Trzy Korony, to obok Sokolicy, najbardziej spektakularny szczyt w Pieninach i równocześnie jeden z symboli regionu. Charakterystyczną skalną koronę tworzy pięć turni szczytowych. Najwyższa z nich to Okrąglica, licząca 983 m, na której znajduje się platforma widokowa – rozciąga się z niej przepiękna panorama na dolinę Dunajca, Beskid Sądecki, Gorce i Tatry. Trzy Korony wbrew powszechnej opinii, nie są najwyższym wzniesieniem w Pieninach, jest nim Wysoka (1050 m), szczyt w Małych Pieninach.

Autorem zimowych zdjęć z Trzech Koron są Majka i Jan Kużdżał

Kraj: PolskaPanorama Tatr z Przełęczy Szopka (780 m)zytu Trech Koron (982 m)
Rejon:
Pieniny

Punkt wyjścia (powrotu): Sromowce Niżne
Czas: 1/2 dzień

Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak

Suma wzniesień: ok. 570 m

Długość trasy: 7,3 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 3:50 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).

Noclegi:  Sromowce Niżne,   Szczawnica,   Krościenko,  Czerwony Klasztor (Červený Kláštor – Słowacja)   

Uwaga! Zamek Pieniny na Górze Zamkowej został otwarty (zakończono większość prac remontowych ruin zamku).

Zobacz dodatkowe informacje:

Mapa online: Pieniny

DOJAZD   EKWIPUNEK   POGODA 

NOCLEGI online

Więcej praktycznych informacji – w panelu bocznym (PC) lub na dole strony (mobile).


Poniżej fragment mapy turystycznej Pienin Wydawnictwa Compassrejon Trzech Koron

Trzy Korony w Pieninach - mapa

Trzy Korony prezentują się najładniej od strony leżącej nad samym Dunajcem wsi Sromowce Niżne.
Z centrum miejscowości, gdzie możemy dojechać autobusem, lub z nieco dalej położonego parkingu, asfaltową drogą docieramy do Schroniska PTTK Trzy Korony. Jest ono położone idealnie pod skalnymi ścianami szczytu Trzech Koron.

Sromowce Niżne zimą
Widok na Trzy Korony ze wsi Sromowce Niżne
Schronisko Trzy Korony

e - SKLEP PORTALU

 

 

W górę wyruszamy żółtym szlakiem wchodząc na teren Pienińskiego Parku Narodowego, przez najbliższą godzinę pokonamy prawie 300 m różnicy wzniesień. Idziemy cały czas dnem pięknego Wąwozu Szopczańskiego. Latem na jego zielonych zboczach wyraźnie odcinają się wyraźnie białe wapienne skały, Natomiast zimą ze ścian spływają lodospady i osuwają się drobne lawinki śniegowe. Trasa wygląda szczególnie pięknie jesienią, wówczas białe skały wyraźnie kontrastują z kolorowym lasem.

Wejście do Wąwozu Szopczańskiego, widok na Trzy Korony

Wąwóz Szopczański

 

WSZYSTKIE DROGI

NA

BABIĄ GÓRĘ

przewodnik2022

E-book

 

 

 

Wąwóz Szopczański znajduje się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Prowadzi ze Sromowiec Niżnych na przełęczy Szopka, inaczej zwaną Chwała Bogu. Wąwóz wcina się pomiędzy Trzy Korony (982 m) a Podskalnią (743 m). Obok ścieżki płynie Szopczański Potok. Wg legendy to właśnie w wąwozie tym górale uratowali króla Jana Kazimierza przed Szwedami, tutaj również kręcone były sceny do filmu “Potop” Jerzego Hoffmana.

Górna część naszego podejścia biegnie poprzez zalesione zbocze wygodną ścieżką ze stopniami. Ponad drzewami możemy dostrzec już najwyższe fragmenty skał – szczyt Trzech Koron (Okrąglica, 982 m) i charakterystyczną skałę “Kopa Siana”.

Wąwóz Szopczański jesienią
Wchodzimy na Polanę i Przełęcz Szopczańską (Przełęcz Szopka, 780 m), gdzie spotykamy niebieski szlak z Czorsztyna prowadzący na szczyt Trzech Koron, na przełęczy otwiera się wspaniała panorama Tatr. Możemy dojść tutaj też od drugiej strony – żółtym szlakiem z Krościenka (w niecałe 1:30 h). Skrzyżowanie szlaków jest ogrodzone drewnianym płotem, ponieważ w sezonie przepływ turystów jest tak wielki, że polana mogłaby zostać zadeptana.

