Palenica Białczańska to punkt startu na najpopularniejsze szlaki w polskich Tatrach – do Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów Polskich, a stamtąd do wyżej położonych miejsc, m.in. na Rysy, Szpiglasowy Wierch, Krzyżne, itd. Osoby, które przyjeżdżają swoim prywatnym samochodem mogą skorzystać ze znajdującego się na tutaj parkingu – do dyspozycji kierowców jest 1200 miejsc (łącznie na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie).
Od 2020 roku Tatrzański Park Narodowy wprowadził internetowy system rezerwacji. E-bilety można zakupić za pośrednictwem strony tpn.pl., oraz za pośrednictwem aplikacji SkyCash i mPay. Posiadacz e-biletu ma gwarancję, że będzie miał gdzie zostawić samochód niezależnie od godziny dojazdu. Nowością jest wprowadzenie zróżnicowanych cen w zależności od dnia tygodnia oraz sezonu – wyższe ceny obowiązują w weekendy oraz w tzw. „wysokim” sezonie turystycznym.
Uwaga! Możliwość opłat u obsługi parkingu jest wyłączona przez cały rok, nawet jeśli dostępne są wolne miejsca.
Dojazd samochodem na Palenicę Białczańską
Dojazd busem/ autobusem na Palenicę Białczańską
Bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego
Palenica Białczańska to świetny punkt startu na wiele popularnych szlaków
1. Gdzie obowiązuje e-bilet? Wjazd na parkingi TPN w rejonie Morskiego Oka możliwy jest wyłącznie z e-biletem. Wyłączona została możliwość opłat u obsługi parkingu, nawet w przypadku wolnych miejsc. E-bilety obowiązują na Palenicy Białczańskiej, Łysej Polanie oraz w wyszczególnionych terminach na poboczu drogi pomiędzy Łysą Polaną a Palenicą Białczańską, a także przy budynku dawnej Strażnicy. Parking jest czynny przez wszystkie dni w roku:
2. Parking – do dyspozycji kierowców jest 1200 miejsc (łącznie na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie). Obowiązuje jedna pula biletów na powyższe parkingi, turysta nie ma możliwości wyboru miejsca parkowania. O tym, czy samochód będzie zaparkowany na Palenicy Białczańskiej (bliżej wejścia na szlak) czy na Łysej Polanie, która jest oddalona o 1,5 km decyduje kolejność przyjazdu.
Posiadając e-biletu mamy gwarancję, że będziemy mieli gdzie zostawić samochód niezależnie od godziny dojazdu.
3. Gdzie można kupić e-bilet? – zakupu należy dokonać za pośrednictwem strony tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety lub za pośrednictwem aplikacji SkyCash i mPay.
4. Co zrobić po zakupie e-biletu? E-bilet będący potwierdzeniem rezerwacji należy wydrukować lub zapisać w telefonie (lub innym urządzeniu mobilnym) i po przyjeździe okazać obsłudze parkingu.
Uwaga! Na terenie parku nie zawsze jest dostępny Internet, dlatego warto kupić bilet przed przybyciem na parking TPN i mieć go zapisany „offline”.
5. Ile kosztuje e-bilet? Cena e-biletu jest zróżnicowana, wysokość zależy od dnia tygodnia oraz sezonu – wyższe ceny obowiązują w weekendy oraz w popularnym – tzw. „wysokim” sezonie turystycznym. Koszt rezerwacji miejsca parkingowego dla samochodu osobowego obowiązujące w sezonie 2022/2023:
*Długie weekendy: 1.01, 6.01, 30.04-3.05, 16-17.06, 29.10-1.11, 11.11, 24-31.1
Informacje o cenach: https://tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety
Szczegółowy cennik: Cennik parkingu
6. Zakup biletu w kasie – osoby nieposiadające konta do płatności internetowych mogą zakupić bilet płacąc gotówką w Punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Chałubińskiego 44. Warunkiem zakupu na dany dzień jest dostępność miejsc (bilet można kupić najpóźniej do godz.15.00). Punkt jest czynny codziennie od 7.30 do 15.30.
