Lodowe stalaktyty, stalagmity i fantazyjne nacieki – takie widoki czekają na turystów odwiedzających jaskinie zimą. Poniżej przedstawiamy “efekty” podziemnych eksploracji w jaskiniach Mylnej, Raptawickiej i Obłazkowej – tworzących tzw. system Jaskiń Pawlikowskiego. Znajdują się one w masywie Raptawickiej Turni w Dolinie Kościeliskiej.
Jaskinie można zwiedzać cały rok, ale właśnie zimą, z uwagi na tworzące się w nich ciekawe lodowe nacieki są najbardziej atrakcyjne. Warto jednak pamiętać, że dla początkującego turysty nie jest to wycieczka łatwa – szczególnie niebezpieczne może być podejście stromą, oblodzoną ścieżką (łańcuchy). Należy też zachować dużą ostrożność przy zwiedzaniu Jaskini Mylnej – labirynty licznych, nieoświetlonych korytarzy mogą być pułapką dla niedoświadczonych turystów, z tego powodu dobrze też jest unikać samotnego wejścia.
Cały rok dostępna jest też Smocza Jama, należy zachować w niej dużą ostrożność – zimą korytarz jest zalodzony. Natomiast najpopularniejsza z jaskiń – Jaskinia Mroźna otwarta jest do zwiedzania od 26.04 – 31.10.
Opis dostępnych turystycznie jaskini: Jaskinie tatrzańskie – Dolina Kościeliska.
Uwaga! Podczas zimowej eksploracji należy zachować ostrożność i starać się nie zniszczyć lodowych nacieków.
Zapraszamy na zimową wycieczkę po Jaskiniach Pawlikowskiego
Podejście do Jaskini Raptawickiej ubezpieczone jest łańcuchem
Zanim wejdziemy pod ziemię możemy podziwiać piękne zimowe widoki
Widok z wejścia do Jaskini Raptawickiej
Ścieżka (czerwony szlak) pomiędzy Systemem Jaskiń Pawlikowskiego
Lodowe stalagmity przed wejściem do Jaskini Obłazkowej
Lodowe stalagmity w Jaskini Obłazkowej
Wejście do Jaskini Mylnej
Lodowe nawisy w wejściu do Jaskini Mylnej
Okna Pawlikowskiego (uwaga, można z nich “wypaść”)
Lodowe stalagmity (Jaskinia Mylna)
I jeszcze podstawowe terminy – związane z naciekami w jaskiniach:
Stalaktyt (nawis, sopleniec) – naciek jaskiniowy, zazwyczaj w kształcie wydłużonego, odwróconego stożka narastającego od stropu jaskini do jej dna.
Stalagmit – naciek jaskiniowy narastający od dna jaskini krasowej ku górze. Występuje w kształcie stożka, słupa, guza, itp.
Stalagnat – to połączony stalagmit i stalaktyt. Ma kształt kolumny lub słupa.