Sokola Perć to skalista grań w Pieninach Właściwych (tych z Trzema Koronami) ograniczająca od północy dolinę Pienińskiego Potoku, na odcinku od Bańków Gronik (716 m) przez Białe Skały, Ciemny Wierch, Czerteż (774 m), Czertezik (772 m), Przełęcz Sosnów (650 m) po Sokolicę (747 m). Percią przebiega niebieski szlak turystyczny, który miejscami wspina się na skalne ostrogi grani. Trasa ma charakter bardzo „górski”, a jednocześnie bezpieczny. Wszystkie trudniejsze miejsca są zabezpieczone poręczami i innymi ułatwieniami, a część grani można obejść zielonym równoległym szlakiem. Jednak najważniejszym elementem wyprawy jest zdobycie szczytu Sokolicy. Pionowe skalne ściany opadają wprost do Dunajca, a na krawędzi przepaści rośnie chyba najsłynniejsza w Polsce sosenka, której zdjęcie pojawia się, między innymi, we wszystkich podręcznikach szkolnych. Po zejściu ze szczytu czeka nas jeszcze jedna atrakcja – przeprawa łodzią przez Dunajec. Ze względu na atrakcyjność i niewielkie trudności, w sezonie trasa jest bardzo uczęszczana.

Kraj: PolskaWidok ze szczytu Sokolicy (747 m) w kierunku na Małe Pieniny i najwyższy szczyt Pienin - Wysoką (1050 m)
Rejon:
Pieniny

Punkt wyjścia: Sromowce Niżne lub Krościenko
Punkt powrotu: Szczawnica
Czas: 1 dzień

Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: niewielkie

Opis wyprawy rozpoczynamy w punkcie Pieniński Potok (678 m), czyli miejscu, gdzie szlaki turystyczne przecinają górny bieg potoku. Możemy się tutaj dostać na co najmniej trzy sposoby:

  1. Ze Sromowiec Niżnych żółtym szlakiem przez Przełęcz Szopka (ok. 3,5 km /  1:20 h / 280 m podejścia)
  2. Ze Sromowiec Niżnych żółtym, a potem niebieskim szlakiem przez Przełęcz Szopka, szczyt Trzech Koron i Pieniński Zamek (ok. 5,8 km / 2:50 h / 520 m podejścia)
  3. Z Krościenka żółtym szlakiem prosto do rozwidlenia Bańków Gronik, które znajduje się ok 10 minut przed Pienińskim Potokiem (ok. 2,5 km / 1:00 h / 270 m podejścia).

Zobacz dodatkowe informacje:

Mapa online: Pieniny

DOJAZD    EKWIPUNEK    POGODA

NOCLEGI online

Więcej praktycznych informacji – w panelu bocznym (PC) lub na dole strony (mobile).


Poniżej fragment mapy turystycznej Pienin Wydawnictwa Compassrejon Sokolej PerciPieniny Sokoa Perć mapa

Suma wzniesień całości trasy (dla 3 wariantów dojścia do Pienińskiego Potoku)(1.) ok. 570 m  (2.) ok. 810 m  (3.) ok. 560 m
Długość trasy całości trasy (dla 3 wariantów dojścia do Pienińskiego Potoku): (1.) ok. 8,3 km  (2.) ok. 10,6 km  (3.) ok. 7,3 km
Czas wyprawy
(sam przemarsz) całości trasy (dla 3 wariantów dojścia do Pienińskiego Potoku): (1.) ok. 3:40 h (2.) ok. 5:10 h (3.) ok. 3:20 h

(zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).

Mapa online:  Pieniny

Noclegi:  Sromowce Niżne,   Szczawnica,  Krościenko,  Czerwony Klasztor (Červený Kláštor – Słowacja)   

Komplet szczegółowych informacji o wyprawie: trasa, dojazd, ciekawostki, pogoda i inne dostępny jest na panelu bocznym (po prawej stronie).

Proponujemy, aby prRozwidlenie szlaków przy Pienińskim Potoku (678 m)zejście Sokolej Perci rozpocząć od strony Bańków Gronik (nieco poniżej Pienińskiego Potoku), czyli trochę wbrew zasadzie stromego podejścia i łagodnego zejścia, ale wg nas uzasadnionego ze względów narastających emocji pokonywania grani, której zwieńczeniem jest Sokolica. Cała trasa przebiega przez teren Pienińskiego Parku Narodowego, czyli poruszamy się wyłącznie po oznaczonych ścieżkach.

