Połoniny, kultowe schroniska, miejsca widokowe, trasy spacerowe i atrakcje, które powinny spodobać się małym i większym turystom. Poniżej nasze propozycje atrakcyjnych miejsc i pomysłów na wycieczki z dziećmi – mamy nadzieję, że z pomocą Czytelników lista będzie się powiększać 🙂

1. Połonina Wetlińska

Jeśli Bieszczady, to muszą być połoniny, a jeśli z dziećmi, to najlepiej zaplanować wyjście na Połoninę Wetlińską – chyba najpopularniejsze miejsce w Bieszczadach. Najszybciej, bo zaledwie w ok. 1:15 h wejdziemy tam z Przełęczy Wyżnej. A na górze czekają nas wspaniałe panoramy – zobaczymy stąd m.in. „sąsiadkę” – czyli Połoninę Caryńską, Bukowe Berdo oraz najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach – Tarnicę. Ale największą atrakcją dla dzieci będzie stojące pod Hasiakową Skałą schronisko. Do 2020 r. był to maleńki schron o wdzięcznej nazwie “Chatka Puchatka” prowadzony przez słynnego Ludwika Pińczuka, a we wrześniu 2022 r. Bieszczadzki Park Narodowy, po ponad 2-letnim okresie prac, otworzył nowy, większy obiekt (aktualnie cały czas trwają jeszcze prace związane z porządkowaniem i dostosowaniem otoczenia obiektu do potrzeb turystów).
Warto dodać, że jest to najwyżej położone schronisko w Bieszczadach.

Opis tras: na Połonina Wetlińska
Smerek i Połonina Wetlińska

Chatka Puchatka

Schron turystyczny “Chatka Puchatka” – nowy obiekt na Połoninie Wetlińskiej – zdj. Mirosław Pielana Połoninie Wetlińskiej – zdj. Mirosław Piela – zdj. Mirosław Piela

2. Wieża widokowa na Jeleniowatym

I kolejna widokowa wycieczka, tym razem na Jeleniowate, gdzie od 2020 r. można podziwiać bieszczadzką panoramę z wieży widokowej. Ma ona konstrukcję stalowo–drewnianą o wysokości 34 m, a na górną platformę prowadzi 170 schodów. Jest to najwyższa wieża widokowa w Bieszczadach.
Ażurowa konstrukcja sprawia, że już podczas podchodzenia na górę czekają nas wspaniałe widoki, ale najpiękniejsze panoramy zobaczymy ze znajdującego się na najwyższym poziomie tarasu widokowego. W kierunku południowym widać m.in. ciąg najwyższych bieszczadzkich szczytów: Halicz, Kopę Bukowską, cały grzbiet Bukowego Berda, Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską i Smerek. Zobaczymy też Otryt, dolinę górnego Sanu, a nawet ukraińskie Bieszczady i Gorgany! W dole w całej okazałości prezentuje się wieś Muczne.
Opis wycieczki: Panorama Bieszczadów z wieży na Jeleniowatym

Wieża widokowa na Jeleniowatym

Wieża widokowa na Jeleniowatym

3. Przejazd Bieszczadzką Kolejką Leśną

Bieszczadzka Kolejka Leśna jest jedną z najsłynniejszych kolejek wąskotorowych w Polsce oraz jedną z najpopularniejszych atrakcji w Bieszczadach – co roku z przejazdów korzystają tysiące turystów.
„Bieszczadzka Ciuchcia” kursuje na dwóch trasach: z Majdanu do Balnicy oraz z Majdanu do Przysłupia. Podczas kilkugodzinnej przejażdżki mamy możliwość podziwiania bieszczadzkich dolin oraz odwiedzin popularnych miejscowości.
Oprócz przejażdżki warto też zwiedzić skansen w Majdanie – znajdują się tutaj tablice z archiwalnymi zdjęciami z budowy i pracy bieszczadzkiej kolejki, ale też eksponaty stanowiące kiedyś wyposażenie kolei, takie jak: sejf, telex, maszyny do pisania i …z biletami. Zgromadzono tu również eksponaty spreparowanych zwierząt, m.in. wilka, sarny, bobra, ale też okaz żubra.
Historia kolejki, opis tras i informacje o skansenie: Bieszczadzka Kolejka Leśna

