Wycieczka grzbietem zachodniej części Pienin z Przełęczy Snozka przez wspaniałe widokowo polany na Przełęcz Szopka i dalej na szczyt Trzech Koron, skąd możemy zejść do Sromowiec Niżnych, Krościenka lub Szczawnicy. Zamiast zdobywać szczyt Trzech Koron możemy wcześniej zejść do wsi Kąty, gdzie znajduje się przystań flisacka i przesiąść się na tratwy, którymi spłyniemy Przełomem Dunajca do Szczawnicy. Trasa jest bardzo łatwa, możemy ją też wzbogacić o odwiedzenie bacówki pod Majerzem, zwiedzanie Zamku Czorsztyn lub zwiedzenie wąwozu w górze Wdżar.
Kraj: Polska
Rejon: Pieniny
Punkt wyjścia: Przełęcz Snozka
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak
Przełęcz Snozka – Trzy Korony
Suma wzniesień – z Przeł. Snozka na Trzy Korony: ok. 550 m
Długość trasy – z Przeł. Snozka na Trzy Korony: 10,1 km
Czas przejścia – z Przeł. Snozka na Trzy Korony ok. 3:15 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Przełęcz Snozka – Kąty
Suma wzniesień (z Przeł. Snozka do Kąt): ok. 260 m
Długość trasy (z Przeł. Snozka do Kąt): 8,8 km
Czas przejścia (z Przeł. Snozka do Kąt) ok. 2:45 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Poniżej fragment mapy turystycznej Pienin Wydawnictwa Compass – rejon Trzech Koron
Wycieczkę rozpoczynamy na przełęczy Snozka, przez którą przebiega droga nr 969 z Nowego Targu do Szczawnicy. Możemy tu dojechać autem lub jednym z wielu kursowych autobusów. Na przełęczy znajduje się parking, obok którego stoi bacówka, w której możemy zobaczyć sposób wyrabiania serów (jest też możliwość ich zakupu).
Na niewielkim wzgórzu nad przełęczą znajdują się „Wietrzne Organy” – pomnik „Ku chwale”, a do 2009 r. “Pomnik ofiar walk wewnętrznych po II wojnie światowej” autorstwa Władysława Hasiora. Artysta tak mówił o swoim dziele „…Dla mnie jest to pomnik upamiętniający wszystkich tych, którzy zaplątani w tryby historii, strzelali do siebie w tych okolicach aż do 1961 r. Niekiedy bez świadomości tego w czym uczestniczą…”.
Pomnik został odsłonięty w 1966 r. Zgodnie z zamysłem artysty “organy” miały grać podczas silnego wiatru, niestety, nigdy nie udało się uzyskać tego efektu.
Nieco powyżej przełęczy, na północ, w zboczach góry Wdżar znajduje się wąwóz powstały w nieczynnym kamieniołomie “Snozka”. Obecnie są tu trasy wspinaczkowe i mosty linowe.
Z przełęczy niebieskim szlakiem schodzimy wzdłuż drogi w kierunku zachodnim, po czym skręcamy w wąski asfaltowy trakt, którym dojdziemy do kolejnej drogi prowadzącej na szczyt wzniesienia pomiędzy górą Wdżar, a Czorsztynem. Droga prowadzi przez olbrzymią, otwartą halę, skąd roztaczają się wspaniałe widoki – szczególnie pięknie prezentuje się stąd panorama Tatr, poniżej Jezioro Czorsztyńskie z widocznymi zamkami w Czorsztynie i Niedzicy, w kierunku zachodnim zobaczymy nawet Babią Górę, a na północ Gorce z wieżą widokową na Lubaniu, poniżej którego w całej okazałości prezentuje się góra Wdżar.
Na hali mamy możliwość przyglądnąć się wypasanym tutaj owcom, które chętnie pozują do zdjęć.
W ok. 35 minut docieramy do wsi Czorsztyn, gdzie niebieski szlak przechodzi koło zajazdu „Pod Smrekami” i prowadzi dalej w kierunku Majerza. Mijamy „Pawilon edukacyjny w Czorsztynie” (filia Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego – wystawa „Ekosystemy łąkowe i pastwiskowe Pienin”).
Wchodzimy na teren Pienińskiego Parku Narodowego i po niecałych 200 m podchodzimy do pokazowej bacówki, gdzie w tradycyjny sposób wyrabiane są produkty pasterskie (możliwość zakupów).
