Widokowa wycieczka na Radziejową – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego.
Radziejowa (1266,5 m) to popularny cel wycieczek o każdej porze roku, także zimą. Duża w tym zasługa stojącej na jej szczycie wieży widokowej, z której można podziwiać przepiękne panoramy Pienin, Tatr, Gorców i Beskidów – od Żywieckiego przez Wyspowy i cały Sądecki. Bardzo widokowa jest praktycznie cała trasa wycieczki.
Najszybsza i najłatwiejsza droga prowadzi z Przełęczy Obidza (nad Kosarzyskami) – na górę dotrzemy w niecałe 2 godziny. Trasa nie ma trudności technicznych i często spotkamy tu wiele rodzin z dziećmi.

Kraj: Polska
Na wieży widokowej na RadziejowejRejon: Beskid Sądecki, Pasmo Radziejowej
Punkt wyjścia (powrotu): Przełęcz Obidza
Czas: 1/2 dnia
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 500 m
Długość trasy: ok. 11 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 4: h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).

Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia), szczególnie jeśli wybieramy się z dziećmi.

Zobacz dodatkowe informacje:

Mapa online: Beskid Sądecki  do kupienia w naszym sklepie: SKLEP

DOJAZD    EKWIPUNEK    POGODA

Noclegi: Kosarzyska

Więcej praktycznych informacji – w panelu bocznym (PC) lub na dole strony (mobile).


Poniżej fragment mapy Beskidu Sądeckiego Wydawnictwa Compass – rejon Pasma Radziejowej

Z Przełęczy Obidza na Radziejową - mapa szlaku

Naszą wycieczkę rozpoczynamy na Przełęczy Obidza. Jest to popularny węzeł szlaków turystycznych – spotyka się tu niebieski szlak łączący Małe Pieniny z Wielkim Rogaczem, czerwony z Jaworek do Suchej Doliny i Piwnicznej oraz zielony prowadzący na Eliaszówkę. Poza tym szlak rowerowy, narciarski, konny i kilka ścieżek spacerowych.
Na przełęczy znajduje się duży parking i drewniane wiaty. Można tu bez problemu dojechać samochodem, w górnej części droga jest wąska, ale z bardzo dobrą betonową nawierzchnią.
Znajduje się tu gospodarstwo, w którym można kupić sery i kozie mleko, jest też prywatne schronisko i bacówka.

Uwaga! Faktycznie Przełęcz Obidza znajduje się powyżej, w miejscu gdzie do niebieskiego szlaku dołącza czerwony szlak z Jaworek, a miejsce skrzyżowania szlaków opisane na drogowskazie jako Przełęcz Obidza 931 m jest Przełęczą Gromadzką.
Z przełęczy rozciąga się wspaniała panorama na Pieniny i Tatry.
Przełęcz Gromadzka uznawana jest za umowną granicę między Pasmem Radziejowej a Górami Lubowelskimi. Z rejonu przełęczy Gromadzkiej rozciąga się widok na Beskid Sądecki (dolinę Czercza, pasmo Eliaszówki i fragment Pasma Jaworzyny Krynickiej za doliną Popradu) oraz w kierunku zachodnim – na Pieniny: doliny Białej Wody i Grajcarka, fragment Małych Pienin i południowe stoki Pasma Radziejowej.

Sieć szlaków na Przełęczy Obidza

Z parkingu idziemy za niebieskimi znakami. Szeroka i równa droga wyprowadza nas na właściwą Przełęcz Obidza – jest to rozległa polana w głównym grzbiecie Pasma Radziejowej. Przechodzimy przez polanę Litawcową (952 m), z której rozciąga się wspaniała panorama Tatr. Czerwony szlak odchodzi do Jaworek, natomiast my idziemy niebieskim prowadzącym na Wielki Rogacz (1182 m).

Polana Litawcowa (952 m) na Przełęczy Obidza

Polana Litawcowa – polana znajduje się na przełęczy Obidza i południowych stokach pod tą przełęczą.  Niegdyś były to łąki Łemków z miejscowości Biała Woda, którzy zostali wysiedleni w ramach Akcji Wisła. W dolnym końcu polany znajduje się źródło potoku Rogacz (uchodzi do Białej Wody. Polana jest dobrym punktem widokowym na Pieniny oraz Tatry.

