Bardzo atrakcyjna wycieczka na szczyty znajdujące się w masywie Purple Mountain. Droga prowadzi najpierw przez malowniczą dolinę Gap of Dunloe, klucząc pomiędzy kolejnymi jeziorami, aż na przełęcz  Head of the Gap of Dunloe. Dalej górską ścieżką, obok pięknie położonego jeziora polodowcowego Glass Lough wchodzimy na grań pasma Purple Mountain, skąd możemy podziwiać wspaniałe widoki na okoliczne góry i jeziora. Wycieczkę kończymy w miejscu startu, gdzie docieramy schodząc z gór przez rozległe wrzosowiska. Istnieje też możliwość wjazdu stylową bryczką konną na samą przełęcz Head of the Gap of Dunloe.

Autor: Krzysztof Rozowski

Kraj: Irlandia
Rejon: hrabstwo Kerry, przy zachodniej granicy Parku Narodowego Killarney
Punkt wyjścia (powrotu): parking w Kate Kearney’s Cottage
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 1070 m
Długość trasy: ok. 13,5 km
Czas wyprawy: ok. 5:30 h (zależy od warunków pogodowych)

BEZPIECZEŃSTWO       EKWIPUNEK      POGODA      UBEZPIECZENIA


Poniżej prezentujemy fragment mapy turystycznej portalu https://mapy.cz/ na którym zaznaczyliśmy przebieg opisywanej wyprawy.

Purple Mountains mapa

Wycieczkę rozpoczynamy w miejscowości Kate Kearney’s Cottage, gdzie można dojechać samochodem lub busem z Killarney. Przy parkingu (bufet, toalety) jest plac, skąd wyruszają dorożki konne na przełęcz Head of the Gap of Dunloe. Nasza trasa biegnie w górę doliny wąską asfaltową drogą, na której pierwszeństwo mają konne zaprzęgi i piesi.

Malownicza Dolina Dunloe

Po 6 km spaceru wśród malowniczych jezior i przez oryginalne kamienne mosty, docieramy do przełęczy Head of the Gap of Dunloe na wysokości 241 m n.p.m. Tu opuszczamy drogę i ruszamy w góry. Nieznakowana ścieżka zaczyna się ok. 100 m wcześniej po lewej stronie i biegnie w górę w kierunku grani.

Po dojściu do niewielkiego potoku skręcamy za jego nurtem w górę mając go po prawej stronie. Ścieżka tradycyjne ma kilka wersji, idziemy do góry blisko potoku, aż dochodzimy do jeziora polodowcowego Glass Lough.

Jezioro polodowcowe Glass Lough na zboczu Purple Mountain

Obchodzimy jeziorko od lewej i skręcamy w prawo na strome, dobrze widoczne podejście. Ścieżka jest umowna, znowu idziemy – byle do góry, czasem jest widoczny kopiec kamieni jako drogowskaz.

Wchodzimy najpierw na niższy wierzchołek góry, z niego dopiero na właściwy szczyt Purple Mountain (832 m), czyli w tłumaczeniu Purpurowej Góry.

Masyw Purple Mountains – tworzą szczyty: Purple Mountain 832 m, Purple Mountain NE Top 757 m, Shehy Mountain 762 m,  Tomies Mountain (zwana także Chathair ) 735 m, i Tomies North Top (zwana także Tomies Rock lub Tomies Chimneys) 568 m.

Na górze jest mały kamienny schron osłaniający przed wiatrem. Z góry możemy podziwiać rozległe widoki na pozostałe szczyty masywu, pasmo MacGillyCuddy Reeks z najwyższym szczytem Irlandii Carrantuohill (1039 m), a w dole przebytą drogę przez Gap of Dunloe.

Szczyt Purple Mountain (832 m) i mały kamienny schron

Z Purple Mountain idziemy na północ, w kierunku szczytu Tomies Mountain (735 m), skąd otwiera się rozległa panorama leżącego w dole jeziora Lough Leane i Muckross.

Widok ze szczytu Tomies Mountain (735 m) na jezioro Lough Leane

Z Tomies Mountain schodzimy na niższy – Tomies Rock (zwany też Tomies North Top lub Tomies Chimneys, 568 m). Po drodze cały czas mamy widoki na dolinę Gap of Dunloe i pasmo MacGillyCuddy Reeks.

Purple Mountain i pasmo Macgillycuddy’s Reeks

Zejście do punktu wyjścia w Gap of Dunloe prowadzi po niskim wrzosowisku, ścieżka czasem jest niewidoczna. Należy uważać, aby nie dojść w ślepy zaułek, jakim jest urwisko skalne po stronie zachodniej. Po dojściu nad brzeg doliny ścieżka zmienia kierunek na północny i schodzi dosyć stromo przez wysokie wrzosy. Tu już widać nasz punkt wyjścia. Dochodzimy do ogrodzenia, idziemy wzdłuż niego ścieżką przez paprocie. Na końcu skręcamy w lewo, przez bramy w ogrodzeniach. Tam są już znaki, które poprowadzą do drogi na parking.

Przechodzimy przez ostatnią bramę zagrody. Konie są miłe🙂. Po wejściu na drogę do parkingu mamy ok. 400 m w lewo. Przed powrotem możemy z dołu jeszcze raz nacieszyć oczy pięknymi widokami.

Kate Kearney's Cottage - a nami Purple Mountain

Polecamy też inne wycieczki w rejonie:
Najwyższe szczyty Irlandii i grań “Ostrze Noża”
Carrantuohill – najwyższy szczyt Irlandii
Torc i atrakcje Killarney National Park
Jezioro Devil’s Punch Bowl i szczyt Mangerton