Najpiękniejsze trasy i najciekawsze miejsca w Tatrach, a przy okazji kilka tatrzańskich NAJ – jako idealne propozycje na wycieczki z dziećmi. Staraliśmy się, aby zestawienie obejmowało nie tylko atrakcyjne, ale też różnorodne wycieczki. Na liście znajdują się tatrzańskie doliny, najpiękniejsze jeziora, ale też jaskinie i miejsca widokowe. Z uwagi na fakt, że polecamy je głównie na rodzinne wycieczki – są to przede wszystkim łatwe trasy, dostępne także dla dzieci.
Z listy mogą skorzystać również osoby odwiedzające Tatry po raz pierwszy – niezależnie bowiem od osobistych gustów, są takie miejsca, które powinny spodobać się każdemu turyście 🙂

1. Dolina Strążyska

Dolina Strążyska – spacer z widokiem na Giewont, wodospad Siklawica
Wycieczka do Doliny Strążyskiej to idealna propozycja na początek przygody z Tatrami, górski spacer, na tzw. rozruch. Trasa liczy raptem 2 km w jedną stronę, jednocześnie jest bardzo atrakcyjna i urozmaicona – dosłownie na wyciągniecie ręki mamy widok na tatrzański symbol – Giewont, a po obu stronach drogi piękne skaliste turnie. Na Polanie Strążyskiej można wstąpić na herbatę do bufetu. Wycieczkę kończymy przy pięknym wodospadzie Siklawica – z polany dojdziemy do niego w 10 minut.
Dolina Strążyska to propozycja z kategorii – jak się nie nachodzić, a dużo zobaczyć 🙂 Ale pamiętajmy, że miejsce jest piękne i baaardzo popularne, w sezonie wakacyjnym może tu być naprawdę tłoczno.
Z Doliny Strążyskiej prowadzą szlaki na Sarnią Skałkę, do Doliny Małej Łąki i na Giewont.
Informacje praktyczne
Punkt wyjścia: Zakopane, ul. Strążyska – wejście do Doliny Strążyskiej
Długość trasy:
ok. 4 km (tam i z powrotem)
Czas przejścia (sam przemarsz): ok. 1:10 h (tam i z powrotem)
Opis trasy: – https://gorydlaciebie.pl/wyprawy/dolina-strazyska-dolina-bialego-sarnia-skala-zima/

Dolina Strążyska zdj. D.J. Wąsik

Dolina Strążyska


2. Rusinowa Polana

Rusinowa Polana – przepiękna panorama Tatr, Sanktuarium na Wiktorówkach z cudownym źródełkiem, wypas owiec na polanie i bacówka z oscypkami oraz widoki z Gęsiej Szyi

Rusinowa Polana – to jedna z najlepszych widokowych miejscówek w Tatrach, warto dodać, że dostępna jest także dla dzieci w wózkach (szlakiem z Wierch Porońca). Miejsce jest absolutnie niesamowite – jak na dłoni zobaczymy przepiękną panoramę Tatr Wysokich, m.in. Lodowy szczyt, Baranie Rogi, Gerlach, Rysy. Latem na polanie prowadzony jest wypas owiec, a w bacówce można kupić oscypki. Będąc już na Rusinowej Polanie warto podejść na Gęsią Szyję (piękna panorama Tatr) – trasa nie jest wymagająca, trzeba tylko zachować ostrożność na szczytowych Waksmundzkich Skałkach, które są trochę śliskie.
Warto wspomnieć jeszcze o jednym wyjątkowym miejscu – Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach. Znajduje się ono przy szlaku z Zazadniej na Rusinową Polanę. Jeśli wychodzimy i wracamy na Wierch Poroniec czy Palenicę Białczańską i nie będziemy przechodzić przez Wiktorówki, zachęcamy aby specjalnie tam podejść – z Rusinki jest to raptem 10 minut. Warto zobaczyć Sanktuarium oraz znajdujące się na dwupoziomowym murze tablice upamiętniające osoby, które zginęły w górach. Jest tutaj też źródełko – powszechnie uważa się, że woda ta ma właściwości lecznicze, uzdrawiające. Bardzo ciekawa jest historia związana z powstaniem tego wyjątkowego miejsca – pełny opis do przeczytania: Historia powstania Sanktuarium.
Informacje praktyczne
Punkt wyjścia: Wierch Poroniec – zejście do Zazadniej
Długość trasy: ok. 9,5 km
Czas wycieczki (sam przemarsz): ok. 3:30
Opisy wycieczek: Spacerem na Rusinową Polanę z Wierch Porońca
Gęsia Szyja, Rusinowa Polana i Wiktorówki

