Dla tych, którzy zastanawiają się, czy warto, a jeżeli tak – to gdzie warto wyruszyć na górską wycieczkę w listopadzie przygotowaliśmy kilka propozycji – od krótkich spacerowych tras po kilkudniową wędrówkę z plecakiem.
Ponieważ dni są krótsze, pogoda częściej deszczowa i wietrzna, a temperatury nie zawsze zachęcają do ambitnej eskapady przy dłuższych trasach staraliśmy się znaleźć takie rewiry, które dysponują „ciepłą bazą”, do której w razie konieczności można szybko wrócić. Po raz kolejny zachęcamy też do wyjazdu w Beskidy, które ze swoimi bacówkami i schroniskami są wspaniałym kierunkiem nawet na dłuższy późnojesienny wyjazd.

Beskid Niski

Rejon, który o tej porze roku wyjątkowo zyskuje na klimacie. Wędrując łagodnymi wzniesieniami natrafiamy na cmentarze z I wojny światowej, łemkowskie chyże, opuszczone kapliczki, samotne krzyże przydrożne. I przede wszystkim cerkwie – wszystkie piękne i wyjątkowe.

Nasza propozycja to 3-dniowa wędrówka z plecakiem na trasie: Wysowa-Zdrój, Jaworzyna Konieczniańska, Radocyna, Nieznajowa, Wołowiec, Banica, Magura Małastowska, Oderne, Uście Gorlickie. Trasę można oczywiście skrócić, podzielić na pojedyncze etapy, modyfikować w zależności od warunków pogodowych, indywidualnych możliwości, bazy noclegowej.

1 dzień: Wysowa-Zdrój – Jaworzyna Konieczniańska – Radocyna

Wycieczkę rozpoczynamy w Wysowej-Zdrój, ładnej miejscowości uzdrowiskowej, która warta jest dokładniejszego poznania. Znajduje się tu m.in. cerkiew prawosławna p.w. św. Michała Archanioła (1779 r.) i ładny park zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych. Jest to dobra baza turystyczna i punkt wyjścia m.in. na górę Jawor, uznawaną przez wyznawców prawosławia za miejsce święte, na Jaworzynę Konieczniańską, Kozie Żebro i na najwyższy szczyt Beskidu Niskiego – Lackową.
Z Wysowej kierujemy się niebieskim szlakiem prowadzącym na Jaworzynę Konieczniańską (881 m), skąd przez Obycz i Przełęcz Regetowską przechodzimy na Przełęcz Beskidek (szlak czerwony), znajduje się tu cmentarz z I wojny światowej (nr 46). Dalej idziemy w stronę Radocyny (szlak żółty, potem czarny), gdzie proponujemy 1 nocleg. Idealnym miejscem noclegowym na trasie byłby “Hostel Radocyna”, ale aktualnie budynek jest remontowany, zakończenie prac budowlanych planowane jest do końca czerwca 2019 r.

2 dzień: Radocyna – Nieznajowa – Wołowiec – Banica – Magura Małastowska

W drugim dniu celem naszej wędrówki jest Magura Małastowska. Z Radocyny można tam dojść żółtym szlakiem przez Nieznajową i Wołowiec. Tutaj uwaga! Na trasie Nieznajowa – Wołowiec znajduje się 6 brodów rzecznych. Jeżeli jest sporo opadów przejście ich o tej porze roku może być mało przyjemne. Warto rozważyć 2 wariant -czerwony szlak rowerowy przez Krzywą. Nieznajowa to bardzo klimatyczne miejsce, znajduje się tu m.in. Chatka w Nieznajowej, „symboliczne drzwi”, kilka przydrożnych krzyży i mały cmentarz. W Wołowcu warto zobaczyć cerkiew prawosławną. Na trasie do schronisk spotkamy jeszcze cmentarze z I wojny światowej – w Banicy i na Magurze Małastowskiej.

3 dzień: Magura Małastowska – Oderne – Uście Gorlickie

Z Magury możemy przejść przez Kozie Żebro i wrócić do samochodu w Wysowej. Możemy też wybrać znacznie krótszą i prostszą wersję, mianowicie zejść żółtym szlakiem do Uścia Gorlickiego, a zaoszczędzony czas wykorzystać na „objazdówkę” i zwiedzenie okolicznych cerkwi: w Kwiatoniu, Skwirtnem, Blechnarce, Hańczowej oraz w Wysowej Zdrój – o tej porze roku ten wariant może być ciekawszy.

