Wejście na Rysy, najwyższy szczyt w Polsce, to bardzo popularna wyprawa wśród polskich turystów. Przejście w poprzek Tatr przez Rysy obfituje we wspaniałe panoramy. Z góry możemy na jednym planie zobaczyć Morskie Oko, Czarny Staw i potężne Mięguszowieckie Szczyty, w kierunku wschodnim Doliny Kaczą, Ciężką, Litworową i majestatyczny Ganek, Wysoką, Gerlach, a po południowej stronie piękną Dolinę Mięguszowiecką.
Wysokość Rysów – 2503 m n.p.m., graniczny wierzchołek pośredni – 2499 m n.p.m.

Proponujemy wejście na szczyt od trudniejszej strony polskiej, natomiast zejście stosunkowo łatwym szlakiem prowadzącym na słowacką stronę. W ten sposób odwiedzimy również słynne Schronisko pod Rysami. Trasa od strony słowackiej otwarta jest od 1 czerwca do 31 października.
Przejście całej proponowanej trasy wymaga przede wszystkim bardzo dobrej kondycji i wprawy w poruszaniu się po bardzo długim (360 m) odcinku ubezpieczonym łańcuchami. W sezonie, jak w większości polskich szlaków tatrzańskich, panuje tu spory ruch.

Kraj: Polska, SłowacjaSrodkowy wierzchołek Rysów 2503 m
Rejon: Tatry Wysokie
Punkt wyjścia: Morskie Oko
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
(w warunkach zimowych wejście na Rysy wymaga dużego doświadczenia taternickiego)
Trudności:
w warunkach letnich, przy suchej skale, umiarkowane trudności techniczne, elementy ekspozycji – szczególnie na grani po szczytem – wymagana bardzo dobra kondycja. Zejście na słowacką stronę bez trudności.
Suma wzniesień: ok. 1100 m
(z Palenicy Białczańskiej ok. 1510 m)
Długość trasy: ok. 15 km (z Palenicy Białczańskiej ok. 23,5 km)
Czas wyprawy: (sam przemarsz):  7:40 h (z Palenicy Białczańskiej ok. 10 h)

Ważne: Zejście na słowacką stronę zamknięte od 1 listopada do 31 maja.

Ważne: Konieczne ubezpieczenie w Tatry Słowackie.

Zobacz dodatkowe informacje:

Mapa online: Tatry Polskie

DOJAZD       EKWIPUNEK       POGODA      

UBEZPIECZENIA online

NOCLEGI online


Poniżej prezentujemy fragment mapy “Tatry Polskie i Słowackie” Wydawnictwa Compass z zaznaczoną trasą na Rysy.

Rysy mapa

Punktem startu na Rysy od strony polskiej jest Morskie Oko. Jeżeli mamy możliwość, warto przenocować w Schronisku nad Morskim Okiem, pozwala nam to zaoszczędzić 8,5 km marszu z Palenicy Białczańskiej.

Trasa z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka: Dojście do Schroniska nad Morskim Okiem

Opis trasy na Rysy znad Morskiego Oka.

Morskie Oko
Przy Morskim Oku wchodzimy na czerwony szlak biegnący z lewej strony jeziora. Trasa poprowadzona jest ładną kamienistą ścieżką. Po kilkunastu minutach zostawiamy jezioro i wchodzimy na ścieżkę prowadzącą nad Czarny Staw pod Rysami (1580 m).

Mięguszowieckie Szczyty i Cubryna widziane z drogi do Czarnego Stawu

Morskie Oko widziane z drogi do Czarnego Stawu

Morskie Oko widziane z drogi do Czarnego Stawu

Szlakiem pośród kosówek i niskiej górskiej roślinności docieramy w 30 minut na 190- metrowy próg skalny. Spadają z niego kaskady Czarnostawiańskiej Siklawy. Otoczenie Czarnego Stawu jest bardzo dogodnym miejscem odpoczynku. Nad stawem, otoczonym wysokimi ścianami Kazalnicy i Niżnich Rysów, nawet w upalny dzień panuje przyjemny chłód.

