Piękna polsko – słowacka trasa przechodząca w poprzek Pienin z Jaworek do Czerwonego Klasztoru i Sromowiec Niżnych w nieco dłuższym wariancie, ale urozmaiconym terenowo i krajobrazowo – prowadząca przez Rezerwat Wąwozu Homole oraz Rezerwat Wysokie Skałki z najwyższym szczytem Pienin – Wysoką (1050 m). Po drodze czeka nas kilka punktów widokowych i panoramy Pienin, Beskidów i Tatr. Jeżeli tylko starczy nam czasu i sił warto zwiedzić Czerwony Klasztor, bardzo popularne miejsce wśród turystów odwiedzających Pieniny. Wędrówkę można zakończyć w Sromowcach Niżnych – dojdziemy tam w parę minut przez kładkę nad Dunajcem, a dalej autobusem możemy pojechać do Nowego Targu lub Szczawnicy. Można też wrócić do Szczawnicy pieszo wzdłuż Przełomu Dunajca; jest to piękny, ale długi spacer (ok. 8 km). I jeszcze jeden wariant powrotu – spływ z flisakami do Szczawnicy.
Kraj: Polska i Słowacja
Rejon: Pieniny
Punkt wyjścia: Jaworki
Koniec trasy: Czerwony Klasztor lub Sromowce Niżne
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak
Suma wzniesień: ok. 880 m
Długość trasy: ok. 17 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 6:00 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Zobacz dodatkowe informacje:
Mapa online: Pieniny
Więcej praktycznych informacji – w panelu bocznym (PC) lub na dole strony (mobile).
Poniżej fragment mapy turystycznej Pienin – Wydawnictwa Compass
Dzięki możliwości swobodnego przekraczania granicy polsko – słowackiej możemy zaplanować przejście Pienin z Jaworek do Czerwonego Klasztoru i Sromowiec Niżnych najkrótszą drogą przez słowacką Leśnicką Przełęcz i Płaśnie (słow. Plašná; 889 m). Najpierw jednak musimy wejść na grań Małych Pienin, gdzie przebiega granica państwowa. Najbliżej możemy to uczynić ze Szlachtowej żółtym szlakiem lub drogą do Schroniska pod Durbaszką. Natomiast my proponujemy trochę dłuższą trasę, ale prowadzącą z Jaworek przez Rezerwat Wąwozu Homole oraz Rezerwat Wysokie Skałki z najwyższym szczytem Pienin – Wysoką (1050 m).
Dokładny opis tej części drogi znajduje się w wyprawie: “Homole, Wysoka, Biała Woda“
Z punktu, gdzie od niebieskiego szlaku wiedzie ścieżka na szczyt Wysokiej, kierujemy się na zachód wzdłuż granicy polsko-słowackiej (niebieski szlak). Mijamy niewybitny szczyt Borsuczyny (939 m) i przechodzimy przez otwarty, niezalesiony szczyt Durbaszki, skąd możemy podziwiać widoki na całe Pieniny i Pasmo Przehyby i Radziejowej.
W dół zbiega ścieżka do Schroniska pod Durbaszką. Oglądając piękne panoramy cały czas delikatnie obniżamy się granią, aż na polanę, gdzie granica państwowa odsuwa się od szlaku pod wzniesieniem Wysokiego Wierchu (898 m). Na polanie skręcamy w lewo, w ścieżkę żółtego szlaku, którym wchodzimy na szczyt Wysokiego Wierchu.
Przed nami najciekawszy widokowo odcinek naszej wyprawy. Szczególnie ciekawa jest panorama Tatr wznoszących się nad łagodnymi łąkami Pienin. Poniżej szczytu przekraczamy granice i żółtym szlakiem, przez łagodne polany, obniżamy się i przez szczyt Tokarni (748 m), w niecałe 3 kwadranse, wchodzimy na Leśnicką Przełęcz.
Przebiega tędy asfaltowa droga z Wielkiego Lipnika do Leśnicy. Przy niewielkim parkingu znajduje się sklepik z pamiątkami i małą gastronomią. Tu kończą się żółte znaki, dalej będzie szli czerwonym szlakiem.
Droga prowadzi cały czas lekko pod górę. Możemy podziwiać kolejne wspaniałe panoramy Tatr, Pienin, Beskidu Sądeckiego, a nawet odległej Mogielicy w Beskidzie Wyspowym.
Dalsza część szlaku prowadzi przez las pod szczytem Aksamitki (841 m). Ścieżka przebiega pod ścianami kilku ukrytych w lesie, wapiennych skałek.
Po ok. 0:30 h naszą drogę przecina w poprzek zielony szlak prowadzący z Leśnicy do wsi Haligovce – miejsce nazywa się pod Płaśnią (słow. pod Plašnou) 840 m. Parę metrów obok jest punkt widokowy i stół z ławkami.
Mijamy szczyt Płaśnie (słow. Plašná; 889 m) i wchodzimy na skromny punkt widokowy, skąd możemy zobaczyć panoramę Tatr.
Czerwony szlak zbiega coraz bardziej stromo w dół, mijamy polanę Vapennik (720 m) i dalej przez las do kolejnego punktu widokowego.
Po 1:20 h od Przełęczy Leśnickiej wchodzimy na malowniczą Przełęcz Cerla (610 m). Znad przełęczy rozciąga się widok na Tatry, Podhale i Pieniny Właściwe.
Z samej przełęczy możemy „zaglądnąć” w Przełom Dunajca widoczny pomiędzy Facimiechem a Holicą.
Z Przełęczy Cerla, w niecałe 0:30 h wygodną drogą polną i dalej szutrową (żółty szlak rowerowy) zejdziemy do Czerwonego Klasztoru. (O klasztorze – więcej w ciekawostkach).
Jeżeli chcemy wrócić do Jaworek lub Szczawnicy to możemy przejść pieszo Przełom Dunajca – ok. 8 km, czas 2 h – piękny, ale męczący spacer. Lepiej pokonać go na rowerze lub skorzystać z usług polskich lub słowackich flisaków, którzy dostarczą nas prawie do samej Szczawnicy. Możemy też skorzystać z pieszej i rowerowej kładki prowadzącej nad wodami Dunajca i przejść do Sromowiec Niżnych, skąd autobusem możemy pojechać do Nowego Targu lub Szczawnicy.