Piękna zimowa wycieczka na Hrebienok, gdzie zimą zobaczymy m.in. niezwykłą Tatrzańską Świątynię Lodową. Przejdziemy obok Wodospadów Zimnej Wody, które już ponad 100 lat temu były popularnym celem turystycznym i odwiedzimy Rainerową Chatę – najstarszy zachowany schron w Tatrach. Doliną Zimnej Wody zejdziemy do Tatrzańskiej Leśnej podziwiając po drodze piękną panoramę otoczenia doliny – Sławkowski Szczyt, Pośrednią Grań i Łomnicę. Dodatkową atrakcja będzie przejazd “elektriczką”, którą wrócimy do miejsca startu. Cała trasa ma charakter spacerowy, ale zimą niektóre miejsca mogą być oblodzone, dlatego warto mieć ze sobą raczki.

Kraj: SłowacjaNa trasie żółtego szlaku przy Wodospadach Zimnej Wody
Rejon: Tatry Wysokie
Punkt wyjścia: Stary Smokowiec
Czas: 1/2 dnia
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: zimą możliwe oblodzenie na ścieżkach dochodzących do wodospadów, zalecane raczki
Suma wzniesień: ok. 340 m
Długość trasy: 7,8 km
Czas wyprawy: (sam przemarsz): 2:35 h

Ważne: Konieczne ubezpieczenie w Tatry Słowackie.

Zobacz dodatkowe informacje:

Mapa online: Tatry Polskie i Słowackie

DOJAZD      EKWIPUNEK      POGODA

UBEZPIECZENIA online

NOCLEGI online


Opis letniej wycieczki: Hrebienok i Wodospady Zimnej Wody

Poniżej fragment mapy turystycznej Tatr Wydawnictwa Compass – rejon Hrebienka i Wodospadów Zimnej Wody

Hrebienok i Wodospady Zimnej Wody - mapa trasy
Wycieczkę rozpoczynamy w Starym Smokowcu (dojazd i parking). Na Hrebienok najszybciej dostaniemy się kolejką terenowo – linową (jak na Gubałówkę). Komplet informacji o kolejkach znajduje się na stronie: https://www.vt.sk/pl/. Polecamy jednak wyjście piechotą, przy ładnej pogodzie spacer na górę jest bardzo widokowy. Zobaczymy potężne tatrzańskie szczyty: Gerlach, Sławkowski Szczyt i Łomnicę, a na południe piękną panoramę całych Niżnych Tatr. Ze Starego Smokowca mamy do przejścia 2,2 km zielonym szlakiem, który biegnie wzdłuż torów kolejki oraz drogi, która zimą pełni funkcję toru saneczkowego. Wejście spacerkiem zajmie nam niecałą godzinę.

Widok z podejście na Hrebienok na Gerlach, Sławkowski Szczyt i Łomnicę

Kolejka naziemna ze stacji Stary Smokowiec na HrebienokWidok z podejście na Hrebienok na Niżne TatryłWidok na Niżne Tatry
Hrebienok - szczytNa szczycie Hrebienka, w tle Łomnica

Nazwę Hrebienok możemy tłumaczyć ze słowackiego jako siodełko. Jest to faktycznie wypłaszczenie w grani Sławkowskiego Szczytu opadającej do Starego Smokowca. Hrebienok to bardzo popularne turystycznie miejsce, znajduje się tutaj górna stacja kolejki, hotel i restauracja, a poniżej, kilka minut drogi, schronisko – Bilíkova chata. Krzyżuje się tu kilka szlaków turystycznych m.in. na Sławkowski Szczyt, Magistrali Tatrzańskiej, do Wodospadów Zimnej Wody i inne.
W zimie Hrebienok przyciąga niezwykłą atrakcją – co roku powstaje tutaj świątynia wyrzeźbiona w lodzie. Motywem przewodnim przedsięwzięcia w 2017 r. była rodzina oraz inspirowana słynną bazyliką Sagrada Familia projektu Antonio Gaudiego w Barcelonie, w 2018 Bazylika św. Piotra w Watykanie, a w 2019 – Katedra Notre-Dame w Paryżu. Tatrzańska Świątynia Lodowa  otwarta jest codziennie, wstęp do niej oraz do sąsiedniej wystawy rzeźb jest bezpłatny.

Tatrzańska Świątynia Lodowa na HrebienkuTatrzańska Świątynia Lodowa na Hrebienku

Nieco niżej, po wschodniej stronie “Siodełka” znajduje się schronisko – Bilíkova chata. Z Hrebienka prowadzi wygodna spacerowa droga Tatrzańskiej Magistrali (czerwony szlak) na Polanę Staroleśną. Po drodze możemy cały czas podziwiać widok na masyw Łomnicy. Od skrzyżowania na polanie czerwony szlak prowadzi w górę do Schroniska Zamkovskiego (Zamkovského chata, Zamka), a niebieski do Doliny Staroleśnej (Velka Studena Dolina), a my schodzimy kilka metrów niżej do Rainerowej Chatki.

Powrót do Starego Smokowca z Hrebienka – podobnie jak na górę, mamy kilka wariantów powrotu: kolejką terenowo – linową, pieszo lub zjazd, liczącą 2,6 km trasą – zimą na sankach, latem na hulajnogach (możliwość wypożyczenia sprzętu na górze).

