Trasy spacerowe w górach blisko Krakowa – łatwo dostępne, bez trudności terenowych i o niewielkim przewyższeniu, ale też ładnie położone. Miejsca polecamy na rodzinne wycieczki z dziećmi i seniorami, również na gorszą pogodę.

1. Park Wodzickich w Porębie Wielkiej

W Porębie Wielkiej, na południowych stokach i u podnóży góry Chabówka znajduje się piękne miejsce na spacery i wycieczki przyrodnicze, edukacyjne i rekreacyjne – park podworski hrabiów Wodzickich.
Park ma ok. 19 ha powierzchni i wyróżnia się przede wszystkim imponującym drzewostanem – spośród rosnących tu ok. 1000 drzew 14 ma status pomników przyrody. Najstarsze drzewa mają ok. 300–400 lat. Od 1983 r. znajduje się on pod opieką Gorczańskiego Parku Narodowego.
Park oprócz wartości przyrodniczej i kulturowej park ma ogromne walory turystyczne – jest świetnym miejscem spacerowym i wycieczkowym. Zwiedzanie ułatwia poprowadzona przez jego teren ścieżka edukacyjna „Park dworski hrabiów Wodzickich i góra Chabówka”. Ścieżka ma 3 km długości, jej przejście zajmuje ok. 3,5 godziny. Na trasie znajduje się 16 przystanków.

Nowością parku jest Ogród Gorczański, który został zaprojektowany w oparciu o logo GPN, którego symbolem jest salamandra plamista. W „plamkach” płaza prezentowane są rośliny charakterystyczne dla Gorców. Ogród najlepiej zwiedzać w maju i czerwcu, kiedy kwitnie większość zgromadzonych tu roślin.
Do parku można wchodzić z psami, ale muszą być one na smyczy i w kagańcu.
Więcej informacji: Park podworski hrabiów Wodzickich

Park podworski hrabiów Wodzickich

Park podworski hrabiów Wodzickich

Park podworski hrabiów Wodzickich w Porębie Wielkiej

2. Papieżówka w Dolinie Kamienicy

Polana “Papieżówka” w Dolinie Kamienicy to wyjątkowe miejsce w Gorcach. Prowadzi do niego asfaltowa wygodna droga, którą można przejechać nawet z wózkiem dziecięcym, jest też bardzo bezpieczna, ponieważ obszar zamknięty jest dla ruchu samochodowego. Miejsce można także polecić w letni, gorący dzień, bowiem otoczone lasem i położone tuż obok przepływającego Kamienickiego Potoku świetnie chroni od upału.
Cała okolica jest niezwykle urokliwa, po drodze mijamy kaskady rzeki i stawy, z drewnianych pomostów można obserwować zamieszkujące je płazy. W kilku miejscach przy drodze ustawiono ławki, przy których można przysiąść i odpocząć.

Nazwa “Papieżówka” odnosi się zarówno do polany, jak i stojącego na nim drewnianego szałasu, w którym, latem 1976 roku, przez 2 tygodnie, mieszkał nierozpoznany przez nikogo kardynał Karol Wojtyła.
Warto dodać, że Doliną Kamienicy spacerowała też spędzająca wakacje w tej okolicy nasza noblistka – Wisława Szymborska.

Więcej informacji: Papieżówka w Dolinie Kamienicy

Stawki w Dolinie Kamienicy

Papieżówka w Dolinie Kamienicy

Papieżówka w Dolinie Kamienicy

3. Z Kudłaczy do Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze

Na Lubomirze, najwyższym szczycie Pasma Lubomira i Łysiny znajduje się Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza, jest to jedyne obserwatorium w Polsce stale udostępnione dla zwiedzających. Organizowane są tu pokazy słońca w pogodne dni, nocne pokazy nieba oraz obserwacje wyjątkowych zjawisk astronomicznych.

Popularną drogą prowadzącą na Lubomir jest czerwony szlak z przełęczy Jaworzyce nad Węglówką, który biegnie wzdłuż ścieżki dydaktycznej „Wielcy astronomowie znani i mniej znani”. Z przełęczy wyjdziemy na górę w ok. półtorej godziny (1:20 h, 3,1 km i 320 m przewyższenia).

