Piękna, widokowa wycieczka na najwyższe szczyty Irlandii – Carrantuohill (1039 m) i Beenkeragh (1010 m) oraz kilka “niższych” szczytów po wschodniej stronie doliny Hags Glen. Na trasie znajduje się m.in. Lough Cummeenoughter – najwyżej położone jezioro Irlandii. Bardzo emocjonujące jest przejście skalistej, postrzępionej grani o nazwie “Ostrze Noża”.
Warto pamiętać, że te pozornie niewysokie góry wymagają jednak dobrej kondycji. Podejście zaczyna się “prawie” z poziomu morza, mamy więc do pokonania duże przewyższenie.

Oprócz opisanej trasy na szczyt Carrantuohill możemy wejść tzw. “Diabelską Drabiną”, oraz przejść granią na inne szczyty, np. Caher (1000 m) lub Maolán Bui (973 m). Wszystko opisujemy w wyprawie: Carrantuohill – najwyższy szczyt Irlandii
Przygotowując własną wycieczkę można ją dostosować do warunków pogodowych, pory roku, kondycji uczestników, itp., modyfikując opisane przez nas trasy.

Autor: KrzysztofSkalista grań pomiędzy CnocnaPeiste, a CruachMhór nazywana jest Ostrze Noża (knife-edge) Rozowski

Kraj: Irlandia
Rejon: MacGillycuddy’s Reeks
Punkt wyjścia (i powrotu): Cronin’s Yard (19 km od miasteczka Killarney)
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień
Trudności: przejście grani “Ostrze Noża” jest trudne technicznie i może być niebezpieczne szczególnie przy mokrej skale
Suma wzniesień: ok. 1650 m
Długość trasy: ok. 18 km
Czas wyprawy: ok. 6 h (zależy od warunków pogodowych)

Zobacz dodatkowe informacje:

BEZPIECZEŃSTWO       EKWIPUNEK       POGODA       UBEZPIECZENIA


Poniżej prezentujemy fragment mapy turystycznej portalu https://mapy.cz/ na którym zaznaczyliśmy przebieg opisywanej wyprawy.

Carrantuohill - grań Ostrze Noża mapa

Podobnie jak wejście na Carrantuohill przez tzw. “Diabelską Drabinę” rozpoczynamy w Cronin’s Yard, jest tu parking (płatny 2 € za dzień), jest restauracyjka, noclegi oraz pole biwakowe. Tereny, po których przebiegają szlaki (tylko jeden oznaczony – krótka pętla doliną) są własnością prywatną.

Początek drogi na Carrantuohill - dnem doliny Hags Glen

Wygodną drogą pomiędzy ogrodzeniami, a wyżej przez pastwiska idziemy w górę potoku w kierunku jezior Lough Gouragh i Lough Calee. Jednak przed dotarciem do jeziora skręcamy w prawo na słabiej widoczną ścieżkę. Poniżej zdjęcie ilustrujące miejsce odejścia ścieżki.

Początek drogi na Carrantuohill - dnem doliny Hags Glen

Początek drogi na Carrantuohill – dnem doliny Hags Glen

Idziemy wzdłuż potoku mając go po lewej. Ścieżka często gubi się wśród kamieni, czasem jest kilka ścieżek. Mimo to łatwo jest ją odnaleźć na trawie. Podchodzimy trawersując zbocze opadające pod nami do jeziora Lough Gouragh, zaczynają się podejścia po skałkach.

Gdy dotrzemy do niewielkiego, stromo opadającego potoku, idziemy przed nim w górę ok. 100 m, potem znowu lekko w lewo i dojdziemy do pierwszej z trzech niewielkich dolinek pod stromymi zboczami Carrantuohill. Dalej podążamy ścieżką po prawej stronie doliny. Idąc stromo w górę częściowo po rumoszu mijamy (mamy go po prawej) kolejny wodospad.

Dolina pod stromymi ścianami Carrantuohill

Dolina pod stromymi ścianami Carrantuohill

Gdy wejdziemy na poziomą skałę zobaczymy kolejną dolinę o charakterze kotła. Nie zapominajmy spoglądać za siebie, bo widoki są piękne! 🙂

Kocioł pod Carrantuohill, w którym znajduje się najwyżej położone w Irlandii jezioro Lough Cummeenoughter

Kocioł pod Carrantuohill, w którym znajduje się najwyżej położone w Irlandii jezioro Lough Cummeenoughter

Idąc dalej dojdziemy do ostatniego piętra doliny z pięknym jeziorkiem Lough Cummeenoughter – jest to najwyżej położone jezioro w Irlandii. Tu szlak jest już bardzo dobrze widoczny, prowadzi do wejścia na przełęcz pod Carrantuohill. Jest to tzw. szlak braci O’Shea.