Dojście do Przełęczy Szopka (Chwała Bogu)Jesienny żółty szlak na Trzy Korony – dojście do Przełęczy Szopka (Chwała Bogu), 779 m.

Przełęcz Szopka (Chwała Bogu), 779 m

Przełęcz Szopka (Chwała Bogu), 779 m

Szlaki na Przełęczy Szopka (Chwała Bogu), 779 m

Szlaki na Przełęczy Szopka (Chwała Bogu), 779 m

Niebieskim szlakiem, w kierunku wschodnim ruszamy na szczyt Trzech Koron.

Podejście z Przełęczy Szopka na Trzy Korony

Podejście z Przełęczy Szopka na Trzy Korony

Niebieskim szlakiem, w kierunku wschodnim ruszamy na szczyt Trzech KoronPodejście niebieskim szlakiem z Przełęczy Szopka (Chwała Bogu)

Mijamy drewniany deszczoschron i w chwilę potem stajemy przy drewnianej kasie biletowej i placyku z ławkami (poczekalni do wejścia na szczyt).

W okresie od 20.04 do 31.10 za wejście na platformę widokową na szczycie Trzech Koron pobierane są opłaty – cennik dostępny jest na stronie Pienińskiego Parku Narodowego:  (http://www.pieninypn.pl/pl/1131/0/oplaty-za-zwiedzanie.html). Bilet wykupiony na Trzech Koronach jest ważny w tym samym dniu na Sokolicy i odwrotnie.
Wejście na sam szczyt Okrąglicy odbywa się po stalowych schodach i pomostach z uwzględnieniem ruchu dwukierunkowego. Na platformie mieści się do 30 osób; w sezonie, przy dobrej pogodzie, tworzą się tutaj kolejki.

Widok z podejścia na szczyt Trzech Koron
Platforma widokowa na szczycie Trzech Koron jest wspaniałym punktem widokowym o każdej porze roku. Możemy stąd podziwiać wspaniałe panoramy Tatr, Jeziora Czorsztyńskiego, odległego Pilska i Babiej Góry, dalej masywu Gorców z Lubaniem (1225 m) oraz w kierunku wschodnim panoramę pasma Przehyby i Radziejowej, a bardziej na południe w dole Przełom Dunajca, a za nim Małe Pieniny z najwyższym szczytem Wysoka (1050 m). Dobrze jest pamiętać o zabraniu czegoś ochronnego przed wiatrem, bo bezwietrzna aura zdarza się na szczycie Trzech Koron bardzo rzadko.

Jesienna panorama Tatr ze szczytu Trzech Koron (982 m)Panorama Tatr ze szczytu Trzech Koron (982 m)
Panorama Tatr ze szczytu Trech Koron (982 m)
Panorama z Trzech Koron (982 m) na Jezioro Czorsztyńskie na tle Pilska i Babiej Góry, dalej masyw Gorców z Lubaniem (1225 m)
Widok ze szczytu Trzech Koron (982 m) na Pieniny Spiskie z górą Żar (883 m), Jezioro Czorsztyńskie, Babią Górę (1725 m) i grań Gorców od Turbacza (1310 m) po Lubań (1211 m).

Panorama z Trzech Koron (982 m) - pasmo Przehyby i Radziejowej, a bardziej na południe w dole Przełom Dunajca, a za nim Małe Pieniny z najwyższym szczytem Wysoka (1050 m)

Panorama z Trzech Koron (982 m) – pasmo Przehyby i Radziejowej, a bardziej na południe w dole Przełom Dunajca, a za nim Małe Pieniny z najwyższym szczytem Wysoka (1050 m)

Widok ze szczytu Trzech Koron (982 m)
Panorama ze szczytu Trzech Koron
Panorama ze szczytu Trzech Koron
Widok ze szczytu Trzech Koron (982 m) na Pasmo Przehyby i Radziejowej w Beskidzie Sądeckim, Małe Pieniny z Wysoką (1050 m), szczyty Pienin Właściwych z Sokolicą (747 m) i szpiczastą Holicą (824 m) oraz na Haligowskie Skały i szczyt Plašná (889 m).
Widok na Dunajec i Czerwony Klasztor ze szczytu Trzech Koron (982 m)Sromowce Niżne i po drugiej stronie Dunajca Czerwony Klasztor widoczne jak na dłoni ze szczytu Trzech Koron (982 m).