Kontakt do Punktu Informacji Turystycznej i szczegółowe informacje: https://tpn.pl/zwiedzaj/punkt-informacji-turystycznej
7. Możliwy jest zwrot rezerwacji, zmiana terminu, zmiana nr samochodu – ale musi to być zgłoszone najpóźniej do godziny 12.00 dnia poprzedzającego rezerwację na adres ebilety@tpn.pl.
8. Za niewykorzystane miejsce parkingowe nie ma możliwości otrzymania zwrotu wpłaty.
9. Miejsca dla niepełnosprawnych – dla osób z niepełnosprawnością przygotowano na parkingu na Palenicy Białczańskiej 9 bezpłatnych miejsc (dla osób legitymujących się ważną kartą parkingową osoby niepełnosprawnej). Aby skorzystać z miejsca wymagana jest wcześniejsza rezerwacja (wybór odpowiedniego biletu) za pośrednictwem strony tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety.
10. Parking na kilka dni – osoby, które wybierają się na kilkudniowy pobyt w schronisku mogą zarezerwować odpowiedni dłuższy okres możliwości parkowania – podczas dokonywania rezerwacji należy wybrać odpowiedni bilet (wariant opłaty).
Uwaga! Jeśli mamy zaplanowany kilkudniowy pobyt w schronisku, a w systemie rezerwacyjnym nie ma już dostępnych wolnych dni należy wówczas zarezerwować miejsce na pierwszy dzień, a po przyjeździe na parking poinformować obsługę o dłuższym pobycie i na miejscu dopłacić za pozostałe dni (otrzymamy wówczas tradycyjny paragon – jest to jedyna sytuacja, kiedy dopłata na miejscu jest możliwa).
Szczegółowe informacje o e-biletach (bilety ulgowe, zwolnienia z opłat) znajdują się na stronie TPN:
https://tpn.pl/oplataparking
Bilety wstępu można kupić za pośrednictwem strony tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety lub za pośrednictwem aplikacji SkyCash i mPay.
Parking na Palenicy Białczańskiej znajduje się zaledwie 1,5 km od Łysej Polany. Możemy tu dojechać samochodem – ok. 110 km Z Krakowa i ok. 23 km z Zakopanego. Czas jazdy w znacznym stopniu uzależniony jest od natężenia ruchu na Zakopiance i wynosi z Krakowa ok. 2 godzin.
Jadąc z Krakowa najlepiej jest pojechać przez Bukowinę Tatrzańską lub najlepiej (jeżeli możliwe jest przekraczanie granicy słowackiej) przez Jurgów.
Dojazd przez Jurgów – w Nowym Targu trzeba kierować się na drogę nr 49 na Jurgów i przejście graniczne ze Słowacją. Na rondzie w Bukowinie Tatrzańskiej kierujemy się w lewo, nadal drogą nr 49 na Jurgów i przejście graniczne ze Słowacją w Jurgowie / Podspadach. Po przekroczeniu granicy w Podspadach kierujemy się w prawo drogą nr 67 prosto do Tatranskiej Javoriny i dalej do Łysej Polany, gdzie wracamy na polską stronę gdzie skręcamy w lewo i po 1,5 km dojeżdżamy na parking na Palenicy Białczańskiej. Całość drogi z Krakowa wynosi ok. 121 km, jest tylko o 5 km dłuższa od trasy przez Bukowinę Tatrzańską, ale pozwala ominąć często tworzące się korki na odcinku pomiędzy Wierch Porońcem, a Łysą Polaną (pamiętajmy sprawdzić, czy nie ma problemów z przekraczaniem granicy słowackiej).
Dojazd przez Bukowinę Tatrzańską – jeżeli przejazd przez Jurgów nie wchodzi w grę to na wspomniany powyżej rondzie w Bukowinie Tatrzańskiej kierujemy się prosto drogą nr 960, która przez Bukowinę Tatrzańską, Głodówkę i Wierch Poroniec zaprowadzi nas na Łysą Polanę i parking na Palenicy Białczańskiej (z Krakowa ok. 116 km).