Wypływ wody z jeziora Lough Cummeenoughter pod Carrantuohill

Najwyżej położone w Irlandii jezioro Lough Cummeenoughter

Najwyżej położone w Irlandii jezioro Lough Cummeenoughter

Powyżej jeziora podchodzimy kamienistym żlebem do przełęczy. Jeziorko zostaje daleko w dole. Na przełęczy kierujemy się w prawo na Beenkeragh – 1010 m., – w  lewo ścieżka prowadzi na Carrantuohill.

Na szczyt Beenkeragh ścieżka prowadzi nas granią klucząc między jej ostrzejszymi fragmentami. Beenkeragh (irl. Binn Chaorach – góra owiec) jest drugim pod względem wysokości szczytem Irlandii (1008 m). Z wierzchołka zobaczymy na tle potężnych ścian Carrantuohill i panoramę całego pasma Macgillycuddy’s Reeks.

Widok z podejścia na Beenkeragh - Carrantoohil i ścieżka "szlaku braci O'Shea"

Widok z podejścia na Beenkeragh – Carrantoohil i ścieżka “szlaku braci O’Shea”

Widok z Beenkeragh na grań prowadzącą na Carrantuohill

Widok z Beenkeragh na grań prowadzącą na Carrantuohill

Szczyt i widoki z Beenkeragh (1008 m).

Po zdobyciu Beenkeragh wracamy na przełęcz i wchodzimy na Carrantuohill (1039 m) – najwyższy szczyt Irlandii.

Ze szczytu schodzimy wyraźną ścieżką na południe do przełęczy, gdzie w dół do doliny Hags Glen opada stromy żleb, którym prowadzi szlak Devill’s Ladder czyli “Diabelska Drabina”. Idziemy dalej granią na wschód, na kolejne szczyty Cnoc na Toinne (845 m) i Cnoc an Chuillinn (926 m).

Schodzimy na południe do Devill's Ladder i dalej na wschód, na kolejne szczyty Cnoc an Toine - 845m i Cnoc an Chuillinn - 926m

Schodzimy na południe do Devill’s Ladder i dalej na wschód, na kolejne szczyty Cnoc na Toinne – 845m i Cnoc an Chuillinn – 926m

Grzbietem gór dochodzimy do najwyższego po wschodniej stronie otoczenia doliny Hags Glen, szczytu  Cnoc na Peiste (988 m)

Kilka widoków z tej trasy, mgła jednak ograniczała panoramę, ale dodawała tajemniczości, szczególnie przy przechodzeniu po raz pierwszy tego szlaku.

Za nami widoki na przebytą trasę, a przed nami niewiele widać co nas czeka, ale okaże się, że najciekawszy fragment wycieczki 🙂

Mgła co chwilę odsłania skalisty grzbiet grani z urwiskami po obu stronach. Ścieżka jest niewidoczna na skale, brak jakichkolwiek oznaczeń. Czysta natura! Zabłądzić się nie da, jest tylko jeden kierunek. Grań ta często jest nazywana “Ostrze Noża” (knife-edge).

Momentami można zobaczyć wydeptaną w trawie ścieżkę, ale większość tej trasy to ostre skały, w których trzeba wybierać drogę przejścia. Mgła dodaje tajemniczości, czasem trzeba poczekać, aż odsłoni się widok trasy przede nami. Są miejsca, gdzie mamy naprawdę solidną przepaść!

Pośrodku tej grani znajduje się szczyt Big Gun (939 m), przedostatni na tej trasie. Ostatni, Cruach Mhór ma 923 m. Na zdjęciu widać jego szczyt we mgle.

Na szczycie widać z daleka murek, który okazał się kapliczką. W maleńkiej wnęce znajduje się kilka figurek, w tym, m.in. figurki Buddy – Irlandia to kraj tolerancyjny, nikomu ona tu nie przeszkadza.

Zejście ze szczytu w dolinę jest żmudne, ścieżki nie widać, idzie się po dużych głazach gołoborza, typowa droga na azymut. Kierujemy się na widoczne w dole jezioro Lough Cummeennapeasta. Z daleka widać nasz punkt wyjścia oraz drogę w dolinie.

Schemat końcowego odcinka naszej trasy z zaznaczoną ścieżką zejścia z Big Gun do doliny.

Schemat trasy z zaznaczoną ścieżką obok jeziora Schemat trasy z zaznaczoną ścieżką obok jeziora Lough Cummeennapeasta do Cronins Yarddo Cronins Yard

Mijamy jeziorko skąd świetnie widać naszą drogę zejścia z Cruach Mhór.

Od jeziorka należy iść do drogi w dolinie w jej środkowej części, gdyż poniżej są ogrodzone pastwiska. Przy dobrej widoczności widać je z daleka. Do parkingu docieramy znaną już nam ścieżką wzdłuż potoku.

Widoki na wschodnie otoczenie doliny Hags Glen

Otoczenie doliny Hags Glen

Otoczenie doliny Hags Glen

Polecamy też inne wycieczki w rejonie:
Carrantuohill – najwyższy szczyt Irlandii
Torc i atrakcje Killarney National Park
Gap of Dunloe i masyw Purple Mountain
Jezioro Devil’s Punch Bowl i szczyt Mangerton