Widokowa i urozmaicona wycieczka w bardzo atrakcyjnej części Beskidu Sądeckiego. Trasa prowadzi przez piękne polany z rozległymi widokami oraz klimatyczne miejsca – obok domu słynnej mieszkanki regionu – Babci Nowakowej i „Szkoły nad obłokami”. Wchodzimy na szczyt Niemcowej, a odpoczynek mamy przy kapliczce pod Trześniowym Groniem. Poniżej znajduje się również “Jackowa Pościel” – symboliczny cmentarz ludzi gór, a przed samą Piwniczną – Park Węgielnik – Skałki z takimi atrakcjami, jak okopy wojskowe i platforma widokowa.
Trasa z Rytra do Piwnicznej to jedna z piękniejszych wycieczek w Beskidzie Sądeckim.
Zdjęcia – Maria Urbańska
Trasa wycieczki: Rytro – Kordowiec – Polana Poczekaj – Niemcowa – Kamienny Groń – Park Węgielnik – Skałki – Piwniczna Zdrój
Kraj: Polska
Rejon: Beskid Sądecki
Punkt wyjścia: Rytro
Punkt zejścia: Piwniczna-Zdrój
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 750 m
Długość trasy: ok. 13 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 4:30 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Zobacz dodatkowe informacje:
Mapa online: Beskid Sądecki do kupienia w naszym sklepie: SKLEP
Noclegi: Piwniczna Zdrój, Rytro
Więcej praktycznych informacji – w panelu bocznym (PC) lub na dole strony (mobile).
Poniżej fragment mapy Beskidu Sądeckiego Wydawnictwa Compass
Wycieczkę rozpoczynamy w Rytrze. Jeżeli przyjechaliśmy własnym samochodem, to możemy go zostawić na parkingu przy stacji benzynowej naprzeciwko stacji kolejowej i przystanku autobusowego. Przy budynku firmy Al-Plast przechodzimy na drugą stronę torów kolejowych, gdzie czerwony szlak prowadzi w kierunku osiedla Mikuty, po czym skręca zaraz w lewo i zaczyna wspinać się przez zabudowania osiedli i dalej łąkami na Brzozowy Gronik (536 m). Rozciągają się stąd ładne widoki na otoczenie Roztoki Ryterskiej i Rytra. Wyraźnie widać zamek na tle potężnej Makowicy (948 m) i stację narciarską RyterSKI.
Dalsza droga prowadzi nie tak już stromą granią, na przemian lasem i polanami. Po drodze otwierają się widoki na całe Pasmo Jaworzyny Krynickiej i Dolinę Popradu. Mijamy małe, prywatne schronisko „Chata Kordowiec” i po ok. 1:40 h marszu z Rytra wchodzimy na szczyt Kordowca (762 m).
Chatka na Kordowcu (Chata Kordowiec) to prywatne sezonowe schronisko turystyczne – w budynku dawnej szkoły, która działała tutaj w latach 1961-76, a wcześniej funkcjonowała na Niemcowej jako „Szkoła nad obłokami”. Schronisko oferuje 12 miejsc noclegowych oraz możliwość rozbicia namiotu.
Szczyt Kordowca nie jest widokowy, schodzimy więc od razu przez las na Polanę Poczekaj. Jest to miejsce wyjątkowe z kilku powodów.
Po pierwsze – jest to świetne miejsce widokowe, możemy stąd zobaczyć całą panoramę Doliny Popradu, Pasmo Jaworzyny Krynickiej i słowackie Góry Czerchowskie. Na skraju polany są drewniane ławki i palenisko.
Po drugie – stoi tu dom Babci Nowakowej. Ludwika Nowakowa, słynna Babcia z Poczekaja, nazywana też Królową Beskidu Sądeckiego była osobą powszechnie znaną w rejonie, bardzo lubianą przez turystów za poczucie humoru, serdeczność i gościnność. Zamieszkiwała chatę na Polanie Poczekaj na zboczach Niemcowej, zmarła w 2013 r. w wieku 90 lat.
Przechodzimy wzdłuż polany i leśną drogą przechodzimy na kolejną polanę – Niemcową. Obecnie jest tu jedno gospodarstwo użytkowane sezonowo. Kawałek dalej przy szlaku zobaczymy kamienne ruiny „Szkoły nad Obłokami”.
„Szkoła nad obłokami” znajdowała się w nieistniejącym dziś osiedlu Niemcowa. Była to szkoła podstawowa (4 klasy), do której uczęszczały dzieci z miejscowych osiedli. Działała w latach 1938-1961, później została przeniesiona na Kordowiec. Szkoła została rozsławiona przez Marię Kownacką, która opisała realia tego miejsca w znanej książce „Szkoła nad obłokami”.
Obecnie z budynku pozostały jedynie kamienne fundamenty, które zobaczymy bezpośrednio przy szlaku.
W 2003 Towarzystwo Przyjaciół Piwnicznej odsłoniło na Niemcowej pamiątkową tablicę z nazwiskami uczących tu nauczycieli.
Od szkoły już tylko lekkie podejście i stajemy na polanie szczytowej Niemcowej (1001 m) – z Rytra ok. 3:00 h / 6,8 km / 720 m przewyższenia.