Rusinowa Polana

Panorama Tatr z Rusinowej Polany

Rusinowa Polana

W Tatry z dziećmi

Na Gęsiej Szyi

3. Kolejką na Kasprowy Wierch

Przejazd kolejką, piękne widoki z grani, najwyższy budynek i najwyżej położona restauracja w Polsce
Tej atrakcji chyba nie trzeba zachwalać – Kasprowy Wierch należy do czołówki najpopularniejszych miejsc w Tatrach 🙂
Kolejka wywiezie nas na wysokości 1959 m n.p.m – 26 metrów poniżej wierzchołka Kasprowego Wierchu.

Co robić na Kasprowym Wierchu (np. z dziećmi), jeśli nie planujemy dalszej dłuższej wycieczki?

  • Na pewno warto podejść pod Obserwatorium Meteorologiczne, które jest najwyżej położonym budynkiem w Polsce (znajduje się na wysokości 1987 m), a tuż powyżej wejść na sam szczyt Kasprowego Wierchu. Zobaczymy stąd wspaniałą panoramę Tatr – od wschodu: Koszystą, całą Orlą Perć od Krzyżnego przez Granaty i Kozi Wierch po Zawrat, Świnicę, na południe słowacką część Tatr z Granią Hrubego i majestatycznym Krywaniem, a na zachód prawie całe Tatry Zachodnie z granią Czerwonych Wierchów i Giewontem.
  • Bezpośrednio z górnej stacji kolejki możemy zrobić sobie spacer – pójść główną drogą w kierunku Suchej Przełęczy (1950 m) i dalej ścieżką na szczyt Beskid (2012 m), gdzie przekroczymy już granicę 2000 m n.p.m.
  • Można też oczywiście skorzystać z najwyżej położonej w Polsce restauracji (znajduje się na wysokości 1959 m w budynku górnej stacji kolejki).
  • Jeżeli chcemy (i możemy) wybrać się na dalszą i trudniejszą wycieczkę, to mamy kilka możliwości (w różnych wariantach):

– główną granią przez Goryczkową Czubę na Czerwone Wierchy (czerwony szlak) lub na Giewont
– zejść do Kuźnic zielonym szlakiem, który przebiega pod trasą kolejki linowej
– zejść żółtym lub zielonym (Przeł. Liliowe) szlakiem do Schroniska Murowaniec i dalej do Kuźnic
– wejść na Świnicę (2301 m), to już trudna eksponowana droga z łańcuchami

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch

Informacje praktyczne
Stacja początkowa kolejki znajduje się w Kuźnicach. Stąd wagonikiem mieszczącym 32 osoby (latem) wyjeżdżamy w kilkanaście minut na górę . Kolejka kursuje co 10 min., przy gorszych warunkach pogodowych co 30 min.
Do Kuźnic jest zakaz wjazdu prywatnymi samochodami, ale kursują tu bardzo często busy z centrum Zakopanego (przez Rondo Jana Pawła II).
Szczegóły – przejazd kolejką na Kasprowy Wierch

Obserwatorium na Kasprowym Wierchu

Najwyżej położony budynek w Polsce – Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB na Kasprowym Wierchu, znajduje się na wysokości 1987 m. Wybudowany w latach 1936–1937, zyskał tytuł najwyższego we wrześniu 1939 r. po zajęciu przez ZSRR obserwatorium astronomicznego na Popie Iwanie (pasmo Czarnohory, obecnie Ukraina)

4. Popradzki Staw (Tatry Słowackie)

Jedno z piękniejszych tatrzańskich jezior – spacer wokół jeziora, możliwość odwiedzin Tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego pod Osterwą, Hotel Górski Popradské pleso
Popradzki Staw (słow. Popradské pleso) to jedno z piękniejszych tatrzańskich jezior, znajduje się u wylotu Doliny Złomisk (1949 m n.p.m.). Nad stawem stoi Hotel Górski Popradské pleso – byłe Schronisko kpt. Morávki (Popradská chata) oraz Schronisko Majlátha.