Z Okrąglicy schodzimy dalej niebieskim szlakiem i w niecałe pół godziny docieramy na Polanę Kosarzyska, gdzie w prawo, w dół zbiega zielony szlak do Schroniska Trzy Korony, skąd wyruszyliśmy.

Zanim skorzystamy z tej drogi powrotnej, warto jednak podejść na Górę Zamkową (779 m). Ścieżka niebieskiego szlaku trawersuje szczyt Ostrego Wierchu efektownymi, ale bezpiecznymi kładkami i w 10 min. docieramy do celu.
Miejsce warto odwiedzić z kilku powodów – znajdują się tu ruiny tzw. Zamku Pienińskiego, z którym wiąże się kilka ciekawostek. Jedna z nich związana jest z historią św. Kingi, która wraz z innymi zakonnicami z klasztoru w Starym Sączu schroniła się tu przed Tatarami. Na pamiątkę tego wydarzenia powstała tu Grota Św. Kingi. I druga, bardziej współczesna historia – przed I wojną światową w ruinach zamku powstała „Pustelnia Pienińska”. Do 1949 r. mieszkał tu prawdziwy pustelnik.

Mury Zamku Pienińskiego

Po zwiedzeniu całości kompleksu zamkowego możemy wrócić do Sromowiec dwoma drogami:
– zejść niżej niebieskim szlakiem do Pienińskiego Potoku, gdzie spotkamy żółty szlak, którym dojdziemy z powrotem na Przełęcz Szopka i znaną już drogą przez Wąwóz Szopczański w dół,
– lub wrócić kilkaset metrów na Polanę Kosarzyska, skąd zielonym szlakiem bezpośrednio zejdziemy pod Schronisko Trzy Korony.

Nie chcąc powtarzać drogi, wybieramy 2 wersję – zejście zielonym szlakiem. Trasa nie jest już tak widokowa, ponieważ ścieżka cały czas biegnie przez las (jesienią bardzo malowniczy). Przechodzimy przez Przełęcz Wyżni Łazek i wychodzimy na drogę przed samym Schroniskiem w Sromowcach.

Podejście z Polany Kosarzyska na Trzy Korony

Trasa zielonego szlaku na Trzy Korony

Jeżeli starczy nam sił i czasu możemy wybrać się na krótki spacer na drugą stronę Dunajca do słowackiego Czerwonego Klasztoru (słow. Červený kláštor). Jest to kompleks klasztorny z 1330 r. Klasztor zamieszkiwali mnisi z zakonu kartuzów, później kamedułowie, po kasacie józefińskiej w 1782 r. przeznaczono go na cele świeckie. Obecnie w zabudowaniach poklasztornych mieści się ekspozycja etnograficzna i restauracja, część udostępniona jest do zwiedzania.
Czerwony Klasztor to bardzo popularny cel wycieczek pieszych i rowerowych. Ze Szczawnicy pieszo ok. 2:30 h w jedną stronę.

Ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru droga liczy ok. 9 km, większość przebiega po słowackiej stronie, jest to tzw. “Droga Pienińska” – szczegółowy opis: Droga Pienińska pieszo lub rowerem. W miejscu największego zwężenia przełomu Dunajca jest skała zwana „Janosikowy Skok” lub „Zbójnicki Skok”, wg legendy w miejscu tym Janosik uciekając przed hajdukami przeskoczył rzekę, a na skale został odciśnięty ślad kierpców. Ciekawe są też legendy na temat samego powstania przełomu Dunajca, wg jednej z nich ujście Dunajcowi wyrąbał mieczem król Bolesław Chrobry.

Więcej informacji o Czerwonym Klasztorze i atrakcyjnych miejscach związanych z regionem znajduje się w dziale Ciekawostki.

Zachęcamy do skorzystania z pozostałych opisanych tras w Pieninach:

Z Jaworek do Czerwonego Klasztoru przez słowackie Pieniny
Sokola Perć i Sokolica w Pieninach
Ze Snozki na Trzy Korony
Sokolica i Trzy Korony
Homole, Wysoka, Biała Woda
Zimowe panoramy spod Wysokiej w Pieninach
Zimowy spacer przez Rezerwat Białej Wody w Pieninach
Wąwóz Homole zimą
Żar – góra na Spiszu
Pieniny – 30 miejsc, które musisz zobaczyć