Naszą wycieczkę nad Morskie Oko rozpoczynamy na Palenicy Białczańskiej. Osoby, które przyjeżdżają swoim prywatnym samochodem mogą skorzystać ze znajdującego się tutaj parkingu – do dyspozycji kierowców jest 1200 miejsc (łącznie na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie).

Od 2020 roku Tatrzański Park Narodowy wprowadził internetowy system rezerwacji. E-bilety można zakupić za pośrednictwem strony tpn.pl., oraz za pośrednictwem aplikacji SkyCash i mPay. Posiadacz e-biletu ma gwarancję, że będzie miał gdzie zostawić samochód niezależnie od godziny dojazdu. Wyłączona została możliwość opłat u obsługi parkingu, nawet w przypadku wolnych miejsc.
Nowością jest wprowadzenie zróżnicowanych cen w zależności od dnia tygodnia oraz sezonu – wyższe ceny obowiązują w weekendy oraz w tzw. „wysokim” sezonie turystycznym.

E-bilety na parking na Palenicy Białczańskiej

Szczegółowe informacje o e-bilecie (gdzie można go kupić, ile kosztuje, czy można go zwrócić, itd.) znajdują się w opracowaniu: Parking na Palenicy Białczańskiej (rejon Morskiego Oka) wyłącznie z e-biletem!

Dojazd samochodem na Palenicę Białczańską

Parking na Palenicy Białczańskiej znajduje się zaledwie 1,5 km od Łysej Polany. Możemy tu dojechać samochodem – ok. 110 km Z Krakowa i ok. 23 km z Zakopanego. Czas jazdy w znacznym stopniu uzależniony jest od natężenia ruchu na Zakopiance i wynosi z Krakowa ok. 2 godzin.
Jadąc z Krakowa najlepiej jest pojechać przez Bukowinę Tatrzańską lub najlepiej (jeżeli możliwe jest przekraczanie granicy słowackiej) przez Jurgów.

Dojazd przez Jurgów – w Nowym Targu trzeba kierować się na drogę nr 49 na Jurgów i przejście graniczne ze Słowacją. Na rondzie w Bukowinie Tatrzańskiej kierujemy się w lewo, nadal drogą nr 49 na Jurgów i przejście graniczne ze Słowacją w Jurgowie / Podspadach. Po przekroczeniu granicy w Podspadach kierujemy się w prawo drogą nr 67 prosto do Tatranskiej Javoriny i dalej do Łysej Polany, gdzie wracamy na polską stronę gdzie skręcamy w lewo i po 1,5 km dojeżdżamy na parking na Palenicy Białczańskiej. Całość drogi z Krakowa wynosi ok. 121 km, jest tylko o 5 km dłuższa od trasy przez Bukowinę Tatrzańską, ale pozwala ominąć często tworzące się korki na odcinku pomiędzy Wierch Porońcem, a Łysą Polaną (pamiętajmy sprawdzić, czy nie ma problemów z przekraczaniem granicy słowackiej).

Dojazd przez Bukowinę Tatrzańską – jeżeli przejazd przez Jurgów nie wchodzi w grę to na wspomnianym powyżej rondzie w Bukowinie Tatrzańskiej kierujemy się prosto drogą nr 960, która przez Bukowinę Tatrzańską, Głodówkę i Wierch Poroniec zaprowadzi nas na Łysą Polanę i parking na Palenicy Białczańskiej (z Krakowa ok. 116 km).

Dojazd z Zakopanego – Z Zakopanego samochodem na Palenicę Białczańską najprościej dojedziemy tzw. Drogą Oswalda Balzera, czyli od ronda św. Jana Pawła II w kierunku na Jaszczurowkę, Cyrhlę i dalej Brzeziny do drogi nr 960 (rondo), gdzie skręcamy w prawo i dojeżdżamy na Łysą Polanę i parking na Palenicy Białczańskiej ( z Zakopanego ok. 22 km).

Dojazd busem/ autobusem na Palenicę Białczańską

Jeżeli zabraknie dla nas e-biletów na interesujący nas dzień zawsze możemy pojechać na Palenicę Białczańską komunikacją zbiorową:
– z Zakopanego: rozkład jazdy z Zakopanego
– z Bukowiny Tatrzańskiej: https://ugbukowinatatrzanska.pl/turysta/transport/rozklady-jazdy/839.html

Można też skorzystać z linii autobusowej firmy Strama http://www.strama.eu/ , którą dojedziemy na Łysą Polanę (1,5 km przed Palenicą Białczańską). Przed planowanym wyjazdem należy sprawdzić czy nie ma zmian w planowanych kursach, obecnie na stronie tego przewoźnika znajduje się informacja: “W związku z sytuacją międzynarodową w sezonie letnim 2022 linia Zakopane – Poprad nie będzie kursować”.

Bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego

Strona TPN oraz aplikacje umożliwiają również zakup biletu wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Aktualny cennik biletów wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązujący od dnia 1 marca  2022 r. (niezależnie od pory roku):

  • bilet normalny 8,00 zł
  • bilet ulgowy 4,00 zł
  • bilet 7-dniowy normalny 40,00 zł
  • bilet 7-dniowy ulgowy 20,00 zł
  • bilet grupowy normalny (grupa do 10 osób) 72,00 zł
  • bilet grupowy ulgowy (grupa do 10 osób) 36,00  zł

Opłaty w TPN: https://tpn.pl/zwiedzaj/turystyka

Palenica Białczańska to świetny punkt startu na wiele popularnych szlaków w Tatrach.

Idąc drogą prowadzącą na Rysy mijamy kolejno Wodogrzmoty Mickiewicza, poniżej Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki (trzeba zejść z głównego szlaku czerwonego), Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami i Rysy.
Od Czarnego Stawu możemy się wybrać również na Przełęcz pod Chłopkiem.

Wyruszając z Palenicy Białczańskiej można zrobić pętlę przez Dolinę Pięciu Stawów Polskich, idąc dalej przez Świstówkę do Morskiego Oka (powrót asfaltem na Palenicę Białczańską) lub przez Szpiglasową Przełęcz i Dolinkę za Mnichem do Morskiego Oka.
Dodatkowo z Dolinki za Mnichem można wejść na Wrota Chałubińskiego.

Dolina Pięciu Stawów Polskich może być celem samym w sobie lub etapem do wejścia na kolejne fragmenty Orlej Perci – od Krzyżnego, przez Kozi Wierch po Zawrat.

Bezpośrednio z parkingu na Palenicy Białczańskiej można w niecałą godzinę wejść na Rusinową Polanę, a dalej na Gęsią Szyję lub/i na słynne “Wiktorówki“.

Dodatkowo z Łysej Polany możemy wyruszyć w Tatry Słowackie przez Dolinę Kaczą na Polski Grzebień i Małą Wysoką lub Rohatkę.

 

Warto pamiętać, że Palenica Białczańska to bardzo popularne miejsce parkowania, w wakacyjne dni i tzw. długie weekendy w rejonie tworzą się korki, które utrudniają dojazd do parkingu, co niestety dodatkowo opóźnia wyjście na szlak. Tatrzański Park Narodowy zachęca, by zaplanować przyjazd jak najwcześniej, najlepiej przed godz. 8 rano. Zaleca zakup biletów z wyprzedzeniem, zwłaszcza w przypadku weekendów. Różnicując ceny na parkingach zachęca do przyjazdu w rejon Morskiego Oka poza sezonem, najlepiej między poniedziałkiem a piątkiem.