Popradzki Staw sam w sobie jest świetnym celem wycieczki – i to dla wszystkich. W zależności od kondycji i warunków pogodowych można wybrać różne trasy:

  • drogą asfaltową (niebieski szlak) – od stacji kolejki elektrycznej tzw. elektriczki – Popradské pleso – trasa dostępna także dla rowerzystów i wózków, polecamy ją także przy gorszych warunkach pogodowych
  • długość trasy: ok. 8 km (w obie strony)
  • suma wzniesień: 260 m
  • czas samego przejścia: ok. 2 h (w obie strony).
  • szlak prowadzi asfaltową drogą, można ją pokonać wózkiem dziecięcym. Trasa jest dostępna cały rok.
  • należy uważać na rowerzystów i samochody z uprawnieniami na dojazd do schroniska – hotelu.
  • szlakiem czerwonym ze Szczyrbskiego Jeziora (fragment Magistrali Tatrzańskiej),
  • długość trasy: ok. 13 km (w obie strony)
  • suma wzniesień: ok. 310 m
  • czas samego przejścia: ok. 3:30 h (w obie strony).
  • szlak prowadzi kamienistym traktem. Trasa jest widokowa, dostępna od 1.06 – 31.10.

5. Dolina Kościeliska

Liczne atrakcje, m.in.: Wąwóz Kraków – Smreczyński Staw – wywierzysko – jaskinie – Schronisko na Hali Ornak i wiele innych ciekawych miejsc
Dolina zasłużenie należy do najpopularniejszych w Tatrach – ilość i różnorodność atrakcji sprawia, że można ją zwiedzać wielokrotnie, w różnych kombinacjach i o każdej porze roku. Jest także dobrym miejscem do wypraw w wyższe partie Tatr Zachodnich.
Jeżeli tylko czas i siły pozwolą zachęcamy do przejścia całej Doliny Kościeliskiej -przed odpoczynkiem w Schronisku Ornak możemy dodatkowo odwiedzić Wąwóz Kraków lub Smreczyński Staw. Warto też zwrócić uwagę na Kapliczkę Zbójnicką oraz wywierzysko „Lodowe Źródło”, przy którym znajduje się drewniany pomost z ławeczkami. Ciekawa jest też Pisana Skała i związana z nią legenda.
W dolinie znajduje się też 5 udostępnionych turystycznie jaskiń: Jaskinia Mroźna, Jaskinia Mylna, Jaskinia Raptawicka, Jaskinia Obłazkowa i Smocza Jama. Zainteresowanym podziemnym światem Tatr polecamy na pierwszą przygodę Jaskinię Mroźną, ale należy pamiętać o właściwym przygotowaniu – ciepłe okrycie (wewnątrz panuje temperatura ok. 10 st.), czołówka i kask.

Informacje praktyczne

Długość trasy: ok. 12 km (plus 2,6 km (tam i z powrotem) i 120 m wzniesienia do Smreczyńskiego Stawu)
Czas wyprawy:
(sam przemarsz tam i z powrotem):2:45 h (plus 1:10 h do Smreczyńskiego Stawu – tam i z powrotem)

Dokładne opisy trasy i atrakcji:
Dolina Kościeliska
Atrakcje Doliny Kościeliskiej
Jaskinia Mroźna
Jaskinie w Dolinie Kościeliskiej

 6. Jaskinia Bielańska (Tatry Bielskie – Słowacja)

Bogata szata naciekowa – jeziorka – liczne komory

Jaskinia Bielańska (Bielska Jaskinia słow. Belanská jaskyňa) znajduje się we wschodniej części Tatr Bielskich na północnym stoku Kobylego Wierchu, należy do najczęściej odwiedzanych jaskiń na Słowacji. Została udostępniona dla turystów już w 1882 roku! Warto dodać, że jest ona jedną z pierwszych jaskiń w Europie, w których zainstalowano oświetlenie elektryczne.
A dlaczego polecamy ją w tym zestawieniu? Przede wszystkim ze względu na liczne i  zachwycające bogate formy jaskiniowych ozdób – imponujące stalagmity i stalaktyty, naciekowe wodospady oraz jeziorka. Zobaczymy również liczne komory, m.in. słynną salę “Śpiewalnię” – słow. Hudobná sieň, której nazwa pochodzi od dźwięków, jakie wydają kropelki spadającej wody na powierzchnię jeziorka i w której ze względu na wyjątkową akustykę organizowane są koncerty muzyki poważnej. Jaskinia jest oświetlona, co jest dużym atutem, szczególnie dla osób nie obeznanych z takimi miejscami.
W 1979 roku została uznana jako narodowy pomnik przyrody.

