Triglav znajduje się na terenie Triglavskiego Parku Narodowego położonego w północnej części Słowenii przy granicy z Austrią od północy i Włochami od zachodu.

Z Polski najlepiej dojechać jest samochodem przez Villach w Austrii (opis dojazdu do Villach poniżej) i dalej drogą nr 83 i następnie 109 przez przełęcz Wurzenpass do Słowenii, gdzie zjeżdżamy drogą nr 201 do Kranjskiej Gory i dalej do Mojstrany.  Z Villach można też przejechać do Mojstrany tunelem pod Karawankami, ale trzeba za to zapłacić dodatkowe parę Euro (7,2 Euro – dane 2017 ceny bieżące na stronie: DODATKOWE PŁATNE ODCINKI DRÓG w AUSTRII.

Alpy Julijskie - mapa

W miasteczku na głównym skrzyżowaniu skręcamy w lewo na Ljubljanę i Jesenice i zaraz dalej w prawo na Bled i doliny Krma i Kot (droga nr 907). Po ok. 3,3 km skręcamy w prawo za drogowskazem do chaty górskiej Kovinarska koča v Krmi. Wśród nielicznych zabudowań przejeżdżamy kolejne 1,5 km i docieramy do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo (wyraźne oznakowanie na  Kovinarska koča).

Triglav mapaPo chwili kończy się asfalt i dalej już szutrówką  po ok. 3 km docieramy do schroniska  Kovinarska koča v Krmi (870 m). Przy drodze jest spory parking (bezpłatny). Szutrowa droga prowadzi dalej w głąb doliny Krma i po ok 1 km osiągamy kolejny darmowy parking. (obok jest też ujęcie wody). Kolejny 1 km dalej znajduje się ostatni, najwyższy parking (też bezpłatny) o nazwie Pri lesi (942 m). Jest to miejsce startu na naszą trasę pod Triglav.

Warto przyjechać tu stosunkowo wcześnie, latem o 5 rano jest już spory ruch i potem trzeba szukać miejsca  na niższych parkingach. Wejście do parku też jest bezpłatne, nie ma bramek, kasy, szlabanu, strażników itp. – trudno to ogarnąć (dane – rok 2016).

 

Dojazd do Villach samochodem zajmie nam (od granicy Polski – Gorzyczki/Bohumin) co najmniej 7 godzin samej jazdy.

Jadąc np. z Katowic kierujemy się autostradą A1 na Czechy, przez Ostrawę i Brno dojeżdżamy do granicy Austrii. Przejeżdżamy przez Wiedeń i dalej autostradą A2 przez Graz i Klagenfurt do Villach – łącznie 740 km, 7:30 h jazdy.

Konieczne są winiety autostradowe na Czechy i Austrię.

PŁATNE DROGI w CZECHACH

Można się upewnić, czy wjeżdżając autostradą do Czech w Bohuminie możemy spokojnie dojechać do pierwszej stacji Shella i tam kupić winiety na Czechy i na Austrię (płacąc bez problemu kartą) nie przepłacając, jak u pośredników w kraju.

ASF i NAG WINIETY w AUSTRII

ÖAMTC WINIETY w AUSTRII