Trzy Korony i Sokolica to główne szczyty Pienin Właściwych znajdujące się na początku i końcu Przełomu Dunajca. Na ich skalistych wierzchołkach znajdują się zabezpieczone barierkami tarasy widokowe, które są jedną z głównych atrakcji Pienin. Sieć szlaków umożliwia zdobycie obu szczytów w ciągu jednego dnia i równocześnie przejście Sokolą Percią oraz na Górę Zamkową. W trakcie tej wycieczki, oprócz wspaniałych panoram zobaczymy ruiny Zamku Pienińskiego, wiosną i latem piękne kwitnące łąki, dużą atrakcją jest również przeprawa łodzią przez Dunajec. Niestety, słynna reliktowa sosenka będąca symbolem Sokolicy, została uszkodzona w 2018 r. i obecnie zachował się tylko jej fragment.
W sezonie turystycznym trasa ta jest bardzo uczęszczana i może okazać się, że trzeba będzie czekać w kolejce, aby wejść na szczyt Trzech Koron.

Kraj: PolskaWidoki ze szlaku Sokolej Perci
Rejon: Pieniny

Punkt wyjścia: Szczawnica
Punkt powrotu: Krościenko
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: niewielkie
Suma wzniesień: ok. 840 m
Długość trasy: 11,6 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 5:40 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).

Uwaga! Zamek Pieniny na Górze Zamkowej został otwarty (zakończono większość prac remontowych ruin zamku).

Zobacz dodatkowe informacje:

Mapa online: Pieniny

DOJAZD      EKWIPUNEK       POGODA

NOCLEGI online

Więcej praktycznych informacji – w panelu bocznym (PC) lub na dole strony (mobile).


Poniżej fragment mapy turystycznej Pienin Wydawnictwa Compassrejon Trzech Koron

Sokolica i Trzy Korony mapa

W Szczawnicy trasa (czerwony szlak) ma swój początek przy Przystani Wodnej, przy dobrze widocznej, wystającej z wód Dunajca  skale Kotuńka” – tej, na której stoi rzeźba górala witającego gości przybywających do Szczawnicy. Obok znajduje się parking, wypożyczalnia rowerów i sklepy z pamiątkami.

Szczawnica - przystań flisacka kończąca spływ Dunajcem

Szczawnica – przystań flisacka kończąca spływ Dunajcem

Idąc, mijamy po lewej stronie odchodzącą ścieżkę (niebieski szlak) do Schroniska PTTK „Orlica” i na Szafranówkę. Tuż przy trakcie, przy Białej Skale, stoi Pawilon Pienińskiego Parku Narodowego (możliwość bezpłatnego zwiedzenia wystawy geologiczno-przyrodniczej). W sąsiedztwie budynku warto zwrócić uwagę na “Grotę Zyblikiewicza”  – dużą skalną wnękę znajdująca się w zboczu Kaczego (wnęka nazywana była dawniej Piecem Majki lub Grotą Cygańską).

“Grota Zyblikiewicza” – duża skalna wnęka znajdująca się w zboczu Kaczego

“Grota Zyblikiewicza” – duża skalna wnęka znajdująca się w zboczu Kaczego

Nieco powyżej przy drogowskazach zmieniamy szlak na niebieski i schodzimy z drogi nad brzeg Dunajca, skąd musimy przeprawić się na drugi jego brzeg. Łódź jest konstrukcją zbliżona do tratw flisackich, a obsługuję ją jedna osoba. Przeprawa jest czynna:Tablica informacyjna o przewozie przez Dunajec
15.04 – 30.06   8.00 – 19.00
1.07 – 31.08      8.00 – 20.00
1.09 – 30.09     8.00 – 18.00
1.10 – 31.10       8.00 – 17.00
Opłata wynosi 3 PLN od osoby dorosłej i 1,5 PLN za dziecko do 10 lat (dane 2020).

Przeprawa przez Dunajec pod Sokolicą

Przeprawa przez Dunajec pod Sokolicą

Po drugiej stronie szlak prowadzi stromo w górę cały czas lasem. W połowie podejścia odsłania się ładny widok na Szczawnicę. Powyżej ścieżka wspina się zakosami wzdłuż stalowych barierek, a następnie częściowo skalnym terenem trawersuje w prawo i okrąża szczyt Sokolicy.

Panorama Szczawnicy z podejścia niebieskim szlakiem na Sokolicę

Panorama Szczawnicy z podejścia niebieskim szlakiem na Sokolicę

Po nieco ponad pół godziny drogi, licząc od przeprawy docieramy do budki, w której dyżuruje  przedstawiciel Pienińskiego Parku Narodowego. Wejście na galerię widokową Sokolicy jest płatne. Bilet wykupiony na Trzech Koronach  jest ważny w tym samym dniu na Sokolicy i odwrotnie. Aktualny cennik znajdziemy na stronie: https://www.pieninypn.pl/pl/1131/0/oplaty-za-zwiedzanie.html

Skalną ścieżką ogrodzoną barierkami w 10 minut zdobywamy szczyt Sokolicy (747 m). Widoki zapierają dech w piersiach, stoimy na skalnej krawędzi, której prawie pionowa przepaść ma ok. 100 m wysokości, a od poziomu Dunajca dzieli nas ponad 300 m w pionie.

