Jeziora tatrzańskie rzadko są celem samym w sobie, najczęściej oglądamy je w trakcie wędrówki, niejako „po drodze” na szczyt. No, może oprócz Morskiego Oka, które podbija statystykę odwiedzin za wszystkie pozostałe. A szkoda, bo wiele z tatrzańskich stawów naprawdę warte jest bliższego poznania – przepięknie położone, różnorodne, często związane z ciekawymi historiami i legendami mogą być atrakcyjnym pomysłem na górską wędrówkę.
W Tatrach znajduje się około 200 stawów (oprócz okresowych i mniejszych oczek). Z tej imponującej liczby wybraliśmy tylko kilkanaście, ale takich, które mogą być samodzielnym celem wyprawy. Kolejność na liście jest zupełnie subiektywna, niestety, nie można wszystkich umieścić na miejscu 1. W celu lepszego uporządkowania przygotowaliśmy osobną listę propozycji najpiękniejszych tatrzańskich jezior dla strony polskiej i słowackiej.
Największy i najgłębszy staw Tatr Słowackich: pow. 20 ha, maksymalna głębokość 53,7m, maksymalna temperatura wody nie przekracza 8o C. O jego wyjątkowości przesądzają nie tyle powyższe parametry, co przede wszystkim przepiękne położenie. Staw leży na wys.1946 m, w Dolinie Hińczowej, u stóp Mięguszowieckich Szczytów, które malowniczo odbijają się w jego tafli. Aż trudno uwierzyć, że po drugiej stronie „Mięgusze” opadają potężnymi, groźnymi ścianami wprost do Morskiego Oka, które znajduje się aż 551 metrów niżej niż Hińczowy Staw.
Dlaczego warto?
Hińczowe stawy mogą być świetną propozycją dla osób szukających wycieczek niezbyt trudnych technicznie, ale jednocześnie widokowych i bardzo „tatrzańskich”. Cała trasa jest bardzo atrakcyjna, przechodzimy przez urokliwe potoki: Żabi i Hińczowy, czekają nas też piękne górskie widoki w Dolinie Mięguszowieckiej – zobaczymy m.in. Szatana i Mięguszowieckie Szczyty.
Uwaga – przy gorszych warunkach pogodowych należy zachować ostrożność przy przejściu przez Hińczowy Potok (śliskie głazy).
Opis trasy: Koprowy Wierch i Hińczowe Stawy
Dojście – do stawów dojdziemy niebieskim szlakiem turystycznym (trasa na Koprowy Wierch): stacja kolejki „Popradské pleso” – Popradzki Staw – Hińczowy Staw – 2:35 h
– Niżni Staw Spiski (słow. Nižné Spišské pleso, 2000 m)
– Mały Staw Spiski (słow. Malé Spišské pleso, 2000 m)
– Pośredni Staw Spiski (Prostredné Spišské pleso, 2013 m)
– Wielki Staw Spiski (Veľké Spišské pleso, 2014 m)
– Zadni Staw Spiski (Vyšné Spišské pleso, 2022 m)
Stawy znajdują się, a jakże by inaczej, w Dolinie Pięciu Stawów Spiskich – miejscu pięknym, ale jednocześnie bardzo surowym. To co uderza przy pierwszym kontakcie z doliną to jej otoczenie – wznoszące się dookoła imponujące tatrzańskie szczyty: Durny i Lodowy, Łomnica, Baranie Rogi, Pośrednia Grań. Pewnym wyróżnikiem miejsca są oryginalne, wygładzone, popękane skały, zwane mutonami, które występują na dnie doliny. Doskonale obrazuje je inna nazwa, a mianowicie skały bochenkowate lub bochny skalne (występują też nazwy baranie łby, barańce).
Warto jeszcze wspomnieć o 2 stawach tu występujących – znajdującym się na wysokości 2207 m n.p.m. okresowym Baranim Stawku, który jest najwyżej położonym stawem tatrzańskim, oraz Lodowym Stawie, który jest najwyżej położonym stałym stawem w Tatrach (2157 m, lub wg niektórych źródeł 2192 m).
Na progu doliny, na wys. 2015 m znajduje się Schronisko Téryego, popularnie zwane Terinką. Jest to najwyżej położone schronisko tatrzańskie czynne cały rok.