Informacje praktyczne

  • Jaskinia jest otwarta stycznia do 15 listopada, codziennie oprócz poniedziałków
  • trasa turystyczna liczy 1370 m długości i 112 m różnicy wysokości, jest oświetlona, powadzi betonowym chodnikiem i schodami z poręczami liczącymi 866 stopni
  • zwiedzanie trwa około 70 minut, możliwe jest tylko w towarzystwie przewodnika
  • wewnątrz temperatura roczna powietrza w jaskini wynosi od 5 do 6,3 °C, należy zadbać o ciepłe okrycie.
    Więcej informacji: Jaskinia Bielańska – podziemna atrakcja Tatr

7. Wielki Kopieniec

Piękna panorama ze szczytu, polana z zabytkowymi szałasami, Wywierzysko Olczyskie

Wielki Kopieniec – niewielki, mający zaledwie 1328 m, to jedna z ciekawszych widokowych miejscówek w Tatrach. Z jego szczytu zobaczymy naprawdę imponującą panoramę – od Hawrania przez Kołowy Szczyt, Lodowy Szczyt, Koszystą, całą Orlą Perć, Tatry Zachodnie od Kasprowego Wierchu przez Czerwone Wierchy aż po Kominiarski Wierch. A patrząc w kierunku widocznego w dole Zakopanego zobaczymy na horyzoncie Pilsko, Babią Górę, Gorce, Pieniny i Beskid Sądecki. Łatwą droga z Toporowej Cyrhli (Zakopane) dotrzemy tu zielonym szlakiem w ok. 1:10 h.
Ale nie tylko widoki oferuje Kopieniec. Piękna jest też Polana Kopieniec, na której stoją zabytkowe szałasy pasterskie. Powrót możemy zaplanować tą samą drogą lub zejść do Doliny Olczyskiej, gdzie dodatkową atrakcją jest Wywierzysko Olczyskie i dalej w dół na Jaszczurówkę (przystanek autobusowy).

Informacje praktyczne
Punkt wyjścia: Zakopane,Toporowa Cyrhla (możliwy dojazd busem)
Długość trasy:
na Kopieniec i powrót tą samą drogą – ok. 5 km. Na Kopieniec i zejście na Jaszczurówkę – ok. 7 km
Czas przejścia (sam przemarsz): na Kopieniec i powrót tą samą drogą – ok. 2:00 h. Na Kopieniec i zejście na Jaszczurówkę) ok. 2:40 h
Opisana trasa (wersja zimowa): Zimowa panorama Tatr z Wielkiego Kopieńca

 

Panorama z Kopieńca

Panorama Tatr z Wielkiego Kopieńca

 8. Morskie Oko

Największe tatrzańskie jezioro, uważane za najpiękniejszy staw w Tatrach, wspaniałe widoki znad Morskiego Oka, Schronisko nad Morskim Okiem

Morskie Oko to absolutnie obowiązkowy punkt na liście tatrzańskich wycieczek. Największe tatrzańskie jezioro, uważane również za najpiękniejsze, corocznie jest celem tysięcy turystów. Wszystko to sprawia, że w sezonie wakacyjnym i tzw. „długich weekendach” nad brzegiem stawu pojawiają się prawdziwe tłumy, dlatego jeśli chcemy nacieszyć oczy pięknymi widokami wskazane jest wyruszyć odpowiednio wcześnie rano.
Jeśli tylko starczy nam sił warto zrobić sobie dodatkowy spacer wokół jeziora – 2,5 km. Można też podejść nad Czarny Staw pod Rysami, ale to już trochę ambitniejsza wycieczka.
Z parkingu na Palenicy Białczańskiej prowadzi asfaltowa droga, można ją przejechać nawet wózkiem. Warto pamiętać, że odcinek ten liczy prawie 8 km., z dziećmi czeka nas zatem całodzienna wyprawa.

Informacje praktyczne:
Punkt wyjścia: Palenica Białczańska
Długość trasy: ok. 17 km (plus 2,5 km wokół Morskiego Oka lub 4 km wypad nad Czarny Staw)
Czas przejścia (sam przemarsz tam i z powrotem): ok. 4 h (plus 1 h wokół Morskiego Oka lub 1:30 h wypad nad Czarny Staw)
Opis trasy nad Morskie Oko: https://gorydlaciebie.pl/wyprawy/droga-do-morskiego-oka/

Morskie Oko

Nad Morskim Okiem

Schronisko PTTK nad Morskim Okiem

Schronisko PTTK nad Morskim Okiem

8. Wodospad Skok w Dolinie Młynickiej (Tatry Słowackie)

Jeden z najładniejszych wodospadów tatrzańskich, możliwość zwiedzania Szczyrbskiego Jeziora

Miejsce ma kilka ważnych atutów – jest to jeden z najładniejszych wodospadów tatrzańskich i co ważne, łatwo dostępny – ze Szczyrbskiego Jeziora (Strbske Pleso) to tylko 4,3 km, więc dojście do niego można traktować jako górski spacer. Znajdujące się małe rozlewisko pod wodospadem może być świetnym miejscem na relaks.

