Pireneje, to pasmo górskie o długości około 450 km, rozciągające się pomiędzy Atlantykiem na zachodzie i Morzem Śródziemnym na wschodzie. Góry te oddzielają Francję od Hiszpanii, przebiegając także przez Andorę. Najwyższy szczyt, Pico de Aneto (3404 m n.p.m.) leży po stronie hiszpańskiej.

Jako cel naszej tegorocznej podróży wybraliśmy środkową część pasma położoną we francuskim departamencie Pirenejów Wysokich (Hautes-Pyrénées), w regionie Oksytanii. Głównym miastem departamentu jest Tarbes.

My zatrzymaliśmy się w niewielkiej miejscowości Sainte-Marie-de-Campan, która ma jednak swoją historię. Jest mocno związana z największym i najstarszym wyścigiem kolarskim, Tour de France, ponieważ leży pomiędzy dwiema przełęczami, Col d’Aspin i Col du Tourmalet, przez które często wiedzie trasa tego wyścigu.

Wakacje w Pirenejach

Z Sainte-Marie-de-Campan związane jest wydarzenie, które miało miejsce ponad sto lat temu, kiedy ówczesny lider Tour de France, Eugène Christophe, zjeżdżając z przełęczy Tourmalet po ponad 300-kilometrowym etapie, potrącony przez samochód, złamał widelec w swoim rowerze. Rower zniósł 10 km, właśnie do miasteczka Sainte-Marie-de-Campan i w tamtejszej kuźni naprawił zniszczoną część. Wyścigu wprawdzie nie wygrał, ale dojechał do mety.

Pomnik bohatera Tour de France z 1913 r. zobaczymy w centrum miasteczka, a w miejscu, gdzie zdarzył się wypadek, stoi tablica upamiętniająca to wydarzenie.

DOJAZD W PIRENEJE SAMOCHODEM

Dojazd: samochodem przez Niemcy do Strasburga, a stamtąd autostradą przez Lyon Clermont-Ferrand i Tuluzę w kierunku Tarbes, z autostrady A64 zjeżdżamy w Tournay zjazdem 14, dalej drogą D20 i D938 jedziemy do Bagnères de Bigorre skąd drogą D935, przez Campan dojeżdżamy do Sainte-Marie-de-Campan.

Z granicy Polski w Jędrzychowicach mamy do przejechania prawie 1900 km.

Warto jednak przewidzieć więcej czasu na podróż i zrezygnować z autostrad, by po drodze zobaczyć inne regiony Francji. Na naszej trasie znajduje się między innymi Alzacja, czy Masyw Centralny.

Inną opcją dojazdu jest lot do Lourdes. Lotnisko znajduje się w odległości 36 km od Sainte-Marie-de-Campan.

Zobacz dodatkowe informacje:

SŁOWNIK    EKWIPUNEK     UBEZPIECZENIA

Pireneje to region idealny do górskich spacerów, ale też dłuższych kilkudniowych wędrówek. My, z uwagi na wyjazd rodzinny i towarzystwo dzieci, zaplanowaliśmy krótsze, niewymagające kondycyjnie wycieczki. Dla osób szukających górskich wyzwań nasze propozycje mogą być uzupełnieniem i urozmaiceniem ambitniejszych trekkingów.

Spacer do jeziora Arou
Signal de Bassia z przełęczy Beyrède
Wokół jezior w rezerwacie Lacs du Néouvielle w Pirenejach
Grande Cascade de Gavarnie – słynny wodospad w Pirenejach
Przełęcz Tourmalet i wyścig kolarski Tour de France
Pic du Midi de Bigorre na rowerze
Pic du Taillon – trzytysięcznik w Pirenejach
Mirador de Zamariain – hiszpański “Język Trolla”