Opuszczamy staw, przechodzimy kamienistą ścieżką biegnącą z lewej strony stawu i wchodzimy na wspinający się coraz wyżej szlak (czerwone znaki). Już od poziomu stawu rozpoczyna się stopniowe, mozolne podchodzenie pod górę – na odcinku 1,5 km musimy pokonać 900 m wzniesienia. Pierwsze „wypłaszczenie” i jednocześnie dogodne miejsce do odpoczynku znajdziemy dopiero w Kotle pod Rysami. Na początku lata odcinek pod Kotłem zalegają duże połacie śniegu mogące utrudniać przejście.

W kierunku północno-wschodnim odsłania się widok na postrzępione Apostoły i strzelisty Zabi Mnich (2146 m).

Należy wspomnieć o tragedii, jaka miała miejsce w 2003 r. Pod Kotłem. W lawinie śnieżnej zginęło wówczas 8 licealistów z Tych [wypadek pod Rysami].
Ze żlebu wychodzimy trawersem na Bulę pod Rysami – ok. 1:15 h od progu Czarnego Stawu (uwaga na płaty śniegu).

Trawers na Bulę pod Rysami

Jesteśmy już na wysokości 2054 m i możemy podziwiać pierwsze widoki na całe otoczenie Morskiego Oka. Stosunkowo płaski fragment Buli służy za lądowisko śmigłowca TOPR w czasie akcji ratunkowych.

Widok z Buli pod Rysami (2054 m). Od lewej Mięguszowiecki Szczyt Wielki (2438 m), pod nim Kazalnica (2159 m), na wprost Miedziane (2233 m) i Opalone (2115 m), a po prawej postrzępione Apostoły i strzelisty Zabi Mnich (2146 m).

Opuszczamy Kocioł pod Rysami i wychodzimy na wyraźną grzędę skalną. Po jej prawej stronie biegnie w górę „rysa” (stąd nazwa szczytu) bardzo niebezpieczny żleb prawie cały czas wypełniony jest śniegiem. Jest to miejsce, gdzie niestety ciągle zdarzają się wypadki (również śmiertelne). „Rysą” przebiega zimowa wersja szlaku na szczyt.

Prawie cała dalsza wspinaczka przebiega wzdłuż łańcuchów (360 m), aż na grań, na którą wychodzimy pod samym szczytem Rysów.

Po drodze warto przyglądnąć się otaczającym nas od zachodu ścianom charakterystycznego Żabiego Konia (2291 m), Żabiej Turni (2335 m), Wołowej Turni (2373) i potężnych Mięguszowieckich Szczytów.

Widok z drogi na Rysy. Od lewej Żabi Koń (2291 m), Żabia Turnia (2335 m), Wołowa Turnia (2373), Hińczowa Turnia (2377 m), Mięguszowieckie Szczyty, dalej Miedziane (2233 m) i Opalone (2115 m).

Z grani otwiera się wspaniały widok w głąb Doliny Ciężkiej, do której opada pionowa ściana Ganku (2462 m), a nad nimi góruje Gerlach (2655 m). Dalej po horyzont widoczne są całe Wysokie i Bielskie Tatry.

Panorama spod szczytu Rysów w kierunku zachodnim

Ostrożnie przechodzimy ostrą grań i potem eksponowany trawers. Jeszcze obejście wokół szczytu i stajemy na północnym wierzchołku Rysów – najwyższy punkt w Polsce – 2499 m n.p.m. (ok. 4:10 od schroniska przy Morskim Oku).

Droga na Rysy - w dole Czarny Staw i Morskie Oko

Teraz czas na odpoczynek i podziwianie wspaniałych panoram, możemy “zaglądnąć” z góry do Doliny Żabiej i dalej Mięguszowieckiej i objąć wzrokiem całe Tatry od Hawrania i Łomnicy na wschodzie po Baraniec i Brestową na zachodzie.

Panoramy z opisami ze szczytu Rysów

Panorama ze szczytu Rysów w kierunku południowym

Panorama ze szczytu Rysów w kierunku pn-zach

Panorama ze szczytu Rysów w kierunku wschodnim

Z Rysami oraz ich otoczeniem wiąże się wiele ciekawych faktów, o których więcej w [Ciekawostkach].
Możemy jeszcze podejść na najwyższy wierzchołek (słowacki) o wysokości 2503 m, pod warunkiem, że znajdzie się trochę miejsca (w sezonie czasami trzeba poczekać w kolejce).