Dojazd z Zakopanego – z Zakopanego samochodem na Palenicę Białczańską najprościej dojedziemy tzw. Drogą Oswalda Balzera, czyli od ronda św. Jana Pawła II w kierunku na Jaszczurowkę, Cyrhlę i dalej Brzeziny do drogi nr 960 (rondo), gdzie skręcamy w prawo i dojeżdżamy na Łysą Polanę i parking na Palenicy Białczańskiej ( z Zakopanego ok. 22 km).
Dojazd na Łysą Polanę. Łysa Polana znajduje się zaledwie 1,5 km od Palenicy Białczańskiej.
Parking na Łysej Polanie oraz na Palenicy Białczańskiej objęte są jednym systemem rezerwacji – aby skorzystać z miejsca postojowego konieczne jest kupno e-biletu.
Jeżeli zabraknie dla nas e-biletów na interesujący nas dzień zawsze możemy pojechać na Palenicę Białczańską komunikacją zbiorową:
– z Zakopanego: rozkład jazdy z Zakopanego
– z Bukowiny Tatrzańskiej: https://ugbukowinatatrzanska.pl/turysta/transport/rozklady-jazdy/839.html
Na stronie TPN jest możliwość zakupu biletu na bus z Zakopanego do Palenicy Białczańskiej (Morskie Oko). Odjazd busów: Tymczasowy Dworzec Autobusowy: Zakopane, Al. 3 Maja Dolne, st. 1
Można też skorzystać z linii autobusowej firmy Strama http://www.strama.eu/ , którą dojedziemy na Łysą Polanę (1,5 km przed Palenicą Białczańską). Przed planowanym wyjazdem należy sprawdzić czy nie ma zmian w planowanych kursach, obecnie na stronie tego przewoźnika znajduje się informacja: “W związku z sytuacją międzynarodową w sezonie letnim 2022 linia Zakopane – Poprad nie będzie kursować”.
Strona TPN oraz aplikacje umożliwiają również zakup biletu wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Aktualny cennik biletów wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązujący od dnia 1 marca 2023 r. (niezależnie od pory roku):
Opłaty w TPN: https://tpn.pl/zwiedzaj/turystyka
Idąc drogą prowadzącą na Rysy mijamy kolejno Wodogrzmoty Mickiewicza, poniżej Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki (trzeba zejść z głównego szlaku czerwonego), Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami i Rysy.
Od Czarnego Stawu możemy się wybrać również na Przełęcz pod Chłopkiem.
Wyruszając z Palenicy Białczańskiej można zrobić pętlę przez Dolinę Pięciu Stawów Polskich, idąc dalej przez Świstówkę do Morskiego Oka (powrót asfaltem na Palenicę Białczańską) lub przez Szpiglasową Przełęcz i Dolinkę za Mnichem do Morskiego Oka.
Dodatkowo z Dolinki za Mnichem można wejść na Wrota Chałubińskiego.
Dolina Pięciu Stawów Polskich może być celem samym w sobie lub etapem do wejścia na kolejne fragmenty Orlej Perci – od Krzyżnego, przez Kozi Wierch po Zawrat.
Bezpośrednio z parkingu na Palenicy Białczańskiej można w niecałą godzinę wejść na Rusinową Polanę, a dalej na Gęsią Szyję lub/i na słynne “Wiktorówki“.
Dodatkowo z Łysej Polany możemy wyruszyć w Tatry Słowackie przez Dolinę Kaczą na Polski Grzebień i Małą Wysoką lub Rohatkę.
Palenica Białczańska jest bardzo popularnym miejscem parkingowym wśród turystów odwiedzających Tatry. W wakacyjne dni i tzw. długie weekendy w rejonie tym tworzą się korki, które utrudniają dojazd do parkingu, co niestety dodatkowo opóźnia wyjście na szlak. Tatrzański Park Narodowy zachęca, by zaplanować przyjazd jak najwcześniej, najlepiej przed godz. 8 rano. Zaleca zakup biletów z wyprzedzeniem, zwłaszcza w przypadku weekendów. Różnicując ceny na parkingach zachęca do przyjazdu w rejon Morskiego Oka poza sezonem, najlepiej między poniedziałkiem a piątkiem.