Naszą wycieczkę nad Morskie Oko rozpoczynamy na Palenicy Białczańskiej. Osoby, które przyjeżdżają swoim prywatnym samochodem mogą skorzystać ze znajdującego się tutaj parkingu – do dyspozycji kierowców jest 1200 miejsc (łącznie na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie).
Od 2020 roku Tatrzański Park Narodowy wprowadził internetowy system rezerwacji. E-bilety można zakupić za pośrednictwem strony tpn.pl., oraz za pośrednictwem aplikacji SkyCash i mPay. Posiadacz e-biletu ma gwarancję, że będzie miał gdzie zostawić samochód niezależnie od godziny dojazdu. Wyłączona została możliwość opłat u obsługi parkingu, nawet w przypadku wolnych miejsc.
Nowością jest wprowadzenie zróżnicowanych cen w zależności od dnia tygodnia oraz sezonu – wyższe ceny obowiązują w weekendy oraz w tzw. „wysokim” sezonie turystycznym.
Szczegółowe informacje o e-bilecie (gdzie można go kupić, ile kosztuje, czy można go zwrócić, itd.) znajdują się w opracowaniu: Parking na Palenicy Białczańskiej (rejon Morskiego Oka) wyłącznie z e-biletem!
Parking na Palenicy Białczańskiej znajduje się zaledwie 1,5 km od Łysej Polany. Możemy tu dojechać samochodem – ok. 110 km Z Krakowa i ok. 23 km z Zakopanego. Czas jazdy w znacznym stopniu uzależniony jest od natężenia ruchu na Zakopiance i wynosi z Krakowa ok. 2 godzin.
Jadąc z Krakowa najlepiej jest pojechać przez Bukowinę Tatrzańską lub najlepiej (jeżeli możliwe jest przekraczanie granicy słowackiej) przez Jurgów.
Dojazd przez Jurgów – w Nowym Targu trzeba kierować się na drogę nr 49 na Jurgów i przejście graniczne ze Słowacją. Na rondzie w Bukowinie Tatrzańskiej kierujemy się w lewo, nadal drogą nr 49 na Jurgów i przejście graniczne ze Słowacją w Jurgowie / Podspadach. Po przekroczeniu granicy w Podspadach kierujemy się w prawo drogą nr 67 prosto do Tatranskiej Javoriny i dalej do Łysej Polany, gdzie wracamy na polską stronę gdzie skręcamy w lewo i po 1,5 km dojeżdżamy na parking na Palenicy Białczańskiej. Całość drogi z Krakowa wynosi ok. 121 km, jest tylko o 5 km dłuższa od trasy przez Bukowinę Tatrzańską, ale pozwala ominąć często tworzące się korki na odcinku pomiędzy Wierch Porońcem, a Łysą Polaną (pamiętajmy sprawdzić, czy nie ma problemów z przekraczaniem granicy słowackiej).
Dojazd przez Bukowinę Tatrzańską – jeżeli przejazd przez Jurgów nie wchodzi w grę to na wspomnianym powyżej rondzie w Bukowinie Tatrzańskiej kierujemy się prosto drogą nr 960, która przez Bukowinę Tatrzańską, Głodówkę i Wierch Poroniec zaprowadzi nas na Łysą Polanę i parking na Palenicy Białczańskiej (z Krakowa ok. 116 km).
Dojazd z Zakopanego – Z Zakopanego samochodem na Palenicę Białczańską najprościej dojedziemy tzw. Drogą Oswalda Balzera, czyli od ronda św. Jana Pawła II w kierunku na Jaszczurowkę, Cyrhlę i dalej Brzeziny do drogi nr 960 (rondo), gdzie skręcamy w prawo i dojeżdżamy na Łysą Polanę i parking na Palenicy Białczańskiej ( z Zakopanego ok. 22 km).
Jeżeli zabraknie dla nas e-biletów na interesujący nas dzień zawsze możemy pojechać na Palenicę Białczańską komunikacją zbiorową:
– z Zakopanego: rozkład jazdy z Zakopanego
– z Bukowiny Tatrzańskiej: https://ugbukowinatatrzanska.pl/turysta/transport/rozklady-jazdy/839.html
Można też skorzystać z linii autobusowej firmy Strama http://www.strama.eu/ , którą dojedziemy na Łysą Polanę (1,5 km przed Palenicą Białczańską). Przed planowanym wyjazdem należy sprawdzić czy nie ma zmian w planowanych kursach, obecnie na stronie tego przewoźnika znajduje się informacja: “W związku z sytuacją międzynarodową w sezonie letnim 2022 linia Zakopane – Poprad nie będzie kursować”.
Strona TPN oraz aplikacje umożliwiają również zakup biletu wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Aktualny cennik biletów wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązujący od dnia 1 marca 2022 r. (niezależnie od pory roku):
Opłaty w TPN: https://tpn.pl/zwiedzaj/turystyka
Idąc drogą prowadzącą na Rysy mijamy kolejno Wodogrzmoty Mickiewicza, poniżej Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki (trzeba zejść z głównego szlaku czerwonego), Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami i Rysy.
Od Czarnego Stawu możemy się wybrać również na Przełęcz pod Chłopkiem.
Wyruszając z Palenicy Białczańskiej można zrobić pętlę przez Dolinę Pięciu Stawów Polskich, idąc dalej przez Świstówkę do Morskiego Oka (powrót asfaltem na Palenicę Białczańską) lub przez Szpiglasową Przełęcz i Dolinkę za Mnichem do Morskiego Oka.
Dodatkowo z Dolinki za Mnichem można wejść na Wrota Chałubińskiego.
Dolina Pięciu Stawów Polskich może być celem samym w sobie lub etapem do wejścia na kolejne fragmenty Orlej Perci – od Krzyżnego, przez Kozi Wierch po Zawrat.
Bezpośrednio z parkingu na Palenicy Białczańskiej można w niecałą godzinę wejść na Rusinową Polanę, a dalej na Gęsią Szyję lub/i na słynne “Wiktorówki“.
Dodatkowo z Łysej Polany możemy wyruszyć w Tatry Słowackie przez Dolinę Kaczą na Polski Grzebień i Małą Wysoką lub Rohatkę.
Warto pamiętać, że Palenica Białczańska to bardzo popularne miejsce parkowania, w wakacyjne dni i tzw. długie weekendy w rejonie tworzą się korki, które utrudniają dojazd do parkingu, co niestety dodatkowo opóźnia wyjście na szlak. Tatrzański Park Narodowy zachęca, by zaplanować przyjazd jak najwcześniej, najlepiej przed godz. 8 rano. Zaleca zakup biletów z wyprzedzeniem, zwłaszcza w przypadku weekendów. Różnicując ceny na parkingach zachęca do przyjazdu w rejon Morskiego Oka poza sezonem, najlepiej między poniedziałkiem a piątkiem.