Opis wyprawy rozpoczynamy w punkcie Pieniński Potok (678 m), czyli miejscu, gdzie szlaki turystyczne przecinają górny bieg potoku. Możemy się tutaj dostać na co najmniej trzy sposoby:

  1. Ze Sromowiec Niżnych żółtym szlakiem przez Przełęcz Szopka (ok. 3,5 km /  1:20 h / 280 m podejścia)
  2. Ze Sromowiec Niżnych żółtym, a potem niebieskim szlakiem przez Przełęcz Szopka, szczyt Trzech Koron i Pieniński Zamek (ok. 5,8 km / 2:50 h / 520 m podejścia)
  3. Z Krościenka żółtym szlakiem prosto do rozwidlenia Bańków Gronik, które znajduje się ok 10 minut przed Pienińskim Potokiem (ok. 2,5 km / 1:00 h / 270 m podejścia).

Przyjęcie takiej marszruty nie daje możliwości na zamknięcie trasy w pętlę, ale zdecydowanie jest tego warte; komunikacja pomiędzy Szczawnicą (koniec trasy), a Krościenkiem jest bezproblemowa, w sezonie do Sromowiec Niżnych też nie będziemy mieli problemu z dojazdem DOJAZD.

Pieniński Potok (678 m)

Prawie całe dojście do punktu Pieniński Potok od strony Sromowiec Niżnych opisujemy w wyprawie na Trzy Korony.
W pierwszym przypadku z Przełęczy Szopka schodzimy żółtym szlakiem  w niecałe 20 min., a  w drugim z Pienińskiego Zamku niebieskim szlakiem w niecałe pół godziny.  Logistycznie najbardziej opłaca się podejść z Krościenka (dobra komunikacja ze Szczawnicą), ale wtedy Wąwóz Szopczański, Trzy Korony i Pieniński Zamek musimy odwiedzić osobno. Z rynku w Krościenku żółte i zielone znaki  prowadzą ul. Jagielońską w kierunku zachodnim, po czym zaraz skręcają w ulicę Trzech Koron, skąd przez Toporzysko docieramy do wejścia na teren Pienińskiego Parku Narodowego. Znaki zielone opuszczają nas w kierunku wschodnim i biegną na skróty na Sokolicę. Żółty szlak w 20 min. doprowadza nas na Bańków Gronik, 678 m (Bajków Groń), skąd zaczyna się niebieski szlak w kierunku Sokolicy (Sokola Perć). Żółty szlak prowadzi jeszcze troszeczkę wyżej do Pienińskiego Potoku, które to miejsce oczywiście warto odwiedzić, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy od razu rozpoczęli marsz w kierunku Sokolicy. Przed nami do pokonania najpiękniejsza część wyprawy (4,8 km 2:20 h  290 m). Wygodna spacerowa ścieżka miejscami zwęża się i pokonuje wapienne skały poprzerastane korzeniami drzew.

Sokola Perć - widok na Sokolicę (747 m)
Poruszamy się cały czas granią równolegle do płynącego w dole Pienińskiego Potoku. Mijamy Białe Skały (749 m), a następnie Ociemny Wierch (740 m).

Obniżamy się na przełęcz Burzana  (724 m). W kierunku Pienińskiego Potoku grań opada 20-metrowymi urwiskami. Poniżej, w obszarze ochrony ścisłej, znajduje się najdłuższa jaskinia polskich Pienin – Jaskinia w Ociemnem.  Sokola Perć wyprowadza nas na najwyższy swój punkt – szczyt Czerteż  (774 m), skąd wspaniale widać potężną ścianę Sokolicy, opadającą pionowo w Przełom Dunajca.

Sokola Perć w okolicach Czerteża (774 m)

Sokola Perć w okolicach Czerteża (774 m)

Widok z Sokolej Perci na Przełom Dunajca w okolicach Czerteża (774 m)

Widok z Sokolej Perci na Przełom Dunajca w okolicach Czerteża (774 m)

Sokolica (747 m) widziana z Czertezika (772 m)

Wejście na szczyt możemy ominąć łatwiejszym fragmentem zielonego szlaku. Mijamy niższy Czertezik  (772 m), i schodzimy na Przełęcz Sosnów  (665 m).

