Wycieczka ścieżką „Dolina potoku Jaszcze” to niewymagająca i bardzo atrakcyjna przygoda, spotkanie z piękną gorczańską przyrodą i ciekawą historią. Wędrując zobaczymy polany z ciekawą i różnorodną roślinnością, górskie potoki oraz staw przygotowany dla płazów. Przez piękny bukowy las dotrzemy do miejsca katastrofy amerykańskiego bombowca B-24 Liberator, a dalej przez polanę Pańska Przehybka do wieży widokowej na Magurkach, skąd można zobaczyć szczyty Beskidów, Pienin, Tatr, a nawet Małej Fatry. Potem spacerem przejdziemy widokową granią Borsuczyn i zamykając trasę w pętlę, powrócimy do miejsca startu.
Kraj: Polska
Rejon: Gorce
Punkt wyjścia (powrotu): Ochotnica Górna, os. Kosarzyska w Jaszczu Dużym
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności
Różnica wzniesień: ok. 430 m
Długość trasy: ok. 9,4 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 3:20 h
Warto poświęcić więcej czasu na podziwianie widoków z wieży na Magurkach oraz na postój przy Liberatorze.
Mapa Gorców: Gorce
Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia).
Mapa trasy na Magurki i Borsyczyny Wydawnictwa Compass
Wycieczkę rozpoczynamy w Dolinie potoku Jaszcze przy rozwidleniu dróg w Jaszczu Dużym (os. Kosarzyska). Możemy tu dojechać autem i zaparkować na malutkim prywatnym parkingu (wzdłuż drogi nieco powyżej rozwidlenia) lub przyjść tutaj z Ochotnicy Górnej, gdzie można dojechać autobusem z Krakowa lub, jeśli przyjedziemy samochodem, bez problemu znaleźć miejsce do zaparkowania (np. przy kościele). Do przejścia asfaltową drogą mamy 2,5 km w jedną stronę.
Przy rozwidleniu znajduje się tablica informacyjna i drogowskazy szlaków.
Najpierw mamy do pokonania ok. 2,8 km asfaltową drogą dnem doliny potoku. Na jej końcu znajduje się jeszcze jeden parking. Dalej nasza droga wchodzi na teren Gorczańskiego Parku Narodowego (bilety) i przez las wyprowadza nas na polanę Łonna porośniętą między innymi ziołoroślami i turzycą.
Nieco wyżej mijamy staw przygotowany specjalnie dla płazów, takich jak żaby trawne, traszki, kumaki górskie i inne.
Dalej ścieżka wznosi się łagodnie wzdłuż potoku Jaszcze najpierw przez bór jodłowo-świerkowy, a potem bukowy. Mijamy liczne potoczki i źródełka. Droga jest bardzo dobrze przygotowana i nie napotkamy tu żadnych trudności, idealna na spacer z dziećmi.
Po ok. 40 minutowym marszu docieramy do miejsca, gdzie 18 grudnia 1944 roku rozbił się amerykański bombowiec B-24 Liberator “California Rocket”. Podczas lotu z bazy położonej we Włoszech w celu zbombardowania niemieckich zakładów w Oświęcimiu samolot został ostrzelany przez artylerię przeciwlotniczą. Uszkodzona maszyna zaczęła spadać nad Gorcami. Z 10-cio osobowej załogi uratowało się 9 lotników. Amerykańscy spadochroniarze zostali odnalezieni przez partyzantów z AK, ogromną pomocą wykazali się też mieszkańcy Ochotnicy Górnej.
W roku 1994, w 50. rocznicę wydarzeń w miejscu katastrofy utworzono zespół krajobrazowy „Uroczysko pamięci”. Z oryginalnych materiałów odtworzono fragment kadłuba samolotu oraz zarys skrzydła. Wybudowano też drewniany domek, na którym umocowano tablicę informacyjną o katastrofie oraz historię ruchu oporu działającego w Gorcach. W uroczystościach tych wzięli udział trzej żyjący amerykańscy lotnicy.
Więcej informacji: katastrofa Liberatora.
Ruszamy dalej w górę lasu, by po kilku minutach wyjść na polanę i Przełęcz Pańska Przehybka. Miejsce choć pozbawione widoków jest bardzo urokliwe.
Ścieżka przecina polanę i znów lasem prowadzi w górę do kolejnej polany Tomaśkula.
Tu opuszczamy teren GPN i przez las w 10 minut wychodzimy na szczyt Magurek (1108 m).
Znajduje się tutaj wieża widokowa, która została wybudowana w 2015 r. w ramach większego projektu „Enklawa Aktywnego Wypoczynku w Gorcach”. Konstrukcja budowli nawiązuje do stylistyki drewnianych kościołów gotyckich tego regionu. Wieża jest odeskowana, co doskonale chroni od wiatru, stopnie są pełne, zamknięte, z pewnością jest bezpieczna nawet dla małych dzieci. Na najwyższym poziomie zamontowano 4 tablice z opisanymi panoramami.
Z górnego tarasu można podziwiać imponujące panoramy górskie: zobaczymy otaczające nas bezpośrednio szczyty Gorców i dalej Beskidu Sądeckiego, Beskidu Niskiego, Pienin, całych Tatr, a przy dobrej widoczności nawet słowackie Góry Choczańskie i Małą Fatrę.
Panorama z wieży widokowej na Magurkach: Tatry Zachodnie, Góry Choczańskie, Gorce (Polana Zielenica i Kiczora)
Panorama z wieży widokowej na Magurkach: Gorce (Przysłop, Gorc), Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce (Lubań)
Panorama z wieży widokowej na Magurkach: Beskid Niski, Beskid Wyspowy, Pasmo Lubania, Pieniny, Tatry Bielskie
Ze szczytu Magurek kierujemy się granią przez widokowe polany w kierunku wschodnim. Dalej idąc lasem mijamy po prawej niewybitny szczyt Borsuczyn (1097 m) i znów wychodzimy na otwarte przestrzenie polan.
Schodząc w dół grani opadającej w kierunku Ochotnicy możemy podziwiać panoramę pasma Lubania. Na skraju polany mijamy drewniany szałas – kolibę Królczyków, a niżej na zboczach Doliny Jaszcza docieramy do pierwszych zabudowań.
Szutrowa droga sprowadza nas na dno doliny. Ostatnie metry pętli ścieżki „Dolina potoku Jaszcze” pokonujemy asfaltową drogą i stajemy na rozwidleniu dróg, skąd zaczynaliśmy wycieczkę. Jeżeli nie zaparkowaliśmy tutaj auta to przed nami jeszcze spacer do Ochotnicy Górnej.