Dolina Pięciu Stawów Spiskich najczęściej jest przystankiem dla osób idących przez Lodową Przełęcz do Jaworzyny Tatrzańkiej lub na Czerwoną Ławkę, stąd też zwykle sporo tu ludzi, ale bez obaw, zawsze można znaleźć spokojne miejsce przy którymś ze stawów.
Dlaczego warto?
Podobnie jak przy polskiej „Piątce” i tu znajdziemy sporo atrakcji z kategorii „NAJ”:
– najwyżej położony staw tatrzański – okresowy Barani Stawek
– najwyżej położony stały staw tatrzański – Lodowy Staw
– znajdujące się najwyżej w Tatrach, czynne cały rok Schronisko Téryego
– możliwość podejścia na Przełęcz Lodową (2372 m), najwyżej położoną tatrzańską przełęcz, przez którą poprowadzony jest szlak turystyczny
Nie tylko dolina posiada swoje atrakcje, cała trasa jest bardzo ciekawa i urozmaicona. Zobaczymy m.in. piękne wodospady: „Wodospad Olbrzymi” i „Złota Siklawa” oraz imponującą Żółtą Ścianę słynącą z trudnych dróg wspinaczkowych. Przejdziemy obok najstarszego zachowanego w Tatrach schronu turystycznego – Rainerowej Chatki, w której obecnie mieście się muzeum nosiczy. Przede wszystkim zobaczymy najwyższe tatrzańskie szczyty okalające Dolinę Pięciu Stawów Spiskich, a przy okazji wizyty dolinę można porównać z „naszą” „Piątką”.
Trasa przez Lodową Przełęcz: https://gorydlaciebie.pl/wyprawy/lodowa-przelecz/
Dojście – ze Starego Smokowca wyjeżdżamy kolejką linowo-terenową na Hrebienok (możemy wyjść piechotą po asfalcie), stąd w 1:10 h dotrzemy czerwonym szlakiem Magistrali Tatrzańskiej do Schroniska Zamkowskiego i dalej zielonym szlakiem biegnącym przez Dolinę Małej Zimnej Wody do Schroniska Téryego – 2:00 h.
Można też dojść zielonym szlakiem z Jaworzyny Tatrzańskiej przez Lodową Przełęcz, ale to znacznie dłuższa trasa – ok. 6:00 h.
Jest to największy staw w Kieżmarskiej Dolinie, znajduje się u stóp Jastrzębiej Turni i Małego Kieżmarskiego Szczytu, na wysokości 1545 m n.p.m. Ma powierzchnię 1,770 ha i głębokość 4,5 m.
Woda w Zielonym Stawie faktycznie jest koloru zielonego. Ludowe podania głoszą, że kolor ten pochodzi od legendarnego karbunkułu (rubin), który spadł do stawu z wierzchołka Jastrzębiej Turni, a wraz z nim syn hrabiego Tökölyego, który chciał go zdobyć. Natomiast Stanisław Staszic tłumaczył kolor stawu odbiciem w wodzie skał pokrytych mchem. Na dnie jeziora dostrzec można turkusowe plamy. Są to miejsca, gdzie pod ciśnieniem wypływają podziemne źródła.
Dlaczego warto?
Miejsce jest niezwykłe, uderza przede wszystkim kontrast – z jednej strony bardzo urokliwy, łagodny “Zielony Staw” i wznoszące się nad nim masywne, groźne skalne ściany szczytów: Koziej Turni, Jastrzębiej Turni i Małego Kieżmarskiego Szczytu.
Dużym atutem miejsca jest stojące nad stawem „Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim”, które jest także świetną bazą wypadową na tatrzańskie szczyty: Jagnięcy, Kieżmarski. Schronisko polecamy również rodzinom z dziećmi, jest to sprawdzona, dodatkowa atrakcja podczas rodzinnych wędrówek. Wtedy czeka na nas dodatkowy bonus – oglądana o wschodzie słońca ogromna północna ściana Kieżmarskiego Szczytu – widok absolutnie bezcenny.
Opis naszej trasy przez Przełęcz Bielską https://gorydlaciebie.pl/wyprawy/szeroka-przelecz/.