Zielony szlak zbiega stromo w dół do doliny Dunajca, a następnie jego brzegiem szutrową i asfaltową drogą do centrum Krościenka.

Widok na Szczawnicę z zejścia zielonym szlakiem z Przełęczy Sosnów do Krościenka

Nasz szlak niebieski ostro wspina się teraz na Sokolicę (747 m). Na sam szczyt  prowadzi boczna odnoga (podobnie jak na Trzy Korony) i również jest płatna (opłaty w Pienińskim Parku Narodowym).

Zwieńczenie Sokolicy jest po prostu bardzo ostrym fragmentem skalnej grani, który, gdyby nie był zabezpieczony stalowymi barierkami, byłby naprawdę bardzo eksponowanym miejscem.

Ubezpieczony szczyt Sokolicy (747 m) i słynna sosna reliktowaTak wyglądała sosenka przed “wypadkiem” w 2018 r.

Prawie pionowa przepaść ma ok. 100 m wysokości, a od poziomu Dunajca dzieli nas ponad 300 m w pionie.

Ściana Sokolicy (100 m pionu) widziana z Przełomu Dunajca

Na brzegu tej przepaści rosną bardzo charakterystyczne sosny reliktowe, z których najstarsza ma ok. 500 lat.  Charakterystyczny kształt drzewek zawieszonych nad Przełomem Dunajca jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich widoków i oczywiście każdy chce mieć na ich tle zdjęcie.
Uwaga! Przechodzenie na drugą stronę barierek jest niebezpieczne!

Widok ze szczytu Sokolicy (747 m) w kierunku na Małe Pieniny i najwyższy szczyt Pienin - Wysoką (1050 m)

Widok ze szczytu Sokolicy (747 m) w kierunku na Małe Pieniny i najwyższy szczyt Pienin – Wysoką (1050 m)

Przełom Dunajca widziany z Sokolicy (747 m)

Przełom Dunajca widziany z Sokolicy (747 m)

Złamana w 2018 r. słynna sosenka na szczycie Sokolicy, zdj. Maria Urbańska
Schodzimy do głównego ciągu niebieskiego szlaku, skąd możemy wrócić do Krościenka znowu przez Przełęcz Sosnów i dalej zielonym szlakiem.

Proponujemy jednak o wiele ciekawsze zejście dalszym ciągiem niebieskiego szlaku, przez niektórych również zaliczanego do Sokolej Perci, aż na sam brzeg Dunajca. Uwaga! Zejście jest bardzo strome i w czasie deszczu trzeba zachować szczególną ostrożność.

Przeprawa łodzią przez Dunajec na trasie niebieskiego szlaku na Sokolicę

Przeprawa łodzią przez Dunajec na trasie niebieskiego szlaku na Sokolicę

Wyprawę zakończymy w Szczawnicy przy przystani spływu Dunajcem. Ale, żeby się tam dostać musimy skorzystać z usług przewoźnika. Przeprawa odbywa się łodzią podobną do tych spływających Przełomem Dunajca i jest czynna od 15.04 – 30.10. Kosztuje 3 zł od osoby dorosłej o 1 zł od dzieci (2020 r.). Dodatkowo można wybrać się na 30 min. spacer łodzią – szczegóły na zdjęciu poniżej.

Po przeprawie pozostaje nam kilkuminutowa przechadzka deptakiem do głównego parkingu  przy potoku Grajcarek w Szczawnicy.

 

Zachęcamy do skorzystania z pozostałych opisanych tras w Pieninach:

Z Jaworek do Czerwonego Klasztoru przez słowackie Pieniny
Sokolica i Trzy Korony
Trzy Korony i Pieniński Zamek
Ze Snozki na Trzy Korony
Homole, Wysoka, Biała Woda
Zimowe panoramy spod Wysokiej w Pieninach
Zimowy spacer przez Rezerwat Białej Wody w Pieninach
Wąwóz Homole zimą
Żar – góra na Spiszu
Pieniny – 30 miejsc, które musisz zobaczyć