Imponujące i popularne kaskady lub wręcz przeciwnie – małe progi rzeczne skryte głęboko w górach i najczęściej znane tylko lokalnym mieszkańcom – w Beskidach znaleźć można naprawdę sporo wodospadów! Niezależnie od ich wielkości i popularności – każde z takich miejsc jest atrakcją turystyczną i często zachętą do wycieczki.
Pokusiliśmy się o zebranie tych najbardziej znanych – lista jest oczywiście niepełna, zapraszamy do jej uzupełniania 🙂
Wodospad w Sopotni Wielkiej (Beskid Żywiecki) – to najwyższy wodospad w polskich Beskidach – kaskada ma 10 m wysokości, ale woda wpada do kotła eworsyjnego, który ma 5 m głębokości. Wodospad od 1964 roku objęty jest ochroną prawną jako pomnik przyrody.
Miejsce jest dużą atrakcję regionu, jest dobrze znane i łatwo dostępne – znajduje się w centrum wsi Sopotnia Wielka na wysokości 620 m n.p.m., zaraz pod mostem na potoku.
Ze względu na ostre płyty skalne znajdujące się na dnie kotła oraz tworzące się silne wiry obowiązuje tutaj zakaz kąpieli.
Więcej informacji: Wodospad w Sopotni Wielkiej
Wodospad na Mosornym Potoku to jedna z najwyższych i najładniejszych kaskad w całych Beskidach. Woda spada z pionowego, 8-metrowego progu, efektownie rozpryskując się o występy skalne – całość tworzy bardzo atrakcyjną amfiteatralną ścianę. Na odsłoniętych skałach wyraźnie widoczne są warstwy fliszu karpackiego, z którego zbudowany jest próg wodospadu.
Opis wycieczki: Wodospad na Mosornym Potoku
Spad (Beskid Wyspowy) – jeden z największych wodospadów (jeśli chodzi o ilość spadającej wody) w Beskidach. Znajduje się na rzece Kamienica Gorczańska, na osiedlu Koszarka w Szczawie.
Woda spada z naturalnego skalnego progu o wysokości 2,2 m dwoma imponującymi strugami.
Kamienica Gorczańska oddziela Beskid Wyspowy od Gorców, ale wg podziału autorstwa Jerzego Kondrackiego ten odcinek rzeki znajduje się na terenie Beskidu Wyspowego.
Więcej informacji: Atrakcje Beskidu Wyspowego
“Dusiołek” (Dusica) to największy wodospad w Beskidzie Małym, woda spada 3-metrową kaskadą z wysokiej kamiennej płyty.
Wodospad znajduje się w stromym bukowym jarze na potoku Dusica, na południowych stokach Pasma Łamanej Skały, kilkadziesiąt metrów poniżej Groty Komonieckiego.
Więcej informacji: Grota Komonieckiego i wodospad Dusiołek
Wodospad na potoku Hylaty w Bieszczadach – uważany za najwyższy bieszczadzki wodospad, według niektórych źródeł ma około 8 metrów wysokości.
Znajduje się niedaleko Zatwarnicy – dojdziemy do niego ścieżką historyczno-przyrodniczą “Hylaty”. Sam wodospad jest dobrze oznaczony, znajduje się tutaj tablica informacyjna, brzeg potoku jest wzmocniony murem, z drogi zejdziemy nad brzeg wodospadu po stalowych schodach.
Więcej informacji: Bieszczadzkie atrakcje
Wodospad Zaskalnik – wysoki, 5-metrowy skalny próg, z którego spadają kaskady wody to znana atrakcja w Szczawnicy. Wodospad znajduje się na potoku Sopotnickim, z centrum miasta prowadzi tu wygodna, asfaltowa droga (3 km), biegnie tędy jednocześnie niebieski szlak na Przehybę. W letnie, ciepłe dni w naturalnym basenie poniżej wodospadu nie brakuje amatorów wodnej kąpieli.
Powyżej wodospadu, w lesie, stoi drewniana „Kaplica na Sewerynówce”, wybudowana w 1933 przy budynku sanatoryjnym Związku Nauczycielstwa Polskiego we Lwowie (spłonęło w 1962 r.).
Wodospad znajduje się blisko Szczawnicy, ale leży już na terenie Beskidu Sądeckiego.
Więcej informacji: Zaskalnik
Wodospad Wielki nazywany też „Majdańskim” to jedna z większych kaskad wodnych w Beskidzie Sądeckim. Woda spada z wysokości 5 metrów po naturalnych skalnych progach do niedużego “basenu”. Wodospad znajduje się na Majdańskim Potoku na osiedlu Majdań w miejscowości Obidza (gmina Łącko).
Dojście do wodospadu: Wodospad Wielki w Obidzy
Wodospad na potoku Iwielka to najbardziej znany wodospad w Beskidzie Niskim – to właśnie tutaj kręcone były sceny do filmu „Wino truskawkowe” na motywach opowiadań Andrzeja Stasiuka „Opowieści galicyjskie”. Wodospad ma ok. 4 metry wysokości, ale poniżej głównego progu znajduje się kolejna kaskada – całość tworzy bardzo ciekawy efekt. Miejsce przyciąga nie tylko turystów, ale też fotografów krajobrazu.
W 2002 roku wodospad został uznany przez wojewodę podkarpackiego za pomnik przyrody.
Więcej informacji: Wodospad w Iwli