Baza (noclegi): Wysowa Zdrój (np. agroturystyka), OSW Radocyna, Schronisko PTTK na Magurze Małastowskiej.
Szczegółowy opis i mapa trasy: 3 dni w Beskidzie Niskim

Cmentarz Wojenny nr 46 Konieczna- Beskidek

Kamienny krzyż w NieznajowejPrzejście przez bród przed Nieznajową

 

Gorce – 2 propozycje

I. Wycieczka 2- dniowa – przez gorczańskie polany, nocleg w Schronisku PTTK na Turbaczu

1 dzień – samochód zostawiamy na Trusiówce (Dolina Kamienicy), stąd idziemy ścieżką edukacyjną (zielona) na grań Kudłonia – ścieżka wychodzi na polanie Podskały. Następnie żółtym szlakiem przechodzimy przez Adamówkę i Gorc Troszacki na Kudłoń, schodzimy na Przełęcz Borek, potem idziemy dalej żółtym szlakiem trawersując zbocza Mostownicy na polanę Czoło Turbacza i na nocleg do Schroniska PTTK na Turbaczu. Możemy też wejść na Gorc Troszacki przez Polanę Stawieniec.
Szczegółowy opis i mapa trasy: Na Kudłoń przez polanę Stawieniec

2 dzień – granią idziemy czerwonym szlakiem przez polanę Długą na Kiczorę, potem na skróty ścieżką edukacyjną do zielonego szlaku na Jaworzynę Kamienicką i dalej przez polany Średniak, Przysłop, Chyzikówa na szczyt Gorca. Znajduje się tutaj wieża widokowa, skąd rozciągają się wspaniałe panoramy. Z Gorca schodzimy niebieskim szlakiem przez Gorc Kamienicki, Nową Polanę, do Rzek i stąd, niestety, kawałek po asfaltowej drodze do Polany Trusiówka, gdzie zostawiliśmy auto.

Polana Podskały i Adamówka na grani KudłoniaSchronisko PTTK na Turbaczu

 


II. Wycieczki na polanę Przysłop Górny oraz na Magurki (Kurnytowa Koliba i Pańska Przehybka). Baza w
Gorczańskiej Chacie

Gorczańska Chata, dawniej Hawiarska Koliba – kultowe schronisko położone w środku Gorców nad Ochotnicą Górną, jeżeli jeszcze jej nie znacie, to najwyższy czas to nadrobić. Nie jest to typowy obiekt obsługi ruchu turystycznego, jak np. na Turbaczu. Nie ma tu restauracji, kawiarni, czy pokoi z łazienkami, prowiant należy przynieść ze sobą. Jest natomiast wspaniała atmosfera górskiego schroniska, jest ciepło, przytulnie a wieczorem herbatka i gitara – tak jak powinno być w górach. Jest to dobry punkt wypadowy do wielu pięknych miejsc, np. na Turbacz, Gorc lub na polanę Przysłop Górny.

1 trasa. Do GoChy warto przyjechać wieczorem, i na drugi dzień, w zależności pod pogody i stanu „ducha” po kolacji można się wybrać na widokową polanę Przysłop Górny (piękna panorama Tatr) i dalej na Jaworzynę Kamienicką, a nawet Turbacz –  dokładny opis naszej wycieczki na Przysłop: Gorczańska Chata i okolice
Na noc oczywiście wracamy do GoChy.

Uwaga! 29 października 2022 r. budynek Gorczańskiej Chaty doszczętnie spłonął. Wszystkie zamieszczone informacje o schronisku są więc archiwalne!
Rozważana jest odbudowa schroniska, zachęcamy do śledzenia dalszych losów Gorczańskiej Chaty, więcej informacji: http://gorczans.webd.pl/

