejście od szałasu Bukowinki do JaworekZejście do Jaworek
JaworkiJaworki – centrum