Popradzki Staw to jedno z piękniejszych tatrzańskich jezior. Duża w tym zasługa jego otoczenia – Doliny Złomisk oraz Doliny Mięguszowieckiej z górującymi nad nią imponującymi tatrzańskimi szczytami.
Piękne jest nie tylko samo jezioro, ale też droga prowadząca do niego, szczególnie czerwony szlak ze Szczyrbskiego Jeziora – trasa przechodzi zboczami Skrajnej Baszty (Patria) i jest bardzo widokowa.
Popradzki Staw i jego otoczenie najpiękniej prezentuje się z pewnej wysokości, świetnie widoczny jest np. z drogi na Osterwę.

Kraj: SłowacjaPopradzki Staw (Popradské pleso), plan
Rejon: Tatry Wysokie
Punkt wyjścia: stacja kolejki elektrycznej tzw. elektriczki – Popradské pleso (niebieski szlak, trasa dostępna cały rok), opis: Koprowy Wierch i Hińczowe Stawy
Długość trasy:
ok. 8 km (tam i z powrotem)
Różnica wzniesień: 260 m
Czas przejścia (sam przemarsz): ok. 2 h (tam i z powrotem).
Ważne: konieczne ubezpieczenie w Tatry Słowackie.

Nad Popradzki Staw (słow. Popradské pleso) możemy też dotrzeć:
– ze Szczyrbskiego Jeziora – czerwonym szlakiem (fragment Magistrali Tatrzańskiej), który prowadzi kamienistym traktem, jest bardzo widokowy. Droga jest dostępna od 1.06 – 31.10, dokładny opis: Tatrzański Cmentarz Symboliczny pod Osterwą
– z Przełęczy pod Osterwą (Sedlo pod Ostrvou) czerwonym szlakiem Magistrali Tatrzańskiej od Śląskiego Domu (Sliezsky dom).

Zobacz dodatkowe informacje:

Mapa online: Tatry Polskie i Słowackie

DOJAZD      EKWIPUNEK         POGODA

UBEZPIECZENIA online

NOCLEGI online

 


Popradzki Staw i stojący nad nim Hotel Górski Popradské pleso

Popradzki Staw i stojący nad nim Hotel Górski Popradské pleso

Popradzki Staw – spacer wokół i nie tylko…

Popradzki Staw sam w sobie jest świetnym celem wycieczki – i to dla wszystkich. W zależności od kondycji i warunków pogodowych można wybrać:
– drogę asfaltową (niebieski szlak) – dostępną także dla rowerzystów i wózków, polecamy go także przy gorszych warunkach pogodowych
– kamienny chodnik (czerwony szlak) – trasa bardzo widokowa i urozmaicona, przechodzi m.in. przez Mięguszowiecki Potok, a z drogi rozciąga się ładna panorama na Dolinę Złomisk, jest wyjątkowo urokliwa jesienią, kiedy przebarwiają się jarzębiny licznie rosnące przy drodze. Trasa jest dostępna od 1.06 – 31.10

Panorama Doliny Złomisk (Zlomisková dolina)

Panorama Doliny Złomisk (Zlomisková dolina)

Otoczenie Doliny Mięguszowieckiej, panorama

Otoczenie Doliny Mięguszowieckiej

Spacer wokół Popradzkiego Stawu

Wokół stawu biegnie szeroka kamienno-szutrowa ścieżka o długości 1,3 km, warto przejść do miejsca, gdzie żółty prowadzi na Cmentarz Symboliczny. Znajduje się tutaj duży drewniany pomost, z którego świetnie widać otoczenie Popradzkiego Stawu.

Odwiedziny Tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego pod Osterwą

Tatrzański Cmentarz Symboliczny pod Osterwą (Tatranský symbolický cintorín) to miejsce pamięci osób, które zginęły w górach – w tym wielu słynnych polskich i słowackich himalaistów i taterników. Pośrodku znajduje się murowana kapliczka, cały teren usiany jest charakterystycznie malowanymi drewnianymi krzyżami, wykonanymi przez rzeźbiarzy ze wsi Detva. Znad Popradzkiego Stawu  poprowadzony jest żółty szlak na cmentarz.
Więcej: Tatrzański Cmentarz Symboliczny pod Osterwą.

Cmentarz jest otwarty od 1 maja do 14 grudnia.

