Mogielica nie bez powodu zwana jest Królową Beskidu Wyspowego. Górę, oprócz majestatycznej sylwetki „królującej” nad otoczeniem cechuje obfitość propozycji rekreacyjnych, interesujących nawet dla najbardziej wymagających turystów. Wybór „oferty” zależy tylko od nas. Można dostosować ją do kondycji, nastroju, pory roku. Znajdą tu coś dla siebie przede wszystkim turyści piesi, ale też rowerzyści górscy i biegacze narciarscy. Są to także wymarzone tereny dla uprawiających narciarstwo skiturowe i przełajowe (backcountry).

Mogielica widziana z przełęczy między Jurkowem a Wilczycami

Mogielica widziana z przełęczy między Jurkowem a Wilczycami

Najpopularniejszą formą rekreacji jest oczywiście turystyka piesza, góra cieszy się „wzięciem” nie tylko w sezonie wiosennym, letnim i jesiennym, często odwiedzana jest też zimą.

Piesze trasy na Mogielicę

Na szczyt Mogielicy można dotrzeć praktycznie z 4 stron świata:

– od północy z Przełęczy Rydza Śmigłego, bardzo ciekawa i jedna z bardziej popularnych trasa poprowadzona przez kilka polan, przy dobrej pogodzie możliwość pooglądania panoram.
– również od północy żółtym szlakiem z Tymbarku i Słopnic

– od zachodu, niebieskim szlakiem z Jurkowa, czeka nas prawie 3-godz. marsz, ale jest też sporo widoków, m.in. z polany Cyrla, po drodze przechodzimy koło ciekawej wychodni skalnej „Zbójnicki Stół”

– od południa zielonym szlakiem z Przełęczy Słopnickiej lub niebieskim ze Szczawy przez Bukówkę i Polanę Stumorgową

– z zachodu od strony Jasienia. To już dłuższy trip, z niezwykle urokliwymi akcentami m.in. Polana Stumorgowa (polecamy!).

Najszybciej, bo w godzinę, szczyt zdobędziemy od strony Wyrębisk (parking nad Przełęczą Słopnicką). Jest to krótkie, ale ostre podejście. Szlak prowadzi ścieżką przebiegającą prawie cały czas lasem, pod szczytem przechodzi koło polanki, gdzie stoi krzyż papieski. Opis wycieczki: Wschód słońca na Mogielicy

Wschód słońca na Mogielicy

“Krzyż Papieski” postawiono w 50. rocznicę wycieczki księdza Karola Wojtyły na Mogielicę. Rozciąga się stąd piękny widok na Gorce i Tatry.

Mogielica to obowiązkowy punkt na trasie turystów biorących udział w akcji “Odkryj Beskid Wyspowy”. Niezależnie od pogody impreza ta gromadzi setki chętnych. Na górze odbywają się specjalne pokazy, m.in. pokazy ratownictwa GOPR, występy zespołów folklorystycznych, msza św., wspólny grill. http://www.odkryjbeskidwyspowy.pl

Uczestnicy akcji "Odkryj Beskid Wyspowy" na Mogielicy

Uczestnicy akcji “Odkryj Beskid Wyspowy” na Mogielicy.

Trasy rowerowe wokół Mogielicy

Ale nie tylko turyści piesi mają tu swoje atrakcje. Mogielica to prawdziwy raj dla rowerzystów, a to za sprawą 2 tras o długości ok. 30 km biegnących wokół jej szczytu oraz nad Przełęczą Słopnicką. Trasy, ze względu na malowniczą leśną scenerię i urozmaicenie terenu są świetną propozycją dla wszystkich miłośników kolarstwa górskiego, i zupełnych amatorów, stawiających swoje pierwsze „kroki” w górskim terenie i tych zaawansowanych i bardzo wymagających.
Opis trasy rowerowej na Mogielicy: Rowerem wokół Mogielicy

Trasa rowerowa "Mogielica"

Trasa “Mogielica” jest atrakcyjna dla “dużych” i “małych” rowerzystów

Trasa rowerowa na Mogielicy

Ścieżka rowerowa biegnie przez malowniczy leśny rejon.