Dojście – jest kilka możliwości dotarcia nad Zielony Staw Kieżmarski. Najłatwiej i najszybciej dotrzemy żółtym szlakiem, który rozpoczyna się przy Drodze Wolności między Kieżmarskimi Żłobami i uzdrowiskiem Matlary (wzdłuż Białej Wody Kieżmarskiej) – 3:15 h.
Można dojść również znad Łomnickiego Stawu przez Rakuską Czubę – 1:50 h, lub dłuższą i urozmaiconą trasą ze Zdziaru przez Szeroką Przełęcz Bielską – 5 h.
Popradzki Staw, dawniej Rybi Staw, Mały Rybi Staw to jedno z piękniejszych tatrzańskich jezior, znajduje się u wylotu Doliny Złomisk na wysokości 1494 m n.p.m. Staw ma powierzchnię 6,88 ha i głębokość 17,6 m. Jest jednym z nielicznych tatrzańskich jezior, w którym naturalnie występują ryby. Z Doliny Złomisk spływa do niego Zmarzły Potok, natomiast w kierunku południowym wypływa Potok Krupa (ten później łączy się z Potokiem Mięguszowieckim dając początek rzece Poprad).
Nad stawem stoi Hotel Górski Popradské pleso – byłe Schronisko kpt. Morávki ( Popradská chata) oraz Schronisko Majlátha.
Wokół jeziora ułożona jest szeroka, wygodna ścieżka (żółty szlak), idealna na spacer, po drodze odbija czerwony szlak na Przełęcz pod Osterwą (Sedlo pod Ostrvou).
Po przeciwległej stronie stawu, od strony południowej, tuż przy ujściu Potoku Krupa żółty szlak prowadzi na Tatrzański Cmentarz Symboliczny pod Osterwą (Tatranský symbolický cintorín), miejsce szczególne, poświęcone ludziom, którzy zginęli w górach. Bardzo zachęcamy do odwiedzenia go, otwarty jest od 15.06 – 1.11.
Dlaczego warto?
Wycieczka nad jezioro jest doskonałą propozycją na piękny, górski spacer, szczególnie jesienią, kiedy przebarwiają się licznie rosnące przy szlaku jarzębiny. Poza tym jest to bardzo widokowa trasa: wyjątkowo prezentuje się szerokie dno Doliny Mięguszowieckiej i górująca nad Popradzkim Stawem Dolina Złomisk (Zlomisková dolina). Polecamy wycieczkę tutaj w sezonie letnim i wczesnojesiennym, kiedy otwarty jest Tatrzański Cmentarz Symboliczny pod Osterwą.
Trasa: Nad Popradzki Staw
Tatrzański Cmentarz pod Osterwą
Dojście – Nad staw można dotrzeć m.in. ze Szczyrbskiego Plesa. Czerwony szlak prowadzi urokliwą, kamienną ścieżką, która trawersuje zbocza Skrajnej Baszty (Patria). Czas przejścia Szczyrbskie Jezioro – Popradzkie Jezioro ok. 1:30 h.
Rohackie Stawy to cztery stawy w Dolinie Rohackiej:
– Wyżni Staw Rohacki (Zadni Staw Rohacki)
– Pośredni Staw Rohacki
– Mały Staw Rohacki
– Niżni Staw Rohacki, zwany też Wielkim Stawem Rohackim (słow. Veľké Roháčske pleso) jest największym z Rohackich Stawów, ma 2,22 ha powierzchni i 7 m głębokości. Obok znajduje się mały budynek – schron, wybudowany przez Tatrzańskie Pogotowie Górskie. Ze stawu wypływa woda, która zasila Rohacki Potok.
Dlaczego warto?
Stosunkowo łatwa i bardzo atrakcyjna wycieczka do Rohackich Stawów jest doskonałą propozycją dla wszystkich, także dla rodzin z dziećmi. Trasa umożliwia zrobienie pętli i odwiedzenie trzech dolin: Rohackiej, Smutnej i Spalonej. Przy zejściu warto podejść do Rohackich Wodospadów. Jest też szansa na spotkanie świstaków, które dosyć licznie zamieszkują te rejony.