Od przełęczy zmienia się też charakter szlaku – droga wchodzi do lasu i wznosi się coraz wyżej. Co jakiś czas po lewej stronie, w przesmykach między drzewami odsłaniają się widoki na Tatry. Po ok. 0:30 h. mijamy kamienny obelisk z metalowym krzyżem skąd rozciągają się wspaniałe widoki na Tatry Wysokie.

W drodze na Radziejową

Radziejowa to popularny cel wycieczek, na szlaku często spotkamy rodziny z dziećmi

Widoki z drogi na Radziejową - nad Przełęczą Obidza

Widoki z drogi na Radziejową – nad Przełęczą Obidza

Droga wznosi się coraz wyżej, ścieżka biegnie pomiędzy wysokimi świerkami, między którymi można już dostrzec szczyt Radziejowej z widoczną wieżą.

Wieża na Radziejowej widziana z drogi na Wielki Rogacz

Po ok. 1 h. od wyjścia z parkingu docieramy do skrzyżowania szlaków Rogacz Wielki – Międzyrogacze (1145 m). Tu kończy się nasz niebieski szlak, dalej pójdziemy prosto czerwonym szlakiem w kierunku Radziejowej, a w prawo czerwone znaki prowadzą przez Niemcową do Rytra. Teoretycznie można stąd podejść na sam szczyt Wielkiego Rogacza (1182 m) – ok. 200 m, ale ścieżka prowadzi przez las, nie polecamy przedzierania się na szczyt przy większych ilościach śniegu. Z Międzyrogaczy mamy do przejścia na Radziejową jeszcze 0:45 h. (a dla zmierzających na Przehybę – 2:15 h.).

Zaraz za skrzyżowaniem szlaków ścieżka wychodzi z lasu, teraz czeka nas bardzo widokowa część wycieczki. Zobaczyć stąd można panoramę całych Tatr, Pienin, Lubań w Gorcach, Babią Górę, a nawet Pilsko.

Widoki ze ścieżki spod szczytu Wielkiego Rogacza

Widok ze ścieżki spod szczytu Wielkiego Rogacza na Radziejową

Widok ze ścieżki spod szczytu Wielkiego Rogacza na Radziejową

Panorama ze ścieżki spod szczytu Wielkiego Rogacza

Tatry i Pieniny widoczne spod szczytu Wielkiego Rogacza

Panorama ze ścieżki spod szczytu Wielkiego Rogacza

Widok ze ścieżki spod szczytu Wielkiego Rogacza na Pieniny Właściwe

Panorama ze ścieżki spod szczytu Wielkiego Rogacza

Lubań, Babia Góra i Pilsko – widoczne ze ścieżki spod szczytu Wielkiego Rogacza

Panorama ze ścieżki spod szczytu Wielkiego Rogacza

Panorama ze ścieżki spod szczytu Wielkiego Rogacza

Panorama ze ścieżki spod szczytu Wielkiego Rogacza

Tatry i Pieniny widoczne spod szczytu Wielkiego Rogacza

 

Schodzimy nieco na Przełęcz Żłóbki (1104 m), która oddziela stoki Radziejowej od Wielkiego Rogacza.

Rozwidlenie ze stokówką na Przełęczą Żłobki

Rozwidlenie ze stokówką nad Przełęczą Żłóbki

Przełęcz Żłóbki

Przełęcz Żłóbki (1104 m) oddziela stoki Radziejowej od Wielkiego Rogacza. Inna nazwa to Żłobki, Zawory i Zawór Ryterski.

W pobliżu przełęczy, na południowym stoku Radziejowej, znajduje się wydajne źródło okresowe o oryginalnej nazwie – Smocze Gardło.  Wcześniej, w prawo w dół odchodzi szeroka stokówka (szlak pieszy i rowerowy do Rytra), a w lewo narciarski szlak okrążający szczyt Radziejowej. Nasza droga prowadzi prosto bardzo stromą ścieżką wprost na szczyt Radziejowej.