Wodospad Skok to doskonała propozycja na początek przygody z Tatrami po stronie słowackiej, a przy okazji mała konkurencja dla zatłoczonej polskiej strony. Wycieczkę można połączyć ze zwiedzaniem miejscowości Szczyrbskie Jezioro (Strbske Pleso).

Informacje praktyczne

  • punkt wyjścia: żółty szlak ze Szczyrbskiego Jeziora (Štrbské pleso).
  • długość trasy (w obie strony): ok. 8,4 km
  • czas samego przejścia (w obie strony): 3,4 h
  • różnica wzniesień w obie strony): ok. 430 m
  • wybierając trasy po słowackiej stronie Tatr warto kupić dodatkowe ubezpieczenie – ratownictwo w górach Słowacji jest płatne.

9. Historia Tatr i Zakopanego w pigułce

A teraz kilka propozycji mniej górskich, ale też ciekawych, wartych polecenia jako urozmaicenie wycieczek, ale też pomysł na gorszą pogodę.

  • Narodowe Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem – zostało założone w 1889 r., jest jednym z najstarszych muzeów w Polsce. Posiada posiada 10 oddziałów – w tym 6 w Zakopanem. Muzeum posiada m.in. bogate zbiory:
    – zoologiczne, zbiory okazów ptaków i ssaków, bardzo cenną dziewiętnastowieczną kolekcję ornitologiczną Antoniego Kocyana, zbiór motyli większych i ważek tatrzańskich oraz kości niedźwiedzia jaskiniowego, głównie z Jaskini Magury w Tatrach
    – geologiczne (minerały i skamieniałości) o dużej wartości naukowej, 
    – etnograficzne (sprzęty, ubiór, sztuka zdobnicza i rzeźba, a także pasterstwo górali podtatrzańskich),
    – dzieła sztuki (grafika, malarstwo, malarstwo na szkle, rzeźba i zbiory fotograficzne),
    – literatura związana z Tatrami
    Strona internetowa muzeum: https://muzeumtatrzanskie.pl/
    Więcej propozycji atrakcji w Zakopanem na niepogodę: Co robić w Tatrach w czasie deszczu
  • Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem – miejsce spoczynku wielu wybitnych i zasłużonych dla Zakopanego i Tatr osób: znajdują się tutaj groby wielu słynnych postaci: przewodników, taterników, ratowników, sportowców, ale też artystów i pisarzy związanych z Podhalem.
    Przed cmentarzem stoi zabytkowy kościółek p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej – najstarszy drewniany kościół w Zakopanem (1847–1852 r.).
    Nazwa cmentarza pochodzi od nazwiska darczyńcy ziemi, na której jest zlokalizowany, Jana Pęksy.
    Cmentarz na Pęksowym Brzyzku to swoista historia Tatr i Zakopanego w pigułce. Planując odwiedzenie tego miejsca z dzieckiem warto wcześniej zapoznać się z historią tego miejsca i osób tu spoczywających.
  • Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia – jest to nowy projekt edukacyjny zrealizowany przez Tatrzański Park Narodowy. Przy wejściu do Doliny Kościeliskiej powstał podziemny obiekt, który posiada siedem multimedialnych sal z ciekawymi, interaktywnymi ekspozycjami. Znajdujące się tutaj eksponaty dotyczą nie tylko historii, geologii i zjawisk tektonicznych Tatr, ale też całej naszej planety. Dużą atrakcją dla odwiedzających jest znajdujący się w jednej z sal model prehistorycznego niedźwiedzia jaskiniowego oraz model dinozaura odtworzony z prawdziwych szczątków znalezionych w Tatrach, w pobliżu Czerwonych Żlebków w Dolinie Tomanowej.
    Warto dodać, że Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia zostało w całości zaprojektowane pod ziemią. Część nadziemna inwestycji jest niewielka – ma 35 m kw. powierzchni i formę pasterskiego szałasu, która dyskretnie wkomponowuje się w otaczający krajobraz.Informacje praktyczne (godziny otwarcia, bilety, parking) – Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia

To oczywiście nie wszystkie miejsca w Tatrach, które można i warto odwiedzić rodzinnie.

Najpiękniejsze dolinki tatrzańskie opisujemy w zestawieniu: Tatry – trasy z wózkiem dziecięcym

Polecamy też: Łatwe trasy w Tatrach – propozycje wycieczek letnich