Dojście – do stawów prowadzi ścieżka dydaktyczna i szlaki turystyczne: zielony od Bufetu Rohackiego przez Smutną Dolinę lub niebieski od Adamculi przez Spaloną Dolinę
Czas przejścia całej trasy: parking Rohace-Spalena – Rohacki Bufet – Rohackie Stawy – Spalena Dolina – parking Rohace-Spalena – ok. 5 h.
Litworowy Staw znajduje się na wysokości 1863 m n.p.m., ma powierzchnię 1,67 ha i głębokość 19.1 m. Znad jego brzegu rozciąga się wspaniały widok na masyw Rumanowego Szczytu, Ganek, Rysy, Niżnie Rysy. J. Nyka podaje, że przy stawie pochowano dwóch zbójników zabitych przez łapszańskich juhasów. Kilka metrów od stawu, na pn.- wsch. od szlaku znajduje się spora koleba, mogąca pomieścić 3-4 osoby.
Dlaczego warto?
Trasa wycieczki jest bardzo widokowa, szczególnie wspaniała jest sceneria Kaczej Doliny i widzianego ze szlaku Ciężkiego Stawu, który wydaje się być zawieszony w powietrzu nad progiem Kaczej Doliny. Poza tym jest to kultowe miejsce taterników, dookoła znajdują się najsłynniejsze ściany wspinaczkowe: Rumanowy Szczyt i Ganek.
Wycieczka jest piękna, ale z uwagi na spore przewyższenie wymaga już dobrej kondycji.
Trasa: https://gorydlaciebie.pl/wyprawy/mala-wysoka-i-kacza-dolina/
Dojście – niebieskim szlakiem z Łysej Polany na Rohatkę i Polski Grzebień. Przechodzimy najpierw Doliną Białej Wody, następnie Doliną Kaczą do Litworowej Doliny, w której znajduje się staw. Czas przejścia z Łysej Polany do Litworowego Stawu – – 3:50 h, odległość – 12,2 km. Różnica wzniesień – 892 m.
Raczkowe Stawy to 3 nieduże stawy w Zadniej Raczkowej Dolinie: Zadni, Suchy i Przedni Staw Raczkowy. Wiosną, z powodu dużej ilości topniejącego śniegu często łączą się one w jedno duże jezioro. Występuje tutaj też 7 mniejszych oczek, niektóre z nich okresowo wysychają. Ze stawów wypływa Raczkowy Potok, który tworzy imponujące kaskady i wodospady, m.in. Raczkową Siklawę.
Stawy są doskonale widoczne z głównej grani Tatr pomiędzy Jarząbczym wierchem (2137 m), a Starorobociańskim Wierchem (2176 m) i potem z żółtego szlaku prowadzącego wzdłuż Raczkowej Doliny.
Dlaczego warto?
Położone pod zboczami Raczkowej Czuby i Jarząbczego Wierchu stawy mogą być ciekawym celem wycieczki szczególnie dla osób szukających miejsc pięknych, spokojnych i nie przeludnionych. Sama wędrówka przez Raczkową Dolinę jest bardzo atrakcyjna, szlak biegnie pośród kosówek i zielonych zboczy. Przez większą część trasy doskonale widoczny jest górski potok z kaskadami. Trasa nie jest trudna technicznie, trzeba jednak przyznać, że podejście od Wąskiej Doliny może być wyczerpujące z powodu odległości i przewyższenia.
Trasa: https://gorydlaciebie.pl/wyprawy/otargance-i-raczkowa-czuba-tatry-zachodnie/
Dojście – do stawów prowadzi droga z Przybyliny niebieskim szlakiem przez Wąską Dolinę (Úzka dolina), dalej żółty szlak z Niżniej Łąki do Rozdroża pod Klinemn i do Zadniej Raczkowej Doliny
Czas przejścia: parking Kemping Rackova Dolina – Raczkowe Stawy – Rackova Dolina – ok. 3,5 h.
