Bardzo atrakcyjna widokowo wycieczka na szczyt Torc (535 m), z którego rozciąga się wspaniała panorama na jeziora Killarney oraz pasma górskie z widocznym najwyższym szczytem Irlandii – Carrauntoohill. Dodatkowo trasa przebiega obok pięknych wodospadów, m.in. Torc Waterfall – będącego wizytówką Killarney National Park. Jeżeli trafimy tu w czasie kwitnienia powszechnie rosnących w parku rododendronów – czeka nas prawdziwa eksplozja kolorów! Trasa nie ma trudności terenowych, jest popularnym celem wycieczek.
Dla osób, które mają ochotę na całodniową wycieczkę proponujemy dłuższy wariant i przejście obok kilku wodospadów, m.in. na rzece Crinnagh oraz wzdłuż urokliwego jeziora Muckross Lake – najgłębszego jeziora Irlandii.
Jeżeli dystans opisanej trasy jest zbyt duży, to wycieczkę można podzielić na krótsze etapy, ale żeby zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca będziemy potrzebowali własnego środka transportu lub podwózki.

Autor: Krzysztof Rozowski

Kraj: Irlandia
Rejon: Park Narodowy Killarney
Punkt wyjścia: parking przy Muckross Lake lub parking przy Torc Waterfall
Miejsce startu zależy od transportu – początek trasy to parking w parku przy Muckross House – można tu zostawić samochód lub rower, wówczas nasza trasa zamknie się w pętlę. Można też rozpocząć wycieczkę z parkingu przy wodospadzie Torc – jeżeli ktoś nas tu podwiezie, a wrócić na parking przy Jeziorze Muckross.
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień
Trudności: brak trudności terenowych
Suma wzniesień: ok. 750 m
Długość trasy: ok. 30 km
Czas wyprawy: ok. 8 h (zależy od warunków pogodowych)

BEZPIECZEŃSTWO       EKWIPUNEK       POGODA       UBEZPIECZENIA


Poniżej prezentujemy fragment mapy turystycznej portalu https://mapy.cz/ na którym zaznaczyliśmy przebieg opisywanej wyprawy.

Jednym z piękniejszych punktów naszej wycieczki jest Torc Waterfall – piękna, imponująca kaskada o wysokości 20 m. Jest to jedna z głównych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Killarney. Wodospad zasilany jest przez rzekę Owengarriff.

Kierujemy się za drogowskazami z żółtymi znakami. Droga początkowo prowadzi przez las, który dość szybko się kończy i wchodzimy na otwartą przestrzeń. W miejscu, gdzie przy drodze znajdują się dwa duże głazy widać po prawej stronie ścieżkę na szczyt Torc. Jest tutaj też tablica informacyjna.

Na szczyt Torc (535 m) prowadzi wytyczona ścieżka, część ułożona jest z kamieni, są też odcinki z drewnianymi podkładami. Nie ma tu trudności terenowych, trzeba jednak pamiętać, że może być ślisko po deszczu, a na górze często występują mgły.
Ze szczytu rozciąga się wspaniała panorama na jeziora Killarney – Upper Lake, Muckross i Lough Leane. Można też zobaczyć Carrauntoohill – najwyższy szczyt Irlandii.
Widoki ze szczytu Torc
Ze szczytu Torc schodzimy tą samą trasą. Powracamy na drogę zwaną Old Kenmare Road i dalej (w prawo) idziemy na wzgórze, za którym znajduje się rozległa dolina z pięknym wodospadem.

Schodzimy do doliny, po drodze mijamy następny potok Galways River.
Dochodzimy do wąskiej utwardzonej drogi i idziemy nią w prawo. Po kilkuset metrach zobaczymy wieżyczkę kościoła (Derrycunihy Church). Przebiega tam droga N 71. Skręcamy w prawo, przechodzimy przez piękny kamienny most i dalej wzdłuż asfaltu w kierunku północnym.

Mijamy krótki skalny tunel,  a dalej po naszej lewej stronie czekają nas piękne widoki na Upper Lake.

Po przejściu ok. 2 km od tunelu mijamy przy drodze (po prawej) ruiny kościoła, a zaraz za nimi zatoczkę drogi, gdzie można ewentualnie zaparkować i podejść do wodospadów na rzece Crinnagh (ok. 10 min. spacerem). Od zatoczki prowadzi w górę wąska ścieżka w kierunku wschodnim. Miejsce jest mało znane, a warte zobaczenia. Wodospady, szczególnie po opadach robią wrażenie.

 

Wodospady na rzece Crinnagh

Dochodzimy do Muckross Lake, jest to jedno z trzech słynnych jezior Killarney (pozostałe to Lough Leane i Upper Lake), jednocześnie jest to najgłębsze jezioro w Irlandii o głębokość do 75 metrów.
Wokół jeziora biegnie urokliwa droga, rozciąga się z niej ładny widok na otaczające je góry – ze szczytem Torc w centrum.
Po drodze przechodzimy kamiennym mostem na wysepkę Dinis, gdzie warto wstąpić na herbatę do Dinish Cottage (dworek myśliwski).
Pętla naszej trasy kończy się przy stylowym pałacyku Muckross House, za którym znajduje się parking, z którego wyruszyliśmy.

Polecamy też inne wycieczki w rejonie:
Najwyższe szczyty Irlandii i grań “Ostrze Noża”
Carrantuohill – najwyższy szczyt Irlandii
Gap of Dunloe i masyw Purple Mountain
Jezioro Devil’s Punch Bowl i szczyt Mangerton