 
Wejście na Przełęcz pod Osterwą (Sedlo pod Ostrvou)
Bardzo widokowa wycieczka – polecamy! Czerwony szlak prowadzi na przełęcz licznymi, stromymi zakosami. Z góry możemy podziwiać wspaniałe panoramy tatrzańskie. Poczynając od zachodu widoczne są m.in.: Patria (pol. nazwa Skrajna Baszta, 2203 m), Szatan (2422 m), Hlińska Turnia (2340 m), Koprowy Wierch (2363 m), Cubryna, Mięguszowieckie Szczyty, Popradzka Kopa, Rysy, Ciężki Szczyt (2500 m), Wysoka (2547 m), Ganek (2462 m), Rumanowy Szczyt (2428 m), Żłobisty Szczyt i Tępa (2285 m). bardzo widokoway szczyt, zobaczymy m.in. Patria (pol. nazwa Skrajna Baszta, 2203 m), Szatan (2422 m), Hlińska Turnia (2340 m), Koprowy Wierch (2363 m), Cubryna, Mięguszowieckie Szczyty, Popradzka Kopa, Rysy, Ciężki Szczyt (2500 m), Wysoka (2547 m), Ganek (2462 m), Rumanowy Szczyt (2428 m), Żłobisty Szczyt i Tępa (2285 m). Dobrze widoczna jest też Dolina Złomisk oraz Popradzki Staw, który właśnie z drogi na Osterwę prezentuje się najpiękniej!
Opisana trasa: Osterwa nad Popradzkim Stawem

Popradzki Staw i stojący nad nim Hotel Górski Popradské pleso widziane z drogi na Osterwę

Popradzki Staw i stojący nad nim Hotel Górski Popradské pleso widziane z drogi na Osterwę

Przy Popradzkim Stawie (Rázcestie pri Popradskom plese) jest skrzyżowanie szlaków – niebieski prowadzi Doliną Mięguszowiecką do Hińczowych Stawów i dalej na Koprowy Wierch, a czerwony na Rysy. Widoczne poniżej drewniane stelaże – to ładunek, który można wynieść do Schroniska pod Rysami (Chata pod Rysmi) i w nagrodę “zarobić” darmową herbatę 🙂

Popradzki Staw (słow.Popradské pleso), dawniej Rybi Staw, Mały Rybi Staw ma powierzchnię 6,88 ha i głębokość 17,6 m. Leży na wysokości 1494 m n.p.m., znajduje się u wylotu Doliny Złomisk. Jest jednym z nielicznych tatrzańskich jezior, w którym naturalnie występują ryby. Z Doliny Złomisk spływa do niego Zmarzły Potok, natomiast w kierunku południowym wypływa Potok Krupa (ten później łączy się z Potokiem Mięguszowieckim dając początek rzece Poprad).

Nad brzegiem Popradzkiego Stawu stoją dwa schroniska:

Hotel Górski Popradské pleso – byłe Schronisko kpt. Morávki ( Popradská chata). Hotel posiada 155 łóżek. Noclegi oferowane są w zróżnicowanym standardzie i odpowiedniej do niego cenie. Szczegółowe informacje o schronisku, jego historii, ofercie i warunkach noclegowych można znaleźć na stronie internetowej http://www.popradskepleso.com.

Schronisko Majlátha (Majláthova chata, Majláthka), które znajduje się w bliskim sąsiedztwie Hotelu Górskiego, jest dużo mniejsze, oferuje 16 miejsc noclegowych. Budynek nazwano na cześć węgierskiego działacza turystycznego Béli Majlátha, który był pomysłodawcą wybudowania pierwszego schroniska przy Popradzkim Stawie. Powstało ono w 1879 roku.

Hotel Górski Popradské pleso

Hotel Górski Popradské pleso


Z Popradzkim Stawem
związana z jedna z największych lawinowych tragedii tatrzańskich. 20 stycznia 1974 roku Żlebem spod Przełęczy nad Skokiem zeszła olbrzymia lawina, która wdarła się na przeciwległy stok i przysypała 24 trenujących tam narciarzy. Uratowano tylko 12 osób (na Cmentarzu Symbolicznym znajduje się tablica poświęcona ofiarom tej tragedii).

Więcej wycieczek do tatrzańskich stawów:
Najpiękniejsze Stawy w Tatrach Słowackich – propozycje wycieczek 

Najpiękniejsze Stawy w Tatrach Polskich – propozycje wycieczek