Szczyrbskie Jezioro jest drugim co do wielkości jeziorem po słowackiej stronie Tatr. Znajduje się na wysokości 1346 m n.p.m w dolnej części Doliny Młynickiej (Mlynická dolina) i Furkotnej (Furkotská dolina) na tzw. Szczyrbskim Tarasie. Jezioro ma zupełnie inny charakter niż pozostałe stawy z naszego zestawienia. Duże, ładnie położone, a przede wszystkim łatwo dostępne jest miejscem zagospodarowanym i komercyjnym – znajdują się tutaj hotele, sanatoria, restauracje, sklepy, jest nawet przystań łódek. To wszystko sprawia, że miejsce jest licznie odwiedzane, szukający ciszy i spokoju mogą się rozczarować. Szczyrbskie Jezioro traktowane jest przez większość turystów jako punkt wypadowy, prowadzą stąd szlaki m.in. do Wodospadu Skok, na Bystrą Ławkę, do schroniska Chata Solisko, nad Popradzki Staw oraz na Krywań. Zachęcamy, by nawet przy takiej okazji podejść nad brzeg jeziora, rozciąga się stąd piękna panorama na tatrzańskie szczyty.
Szczyrbskie Jezioro jest bardzo popularne zimą, a to za sprawą tras narciarskich znajdujących się na stokach Przedniego Soliska, łącznie jest tutaj 9 km tras zjazdowych, głównie czerwonych. Kilka wyciągów dojeżdża w pobliże schroniska Chata Solisko. Na dole, w pobliżu parkingu znajduje się kompleks skoczni narciarskich (nieczynny) wybudowanych na potrzeby odbywających się w 1970 r. Mistrzostw Świata w Skokach Narciarskich.
Dlaczego warto?
Zimą sprawa jest oczywista – ładne trasy narciarskie przyciągają wielu miłośników białego szaleństwa. Ośrodek jest także bardzo popularny wśród narciarzy biegowych, a to za sprawą 18 km tras biegowych znajdujących się w okolicy. O każdej porze roku ładnie położone jezioro ze swoim zapleczem hotelowym jest idealnym miejscem dla osób szukających miejsc urokliwych, pięknie położonych i jednocześnie oferujących raczej wysoki standard usług. Niezależnie od możliwości finansowych jest to ciekawa propozycja dla tych, którzy nie mogą pójść w góry, a jednocześnie chcą je zobaczyć – znad jeziora rozciąga się wspaniała panorama na tatrzańskie szczyty. Atrakcyjna jest też sama miejscowość Szczyrbskie Jezioro, powstała w XIX w. jako uzdrowisko górskie.
Dojazd – do miejscowości Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso) najlepiej jest dojechać samochodem – ok. 160 km z Krakowa. Granicę ze Słowacją przekraczamy w Jurgowie / Podspadach i kierujemy się w lewo drogą nr 67 na Poprad. Przejeżdżamy na drugą stronę Tatr i za Tatranską Kotliną skręcamy w prawo na Smokovce drogą nr 537.
Po drodze mijamy Tatranską Łomnicę, Stary Smokovec i jadąc ostro pod górę docieramy do skrętu w prawo na Štrbské Pleso. Kierujemy się za znakami do centrum, gdzie znajduje się duży parking, możemy podjechać jeszcze dalej za główną drogą – pod same wyciągi narciarskie, tutaj też znajduje się płatny parking.
Do Szczyrbskiego Jeziora możemy też dojechać Elektriczką, czyli szynową kolejką elektryczną, która dojeżdża tu aż z Popradu. Do Elektriczki wsiadamy w Starym Smokowcu, gdzie dojedziemy z Zakopanego autobusem. Więcej szczegółów dotyczących dojazdu znajdziemy na stronie https://gorydlaciebie.pl/wyprawy/wodospad-skok/dojazd/
To oczywiście nie wszystkie górskie jeziora warte odwiedzenia. Podczas tatrzańskich wędrówek znajdziemy jeszcze wiele urokliwie położonych stawów. Niektóre z nich są niedostępne, nie prowadzą do nich szlaki turystyczne, jak chociażby Wyżni Ciemnosmreczyński Staw, Niżni Teriański Staw, czy wspomniany już Zielony Staw Kaczy – możemy je zobaczyć dopiero po zdobyciu szczytu. I trzeba przyznać, że niezależnie od wielkości tatrzańskie jeziora oglądane dopiero z pewnej wysokości są najpiękniejsze.