Czerwony szlak biegnie dalej na Wielki Rogacz (1182 m), a żółty prowadzi do Piwnicznej-Zdroju.
Z Niemcowej można zobaczyć panoramę pasma Jaworzyny Krynickiej i Dolinę Popradu.
Po krótkim odpoczynku i podziwianiu widoków zaczynamy zejście żółtym szlakiem do Piwnicznej-Zdroju.
Ze szczytu można też zejść do “Chatki pod Niemcową” – jest to prywatne schronisko, otwarte sezonowo – w okresie wakacji, ferii studenckich i w weekendy. Przy schronisku można rozbić własny namiot. Pomimo braku „komfortu” – nie posiada prądu i bieżącej wody, miejsce znane jest z fajnej atmosfery i ma stałą grupę sympatyków.
Jeżeli zdecydujemy się na odwiedziny w Chatce pod Niemcową możemy spod schroniska przejść długim trawersem przez bardzo widokową polanę i wejść na żółty szlak (przy kapliczce pod Trześniowym Groniem), który prowadzi do Piwnicznej- Zdroju.
Jeżeli ze szczytu Niemcowej schodzimy bezpośrednio żółtym szlakiem, to po kilkunastu minutach dojdziemy do kapliczki pod Trześniowym Groniem, jest to kolejne bardzo widokowe miejsce. Znajdują się tutaj ławki i stół, jest to więc świetne miejsce na odpoczynek.
Po przerwie przy kapliczce schodzimy dalej widokową granią, mijamy rozwidlenie dróg – niebieski szlak zbiega w prawo do Kosarzysk i stajemy na Kamiennym Groniu (785 m). W lewo prowadzi ścieżka do polany “Jackowa Pościel – Dolina Pamięci”, gdzie znajduje się symboliczny cmentarz ludzi gór.
Miejsce to powstało z inicjatywy członków piwniczańskiego Koła PTTK, którzy chcieli upamiętnić swojego zmarłego kolegę – Jacka Durlaka – znanego przewodnika beskidzkiego, który w 2004 r. na tej właśnie polanie zasłabł i zmarł. Wkrótce miejsce nabrało znaczenia symbolicznego cmentarza, pojawiły się kolejne pomniki, poświęcone m.in.:
– Stanisławowi Smagdze, sądeckiemu przewodnikowi beskidzkiemu i tatrzańskiemu, który w 1998 r. zmarł tragicznie na Aconcaqua (Andy),
– czwórce sądeckich speleologów: Annie Antkiewicz, Magdalenie Jarosz, Danielowi Rusnarczyk, Piotrowi Trzeszczoniowi, którzy zginęli w 2004 r. w lawinie śnieżnej w Tatrach,
– Wojciechowi Wroniewiczowi “Wronie”, ratownikowi GOPR z Grupy Krynickiej, tragicznie zmarłemu podczas wyprawy w Laponii (2013 r.),
– ks. Janie Wątroba, kapelanowi piwniczańskiego PTTK, który zmarł podczas wędrówki w Gorcach (2013 r.).
Na polanie jest też mała kapliczka – jako wyraz pamięci Krynickiej Grupy GOPR dla tragicznie zmarłych kolegów: Wojciecha Wroniewicza, (2013 r.), Jerzego Hejmeja (2012 r.), Józefa Bulzaka (2007 r.), Łukasza Piekarczyka (2002 r.).
Za obeliskiem Jacka Durlaka, na jodle, zawieszono małą metalową kapliczkę z figurką Michała Archanioła oraz tablicę poświęconą przewodniczce beskidzkiej Stasi Gocek.
Na Jackowej Pościeli w pierwszą niedzielę października, na zakończenie letniego sezonu turystycznego, odbywa się spotkanie, połączone jest ono z mszą świętą i ogniskiem.
Dalsze zejście żółtym szlakiem prowadzi drogą po betonowych płytach, ale za to cały czas bardzo widokową granią.
Przed dojściem do Piwnicznej skręcamy z żółtego szlaku na ścieżkę dydaktyczną prowadzącą do Parku Węgielnik – Skałki. Park jest popularnym miejscem rekreacji, znajduje się tu boisko do siatkówki, ścieżka zdrowia, plac zabaw dla najmłodszych, altana i grilowisko, wytyczone są ścieżki spacerowe z udogodnieniami (drewniane schody i poręcze), jest też możliwość sprawdzenia się na trudniejszej trasie – jedna ze ścieżek ubezpieczona jest łańcuchem. Jest tu także platforma widokowa zawieszona na wychodni skalnej oraz aranżacja historyczna z odtworzonymi okopami z czasów II wojny światowej.
Schodzimy do Piwnicznej – Zdrój i głównej drogi biegnącej wzdłuż Popradu. Kierujemy się w górę biegu rzeki (w prawo, na południe) i po 1 km spaceru nad Popradem dochodzimy do stacji kolejowej. Stąd możemy wrócić do Rytra pociągiem lub busem (rozkłady jazdy z Piwnicznej-Zdrój). Do Rytra jest stąd zaledwie ok. 8,5 km.