Najwyższy, najczęściej odwiedzany i uznawany za najpiękniejszy w Polsce – to wodospad Siklawa, zwany też Wielką Siklawą, który znajduje się w Tatrach Wysokich na potoku Roztoka. Kaskady wody spadają z wysokiego na prawie 70 m progu skalnego, oddzielającego Dolinę Pięciu Stawów Polskich i Dolinę Roztoki. Zarówno wodospad, jak i okolica – Dolina Pięciu Stawów Polskich należą do najpopularniejszych miejsc w polskich Tatrach, corocznie przyciągając rzesze turystów. Warto dodać, że należą też do kategorii NAJ regionu:

  • Siklawa to najwyższy wodospad w Polsce (około 70 metrów wysokości)
  • Dolina Pięciu Stawów Polskich uważana jest za najpiękniejszą w Tatrach
  • Wielki Staw Polski w Dolinie Pięciu Stawów to najdłuższe i najgłębsze jezioro tatrzańskie
  • Schronisko PTTK, które stoi nad Przednim Stawem, na wys. 1671 m n.p.m., jest najwyżej położonym schroniskiem górskim w Polsce
  • Z doliny można wyruszyć na ograniczający od  północy dolinę Kozi Wierch, który jest najwyższym nie granicznym szczytem (2291 m n.p.m.) w całości położonym w Polsce.

Wielka Siklawa
Jak dojść do Siklawy?

Trasa: Palenica Białczańska (czerwony szlak) –  Wodogrzmoty Mickiewicza – Dolina Roztoki (zielony szlak) – Siklawa

Najpopularniejszą trasą do Siklawy jest czerwony szlak prowadzący z Palenicy Białczańskiej (parking, punkt kasowy TPN). Z parkingu wychodzimy asfaltową drogą, która wznosi się powoli w górę. Naszym pierwszym przystankiem będą Wodogrzmoty Mickiewicza. Ten odcinek pokonujemy szybko i przyjemnie, z parkingu przejście trwa ok. 50 min. Po lewej stronie pojawiają się prześwity na Dolinę Białej Wody oraz panoramy tatrzańskich szczytów, m.in. widoczny jest stąd Gerlach.
Wodogrzmoty Mickiewicza to imponujące kaskady wody utworzone na progach skalnych potoku Roztoka (wypływa z Wielkiego Stawu  w Dolinie Pięciu Stawów Polskich). 3 większe noszą nazwę: Wyżni, Pośredni i Niżni, oprócz nich jest też kilka mniejszych, nienazwanych. Z kamiennego mostku znajdującego się na drodze do Morskiego Oka widoczny jest bardzo dobrze tylko Pośredni Wodogrzmot.

Droga do Morskiego Oka - Wodogrzmoty Mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza

Za mostkiem po lewej stronie jest duży plac – w lewo, w dół szlak (zielony) biegnie do Schroniska PTTK w Roztoce (zaledwie 10 minut ), a my skręcamy w prawo, do góry, do Doliny Roztoki i również zielonym szlakiem idziemy w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich, przed nami ok. 2 h marszu.

Droga do Morskiego Oka - zielony szlak do Pięciu Stawów

Zielony szlak do Pięciu Stawów

Teraz czeka nas już kamienny trakt, droga początkowo prowadzi przez las, w pewnych miejscach mocno przerzedzony, na tym odcinku przekraczamy też potok Roztoka.

Na szlaku w Dolinie Roztoki

Po ok. 30 min. dochodzimy do szałasu na Polanie Nowa Roztoka – tutaj większość turystów robi odpoczynek. Stąd też zaczynają się fajne widoki – z prawej strony ukazują się nam szczyty grani Wołoszyna. Słychać też dobrze szum potoku Roztoka.

Buczynowa Strażnica widziana z dna Doliny Roztoki

Buczynowa Strażnica widziana z dna Doliny Roztoki

Buczynowa Siklawa

Buczynowa Siklawa

Nasza trasa cały czas wznosi się do góry i prowadzi pośród wysokich kosówek. W niecałe półtorej godziny dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Po prawej stronie mijamy dolną stację wyciągu towarowego, którym dostarczane jest zaopatrzenie do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. W lewo, ostro pod górę odchodzi czarny szlak prowadzący bezpośrednio pod Niżną Kopę, którą trawersuje w prawo wprost do schroniska nad Przednim Stawem. Jest to zalecany wariant zimowy, kiedy występuje oblodzenie na podejściu koło Siklawy (obejście Niżnej Kopy z lewej, dojście do niebieskiego szlaku na Świstówkę i nim dalej do schroniska).