Bacówka pod Majerzem koło Czorsztyna
Wchodzimy na polanę Majerz, która leży na ternie Pienińskiego Parku Narodowego. Polana ma 53 ha powierzchni i w całości przeznaczona jest pod kulturowy wypas owiec.
Ścieżka prowadzi środkiem otwartej polany wznosząc się lekko w kierunku jej najwyższego punktu.
Pomimo niedużej wysokości Majerz jest rewelacyjnym punktem widokowym. W kierunku południowym zobaczymy wspaniałą panoramę Tatr, a poniżej Jezioro Czorsztyńskie z widocznym Zamkiem w Czorsztynie. W kierunku wschodnim zobaczymy masyw Babiej Góry i Pilska, w północnym – Gorce (pasmo Lubania), a w kierunku zachodnim na pierwszym planie widać Pieniny (Trzy Korony, Macelak), a za nimi na horyzoncie Beskid Sądecki.
W niecałe 10 minut wchodzimy na oznakowany szczyt Majerza (689 m) i dalej niebieskim szlakiem kierujemy się do przełęczy Osice. Po drodze mamy możliwość podziwiania pasących się na hali owiec.
Z przełęczy Osica droga niebieskiego szlaku prowadzi najpierw przez las, a dalej, powyżej przełęczy Sańba otwartymi halami, aż pod szczyt Macelaka (857 m), skąd podziwiać możemy kolejną piękną panoramę Tatr.
Ścieżka omija szczyt i sprowadza nas przez las na przełęcz Trzy Kopce (795 m). Ze Snozki to ok. 2 godz. marszu i 6,9 km, 240 m przewyższenia.
Stąd możemy czerwonym szlakiem zejść w ok. 45 minut do wsi Kąty, gdzie znajduje się przystań flisacka i kontynuować naszą wycieczkę tratwami przez Przełom Dunajca, aż do Szczawnicy – Spływ Dunajcem.
Jeżeli wybieramy się na szczyt Trzech Koron z przełęczy Trzy Kopce kontynuujemy marsz niebieskim szlakiem grzbietem w kierunku wschodnim. Mijamy kolejne widokowe polany, skąd zobaczyć możemy Gorce ze szczytem Lubania, a w kierunku wschodnim wyłaniające się Trzy Korony.
Od Przełęczy Trzech Kopcy (ok. 45 minut i 2,2 km) schodzimy na Przełęcz Szopka, gdzie spotykamy żółte znaki docierające od południa ze Sromowiec Niżnych, a od strony północnej z Krościenka.
Mijamy drewniany deszczoschron i w chwilę potem stajemy przy drewnianej kasie biletowej i placyku z ławkami (poczekalni do wejścia na szczyt).
W okresie od 20.04 do 31.10 za wejście na platformę widokową na szczycie Trzech Koron pobierane są opłaty – cennik dostępny jest na stronie Pienińskiego Parku Narodowego: (http://www.pieninypn.pl/pl/1131/0/oplaty-za-zwiedzanie.html). Bilet wykupiony na Trzech Koronach jest ważny w tym samym dniu na Sokolicy i odwrotnie.
Wejście na sam szczyt Okrąglicy odbywa się po stalowych schodach i pomostach z uwzględnieniem ruchu dwukierunkowego. Na platformie mieści się do 30 osób; w sezonie, przy dobrej pogodzie, tworzą się tutaj kolejki.
Platforma widokowa na szczycie Trzech Koron jest wspaniałym punktem widokowym o każdej porze roku. Możemy stąd podziwiać wspaniałe panoramy Tatr, Jeziora Czorsztyńskiego, odległego Pilska i Babiej Góry, dalej masywu Gorców z Lubaniem (1225 m) oraz w kierunku wschodnim panoramę pasma Przehyby i Radziejowej, a bardziej na południe w dole Przełom Dunajca, a za nim Małe Pieniny z najwyższym szczytem Wysoka (1050 m). Dobrze jest pamiętać o zabraniu czegoś ochronnego przed wiatrem, bo bezwietrzna aura zdarza się na szczycie Trzech Koron bardzo rzadko.
Panorama ze szczytu Trzech Koron
Ze szczytu Trzech Koron możemy wybrać jedną z wielu dróg zejścia do Sromowiec Niżnych, Krościenka lub Szczawnicy, po drodze odwiedzając Zamek Pieniński lub szczyt Sokolicy. Opis wycieczki: Trzy Korony i Pieniński Zamek
Dzięki dobrze funkcjonującej komunikacji pomiędzy przełęczą Snozka a Krościenkiem i Szczawnicą naszą wycieczkę możemy zamknąć w pętlę.