Propozycja zimowej wycieczki na Polanę pod Wysoką z wykorzystaniem wyciągu “Areny Narciarskiej Jaworki – Homole”. Trasa zaplanowana z myślą o krótszych, zimowych dniach prowadzi częściowo nieznakowaną drogą wyprowadzając na bardzo widokowe polany, aż pod samą Wysoką (1050 m). Jeżeli sił i czasu wystarczy można oczywiście wyjść na jej szczyt. W drodze powrotnej mamy do wyboru: Wąwóz Homole, prostą drogę do Jaworek lub zjazd wyciągiem narciarskim.
Kraj: Polska
Rejon: Pieniny
Punkt wyjścia (powrotu): Jaworki
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 160 m
Długość trasy: ok. 6,7 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 3:15 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia).
Uwaga! Trasa nie jest trudna, ale w warunkach zimowych niektóre miejsca mogą być oblodzone, dlatego planując wycieczkę warto mieć ze sobą raczki (nakładki antypoślizgowe na buty).
Zobacz dodatkowe informacje:
Mapa online: Pieniny
Więcej praktycznych informacji – w panelu bocznym (PC) lub na dole strony (mobile).
Poniżej fragment mapy turystycznej Pienin Wydawnictwa Compass – rejon Wąwozu Homole i Wysokiej
Wycieczkę rozpoczynamy przy dolnej stacji wyciągu “Arena Narciarska Jaworki – Homole”. Wyciągiem (2-osobowe krzesełka) szybko pokonujemy różnicę ponad 100 m wysokości. Na wprost górnej stacji znajduje się ziemny taras widokowy, na który prowadzą stalowe schody.
Możemy zobaczyć bardzo szeroką panoramę od Trzech Koron, przez Lubań i cale pasmo Przehyby i Radziejowej. O szczegółach dowiemy się z zamontowanej tu tablicy z opisaną panoramą.
Panorama z tarasu widokowego nad górną stacją Areny Narciarskiej Jaworki
Z tarasu idziemy leśną drogą w kierunku południowym („przedłużenie” wyciągu). Zaraz w prawo zbiega wąska ścieżka do Jemeriskowej Skałki, a my idziemy na wprost lekko wznoszącą się leśną drogą (bez znaków). Po lewej otwierają się widoki na pasmo Przehyby i Radziejowej. W pięknej zimowej scenerii obchodzimy od zachodniej strony szczyt góry Pawłowska (840 m) cały czas lekko pod górę.
Po ok. 50 min. marszu wychodzimy na otwartą przestrzeń pięknych polan ciągnących się aż pod grań Wysokiej (1050 m). Droga przez hale jest przeważnie przetarta, jeżeli warunki śniegowe będą jednak trudne (głęboki, ciężki śnieg) to bezpieczniej jest nasycić się widokami ze skraju lasu i zawrócić tą samą drogą.
Taki widok zobaczymy po wyjściu z lasu
Przed nami marsz piękną, widokową granią, z której po lewej stronie wyraźnie widać Dziobakowe Skały, szczyt Watriska (960 m), a po prawej górującej nad nami szczyt Wysokiej. Docieramy do drogi, która biegnie równolegle do głównej grani Małych Pienin. Z tego miejsca zobaczymy bardzo szeroką panoramę pasma Przehyby i Radziejowej, a bezpośrednio przy nas – po lewej szczytu Wysokiej i po prawej Watriska.
Widok z podejścia na grań pod Wysoką – panorama pasma Przehyby i Radziejowej
Pod granią, powyżej nas, biegnie zielony i niebieski szlak. Skręcamy w prawo i za drogą idziemy w kierunku wejścia do Rezerwatu Wysokie Skałki. Po prawej mijamy ruiny starej owczarni i w górnej części Polany pod Wysoką, przy tablicach informacyjnych rezerwatu docieramy do zielonego szlaku. W lewo do góry przez las prowadzi szlak w kierunku szczytu Wysokiej. Jeżeli tylko starczy nam czasu i sił to oczywiście warto pokusić się o wejście na górę. Droga jest wymagająca – ok. 200 m przewyższenia bardzo stromego podejścia (opis i panoramy trasy letniej: Homole, Wysoka, Biała Woda)
Rozpoczynamy zejście zielonym szlakiem w dół przez szeroką, widokową polanę w dolinę potoku Kamionka. Warto zwrócić uwagę, na znajdujący się po lewej stożkowaty szczyt o nazwie Homole (726 m).
Szybko docieramy do miejsca, gdzie po prawej stronie w sezonie letnim funkcjonuje Studencka Baza Namiotowa PTTK “Pod Wysoką“. Przekraczamy potok Kamionka i teraz czeka nas niewielki fragment drogi przez las, dalej za zielonymi znakami pod Jemeriskową Skałę. Wychodzimy pod skałą na małej polance, gdzie znajduje się skrzyżowanie dróg.
Skrzyżowanie dróg na polance pod Jemeriskową Skałą
Polanka pod Jemeriskową Skałą
Mamy teraz kilka możliwości dalszej wędrówki:
– w lewo w dół możemy zejść przez Dubantowską Polanę i Wąwóz Homole (może tu być ślisko, przydadzą się nam raczki). Dokładny opis trasy: Wąwóz Homole zimą
– drogą na wprost,w kilka minut dojdziemy do szałasu Bukowinka (punkt gastronomiczny), który znajduje się pod górną stacją wyciągu narciarskiego. Stąd dalej w dół, w ok. 20 minut zejdziemy do centrum Jaworek.
– skręcamy w prawo, wprost pod Jemeriskową Skałę i wąską ścieżką (krótkie, strome podejście) wyjdziemy wprost na taras widokowy, z którego wyruszyliśmy.
Wąwóz Homole
Szałas Bukowinka
Panorama z tarasu widokowego nad górną stacją Areny Narciarskiej Jaworki
Jeżeli chcemy wrócić na parking pod wyciągiem narciarskim to z Wąwozu Homole lub centrum Jaworek musimy przejść z powrotem kilkaset metrów drogą. Możemy też skorzystać powtórnie z wyciągu i zjechać wprost do miejsca startu naszej wycieczki.