Natomiast spacerowo polecamy przejście od strony Kudłaczy. Spod budynku schroniska trasa liczy 3.7 km, czerwonym szlakiem dojdziemy do celu w ok. 1 godzinę. Ścieżka prowadzi cały czas przez las, jest stosunkowo szeroka i równa.
Mapa i opis wycieczki: Kudłacze i  obserwatorium na Lubomirze
Strona placówki: https://weglowka.pl/obserwatorium/

Trasa na Lubomir

Trasa z Kudłaczy na Lubomir

Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze

Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze

4. Sucha Polana pod Kamiennikiem

Sucha Polana (710 m n.p.m.) znajduje się na Przełęczy Suchej w paśmie Lubomira i Łysiny. Jest to popularne miejsce turystyczne i to o każdej porze roku – spotkać tu można spacerowiczów, rowerzystów, zimą rodziny z dziećmi, którzy przychodzą tu na sanki. Na polanie znajduje się wiata i miejsce na ognisko oraz kącik dydaktyczny. Po drugiej stronie polany stoi kamienny obelisk z krzyżem i pamiątkową tablicą – pomnik został ustawiony w 2001 r. dla upamiętnienia walk partyzantów – w rejonie Lubomira i Łysiny działały oddziały myślenickiego obwodu AK „Murawa”.
Polana ma dużą wartość przyrodniczą – wiosną można tu zobaczyć krokusy, czyli szafran spiski, natomiast wczesnym latem kwitną tu storczyki.

Na polanie krzyżują się szlaki na Kamiennik, Kudłacze (zielony), Łysinę (żółty) i do Lipnika (czarny).
Spacerowo polecamy trasę z Poręby – bez szlaku, powyżej kościoła idziemy szeroką, wygodną stokówką wzdłuż potoku Kamieniczanka lub Porębianka (różne nazwy). Trasa ma 3,6 km (w jedną stronę), 290 m przewyższenia, czas przejścia (w jedną stronę) to ok. 1:30 godz.

Przez Kamiennik: https://gorydlaciebie.pl/wyprawy/grania-kamiennika-i-skaly-nad-pieklem/

Droga prowadząca z Suchej Polany do Poręby jest wyjątkowo atrakcyjna jesienią

Droga prowadząca z Poręby na Suchą Polanę

Sucha Polana

Sucha Polana

5. Baza Lubogoszcz i „Żabie Oko”

Lubogoszcz to góra z niezwykłą historią oraz wieloma atrakcjami turystycznymi, które można zobaczyć w zależności od wariantu wybranej trasy. Warto dodać, że góra słynie z licznych źródeł, wg miejscowych podań jest ich aż 99! Tutaj też znajdują się 2 stawki „Żabie Oko” i Morskie Oko”.
Na zachodnim stoku Lubogoszcza ulokowana jest Baza Szkoleniowo – Wypoczynkowa, która została wybudowana 100 lat temu przez międzynarodową organizację YMCA. Baza “Lubogoszcz” działa cały rok, przyjmuje grupy zorganizowane (zielone szkoły, obozy, wycieczki szkolne, itp.), ale również turystów indywidualnych. Tutaj też odbywa się wiele wydarzeń związanych z akcją “Odkryj Beskid Wyspowy”.

W bazie funkcjonuje kuchnia i stołówka, można tu zamówić posiłki i napoje. Kuchnia oferuje również zagórzańskie potrawy regionalne z Listy Produktów Tradycyjnych – te trzeba zamawiać wcześniej, ale można też pytać o nie podczas pobytu – niektóre są podawane cały czas.
Szczegóły: http://www.lubogoszcz.pl
Poniżej bazy  można zobaczyć staw „Żabie Oko” oraz nieczynny basen pływacki wybudowany jeszcze w okresie międzywojennym. Na stoku Lubogoszcza znajduje się również „Szczepanówka” – willa wybitnego pisarza Jana Józefa Szczepańskiego.
Do bazy „Lubogoszcz” dojdziemy w ok. 0:40 h czarnym szlakiem z Kasinki Małej. Na chętnych do dłuższej wycieczki i zdobycia szczytu Lubogoszcza czeka 2-godzinne podejście z bazy.
Opis trasy z Kasinki Małej: Początek wiosny na Lubogoszczu

Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa „Lubogoszcz”

Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa „Lubogoszcz” obecnie

6. Młodzieżówy Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny i taras widokowy na Śnieżnicy

Śnieżnica, jeden ze szczytów Beskidu Wyspowego, to świetny kierunek na piesze wycieczki i leśne spacery. Zielonym szlakiem z Przełęczy Gruszowiec, spod kultowego „Baru pod Cyckiem”, dojdziemy w ok. 0:40 h do Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjno-Rekreacyjnego. Droga biegnie lasem, jest łatwa, urozmaicona, mająca raczej charakter leśnego spaceru. W ośrodku można zrobić odpoczynek i coś przekąsić – warto tu spróbować regionalnych zagórzańskich potraw – sapki, pierogów z suszonymi śliwkami, zupy z korpieli lub razowego kołoca z bryndzą. Z ośrodka na szczyt Śnieżnicy można podejść na szczyt Śnieżnicy (ok. 0:40 h podejścia), ale wcześniej zachęcamy do podejścia na górną stację wyciągu krzesełkowego „Śnieżnica”, gdzie znajduje się duży taras widokowy z piękną panoramą beskidzkich szczytów, ciekawe muzeum motorowerów – MOPED RETRO oraz kafejka.
Jeżeli interesuje nas tylko sam taras widokowy – najszybciej dotrzemy tam wyciągiem krzesełkowym z Kasiny Wielkiej (przy dolnej stacji kolejki znajduje się duży monitorowany parking).
Dokładny opis atrakcji: Taras widokowy na Śnieżnicy

Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny na Śnieżnicy

Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny na Śnieżnicy

Taras widokowy na Śnieżnicy

Taras widokowy na Śnieżnicy

 

7. Kolejką na Tobołów i spacer na polanę Suhora

 Koninki to turystyczno – wypoczynkowa miejscowość położona na obrzeżach Gorczańskiego Parku Narodowego oferująca całoroczne atrakcje. Największym ośrodkiem wypoczynkowym Koninek jest Ostoja Górska Koninki. Na szczyt Tobołowa można wyjechać „oryginalnym” jednokrzesełkowym wyciągiem, a stamtąd podejść na polanę Suhora, gdzie znajduje się obserwatorium astronomiczne – najwyżej położone w Polsce.

Wyjazd kolejką na Tobołów i spacer na polanę Suhora daje już przedsmak wycieczki na Turbacz – jest to bowiem pierwszy etap trasy na najwyższy szczyt Gorców.
Wyciąg z Koninek na Tobołów jest dość archaiczny (wybudowany w 1982 r.). Krzesełka są 1-osobowe, musimy się też przygotować na prawie 20- minutową jazdę na górę. Na górze wysiadamy na polanie Tobołów, gdzie znajduje się punkt gastronomiczny. Ruszamy wygodną drogą (zielony szlak) na południe w kierunku Obidowca. Po drodze warto zwrócić uwagę na widoki w kierunku Turbacza i Beskidu Wyspowego (Ćwilin i Śnieżnica).
Mijamy szczyt Tobołowa (994 m) i trawersujemy pod szczytem Suhory, gdzie znajduje się Obserwatorium Astronomiczne UP w Krakowie. Jest sporadycznie udostępniane zwiedzającym. Powstało w tym miejscu z uwagi na odpowiednie warunki otoczenia: brak dużych miejscowości oraz sąsiedztwo parku narodowego zapewniają czyste i nieoświetlone niebo.

Chętni na dłuższą wycieczkę mogą podejść dalej do Schroniska na Starych Wierchach lub na szczyt Turbacza.

https://gorydlaciebie.pl/wyprawy/turbacz/

http://ostojakoninki.pl/szlaki/

Krzesełka kolei linowej na Tobołów

Kolej krzesełkowa na Tobołów

Obserwatorium astronomiczne na Suhorze

Obserwatorium astronomiczne na Suhorze