Zejście z Rysów na słowacką stronę - w dole Żabie Stawy Mięguszowieckie

Zejście z Rysów na słowacką stronę

Na słowacką stronę schodzimy nadal czerwonym szlakiem wygodną (w porównaniu do wejścia) ścieżką, najpierw w kierunku Doliny Żabiej (dolina Žabích plies ), a potem przez małe żeberko na grań, którą schodzimy na szeroką Przełęcz Waga (słow. Váha 2 337 m).

Tu mamy jeszcze szansę na ostatnie widoki na północną stronę Tatr i schodzimy prosto do Schroniska pod Rysami (słow. Chata pod Rysmi 2250 m) ok. 0:45 h ze szczytu. Schronisko jest czynne od 1 czerwca do 31 października i jest zaopatrywane przez nosiczy. Po remoncie w 2012 roku wygląda bardzo nowocześnie. Obok schroniska, zawieszony nad przepaścią, stoi słynny kolorowy wychodek.

Po krótkim odpoczynku schodzimy do Doliny Żabiej Mięguszowieckiej pokonując po drodze kilka nietrudnych miejsc ubezpieczonych łańcuchem i klamrami. Obecnie w tym miejscu zainstalowano stalowe schody, które zdecydowanie ułatwiają przejście, część turystów “nie pochwaliła” tego pomysłu. Z nad brzegu Wielkiego Żabiego Stawu możemy ogarnąć wzrokiem Rysy i grań do Wołowej Turni, tym razem od strony słowackiej.

Otoczenie Doliny Żabiej Mięguszowieckiej

Przekraczamy próg doliny i łagodnymi zakosami przez zielone łąki schodzimy do Doliny Mięguszowieckiej, gdzie spotykamy niebieski szlak prowadzący z Hińczowych Stawów (Hincove plesa) do Popradzkiego Stawu (Popradské pleso) i Hotelu Górskiego nad Popradzkim Stawem (Horský Hotel Popradské Pleso) ok. 1:30 h ze Schroniska pod Rysami.

Krzyżują się tutaj liczne szlaki, możemy dwoma drogami zejść do Szczyrbskiego Jeziora (Štrbské Pleso) lub prosto asfaltową drogą w ok. 1 godzinę (niebieskie znaki) do Popradzkiego Jeziora (Popradské pleso) do przystanku kolejki elektrycznej (TEŽ Tatranská elektrická železnica).

Rozkład jazdy najlepiej pobrać ze strony miasta Wysokie Tatry http://www.vysoketatry.sk/tatranska-elektricka-zeleznica.phtml?id3=25218. Schemat połączeń kolejowych w słowackich Tatrach, wraz z cenami, znajduje się pod adresem http://www.slovakrail.sk/sk/preprava-osob/slovensko/produkty-a-zlavy/tatransky-sietovy-listok.html, gdzie można pobrać plik pdf Mapa TEŽ a OŽ .
Bilety można kupić w kasie biletowej, w automacie (tylko na dużych stacjach) lub na stronie https://www.slovakrail.sk/en.html .

UWAGA W pociągu nie ma możliwości zakupu biletów. Bilet należy skasować zaraz po wejściu do wagonu.

Popradzkie Jezioro - mapa

Okolice Popradzkiego Stawu i Doliny Mięguszowieckiej są bardzo atrakcyjnym rejonem do wycieczek. Dokładny opis tego rejonu znajdziecie w naszych opisach:

KOPROWY WIERCH I HIŃCZOWE STAWY

TATRZAŃSKI CMENTARZ SYMBOLICZNY POD OSTERWĄ

Wycieczki z Szczyrbskiego Jeziora:

WODOSPAD SKOK W DOLINIE MŁYNICKIEJ

BYSTRA ŁAWKA W SŁOWACKICH TATRACH

Elektriczką dojedziemy do Starego Smokovca, a dalej najwygodniej jest wrócić autobusem firmy Strama (uwaga: linia jest czynna sezonowo: http://www.strama.eu/).

Możemy też skorzystać z autobusów słowackiego przewoźnika SAD Poprad: http://www.sadpp.sk/poriadky.html
(wyszukiwarka połączeń: http://cp.atlas.sk/vlakbus/spojenie/).