Łomnica widziana z drogi prowadzącej z Hrebienka do Rainerowej ChatyWidok na Łomnicę z drogi od Hrebienka do Rainerowej Chaty Schronisko Bilíka widziane z drogi z Hrebienka do Rainerowej ChatyW dole widoczne jest Schronisko pod Siodełkiem (Bilíkova chata, Bilíčka)

Rainerowa Chatka (Rainerova chata, Rainerka, 1301 m) – jednoizbowy, kamienny budynek stojący na Staroleśnej Polanie, jest najstarszym zachowanym schroniskiem tatrzańskim. Został wybudowany w 1863 r. przez Jana Juraja Rainera dla turystów zwiedzających Wodospady Zimnej Wody. Obecnie znajduje się tutaj muzeum nosiczów (tragarzy tatrzańskich), jest też bufet i sklep z pamiątkami.
Obok Rainerowej Chatki stało, nieistniejące już dzisiaj, Schronisko pod Kozicą (chata Kamzík). Chata została wybudowana w 1884 r., później była wielokrotnie rozbudowywana, ale w drugiej poł. XX w. przesłała pełnić swoją funkcję. Rozebrano ją w 1980 r.

Otoczenie Rainerowej ChatyStaroleśna Polana i otoczenie Rainerowej Chaty

Z Rainerowej Chaty, zielonym i żółtym szlakiem, schodzimy do Wodospadów Zimnej Wody (słow. Vodopády Studeného potoka, Studenovodské vodopády, niem. Kohlbach-Wasserfälle). Jest to grupa niewysokich, ale pięknych kaskad na potoku Zimna Woda. Miejsce było dużą atrakcją turystyczną już ponad 100 lat temu, odwiedzaną je bardzo chętnie kuracjusze wypoczywający w Starym Smokowcu, i to właśnie dla nich wybudowano schronisko – Rainerową Chatę. Wodospady nazywane wówczas Kolbachowymi.

Wodospady występują na wys. 1153 do 1276 m, na długości ok. 1,5 km. Wg jednych przewodników są to 4 siklawy, kolejno od dołu:
– Długi Wodospad (Dlhý vodopád),
– Wielki Wodospad (Veľký vodopád),
– Skryty Wodospad (Skrytý vodopád),
– Mały Wodospad (Malý vodopád).
Wg innych przewodników zalicza się do nich jeszcze 2 – Olbrzymi Wodospad (Obrovský vodopád 1340 m) – znajdujący się przy czerwonym szlaku powyżej Staroleśnej Polany i ukryty nieco poniżej Troisty Wodospad.

 
Wodospady Zimnej Wody są bardzo chętnie i licznie odwiedzane przez turystów, w tym także rodziny z dziećmi. Trasa jest łatwa i spacerowa, ale trzeba się liczyć z faktem, że praktycznie wszystkie ścieżki doprowadzające do nich mogą być wyślizgane i oblodzone. Dlatego, aby uniknąć upadku warto mieć ze sobą raczki.

Z Hrebienka do Rainerowej Chaty

Mijamy najpierw Mały Wodospad, który jest nieco oddalony od ścieżki i zimą praktycznie niewidoczny, a zaraz dalej schodzimy nad Skryty Wodospad, który możemy oglądać ze skalnej płyty ogrodzonej łańcuchem (uwaga ślisko!).

Poniżej czeka na nas Wielki Wodospad, który znajduje się w obniżeniu terenu po naszej lewej stronie. Możemy zejść nad sam potok i ze stalowej kładki obejrzeć z bliska zamarznięte kaskady. Od tego miejsca niebieski szlak przekracza potok i prowadzi w dół do Tatrzańskiej Łomnicy.

Zimowa Dolina Zimnej WodyWodospady Zimnej Wody

Wychodzimy z powrotem na prawy brzeg potoku i żółtym i zielonym szlakiem schodzimy kilkadziesiąt metrów niżej do rozwidlenia, skąd ścieżka zielonego szlaku odbija w prawo do góry, prosto na Hrebienok.

Tuż poniżej widać kaskady Długiego Wodospadu. Teraz już tylko żółtym szlakiem schodzimy na wyobloną skałę, z której można oglądać cały wodospad (uwaga ślisko, barierki z łańcuchów). Na samym dole, przy ścieżce znajduje się drewniana platforma widokowa.

Wodospady Zimnej Wody

Zimowa Dolina Zimnej Wody

Dalsza droga prowadzi dnem Doliny Zimnej Wody, skąd za naszymi plecami w różnych ujęciach zobaczymy panoramę otoczenia Doliny Staroleśnej i Doliny Małej Zimnej Wody. Od lewej widać masyw Sławkowskiego Szczytu, Pośrednią Grań, Łomnicę i Kieżmarski Szczyt.

Dolina Zimnej Wody

Ścieżka prowadzi wzdłuż potoku, łagodnie obniżając się do Drogi Wolności. Skręcamy w prawo, gdzie zaczynają się zabudowania osiedla Tatrzańska Leśna (Tatranská Lesná). Po drugiej stronie drogi jest mały przystanek kolejki elektrycznej tzw. “elektriczki”, którą dojedziemy do punktu wyjścia, czyli Starego Smokowca.
Uwaga: wcześniej, na większej stacji musimy kupić bilety w cenie 1 Euro. W kolejce, ani na przystanku brak jest automatu biletowego i wtedy za przejazd możemy zapłacić sporą karę (pokutę).

Z dworca kolejki w Starym Smokowcu, między niektórymi pięknie odrestaurowanymi budynkami, podchodzimy do parkingu przy dolnej stacji kolejki na Hrebienok, gdzie zostawiliśmy auto.

Zachęcamy do wycieczki nad Wodospady Zimnej Wody również w pozostałych porach roku, opis naszej jesiennej wycieczki:
Spod Łomnicy na Hrebienok
Hrebienok i Wodospady Zimnej Wody