LATO 2022 już się zaczęło!
Zapraszamy do zabawy konkursowej, w której można zdobyć ciekawe książki i przewodniki oraz zostać “redaktorem” portalu “Góry dla Ciebie”. Zabawa polega na odgadnięciu prostej zagadki i zaprezentowaniu propozycji górskiej wycieczki zgodnie z tematem danej edycji konkursu.
Przez okres lata na stronie https://gorydlaciebie.pl/konkurs-lato-2022/ będziemy co kilka (7-10) dni zamieszczać kolejne zagadki i tematy prac konkursowych oraz dokładne terminy, do których można przesyłać zgłoszenia konkursowe. Zadaniem uczestników Konkursu jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi na zadane pytanie (zagadkę) oraz przesłanie pracy konkursowej polegającej na opisaniu propozycji górskiej wycieczki odpowiadającej tematowi danej edycji konkursu.
Uczestnik zgłasza chęć wzięcia udziału w konkursie (Zgłoszenie) poprzez prawidłowe wypełnienie Formularza Zgłoszenia Konkursowego. Należy podać adres e-mail, nick (pseudonim), odpowiedź na pytanie (zagadkę), podać tytuł wycieczki, jej opis i dołączyć co najmniej trzy zdjęcia.
Komisja Konkursowa portalu „Góry dla Ciebie” wybierze każdorazowo (w ramach jednego tematu) najciekawszą i najlepiej zaprezentowaną propozycję wycieczki.
Zwycięzca danej edycji (tematu) konkursu otrzymuje jedną z książek lub przewodników samodzielnie wybranych z puli nagród (dostępnych do wyczerpania liczby danych egzemplarzy). Dodatkowo najlepsze prace będą mogły być opublikowane na stronach naszego portalu, rozsławiając imię autorki lub autora 🙂
Lista dostępnych aktualnie nagród znajduje się poniżej Formularza Zgłoszenia.
Szczegółowe zasady Konkursu Lato 2022 znajdują się w Regulaminie.
Zgłoszenia za pomocą Formularza Zgłoszeniowego można wysyłać od 7.07.2022. do 16.08.2022 godz. 23:59
Pytanie: Co w polskim tłumaczeniu oznacza nazwa popularnej grupy skał w okolicach Cortina d’Ampezzo nosząca włoską nazwę “Cinque Torri“?
A. Pięć Palców”
B. Pięć Wież
C. Trzy Wieże
Zapraszamy do zabawy – Formularz Zgłoszenia Konkursowego.
IV edycja Konkursu Lato 2022 – “Dolomity – trekking, ferraty, rowery…” zakończona
Nagrodę otrzymuje MarekL – gratulujemy!
III edycja Konkursu Lato 2022 – “Najpiękniejsze górskie drogi Europy” zakończona
Nagrodę otrzymuje KingaR – gratulujemy!
II edycja Konkursu Lato 2022 – “Góry Rumunii” zakończona 🙂
Wszystkim dziękujemy za przesłane zgłoszenia.
Nagrodę otrzymuje Paweł M. – gratulujemy!
I edycja Konkursu Lato 2022 – “Najwyższe w Karpatach – słowacka strona Tatr” już zakończona!
Dziękujemy za piękne opisy wycieczek i oczywiście zdjęcia.
Z przesłanych zgłoszeń nagrodzone zostały dwie najciekawsze propozycje. Nagrody otrzymują:
kFiatek oraz Kindziorek
Ich opisy i zdjęcia opublikujemy niebawem na naszym portalu.
1. Najpiękniejsze ferraty Na weekend z Polski – przewodnik książkowy
2. Najpiękniejsze ferraty. Jezioro Garda – przewodnik książkowy
3. Najpiękniejsze ferraty – Dolomity – Marmolada Sassolungo Sella Sciliar Catinaccio Latemar – przewodnik książkowy
4. Najpiękniejsze Ferraty. Dolomity.Tre Cime di Lavaredo, Popera, Conturines, Odle, Putia, Puez – przewodnik książkowy
5. Wycieczki górskie na wszystkie weekendy roku 2022 – e-book (pdf)
6. Pięć Stawów. Dom bez adresu – książka
7. Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami – książka
8. Wszystkie drogi na Babią Górę – przewodnik cyfrowy (pdf)
9. Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie – książka
10. Nanga Parbat. Droga doskonała – książka
11. Tatry Polskie – trasy spacerowe – przewodnik cyfrowy (pdf)
12. Wędrówki wysokogórskie TATRY POLSKIE – przewodnik książkowy lub w wersji cyfrowej (pdf)
Via ferraty w Austrii (Hohe Wand, góry Rax), w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech – łączy je przede wszystkim fakt, że znajdują się blisko Polski – są zatem świetnym celem na weekendowy, a nawet jednodniowy wypad. Wśród propozycji są trasy łatwe – idealne dla osób rozpoczynających taką formę przygody, jak też trasy które zachwycą doświadczonych wspinaczy – z dużą ekspozycją, trudne, ale też ze spektakularnymi widokami.
