Krótka, ale widokowa wycieczka na Mangerton (843 m) – górę widoczną z centrum Killarney.  Na jej prawie płaskim szczycie znajdują się małe torfowiska i podmokłe stawki, a na północnych stromo podciętych zboczach znajdują się piękne jeziora – najwyżej położone to Devil’s Punch Bowl, z którym wiążą się różne legendy. Trasa jest atrakcyjna, a całość wycieczki nie zajmie nam więcej niż 4 godziny.

Autor: Krzysztof RozowskiWidok z wschodniego brzegu jeziora Devil's Punch Bowl na urwiska opadające do jezior Lough Erhogh i Lough Managh

Kraj: Irlandia
Rejon: hrabstwo Kerry, przy wschodniej granicy Parku Narodowego Killarney
Punkt wyjścia (powrotu): mały parking w Muckross
Czas: 1/2 dznia
Pora roku: wiosna, lato, jesień
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 730 m
Długość trasy: ok. 1o km
Czas wyprawy: ok. 3:30 h

BEZPIECZEŃSTWO       EKWIPUNEK         POGODA         UBEZPIECZENIA


Poniżej prezentujemy fragment mapy turystycznej portalu https://mapy.cz/ na którym zaznaczyliśmy przebieg opisywanej wyprawy.

Mangerton mapa

Wycieczkę rozpoczynamy na małym parkingu w Muckross, gdzie można dojechać samochodem lub jak autor – rowerem. Z Killarney to zaledwie ok. 8 km.

Początek wycieczki przy parkingu w Muckross

Początek trasy biegnie przez zarośla przypominające jałowce. Po chwili wychodzimy na otwartą, porośniętą trawą przestrzeń, i tak aż na samą górę. Po drodze mijamy Tooreencormick – pole bitwy z 1262 r., kiedy to Irlandczycy odparli normandzkich najeźdzów. W czasie walki poległ tu przywódca Irlandczyków Cormac.

Cały czas towarzyszą nam widoki na coraz lepiej widoczne jezioro Lough Leane, górę Torc i pasmo Purple Mountain. Ścieżka wznosi się coraz ostrzej w górę, następnie trawersem stoku wyprowadza nas nad brzeg jeziora Devil’s Punch Bowl.

Oczywiście z Devil’s Punch Bowl wiążą się irlandzkie legendy. Jedna z nich mówi o diable, który zamieniał każdej nocy pewnego mężczyznę w dzika. Zwierzę ukrywało się w pieczarze pod górą Torc (w języku gaelickimdzik), gdzie ukryty był skarb. Zdradzony przez ludzi dzik-człowiek zamienił się w kulę ognia i zniknął w jeziorze Devil’s Punch Bowl, a jego wody utworzyły wodospad (obecny wodospad Torc) zakrywając jaskinię ze skarbami.

Jezioro Devil's Punch Bowl

Jezioro Devil’s Punch Bowl

Powyżej jeziora wznosi się prawie płaski szczyt – jest to Mangerton (843 m). Idziemy ścieżką po prawej stronie Devil’s Punch Bowl ostro do góry, na szczyt. Po drodze mamy ładny widok na Killarney. Wychodzimy na brzeg wysokiego urwiska opadającego do jeziora. Jest to najwyższy punkt na trasie opisywanej w tutejszych przewodnikach, ale szczyt właściwy jest dalej, jest ledwo widoczny, dojście jest utrudnione przez podmokłe torfowiska. Sam szczyt jest bardzo rozległy i prawie płaski.

Widok z brzegu urwiska nad Devil's Punch Bowl na jezioro Lough Leane

Widok z brzegu urwiska nad Devil’s Punch Bowl na jezioro Lough Leane

Dojście blokują liczne, ciekawe bagniste stawki, które można ominąć. Na szczycie w betonowej podmurówce coś jak laska pasterska🙂. Piękne widoki na góry MacGillycuddy’s Reeks.

Widok ze szczytu Mangerton (843 m) na pasmo Purple Mountain i szczyty MacGillycuddy's Reeks

Widok ze szczytu Mangerton (843 m) na pasmo Purple Mountain i szczyty MacGillycuddy’s Reeks

Ze szczytu schodzimy drugą stroną zbocza zataczając pętlę dookoła jeziora. Po prawej mijamy potężne, prawie 300 metrowe urwiska opadające do doliny, widoczne są w niej malownicze jeziora Lough Erhogh i Lough Managh.

Widok z wschodniego brzegu jeziora Devil's Punch Bowl na urwiska opadające do jezior Lough Erhogh i Lough Managh

Widok z wschodniego brzegu jeziora Devil’s Punch Bowl na urwiska opadające do jezior Lough Erhogh i Lough Managh

Od jeziora wracamy tą samą drogą, którą przyszliśmy z Muckross.
Uwaga! Należy się liczyć ze zmianami pogody – jak to w Irlandii… Podczas naszej wycieczki, w trakcie schodzenia ze szczytu nad jezioro, zaczął padać deszcz i zrobiło się zimno, a po kilku minutach przestało padać, a na parkingu już świeciło słońce 🙂

Polecamy też inne wycieczki w rejonie:
Najwyższe szczyty Irlandii i grań “Ostrze Noża”
Carrantuohill – najwyższy szczyt Irlandii
Torc i atrakcje Killarney National Park
Gap of Dunloe i masyw Purple Mountain