Widok na Przełom Dunajca ze szczytu Sokolicy i nieistniejąca już słynna sosenka

Widok na Przełom Dunajca ze szczytu Sokolicy i nieistniejąca już słynna sosenka

Widok na Tatry ze szczytu Sokolicy i nieistniejąca już słynna sosenka

Widok na Tatry ze szczytu Sokolicy i nieistniejąca już słynna sosenka

Widok na Przełom Dunajca ze szczytu Sokolicy i nieistniejaca już słynna sosenka

Do roku 2018 można było zobaczyć tu najsłynniejszą w Polsce charakterystyczną sosnę reliktową, której wiek oceniany był na ok. 500 lat.  Niestety, w trakcie akcji ratunkowej z użyciem śmigłowca, pęd powietrza złamał pień sosenki. Zobaczymy tu inne, nie tak okazałe sosenki, które również są idealnym tłem do pamiątkowych zdjęć. Uwaga! Przechodzenie na drugą stronę barierek grozi śmiercią!
W szczycie sezonu turystycznego może okazać się, że będziemy musieli czekać w kolejce, aby znaleźć wolne miejsce na galerii.

Złamana w 2018 r. słynna sosenka na szczycie Sokolicy

Ze szczytu schodzimy tą samą drogą do kasy, a dalej w lewo w dół niebieskim szlakiem na Przełęcz Sosnów  (665 m). Z przełęczy zbiega w prawo w dół zielony szlak do Krościenka (1:00 h), a niebieski prowadzi skalną zalesioną granią, która nosi nazwę Sokolej Perci. Trasa nie jest trudna technicznie i bardzo atrakcyjna.

Pokonujemy kolejne niewybitne szczyty i przełęcze, z których co pewien czas otwierają się wspaniałe widoki na Przełom Dunajca. Wszystkie trudniejsze, strome miejsca są zabezpieczone stalowymi barierkami. Przechodzimy przez szczyt Czertezika  (772 m) i schodzimy nieco do rozwidlenia szlaków.

Czertezik (772 m)

Ponownie zielone znaki prowadzą do Krościenka, ale tym razem wzdłuż Sokolej Perci, omijając jej najwyższy punkt  – szczyt Czerteż  (774 m), na który wspinamy się niebieskim szlakiem. Ze szczytu wspaniale widać potężną ścianę Sokolicy, opadającą pionowo w Przełom Dunajca. Schodzimy w dół na przełęcz Burzana  (724 m), gdzie znów spotykamy zielony szlak (1:00 h do Krościenka).

Niebieski szlak prowadzi nas cały czas granią równolegle do płynącego w dole Pienińskiego Potoku na Ociemny Wierch (740 m) i Białe Skały (749 m). W kierunku Pienińskiego Potoku (płd.) grań opada 20-metrowymi urwiskami. Poniżej, w obszarze ochrony ścisłej, znajduje się najdłuższa jaskinia polskich Pienin – Jaskinia w Ociemnem.

Na szlaku Sokolej Perci

Na szlaku Sokolej Perci

Sokola Perć powoli ustępuje łagodnym łąkom i docieramy na Bańków Gronik (678 m) do skrzyżowania z żółtym szlakiem (z Krościenka na Przeł. Szopka).

Pienińskie łąki koło Bańków Gronik

Dalej idziemy szeroką szutrową drogą (znaki żółte i niebieskie – kierunek Sromowce) i w 10 minut docieramy do Pienińskiego Potoku. Przejście przez potok jest poprowadzone drewnianym pomostem z ławeczkami, gdzie można odpocząć i napić się chłodnej wody prosto z drewnianej rynienki.

Pieniński Potok

Po kolejnych 10 minutach marszu skręcamy w lewo za niebieskimi znakami w kierunku Zamku Pienińskiego. Przechodzimy przez piękną, szczególnie na wiosnę, polanę Wyrobek i dalej zalesionymi zboczami na Górę Zamkową (779 m).

Polana Wyrobek w drodze na Górę Zamkową

Polana Wyrobek w drodze na Górę Zamkową

Miejsce warto odwiedzić z kilku powodów – znajdują się tu ruiny tzw. Zamku Pienińskiego, z którym wiąże się kilka ciekawostek. Jedna z nich związana jest z historią św. Kingi, która wraz z innymi zakonnicami z klasztoru w Starym Sączu schroniła się tu przed Tatarami. Na pamiątkę tego wydarzenia powstała tu Grota Św. Kingi. I druga, bardziej współczesna historia – przed I wojną światową w ruinach zamku powstała „Pustelnia Pienińska”. Do 1949 r. mieszkał tu prawdziwy pustelnik.