Przewodnik zawiera topo, mapę i dokładne parametry trasy via ferrat, ale też informacje praktyczne – o dojeździe i parkingu, bezpieczeństwie, sprzęcie i ubezpieczeniu.
Autor: Pola Kryża, Dariusz Woźniczka
Więcej inf.: Przewodniki po via ferratach
18 gotowych propozycji na przygodę na via ferratach w jednym z piękniejszych regionów górskich – w okolicach jeziora Garda. Północna część jeziora otoczona Południowymi Alpami Wapiennymi to bardzo popularny region dla miłośników takiej formy wspinaczki. Duża w tym zasługa różnorodności tras – łatwych i trudnych, krótkich – sportowych, ale też długich trekkingowo-wspinaczkowych propozycji. Ogromnym atutem są też walory krajobrazowe regionu – piękne widoki lazurowych wód Gardy i kontrastujące z nimi alpejskie szczyty, ale też łagodny klimat regionu, który umożliwia wspinaczkę praktycznie o każdej porze roku.
Autor: Pola Kryża, Dariusz Woźniczka
Więcej inf.: Przewodniki po via ferratach
Przewodnik zawiera 38 propozycji w Dolomitach, w regionie samej królowej regionu – Marmolady. Każda z opisanych tras zawiera szczegółowy opis przebiegu ferraty, jej parametry, ale też informacje o dojeździe, bazie noclegowej, wariantach podejścia i zejścia. Interesującym uzupełnieniem przewodnika są ciekawostki przyrodnicze, geologiczne i historyczne o regionie oraz informacje praktyczne – na temat ratownictwa górskiego, polecanych mapach i dostępnej bazie noclegowej.
Autor: Andrea Greci, Federico Rossetti
Więcej inf.: Przewodniki po via ferratach
Szczyty Tre Cime di Lavaredo, jezioro Lago di Braies i północno-zachodnie ściany masywu Olde są chyba najlepiej znanymi symbolami północnej części Dolomitów i ich prawdziwymi ikonami. Tutaj też znaleźć można trasy wspinaczkowe o wszystkich poziomach trudności.
Przewodnik przedstawia 32 propozycje ferrat i ścieżek wyposażonych w sztuczne ułatwienia z opisem przebiegu i trudności trasy, wariantach dojścia i zejścia z ferraty oraz bazie noclegowej w schroniskach.
Autor: Andrea Greci
Więcej inf.: Przewodniki po via ferratach
E-book zawiera propozycje wycieczek na wszystkie weekendy w roku, m.in.:
– 53 pomysły na wycieczkę całodniową,
– 53 inspiracje krótszej trasy na drugi dzień,
– 53 atrakcje lub ciekawe miejsca w pobliżu,
– 3 propozycje na długie weekendy w maju, sierpniu i listopadzie.
Przy każdej wycieczce znajduje się bezpośredni link do szczegółowego opisu trasy z praktycznymi informacjami, tj.: trasa, dojazd, parkingi, ciekawostki, mapy i przewodniki.
Autor: Góry dla Ciebie
Więcej inf.: Wycieczki górskie na wszystkie weekendy roku 2022 – e-book
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich to nie tylko “przystań” dla turystów i punkt startu w wyższe partie Tatr, ale dla pewnej grupy ludzi dom rodzinny, a równocześnie miejsce pracy.
Beata Sabała-Zielińska, jako rodowita góralka i dziennikarka po raz kolejny podejmuje temat związany z Tatrami. Tym razem jest to opowieść nie tylko o schronisku, ale tak naprawdę o ludziach, historii, górach, wyprawach, tragediach, radościach i nadziejach, po prosto o wszystkim co wiąże się z położonym wysoko w górach “domem bez adresu”.
Autor: Beata Sabała-Zielińska
Więcej inf. oraz fragmenty książki: Pięć Stawów. Dom bez adresu
Przewodnik zawiera m.in.:
– 10 opisanych tras wejścia na szczyt Babiej Góry, z uwzględnieniem atrakcji, ewentualnych trudności, parametrów trasy, ciekawostek oraz informacje praktyczne dot. wyjścia na wschód słońca, schematyczne mapy szlaków i profile wysokościowe, 14 panoram z opisem,
– 6 propozycji wycieczek – pętli oraz wykaz wszystkich wariantów zejść z Babiej Góry.