Rozwidlenie szlaków w Dolinie Roztoki - czarny szlak do schroniska przy Przednim Stawie

Rozwidlenie szlaków w Dolinie Roztoki – czarny szlak do schroniska przy Przednim Stawie polecany jest zimą

My kierujemy się dalej za zielonym znakami i docieramy do celu naszej wędrówki.

Siklawanajwyższy wodospad w Polsce

Siklawa to najwyższy wodospad w Polsce, woda opada z wysokiego na prawie 70 m progu skalnego, oddzielającego Dolinę Pięciu Stawów Polskich i Dolinę Roztoki.
Wodospad jest przepiękny, imponująco wygląda szczególnie w słonecznym dniu, kiedy rozpryskująca się woda tworzy wielobarwną tęczę oraz po większych opadach deszczu, kiedy ze skał spadają ogromne kaskady wody.
Okolica wokół Siklawy jest oczywistym miejscem odpoczynku turystów wędrujących do Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Wodospad był bardzo chętnie odwiedzany od dawna, już na początku XIX w. przychodzili tu zauroczeni niezwykłym miejscem malarze i poeci.

Warto zwrócić uwagę na wyoblone kamienie, które znajdują się na ścieżce w okolicach wodospadu. Są to tzw. Danielki – wygładzenia polodowcowe, bardzo niebezpieczne przy oblodzeniu.
Nazwa „Danielki” pochodzi od nazwiska przewodnika tatrzańskiego Jana Gąsienicy Daniela, który w grudniu 1924 r. podczas wędrówki z turystą poślizgnął się tutaj i zginął. Umierając zdołał jeszcze wskazać swojemu towarzyszowi bezpieczną drogę do schroniska. Śmierć przewodnika stała się tematem wielu utworów poetów, m.in. Władysława Orkana i Jana Kasprowicza.

Ścieżka nad Siklawą przy tzw. Danielkach - wygładzeniach polodowcowych

Ścieżka nad Siklawą przy tzw. Danielkach – wygładzeniach polodowcowych

Siklawa i co dalej?

Wodospad Siklawa jest najczęściej odwiedzany „po drodze” lub „przy okazji” wycieczki do Doliny Pięciu Stawów Polskich – doliny uważanej za najpiękniejszą w Tatrach i absolutnie wartej zobaczenia. Oczywiście możliwości atrakcji i dalszych wycieczek jest więcej, m.in.:

  • spacer wokół stawów. Przy okazji warto dodać, że w Dolinie Pięciu Stawów Polskich znajduje się tak naprawdę 6 stawów: Wielki, Zadni, Czarny, Mały, Przedni i Wole Oko – które jest jeziorem okresowym, stąd też nie uwzględnionym w nazwie Doliny.
  • podejście do Pustej Dolinki , która znajduje się tuż pod ścianą Zamarłej Turni
  • odwiedziny kultowego schroniska PTTK, które stoi nad Przednim Stawem, na wys. 1671 m n.p.m. i jest najwyżej położonym schroniskiem górskim w Polsce i które słynie z pysznej szarlotki
  • Z doliny można wyruszyć w wyższe partie Tatr:
    – na Kozi Wierch, który jest najwyższym nie granicznym szczytem (2291 m n.p.m.) w całości położonym w Polsce.
    – na  (Szpiglasowy Wierch) i dalej do Morskiego Oka: Szpiglasowy Wierch z “5” do Morskiego Oka
    – do Morskiego Oka przez Świstówkę (szlak czynny od połowy maja do końca listopada)
    – na  Halę Gąsienicową przez Przełęcz Zawrat
    – na Halę Gąsienicową przez Kozią Przełęcz (przez Pustą Dolinkę)
    – na Halę Gąsienicową przez Przełęcz Krzyżne (z Doliny Pańszczyca można iść na Rówień Waksmundzką i Rusinową Polanę)
    – na poszczególne odcinki Orlej Perci od Przełęczy Krzyżne przez Kozi Wierch, Kozią Przełęcz i Zawrat
    – przez Przełęcz Zawrat na Świnicę i dalej na Kasprowy Wierch