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Bieszczadzka Kolejka Leśna

4. Spacer po torfowiskach

„Torfowisko wysokie w Tarnawie Wyżnej” to jedno z kilku bieszczadzkich torfowisk, które są dostępne dla turystów. Wyodrębniono tutaj i udostępniono dla turystów dwa sektory, w których wytyczono ścieżkę edukacyjną, prowadzi ona po specjalnie przygotowanych drewnianych pomostach. Dzięki tym drewnianym kładkom zwiedzanie rezerwatu jest bardzo wygodne i dostępne dla wszystkich. Większe torfowisko zajmuje obszar około 20 ha (znajduje się po lewej stronie parkingu), długość kładek wynosi około 1800 m. Mniejsze zajmuje około 6 ha, kładki mają około 600 m długości.
Przy drodze jest bezpłatny parking, oraz miejsce przeznaczone do odpoczynku, które wyposażone jest w wiatę, ławostoły, są też tablice edukacyjne oraz przenośne toalety (również dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi).
Miejsce można zobaczyć jadąc np. do Beniowej lub do źródeł Sanu, ale jest to także fajny pomysł na spacer w ramach zwiedzania Worka Bieszczadzkiego.
Informacje o torfowisku, ciekawostki, dojazd: Torfowisko wysokie w Tarnawie Wyżnej

Torfowisko wysokie w Tarnawie Wyżnej

Torfowisko wysokie w Tarnawie Wyżnej

5. Wypał węgla drzewnego w Bieszczadach

Retorty, w których wypala się węgiel drzewny to jeden z symboli Bieszczadów i duża atrakcja turystyczna regionu. Współcześnie jednak te tradycyjne metody zastępują nowsze technologie, dlatego coraz trudniej jest zobaczyć na żywo działający wypał węgla, w tej dziedzinie też pojawił się element „opłacalności”. Jednym z takich miejsc, gdzie wciąż można zobaczyć czynne retorty, a nawet porozmawiać z pracującym tam węglarzem, jest m.in. wypał węgla koło Łopienki.
Ale jeśli nie uda wam się dotrzeć do takiego miejsca, polecamy odwiedzić „Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego”, które znajduje się przed wjazdem do wsi Muczne. Oprócz eksponatów, takich jak: retorty i konstrukcja mielerza – ustawiono szereg tablic informacyjnych, prezentujących m.in. historię rozwoju przemysłu drzewnego w Bieszczadach i historie węglarzy.
Informacje o wypalaniu węgla: Wypalaniu węgla drzewnego w Bieszczadach
oraz o Plenerowym Muzeum Wypału Węgla Drzewnego: Uroki i historia Bieszczadzkiego Worka

Wypał węgla drzewnego w Bieszczadach

Wypał węgla drzewnego w Bieszczadach

6. Spotkanie z żubrami

W Bieszczadach żyje 719 żubrów (inwentaryzacja z 2021 .), z czego 12 można oglądać w pokazowej zagrodzie w Mucznem. Hodowane są tutaj żubry rasy białowiesko-kaukaskiej. Pokazowa zagroda żubrów to atrakcja nie tylko dla najmłodszych – doskonały pomysł na wycieczkę rodzinną, przerywnik w pieszych wędrówkach, pomysł na gorszą pogodę, itp.
Dla zwiedzających przygotowano tarasy widokowe, które umożliwiają obserwacje zwierząt niezależnie od pogody. Żubry oglądać można codziennie w godzinach 900– 1900 , ale najlepiej przyjść w porze karmienia zwierząt: 7:30-8:30, 13-14.Zwiedzanie jest bezpłatne. Istnieje możliwość zwiedzania zagrody z leśniczym – przewodnikiem.
Zagroda znajduje się przy drodze Stuposiany – Tarnawa Niżna, ok. 2 km przed miejscowością Muczne.

Więcej inf.: Pokazowa Zagroda Żubrów (pkt. 17).

Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem

Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem

7. Wycieczka do rezerwatu „Sine Wiry

Rezerwat przyrody Sine Wiry to bardzo urokliwy zakątek Bieszczadów, szczególnie pięknie wygląda odcinek przełomu Wetliny, która pokonuje tu liczne skalne progi tworząc spiętrzenia. Miejsce jest popularne wśród turystów, można tu łatwo dotrzeć, nawet z dziećmi.
Na terenie rezerwatu utworzono dwie ścieżki przyrodniczo-edukacyjne: “Sine Wiry’ i “Sine Wiry II’, które umożliwiają spacer nad samym brzegiem Wetliny.
Wycieczkę rozpoczynamy (i kończymy) we wsi Polanki (w połowie drogi między Polańczykiem, a Cisną w dolinie Solinki.
Opis i parametry trasy: Beskidzkie wycieczki dla najmłodszych – trasy na wózek

Bieszczady - Sine Wiry, autor zdj. "MONA"