Są też m.in. informacje praktyczne o dojeździe, parkingach i komunikacji busem (linki do rozkładów jazdy przewoźników) oraz informacje o bezpieczeństwie.
Autor: Góry dla Ciebie
Więcej inf.: Wszystkie drogi na Babią Górę – przewodnik cyfrowy
Taterniczki – historie kobiet, których pasją stały się Tatry. Nazwiska sławne, albo wprost przeciwnie – znane tylko wąskiemu górskiemu środowisku. Wszystkie łączy jedno – indywidualnie lub w silnych kobiecych zespołach pokonywały najtrudniejsze tatrzańskie trasy i miały swój wkład w rozwój taternictwa.
Autorka opisała nie tylko historię i dokonania „taterniczek”, ale w losy bohaterek wplotła też klimat środowiska wspinaczkowego.
Autor: Agata Komosa-Styczeń
Więcej inf. oraz fragmenty książki: Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie
Wydana pośmiertnie książka Daniele Nardiego, w której włoski alpinista podzielił się z czytelnikami wspomnieniami z początków swojej kariery, rzeczami, które ukształtowały jego podejście do alpinizmu oraz opowieściami z dzieciństwa i mało spotykanej drodze adepta wspinaczki z południowych Włoch aż po najwyższe szczyty świata. Ponieważ górą szczególną dla Nardiego była Nanga Parbat, to próby jej zimowego zdobycia wysuwają się na pierwszy plan.
Autor: Daniele Nardi i Alessandra Carati
Więcej inf. oraz fragmenty książki: Nanga Parbat. Droga doskonała
Autor tego na poły przewodnika, na poły reportażu, zaprasza na bardziej i mniej znane bieszczadzkie ścieżki. Pośród praktycznych informacji o najciekawszych turystycznie miejscach przywołuje przełomowe dzieje regionu, m.in. okres wysiedleń – jest tu historia Sianek – przedwojennego kurortu, który odwiedzał Józef Piłsudski oraz słynne odpusty w Łopience. Są też opowieści o ważnych postaciach regionu, zarówno tych kultowych, jak Lutek Pińczuk – słynny Gospodarz Chatki Puchatka czy Władek Nadopta – legendarny „Majster Bieda”, jak i „bohaterach” niechlubnych – o generale Karolu Świerczewskim czy „Wielkim łowczym” – pułkowniku Kazimierzu Doskoczyńskim.
Lektura książki zachęca nie tylko do wyjazdu w Bieszczady, al szukania własnych ścieżek.
Autor: Adrian Markowski
Więcej inf. oraz fragmenty książki: Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami
Przewodnik zachęcający do łatwych, spacerowych wycieczek w polskich Tatrach, adresowany głównie do osób rozpoczynających swoją przygodę z górami, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Dokładne opisy czasów i odległości poszczególnych odcinków, profile wysokościowe i szczegółowe mapy umożliwiają kontrolowanie czasu przejścia oraz trudność kolejnych etapów, zwiększają bezpieczeństwo wycieczki i uczą planowania następnych, trudniejszych wypraw górskich. Opisane widokowe panoramy pomagają w lepszym poznawaniu topografii Tatr.
Przewodnik zawiera niezbędne praktyczne informacje dotyczące trasy wycieczki oraz możliwości dojazdu, parkingów, cen biletów, ale też słownik nazw i pojęć związanych z Tatrami oraz ilustrowany mini-atlas roślin i zwierząt.
Autor: Góry dla Ciebie
Więcej inf.: Tatry Polskie – trasy spacerowe – przewodnik cyfrowy
Jest to kontynuacja przewodnika „Najpiękniejsze trasy spacerowe. Tatry Polskie” adresowana tym razem do bardziej zaawansowanej grupy turystów. Proponowane wycieczki należą już do wysokogórskich, chociażby z racji przekroczenia granicy 2000 m n.p.m., ale jednocześnie sam tytuł sugeruje, że nie są to trasy ekstremalne, najeżone łańcuchami i niebezpiecznymi przepaściami. „Wędrówki wysokogórskie” są przeznaczone dla większości turystów, którzy znają swoje możliwości kondycyjne i są świadomi zasad bezpieczeństwa.
Autor: Góry dla Ciebie
Więcej inf.: Wędrówki wysokogórskie TATRY POLSKIE