Wejście do Pienińskiego Zamku

Wejście do Pienińskiego Zamku

Dalej ścieżka niebieskiego szlaku trawersuje szczyt Ostrego Wierchu efektownymi, ale bezpiecznymi kładkami i w 15 min. docieramy na Polanę Kosarzyska (824 m).

W lewo w dół zbiega stąd zielony szlak do Sromowiec, a nasz niebieski szlak wznosi się przez polanę i dalej przez las w niecałe pół godziny doprowadza do drewnianej kasy biletowej i placyku z ławkami (poczekalni do wejścia na szczyt). W okresie od 20.04 do 31.10 za wejście na platformę widokową na szczycie Trzech Koron pobierane są opłaty: 5,00 zł – bilet normalny, 2,50 zł – bilet ulgowy. Bilet wykupiony na Trzech Koronach jest ważny w tym samym dniu na Sokolicy i odwrotnie (http://www.pieninypn.pl/pl/1131/0/oplaty-za-zwiedzanie.html).

Polana Kosarzyska (824 m)

Polana Kosarzyska (824 m)

Wejście na sam szczyt Okrąglicy (982 m)odbywa się po stalowych schodach i pomostach z uwzględnieniem ruchu dwukierunkowego. Na platformie mieści się do 30 osób; w sezonie, przy dobrej pogodzie, tworzą się tutaj kolejki. Platforma widokowa na szczycie Trzech Koron jest wspaniałym punktem widokowym o każdej porze roku.

Schody na galerię widokową na szczycie Trzech Koron

Schody na galerię widokową na szczycie Trzech Koron

Możemy stąd podziwiać wspaniałe panoramy Tatr, Jeziora Czorsztyńskiego na tle Pilska i Babiej Góry, dalej masywu Gorców z Lubaniem (1225 m) oraz w kierunku wschodnim panoramę pasma Przehyby i Radziejowej, a bardziej na południe w dole Przełom Dunajca, a za nim Małe Pieniny z najwyższym szczytem Wysoka (1050 m). Dobrze jest pamiętać o zabraniu czegoś ochronnego przed wiatrem, bo bezwietrzna aura zdarza się na szczycie Trzech Koron bardzo rzadko.

Ze szczytu wracamy pod kasę i dalej schodzimy niebieskim szlakiem na Przełęcz Szopka (780 m). Po drodze mijamy deszczoschron i kilka polanek z pięknymi widokami.

Widoki z zejścia z Trzech Koron na Przełęcz Szopka

Widoki z zejścia z Trzech Koron na Przełęcz Szopka

Po ok. 0:30 h stajemy na Polanie Szopczańskiej (Przełęcz Szopka 779 m), z której  otwiera się wspaniała panorama Tatr. Polana jest ogrodzona drewnianym płotem, ponieważ w sezonie przepływ turystów jest tak wielki, że mogłaby zostać zadeptana. Krzyżują się tutaj szlaki: w lewo żółty szlak zbiega do Sromowiec, prosto niebieski prowadzi do Czorsztyna, a my skręcimy w prawo za żółtymi znakami do Krościenka.

Przełęcz Szopka (779 m)

Przełęcz Szopka (779 m)

Przełęcz Szopka (779 m)

Przełęcz Szopka (779 m)

Przed nami łatwe zejście wygodną drogą przez malownicze łąki. Po 10 minutach wchodzimy na drogę, którą już szliśmy w przeciwnym kierunku, mijamy Pieniński Potok, Bańków Gronik i docieramy do granicy Pienińskiego Parku Narodowego w miejscu połączenia z zielonym szlakiem z Czertezika.

Schodzimy dalej brzegiem widokowych plan, z których świetnie widać Krościenko i Dolinę Dunajca. Mijamy Stalowy Krzyż i drogą o nazwie „Pod Ociemne” docieramy na ulicę Trzech Koron w Krościenku.

Panorama Krościenka z żółtego szlaku

Panorama Krościenka z żółtego szlaku

Stąd już tylko parę minut ulicą Jagiellońską do Rynku. Warto zwiedzić tu kościół Wszystkich Świętych (XIV w…). Z Krościenka do Szczawnicy możemy wrócić jednym z licznie kursujących busów lub wybrać się na 5 km spacer brzegiem Dunajca do przystani flisackiej, skąd wyruszyliśmy.

 

Zachęcamy do skorzystania z pozostałych opisanych tras w Pieninach:

Z Jaworek do Czerwonego Klasztoru przez słowackie Pieniny
Sokola Perć i Sokolica w Pieninach
Trzy Korony i Pieniński Zamek
Ze Snozki na Trzy Korony
Homole, Wysoka, Biała Woda
Zimowe panoramy spod Wysokiej w Pieninach
Zimowy spacer przez Rezerwat Białej Wody w Pieninach
Wąwóz Homole zimą
Żar – góra na Spiszu
Pieniny – 30 miejsc, które musisz zobaczyć