2 dzień – można oczywiście iść na Gorc (wieża widokowa), ale proponujemy też zobaczyć coś nowego, a mianowicie Magurki, gdzie znajduje się wieża widokowa, oraz Kurnytowa Koliba – najstarszy zachowany, niesakralny zabytek w Gorcach (1839 r.). Na Magurki poprowadzona jest ścieżka edukacyjna „Szlak kultury wołoskiej”, trasa jest atrakcyjna i łatwa. Naszą wycieczkę rozpoczynamy w osiedlu Forendówki, możemy tu dojechać samochodem do końca drogi asfaltowej i zaparkować na poboczu. Jeżeli warunki pogodowe pozwolą będąc na Magurkach warto odwiedzić „Uroczysko pamięci” na Pańskiej Przehybce – miejsce katastrofy amerykańskiego bombowca B-24 J „Liberator” o nazwie własnej „California Rocket”. Jest to prawdziwa gratka nie tylko dla interesujących się tematyką lotnictwa i historią II wojny światowej, to także wspaniałe miejsce edukacji dla dzieci i młodzieży. Do początku naszej wyprawy wrócimy schodząc spod przełęczy wprost doliną Forendowego Potoku.
Szczegółowe opisy wycieczek: Wieża widokowa na Magurkach
Kurnytowa Koliba i katastrofa Liberatora w Gorcach

Gorczańska Chata

Wieża widokowa na Magurkach


Beskid Wyspowy

Rejon wart polecenia o każdej porze roku, a w warunkach jesiennych wręcz idealny, oferuje bowiem pełen wachlarz wycieczek – od kilkugodzinnych, łatwych spacerowych, po bardziej wymagające, które zadowolą nawet wybrednego turystę. Jedna uwaga! Z uwagi na charakter terenu ciężko jest o tej porze roku zaplanować kilkudniową trasę, można natomiast tak wybrać bazę noclegową, by móc zrobić kilka ciekawych jednodniówek bez zbędnego dojeżdżania.
Polecana baza noclegowa: Jurków, Chyszówki, Półrzeczki, Mszana Dolna

Łopień – kilkugodzinna łatwa wycieczka, ładny widok z polany Widny Zrąbek, piękne polany, mokradła i jaskinie

Ćwilin – bardzo widokowy, wg powszechnej opinii to tutaj zrodziła się nazwa „Beskid Wyspowy”. Nasza wyprawa zimowa na Cwilin:

Mogielica – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, z wieżą widokową, ciekawą wychodnią skalną i piękną polaną Stumorgową
Opis innych wycieczek: Mogielica – góra na 4 pory rokuWschód słońca na Mogielicy

Jasień – szybkie wyjście z Półrzeczek, opisy wycieczek:
Jesienny spacer na Kutrzycę i Jasień
“Deszczowy wypad na Kutrzycę”)

Śnieżnica – można podjechać samochodem na Przełęcz Gruszowiec i zrobić sobie krótki spacer do Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego lub podejść na szczyt Śnieżnicy – opis wycieczki:  https://gorydlaciebie.pl/wyprawy/snieznica/

Luboń Wielki – trzeba podjechać do Rabki Zaryte, ale jest to jedna z ciekawszych i bardziej popularnych tras w rejonie, na szczycie stoi ciekawe schronisko PTTK. Jedna uwaga – późną jesienią, kiedy szlaki są śliskie nie polecamy wejścia żółtym szlakiem.

Więcej propozycji wycieczek w rejonie: 10 najpiękniejszych tras Beskidu Wyspowego

Nocleg w Beskidzie Wyspowym – aktualna baza informacja o noclegach w regionie znajduje się na stronie portalu “Odkryj Beskid Wyspowy

Zielony szlak z Przełęczy Rydza Śmigłego na Łopień

Wschód słońca na Mogielicy

Deszczowy wypad na KutrzycęPodejście zielonym szlakiem do górnej stacji wyciągu narciarskiego "Śnieżnica"

Na szczycie Lubonia Wielkego 1022 m

 

Późną jesienią góry mają dużo uroku, dlatego warto wybrać się na wycieczkę także listopadową porą. Oczywiście trzeba się dobrze przygotować, bowiem w trudnych warunkach nawet łatwe beskidzkie szlaki mogą być niebezpieczne.

Planując wypad w góry, niezależnie od warunków pogodowych pamiętajmy o bezpieczeństwie, szczególnie gdy na wycieczki zabieramy dzieci!
Ogólne zasady bezpieczeństwa opisaliśmy tutaj: bezpieczeństwa w górach

Nr TOPR/GOPR –  985 lub 601 100 300

Szczegółowe informacje i porady odnośnie bezpieczeństwa i właściwego ekwipunku na górskie wycieczki, mapy i przewodniki oraz prognozy pogody dla konkretnych rejonów znajdują się na panelu bocznym przy opisie poszczególnych wypraw.