Podejście czerwonym szlakiem na szczyt Radziejowej

Ścieżka wypłaszcza się i przed nami pojawia się wieża widokowa stojąca na szczycie Radziejowej.

Radziejowa (1266,5 m) to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, należy do Korony Gór Polski. Stojąca tu wieża widokowa ma 22,16 m wysokości, platforma widokowa znajduje się na wysokości 17,1 m. Budowla została oddana do użytku w 2020 r., jest to już kolejna wieża, którą zbudowano na Radziejowej. Pierwszą postawiono tu w 2006 r., niestety w czerwcu 2010 r. została zniszczona od  uderzenia pioruna. Kolejna była otwarta w latach 2010 – 2017 – została zamknięta ze względu na zły stan techniczny drewnianej konstrukcji.
Obecna wieża ma drewnianą konstrukcję, stopnie natomiast są metalowe.

Wieża widokowa na Radziejowej

Wieża widokowa na Radziejowej ma 22,16 m wys., platforma widokowa znajduje się na wysokości 17,1 m. Budowla została oddana do użytku w 2020 r.

Z tarasu wieży zobaczymy rewelacyjne widoki na Tatry, Pieniny, Podhale, Beskid Sądecki (Przehyba), Beskid Wyspowy, Gorce, Beskid Żywiecki z Babią Górą i Policą, Pasmo Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim, Beskid Niski oraz słowackie Góry Czerchowskie i Góry Lewockie.

Na wieży widokowej na Radziejowej

Na wieży widokowej na Radziejowej

Widok z wieży na Radziejowej

Widok z wieży na Radziejowej

Obok wieży znajduje się ławostół, tablice informacyjne, pomnik 1000-lecia Polski oraz betonowy obelisk.

Wielu turystów przedłuża wycieczkę i idzie na Przehybę (jeszcze ok. 2 h.). My jednak wracamy do naszego punktu startu – na Przełęcz Obidza.

 

Powrót z Radziejowej na Przełęcz Obidza

Ze szczytu Radziejowej możemy zejść tą samą drogą, powrót na Przełęcz Obidza zajmie nam ok. 1:45 h.
Możemy również w ramach urozmaicenia lub ominięcia stromego zejścia (oblodzenie), nieco przedłużyć wycieczkę i ze szczytu zejść łagodną drogą czerwonym szlakiem w kierunku Przehyby do Długiej Przełęczy (1161 m). Tutaj zwrócić się ostro w lewo na trasę narciarską omijającą szczyt Radziejowej. Droga prowadzi przez Rozdroże Radziejówka (1112 m) oraz przełęcz Grzbiet Smoczego Gardła i dalej do Przełęczy Żłobki, skąd zaczynaliśmy strome podejście na szczyt Radziejowej. Z drogi  czekają nas wspaniałe widoki.

Widoki z trasy narciarskiej pod szczytem Radziejowej

Widoki z trasy narciarskiej pod szczytem Radziejowej

Trasa narciarska pod szczytem Radziejowej

Trasa narciarska omija szczyt Radziejowej. Może służyć jako alternatywna droga powrotu ze szczytu – dojdziemy nią do Przełęczy Żłóbki

Przełęczy Żłóbki

Przełęczy Żłóbki, inna nazwa to Żłobki, Zawory i Zawór Ryterski; 1104 m.

Do parkingu wracamy dobrze już znaną ścieżkę – przez Międzyrogacze na Przełęcz Obidza. Powrót dłuższym wariantem przez Grzbiet Smoczego Gardła zajmie nam ok. 2 h.

Zimą, przy śnieżnej i mroźnej pogodzie możemy podziwiać oryginalne lodowe kompozycje 🙂

Zimowy sądecki lasZima pod RadziejowąZima pod Radziejową

Zobacz inne wycieczki w Beskidzie Sądeckim:

Z Rytra do Piwnicznej – ciekawostki Niemcowej
Pasmem Jaworzyny z Hali Łabowskiej na Makowicę
Przedwiośnie na Koziarzu
Atrakcje doliny Popradu
Wokół Wierchomli przez Pustą Wielką
Niemcowa i Eliaszówka – wokół Suchej Doliny