Główny Szlak Świętokrzyski – z Zabieligórza (Dąbrowa) do Miedzianej Góry. Jest to najkrótszy odcinek – liczy 17 km i prowadzi przez kilka wzniesień, ale niestety pozbawionych widoków za to obfitujących w piękną roślinność. Najciekawszym fragmentem wycieczki jest Góra Grodowa (395 m) z rezerwatem „Kamienne Kręgi” i czynnym do dziś kamieniołomem piaskowca.

Etap 4: ZABIELIGÓRZE – MIEDZIANA GÓRA (17 km)

Autorami opisu są Renia i Mikołaj – prowadzący blog Przekraczając Granice

Główny Szlak Świętokrzyski m

Po dojechaniu busem do wsi Zabieligórze (Dąbrowa) rozpoczęliśmy kolejny etap pokonywania Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Przez około 0,5 km idziemy wzdłuż głównej drogi asfaltowej, a następnie zgodnie ze znakami skręcamy w lewo, w ścieżkę, która po chwili zagłębia się w lesie. Po około 2 km dochodzimy do przejścia przez trasę szybkiego ruchu S7, a stamtąd już mamy przysłowiowy rzut beretem do Krzemionki (wzniesienia, na które nie wchodzimy).

Szlak w okolicy Sosnowicy

Po dojściu do asfaltu podążamy nim przez pewien czas, by na wysokości Sosnowicy (413 m) ponownie zagłębić się w las. Ten odcinek drogi jest trochę monotonny, ale umila go piękno natury. W końcu dochodzimy do asfaltu i idąc przez zabudowania wsi Tumlin-Węgle, mijamy kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika, przy którym znajduje się piękna kapliczka umieszczona w wysokim pniu ściętego drzewa.

Za kościołem dochodzimy do lasu, w którym utworzono Rezerwat Kamienne Kręgi. Idąc przez niego, wchodzimy na szczyt Góry Grodowej (395 m). W jego okolicach postawiono kaplicę, otoczoną z dwóch stron starymi płytami nagrobnymi. Miejsce to już ponad 1000 lat temu było uważane przez Słowian za święte. Na stokach Góry Grodowej znajduje się również kamieniołom, w którym wydobywa się do dziś surowiec do wyrobu chodników czy nagrobków.

Kamieniołom na Górze Gradowej

Po zejściu ze szczytu przecinamy drogę asfaltową i udajemy się na górę Wykień (401 m). Mijamy ją i idziemy szybkim krokiem w kierunku szczytu Kamień (399 m) zwanym też Piekło. W czerwonym piaskowcu triasowym można znaleźć szczeliny, a nawet groty skalne. Od tego miejsca już niecały kilometr dzieli nas od zakończenia przedostatniego etapu naszej wędrówki Głównym Szlakiem Świętokrzyskim.

Pierwsze zabudowania w Miedzianej Górze

Kończymy go w miejscowości Miedziana Góra, którą starsi mogą znać z relacji wyścigów samochodowych i sławnego toru samochodowego. Dziś służy on jako giełda motoryzacyjna, choć w dni powszednie można go wynająć i popróbować swoich sił w szybkiej jeździe. Wymogiem jest wynajęcie karetki pogotowia.

Etap 1: GOŁOSZYCE – TRZCIANKA (20 km)

Etap 2: TRZCIANKA – ŚWIĘTA KATARZYNA (18 km)

Etap 3: ŚWIĘTA KATARZYNA – ZABIELIGÓRZE (20 km)

Etap 5: MIEDZIANA GÓRA – KUŹNIAKI (18 km)