Widokowa i urozmaicona terenowo wiosenna wycieczka na Policę, na trasie której znajduje się schronisko na Hali Krupowej oraz Kaplica MB Opiekunki Turystów pod Okrąglicą. Przy dobrych warunkach pogodowych czekają nas wspaniałe panoramy Tatr i Beskidów.
Jeżeli czas pozwoli warto zwiedzić Skansen w Sidzinie.

Autor zdj. Krzysztof Rozowski

Trasa: Sidzina Wielka Polana (czarny szlak) – Kucałowa Przełęcz – Kaplica pod Okrąglicą – Schronisko na Hali Krupowej – Kucałowa Przełęcz (czerwony szlak) – Polica – Czyrniec (niebieski szlak) – Sidzina

Mapa, dojazd, pogoda, ciekawostki, itp. znajdują się w naszej jesiennej trasie (kierunek odwrotny) – Szlakiem przemytników na Policę i Halę Krupową

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Sidzinie – Wielka Polana, ruszamy z parkingu leśnego czarnym szlakiem na Przełęcz Kucałową i do Schroniska na Hali Krupowej (3,4 km, 1:45 h).

Polica wiosna, zdj. Krzysztof R.

Wychodzimy na Kucałową Przełęcz (1148 m) – możemy stąd zejść do Schroniska PTTK na Hali Krupowej, ale warto też podejść do Kaplicy pod Okrąglicą.

Szlaki na Kucałowej Przełęczy

Z przełęczy rozciąga się bardzo ładny widok na Tatry
Widok na Tatry z Kucalowej PrzełęczyKaplica Matki Boskiej Opiekunki Turystów, stoi pod samym szczytem Okrąglicy. Ma kształt pasterskiego szałasu, który pięknie komponuje się z otaczającym go lasem. Wewnątrz znajdują się płaskorzeźby ze stacjami Męki Pańskiej z niezwykłymi tytułami, np.: “Zaginionym w górach, Poległym partyzantom, Wyszydzanym i pogardzanym, Zmęczonym pracą, Utrudzonym rodzicom”. Na ścianach wiszą m.in. epitafia upamiętniające zmarłych ludzi gór.
Corocznie, w pierwszą niedzielę października, o godzinie 12.00 w kaplicy odprawiana jest msza święta. W tym dniu na Hali Krupowej odbywa się tradycyjny Zlot Turystów Górskich, który umownie kończy letni sezon turystyczny.

Z kaplicy schodzimy do Schroniska PTTK na Hali Krupowej, jest to bardzo popularne miejscem wśród turystów, w ładną pogodę wręcz tłumnie odwiedzanym.

Widoki na Tatry z tarasu przy schroniskuW nagrodę czeka nas taki widok z tarasu 🙂

Po odpoczynku wracamy na Kucałową Przełęcz, skąd czerwonym szlakiem, przez Halę Kucałową i Złotą Grapę podchodzimy na Policę.
Hala Kucałowa jest dobrym punktem widokowym, zobaczymy stąd Pasmo Jałowieckie, Beskid Makowski, Gorce i Tatry.

Na czerwonym szlaku na Policę

 

Kucałowa Przełęcz

Widok na Tatry z Kucalowej PrzełęczyWidok na Tatry z Kucalowej HaliWidok na pasmo Jałowieckie, a za nim Beskid MałyWidok na Tatry spod grani PolicySzlak na Policę biegnie cały czas w lesie, na widoki można liczyć dopiero pod szczytem.

Widoki spod Policy

Widok na pasmo Babiej Góry Obok szlaku znajdziemy pomnik upamiętniający katastrofę samolotu w 1969 r.
Więcej o katastrofie: Największe katastrofy lotnicze w Tatrach i Beskidach

Z Policy schodzimy do Sidziny niebieskim szlakiem. Podejście na Czyrniec (1328 m) zasypane śniegiem, szlak nieprzetarty.

Ale od Czyrńca czekają nas piękne widoki…
Widoki z Z Czyrńca (1328 m) - niebieski szlaki widok będzie mi towarzyszył na zejściu prawie do końca.Widok na Beskid WyspowyNiebieski szlak sprowadza nas „Tabakowym Chodnikiem” do Przełęczy Zubrzyckiej – zobacz więcej w Ciekawostkach, stąd musimy podejść asfaltową drogą do miejsca, gdzie zostawiliśmy samochód.
Jeżeli mamy trochę czasu warto zobaczyć jeszcze Skansen w Sidzinie.

Skansen w Sidzinie