Piękna wycieczka do skalnego kanionu, dnem którego płynie rwąca górska rzeka. Na końcu czeka nas widok wysokiego wodospadu Šum, a po drodze zobaczymy imponujący most, który jest największym kamiennym mostem kolejowym zachowanym w całości w Słowenii. Wycieczkę warto przedłużyć i zwiedzić zabytkowy XV-wieczny gotycki kościół św. Katarzyny, przy okazji robiąc zgrabną pętlę. 
Wąwóz Vintgar stanowi część Triglavskiego Parku Narodowego, jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Słowenii. Wycieczkę do wąwozu warto polecić osobom wypoczywających nad jeziorem Bled.

Wpis powstał przy współpracy z K. Bednarek

Kraj: SłoweniaWąwóz Vintgar
Rejon: Alpy Julijskie
Punkt wyjścia: Gorj, około 4 km na północny zachód od Bled
Czas: 1/2 dnia
Pora roku: wiosna, lato, jesień (od kwietnia do października)
Trudności: brak trudności, ze względu na przewężenia nie zalecana dla wózków z dziećmi lub dla niepełnosprawnych
Suma wzniesień: ok. 250 m (jeżeli wracamy ścieżką pod szczytem Hom – 836 m n.p.m.)
Długość trasy: 3,2 km (wąwozem w górę i powrót ta samą drogą) lub ok. 6,5 km (pętla k. kościoła św. Katarzyny) 
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 1:10 h 
(wąwozem w górę i powrót tą samą drogą) lub ok. 2:30 h (pętla k. kościoła św. Katarzyny)

Zobacz dodatkowe informacje:

DOJAZD       EKWIPUNEK       POGODA       UBEZPIECZENIA


Więcej informacji praktycznych w panelu bocznym (PC) lub na końcu artykułu (mobilne).
 Vintgar mapaWąwóz Vintgar
Wyrzeźbiony przez rzekę Radovna wąwóz Vintgar (slov. soteska Vintgar, Blejski vintgar) znajduje się pomiędzy wzniesieniami Hom i Boršt, 4 km na północny zachód od Bledu. Na długości 1,6 km przechodzimy nad kaskadami szmaragdowej rzeki po wybudowanych tutaj kładkach, mostkach i galeryjkach. Zwieńczeniem wycieczki jest wodospad Šum o wysokości 13 m, który jest największym słoweńskim wodospadzie rzecznym.

Wąwóz Vintgar

Wąwóz Vintgar

Wodospad Šum
Wodospad Šum
Wysokie skalne ściany porośnięte są oryginalną roślinnością. Panujący tu wyjątkowy mikroklimat sprzyja rozwojowi gatunków różniących się zupełnie od tych występujących w okolicy.
Wąwóz Vintgar został odkryty w 1891 roku przez burmistrza Gorje Jakoba Žumera oraz kartografa i fotografa Benedikta Lergetporera. Kilka lat później udostępniono ten malowniczy i dziki teren turystom.

Wąwóz Vintgar
Wąwóz Vintgar

Dodatkową atrakcją dla odwiedzających jest zawieszony nad szlakiem kamienny most, wybudowany w latach 1904 i 1905 r. Jest to największy kamienny most kolejowy zachowany w całości w Słowenii, ma 65 m długości i 33 m wysokości. W okolicach wodospadu znajduje się hydroelektrownia, która jest prawie niewidoczna dla turystów.

Kamienny most w Wąwozie Vintgar

Od wodospadu Šum możemy wrócić na parking tą samą drogą, ale można wycieczkę przedłużyć i przy okazji zwiedzić zabytkowy XV-wieczny gotycki kościół św. Katarzyny (Cerkev Sv. Katarina). Znajduje się on  nad wioską Zasip, na zboczach wzgórza Hom. Roztacza się stamtąd wspaniały widok na jezioro Bled.

Informacje praktyczne:

Wejście do wąwozu jest płatne (Dorośli: 5 € płatne wyłącznie gotówką – dane z 2017 r.). Zniżki dla dzieci, studentów,i inne)
Czas przejścia do wodospadu Šum – ok. 30 – 40 min.
Powrót na parking szlakiem k. kościoła św. Katarzyny: ok. 60 min.
Wąwóz Vintgar jest otwarty dla turystów od kwietnia do października.

Więcej informacji na stronie: http://www.bled.si/si/kaj-videti/naravne-znamenitosti/soteska-vintgar/Informacije

Planując wycieczkę do wąwozu warto pamiętać, że jest to on bardzo popularnym miejscem wśród odwiedzających i w sezonie turystycznym, szczególnie w godzinach południowych, może panować tu spory ruch.
Uwaga – na trasie występują przewężenia, nie jest ona odpowiednia dla wózków dziecięcych.

Inne ciekawe miejsca w Alpach Julijskich:

Atrakcje Alp Julijskich

Jezioro Bled – turystyczna perła Słowenii