Rezerwat Sine Wiry

8. Solina – „Bieszczadzkie Morze”, kolejka gondolowa i wieża widokowa

Kojarzące się z górami Bieszczady mają wielką wodną atrakcję – Jezioro Solińskie. „Solina” to przede wszystkim znane i popularne kąpielisko, miejsce rekreacji i sportów wodnych – ulubiony kierunek kajakarzy i żeglarzy oraz wycieczkowiczów korzystających z rejsów statkami. Wokół jeziora poprowadzone są ścieżki turystyczne – idealne miejsce na leniwe spacery. Od lipca 2022 r. dla turystów dostępna jest jeszcze jedna atrakcja, a mianowicie możliwość przejażdżki nad  zaporą kolejką gondolową (wspaniała panorama na jezioro), która zawiezie nas na górę Jawor. Dodatkową atrakcją jest wieża widokowa (taras widokowy, zewnętrzny skywalk i przeszklona kawiarnia). Warto też odwiedzić park rozrywki “Tajemnicza Solina”.
Warto dodać, że zapora w Solinie to najwyższa betonowa zapora wodna oraz największa budowla hydrotechniczna w Polsce, można też zwiedzać wnętrze elektrowni wodnej.
Więcej informacji: Jezioro Solińskie – bieszczadzkie morze

Jezioro Solińskie (fot. Sebastian Kwiatkowski)

Jezioro Solińskie (fot. Sebastian Kwiatkowski)

9. Przejazd drezyną rowerową

Przejazd drezyną to świetna przygoda dla całej rodziny, pomysł na aktywną i oryginalną wycieczkę dla całej rodziny. Drezyna przeznaczona jest dla 4 osób (lub 5 – jeśli jest dziecko). 2 osoby kręcą pedałami, 2 komfortowo podziwiają mijaną okolicę. Pojazd jest wyposażony w hamulec, ale oczywiście należy przestrzegać odpowiedniego tempa jazdy i odległości pomiędzy jadącymi. Każda drezyna posiada kosz bagażowy – nie ma więc problemu, co zrobić z plecakiem, torbą lub kurtką.
Stacje odjazdowe drezyn znajdują się w 2 punktach: Uhercach Mineralnych i w Ustrzykach Dolnych (działa tylko w sezonie letnim). Do wyboru jest kilka wariantów tras o różnej długości. W zależności od wybranej trasy czas przejazdu trwa ok. 1,5-3,5 godz.
Siedzibą wypożyczalni jest stacja kolejowa w Uhercach Mineralnych, w której znajduje się wiele akcentów nawiązujących do C.K. Austrii.

Dodatkowe informacje: https://gorydlaciebie.pl/wyprawy/bieszczady-atrakcje-ciekawostki-i-miejsca-ktore-musisz-zobaczyc/

Na trasie przejazdu drezynami rowerowymi

Na trasie przejazdu drezynami rowerowymi

10. Spotkanie z historią

Wędrowanie po górach warto połączyć z poznawaniem kultur, tradycji i historii regionu, a w Bieszczadach jest dużo takich akcentów – opuszczone wsie, sławne kapliczki i miejsca pamięci, jak np.
Łopienka, w której znajduje się grekokatolicka cerkiew z ikoną Matki Boskiej Łopieńskiej Pięknej Miłości to jedno z bardziej znanych miejsc w Bieszczadach. Do czasów wysiedleń ludności w 1947 r. cerkiew z otoczonym kultem cudownym obrazem była największym sanktuarium maryjnym w Bieszczadach oraz celem licznych pielgrzymek. Tutaj też odbywały się słynne odpusty, na które przybywali wierni m.in. z Rzeszowa, Sniny czy Użhorodu.
Więcej informacji o tym miejscu: Łopienka – kultowe miejsce w Bieszczadach
Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku – jest to dzisiaj jedyny zachowany obiekt sakralny reprezentujący typ bojkowski w Bieszczadach i jeden z trzech w całym kraju.
Cerkiew znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Została włączona do podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.
Więcej inf.: Zabytkowe cerkwie Podkarpacia
Chata Bojkowska w Zatwarnicy – jest to izba historyczno-regionalna stworzona w celu zachowania pamięci o przodkach zamieszkujących Bieszczady. Chata jest rekonstrukcją tradycyjnego w tym regionie bojkowskiego budynku mieszkalnego. Jest ona zarazem centrum muzeum, w którym zobaczyć można m.in. stroje, narzędzia i przedmioty codziennego użytku – większość zbiorów pochodzi z najbliższej okolicy, m.in. Hulskiego, Zatwarnicy, Krywego i Tworylnego: Chata Bojkowska w Zatwarnicy
Kapliczka Szczęśliwego Powrotu – zwana też Kibakową Kapliczką jest jedną z najbardziej znanych bieszczadzkich kapliczek. Znajduje się we wsi Polanki, przy głównej drodze pomiędzy miejscowościami Buk i Terka. Stoi nad wysoką skarpą, która opada do Solinki: Kapliczka Szczęśliwego Powrotu
– Sanok – jeszcze nie Bieszczady, ale świetny kierunek dla amatorów historii, sztuki i pysznych proziaków 🙂
Więcej informacji: Sanok – brama Bieszczadów

W Bieszczadach jest oczywiście więcej pięknych miejsc wartych odwiedzenia,  można je znaleźć tutaj: Bieszczady – miejsca, które musisz zobaczyć