Mogielica zimą

W sezonie zimowym ścieżki rowerowe „zamieniają się” w trasy narciarstwa biegowego. Mogielica, która dopiero od kilku lat działa w tej dziedzinie, z roku na rok poprawia swoją ofertę i ma już stałe grono swoich sympatyków. Dużym atutem miejsca jest wypożyczalnia sprzętu sportowego.
Opis trasy biegowej wokół Mogielicy: Mogielica na narty biegowe

Narciarska trasa biegowa "Mogielica"

Trasa narciarstwa biegowego na Mogielicy.

Narciarska trasa biegowa "Mogielica"

Tereny te bardzo chętnie odwiedzają również narciarze skiturowi.

Wieża widokowa na Mogielicy

Mogielica należy do czołówki szczytów, z których rozciągają się przepiękne panoramy. Niewątpliwie duża w tym zasługa usytuowanej na szczycie góry wieży widokowej. Nowa konstrukcja została udostępniona turystom w listopadzie 2022 r. Budowla ma 23 m wysokości, konstrukcja stalowa zakończona jest czterospadowym dachem.
Z wieży, przy dobrych warunkach zobaczymy cały Beskid Wyspowy i Sądecki, Gorce, Pieniny, Tatry, Pasmo Babiej Góry i Beskid Żywiecki a nawet Małą Fatrę.

Wieża widokowa na Mogielicy. Zdj. Krystian Jaworz Art Fotografia

Wieża widokowa na Mogielicy. Zdj. Krystian Jaworz Art Fotografia

Wieża widokowa na Mogielicy. Zdj. Krystian Jaworz Art Fotografia

Wieża widokowa na Mogielicy. Zdj. Krystian Jaworz Art Fotografia

Więcej zdjęć Mogielicy można zobaczyć na stronie Krystian Jaworz Art Fotografia

Wieża widokowa jest popularnym celem amatorów wschodów i zachodów słońca.

Wschód słońca na MogielicyWschód słońca na Mogielicy

Ale nie tylko dla wschodu słońca warto wybrać się na szczyt Mogielicy. Niezwykłą przygodą jest sam spacer w środku nocy, szczególnie jesienią, kiedy gwiazdozbiory są tak liczne i tak dobrze widoczne – wtedy nocna wyprawa jest atrakcją samą w sobie. Opis wycieczki: Wschód słońca na Mogielicy

Co jeszcze warto wiedzieć o Mogielicy?

Wg podań ludowych Mogielica była niegdyś żoną wielkoluda Łopienia.
Przez miejscową ludność nazywana jest „Kopą” (ze względu na charakterystyczny kształt) oraz „Zapowiednicą” – ma to związek z faktem, że bezpośrednio przed burzami nad jej wierzchołkiem gromadzą się ciemne chmury, „zapowiadające” burze.

Pod szczytem znajduje się olbrzymi głaz “Zbójnicki Stół“, jest to miejsce, gdzie podobno zbójnicy liczyli swoje pieniądze. Nieodkryte skarby leżą do dzisiaj schowane w jaskiniach w rejonie Marszałkowej Studni i na polanie Skalne pod Jasieniem.

"Zbójnicki stół" - ambona skalna pod szczytem Mogielicy

“Zbójnicki stół” pod szczytem Mogielicy, miejsce gdzie liczyli pieniądze zbójnicy

Na Mogielicy znajduje się kilka polan, największa z nich to Polana Stumorgowa. W czasie II wojny światowej polana była miejscem zrzutów alianckich dla działających w tym rejonie partyzantów.

Wschód słońca na Mogielicy

Polana Stumorgowa w promieniach wschodzącego słońca

Mogielica to wspaniała propozycja dla wszystkich miłośników niezwykłych górskich klimatów. Szczyt należący do Korony Gór Polski absolutnie wart jest odwiedzenia o każdej porze roku.

Sympatykom regionu polecamy również:

10 najpiękniejszych tras Beskidu Wyspowego

Atrakcje Beskidu Wyspowego

oraz quiz: Jak dobrze znasz Beskid Wyspowy?