Poniżej podajemy kilka sprawdzonych przez nas portali pogodowych dla rejonu Gór Fogaraskich:

WARUNKI W GÓRACH RUMUNII – Salvamont   Portal ratownictwa górskiego w Rumunii (w zakładce Mobil – dostęp do informacji szczegółowych)

Poniżej dla lokalizacji: Negoiu

MOUNTAIN FORECAST

METEOBLUE

YR.NO

Każdy z wymienionych portali pogodowych zawiera szereg przydatnych dodatkowych informacji z możliwością wyboru wielu szczegółowych lokalizacji w danym regionie.

Pogoda ma istotne znaczenia dla udanej, bezpiecznej wyprawy w góry.

Podstawowym elementem przygotowania jest zapoznanie się z prognozą warunków w rejonie, w który się wybieramy. Nie chodzi o to, aby wyruszać tylko przy bezchmurnym niebie, ale by wiedząc czego możemy się spodziewać odpowiednio przygotować trasę i ekwipunek. Analizując prognozę, szczególną uwagę należy zwrócić nie tylko na zachmurzenie, opady i temperaturę, ale co bardzo ważne, na siłę i kierunek wiatru oraz możliwość odstępstw od przewidywanych warunków (prognoza kilkudniowa), a przede wszystkim prawdopodobieństwo wystąpienia burz. Trzeba sprawdzić różnice, jakie mogą występować na całej trasie wyprawy, szczególnie w wysokich partiach gór, gdzie nierzadko mamy do czynienia ze znacznymi spadkami temperatur w stosunku do panujących w dolinie. Ważne, aby precyzyjnie wybrać punkt, miejsce, dla którego odczytujemy prognozę. Jeżeli wybieramy się np. na Negoiu to nie szukamy informacji dla Sybin, tylko w odpowiednich portalach znajdujemy warunki dla konkretnych punktów, czyli szczyt Negoiu, Iezerul Caprei lub inny leżący na trasie planowanej wyprawy.