Najczęściej wybiera jest oczywiście Dolina Pięciu Stawów Polskich i zasłużony odpoczynek w schronisku. Aby tam dojść czeka nas najpierw krótkie, ale strome podejście od wodospadu i wychodzimy na próg doliny, na wprost Wielkiego Stawu. Stąd, w 10 minut niebieskim szlakiem biegnącym przy Małym Stawie i wzdłuż Przedniego Stawu, dotrzemy do Schroniska w Pięciu Stawach.

Dolina Pięciu Stawów Polskich - stawy: Mały i Wielki

Dolina Pięciu Stawów Polskich – stawy: Mały i Wielki

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów nad Przednim Stawem

Schronisko PTTK im. Leopolda Świerza w Dolinie Pięciu Stawów. Schronisko stoi nad Przednim Stawem, na wys. 1671 m n.p.m., jest to najwyżej położone schronisko górskie w Polsce. Miejsce słynie między innymi z pysznej szarlotki

Więcej informacji o Dolinie Pięciu Stawów Polskich:

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Zimowa Dolina Pięciu Stawów i Pusta Dolinka

Dolina Pięciu Stawów Polskich - stawy: Wielki, Mały i Przedni, widziane z drogi na Szpiglasową Przełęcz

Dolina Pięciu Stawów Polskich – stawy: Wielki, Mały i Przedni, widziane z drogi na Szpiglasową Przełęcz

Wodospad Siklawa – informacje praktyczne

Szlak do wodospadu – najpopularniejsza trasa prowadzi z Palenicy Białczańskiej – czerwony szlak przechodzi m.in. obok słynnych Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej Doliną Roztoki. Czas przejścia do Wodogrzmotów – 0:50 h. Dalej idziemy zielonym szlakiem, który prowadzi Doliną Roztoki. Czas przejścia od Wodogrzmotów Mickiewicza – 1:50 h.

Dla dojeżdżających samochodem najlepszym wyborem jest parking na Palenicy Białczańskiej – szczegółowy opis: dojazd, warunki, cennik – Parking na Palenicy Białczańskiej (rejon Morskiego Oka) wyłącznie z e-biletem!

Na Palenicę Białczańską można też dojechać busem z Zakopanego.

Bilety wstępu do parku – Siklawa znajduje się na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego, obowiązują bilety wstępu do parku (2024 r.: 10 zł osoba dorosła, 5 zł – dziecko).

Trudności – szlak prowadzący do wodospadu Siklawa nie jest trudny, przy dobrych warunkach pogodowych trasę można polecić osobom początkującym, jak i rodzinom z większymi dziećmi. Ale należy pamiętać, że w gorszych warunkach pogodowych – po opadach deszczu, przy oblodzeniu – szlak może być śliski, szczególnie w okolicach wodospadu, gdzie występują „Danielki” – wygładzenia polodowcowe.

Ważne – zimą nie zaleca się przejścia koło Siklawy z uwagi na ryzyko zejścia lawin!
Turyści, którzy zimą chcą przejść do Doliny Pięciu Stawów Polskich powinni wybrać czarny szlak, który dochodzi pod budynek Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Szlaki do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Szlaki do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

 

Ciekawostka: Wielka Siklawa jest najwyższym wodospadem w Tatrach Polskich. Ale najwyższym wodospad w całych Tatrach jest Ciężka Siklawa (słow. Ťažký vodopád), ma około 100 m wysokości. Wodospad spada z progu Ciężkiej Doliny. Widać go ze szlaku z Łysej Polany na Polski Grzebień.

Ciężka Siklawa

Najwyższy wodospad w całych Tatrach to Ciężka Siklawa (słow. Ťažký vodopád), ma około 100 m wysokości. Wodospad spada z progu Ciężkiej Doliny. Widać go ze szlaku z Łysej Polany na Polski Grzebień.