Główny Szlak Świętokrzyski – odcinek od Świętej Katarzyny do Dąbrowy (Zabieligórza). Na tej trasie zdobędziemy dwa wzniesienia Radostowa (451 m) i Klonówki (473 m), skąd można podziwiać świętokrzyskie panoramy. Przejdziemy nad malowniczą rzeką Lubrzanką, a odpoczynek możemy urządzić pod Diabelskim Kamieniem.

Etap 3: ŚWIĘTA KATARZYNA – ZABIELIGÓRZE (20 km)

Autorami opisu są Renia i Mikołaj – prowadzący blog Przekraczając Granice

Szlak Świętokrzyski mapa 3

Początek trasy w Świętej Katarzynie wiedzie asfaltem. Idąc przy dość ruchliwej drodze, rozglądamy się i wypatrujemy stary drewniany budynek, a na nim podniszczoną tablicę informacyjną. Dowiadujemy się z niej, że mieściło się tam pierwsze w Królestwie Polskim schronisko Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Po wejściu na niewielkie wzniesienie, przy którym umiejscowiono parking i przystanek PKS, naszym oczom ukazuje się panorama Gór Świętokrzyskich. Tuż za tym punktem widokowym odbijamy od głównej drogi i przechodzimy przez wieś Krajno Pierwsze. Dalszy marsz kontynuujemy polnymi drogami i po niezbyt stromym, ale dość długim podejściu docieramy na pierwsze tego dnia wzniesienie. Jest nim Radostowa (451 m), która w przeciwieństwie do wielu szczytów Gór Świętokrzyskich nie jest w pełni zalesiona, co gwarantuje piękne widoki.

U podnóża Radostowej usytuowana jest wieś Ciekoty, gdzie swoje młode lata spędził Stefan Żeromski, a który później okoliczne rejony umieszczał w swoich powieściach. Znajduje się tam również bardzo ciekawe Centrum Edukacyjne Szklany Dom i Dworek Żeromskiego.

Panorama4 Gór Świętokrzyskich w okolicach Świętej Katarzyny

My jednak pozostawiamy te atrakcje w oddali i ruszamy dalej Głównym SzlakRzeka Lubrzanka u podnóża Radostowejiem Świętokrzyskim. Schowani przed słońcem w istnym szpalerze drzew schodzimy w dół i po niedługim czasie docieramy do leniwie płynącej Lubrzanki. Przekraczamy ją małym mostem i wychodzimy na drogę asfaltową, przy której skręcamy w lewo i idziemy około 200 metrów. W tym miejscu warto dobrze się rozglądać, bo znaki lubią kryć się w mroku drzew i można je przeoczyć.

Po ponoDiabelski Kamień na Klonówcewnym wejściu między drzewa rozpoczyna się krótkie, ale dość ostre, jak na Góry Świętokrzyskie, podejście. Po wejściu na Ameliówkę idziemy dalej przez las i po chwili docieramy do grzbietu Klonówki (473 m), gdzie stajemy przed Diabelskim Kamieniem. Miejsce to od 1932 roku podlega ochronie jako pomnik przyrody nieożywionej. Według miejscowej legendy skały te miał porzucić w tym miejscu diabeł, który nie zdążył przed świtem dolecieć do klasztoru na Świętym Krzyżu. Ponoć do dzisiaj w skale można odnaleźć ślady diabelskich pazurów. My tego nie sprawdzaliśmy, po co kusić licho i… narażać się na mandat. Przy skale znajduje się wiata turystyczna. Idziemy dalej granią na nieco odsłonięty szczyt  Klonówki (473 m), gdzie znajduje się mały stalowy taras, z którego można podziwiać panoramę Gór Świętokrzyskich.

Początkowo lasem, a potem polami dochodzimy do wsi Masłów Pierwszy. Tam przy głównej drodze skręcamy w lewo i wzdłuż asfaltu dochodzimy do okazałego kościoła. Wybudowano go przed II wojną światową, choć konsekrowano dopiero w 1960 roku.

Widok na Masłów

Gdybyśmy poszli dalej, to po niecałym kilometrze ukazałoby się nam lotnisko gruntowe. My jednak zgodnie ze znakami skręcamy przy świątyni w prawo i podążamy ulicą Spacerową aż do rozwidlenia, na którym kierujemy się w lewo na polną ścieżkę. Najpierw brzegiem lasu, a następnie już pośród drzew wchodzimy na kolejne wzniesienie, po minięciu którego schodzimy do wsi Dąbrowa w jej części o nazwie Zabieligórze przy trasie wyjazdowej z Kielc (droga nr 73) w kierunku Warszawy.  Tu kończymy kolejny etap wędrówki Głównym Szlakiem Świętokrzyskim.

Etap 1: GOŁOSZYCE – TRZCIANKA (20 km)

Etap 2: TRZCIANKA – ŚWIĘTA KATARZYNA (18 km)

Etap 4: ZABIELIGÓRZE – MIEDZIANA GÓRA (17 km)

Etap 5: MIEDZIANA GÓRA – KUŹNIAKI (18 km)

Panorama ze zbocza Domaniówki